Setari Cookie-uri

insarcinata sau nu?:(

buna...am 21 de ani si sunt cu prietenul meu de aproape un an (la s lunii avem un an ).i-au anticonceptionale asa ca nu folosim prezervativul.de fiecare data cand uitam sa-mi iau pastilel il foloseam normal,ca sa nu ne trezim cu bebe.Luna trecuta (marti mi s-au terminat pastilele)am luat pastilele bine,fara nici o intrerupere.in primele zile,cam 5 zile am luat pastile din anticonceptionalele mele de rezerva pt ca mis e terminasera si nu mai aveam alta folie,apoi am mers la medic si am luat alta.am lasat zilele acelea si am continuat d pe folia noua.prezizez ca i-am zis asistentei ca am ramas fara si mia zis ca data viitoare sa vin cand incep ultima folie (sunt studenta primesc gratuit cate trei folii odata ).apoi in penultima zi am uitat sa iau una seara si m-am trezit dimineata sa merg la servici la 8 si chiar in momentul cand mam trezit mi-am adus aminte ca am uitat so iau seara la ora 21 si am luato atunci. apoi seara am luato pe ultima pastila.dupa ce am luat apstila am avut relatii sexuale cu prietenul meu,fara prezervativ.de obicei imi vine ciclul la doua zile dupa ce intrerup pastilele,trebuia sa imi vina ieri(adika vineri).mam trezit dimineata cu dureri de burta dar nu mi-a venit.la servici am avut deasemnea dureri si apoi au incetat,adica simteam ca trebuie sami vina ,eram pregatita oarecum si am pus durerile (ca un disconfort) pe seama aceasta.am tot asteptat.ce am facut rau? nu vreau bebe la varsta asta...nu inca...va rog spuneti-mi...sunt sanse sa fiu insarcinata? va rog sa-mi raspunda cineva cat mai repede:(((
sweet_baby
Postat pe 4 Iulie 2009 04:56
daca uiti sa iei o pastila si totusi o iei in urmatoarele 12 ore nu ar trebui sa fie probleme..inca isi face efectul..este posibil sa ma insel,insa efectul ultimei pastile dispare la 36 de ore, insa e bine sa iei in urmatoarele 12 ore o pastila "uitata" pentru a nu intreupe cantitatea de hormoni cu care este obisnuit si de care are nevoie organismul(sistemul reproducator) pentru a creea un mediu in care nu se poate forma si dezvolta o sarcina...
insa nu uita ca pastilele anticonceptionale, chiar si corect luate, nu asigura o contraceptie de 100%...
de asemenea iti recomand sa te informezi foarte bine inainte de a folosi orice metoda contraceptiva: adica orice efect secundar, orice risc la care te supui ...
citeste instructiunile pastilelor pe care le iei..ar trebui sa fie destul de complexe informatiile de acolo, iar daca ai nelamuriri..de orice fel, intreaba chiar si asistenta de unde iei pastilele..fara rusine! oameni suntem toti,sex toti facem! insa ar trebui sa stim mai bine ceea ce facem ..
leeloo_healthy
Postat pe 15 August 2009 00:26
buna! o intrebare pt tine:cum adica primesti anticonceptionalele gratis daca esti studenta?da-mi mai multe detalii te rog...poate mai scutesc si eu niste bani....ast raspunsul tau..ms mult!
pitique_blondine
Postat pe 12 Noiembrie 2009 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intepaturi sub sanul stang 12 De la: ioanabobocea 27 Octombrie 2009 20:08
Inovatie in contraceptie 147 De la: OanaSun 1 Martie 2011 02:10
buna 111 De la: kudika017543 1 Aprilie 2011 09:58
:Dhello:D 5 De la: kyru 21 Februarie 2010 00:24
Menstruatie prelungita 4 De la: gey70 21 August 2009 16:47