Setari Cookie-uri

Aparatul epilator

Acum 6 ani de zile am cumparat primul aparat epilator. Pana atunci foloseam aparatul de ras cu lame, dar deoarece la cateva zile parul crestea f repede si mult mai des am decis sa folosesc apartul epilator. Problema este k de cand am inceput sa utilizez aparatul pielea mea a devenit f sensibila iar acum picioarele mele sunt pline de brobinte iar parul creste intotdeauna pe sub piele. Nu realizez cum treptat, treptat picioarele au devenit oribile din cauza aparatului. Acum imi este si rusine sa mai port ceva scurt vara.
Am fost si la salon si am folosit ceara dar nu poti astepta tot timpul sa cresca parul de o anumita dimensiune ca sa te poti epila si de aceea aparatul este la indemana.
Ce ma puteti sfatui sa fac pentru a-mi salva picioarele, credeti k dak consult un dermatolog, ma poate ajuta? sau e tarziu?
MS.
kudika085008
Postat pe 3 Iulie 2009 20:45
eu folosesc aparatul epilator de peste 10 ani si sunt f f multumita,picioarele raman netede, nu lasa parul sa creasca prea mult, s-ar putea sa ai si firul f gros atunci normal ca se irita pielea,dupa epilat foloseste o crema adecvata, ar fi bn sa folosesti aparatul dupa ce iesi din vana atunci porii sunt mai deschisi si epilarea e mai usoara.
babalica
Postat pe 23 Iulie 2009 10:22
De la: healthy004026, la data 2009-07-03 20:45:07Acum 6 ani de zile am cumparat primul aparat epilator. Pana atunci foloseam aparatul de ras cu lame, dar deoarece la cateva zile parul crestea f repede si mult mai des am decis sa folosesc apartul epilator. Problema este k de cand am inceput sa utilizez aparatul pielea mea a devenit f sensibila iar acum picioarele mele sunt pline de brobinte iar parul creste intotdeauna pe sub piele. Nu realizez cum treptat, treptat picioarele au devenit oribile din cauza aparatului. Acum imi este si rusine sa mai port ceva scurt vara.
Am fost si la salon si am folosit ceara dar nu poti astepta tot timpul sa cresca parul de o anumita dimensiune ca sa te poti epila si de aceea aparatul este la indemana.
Ce ma puteti sfatui sa fac pentru a-mi salva picioarele, credeti k dak consult un dermatolog, ma poate ajuta? sau e tarziu?
MS.


Nu e vorba de dermatolog. Trebuie sa ai multa rabdare ca sa treci cu bine de la aparatul de ras la cel de epilat.
In primul rand aceasta trecere trebuie facuta iarna,cand nu se pot vedea picioarele. Ca sa treci cu bine de perioada cu bubite si par sub piele. E normal ce ti se intampla, dar te asigur ce dupa ce iti "educi" firele, nu se va mai intampla acest lucru.
Inarmeaza-te cu rabdare si mai ales fii consecventa: odata ce ai trecut la aparat, nu te mai intoarce la lame pt. nimic in lume! O sa vezi ce bine este sa nu te mai preocupe problema asta decat o data la o luna (daca nu mai mult). Si eu am trecut prin asta cu ceva ani in urma. Acum nu am nicio bubita si niciun fir sub piele.
EmaM
Postat pe 21 August 2009 12:22
este adevarat exista acest dezavantaj adica cresterea firului de par sub piele nu neaparat aparatul epilator este vinovatul poate fi si cera de vina pt ca si ea smulge firul de par din radacina.este mult mai putin dureroasa epilarea dupa baie cum spunea cineva mai sus si in plus pielea este degresata si astfel ai rezulate mai bune si mai rapide.poti incerac sa faci odata pe saptamana un peeling cu o manusa de baie mai aspra sau cu un burete de peeling.asfel firele de par vor fi redirectionate spre exterior si nu vor mai avea tendinta sa creasca sub piele.sper sa-ti fi fost de ajutor.
maria1931
Postat pe 31 August 2009 15:16
Exista solutii pentru astfel de probleme:

Unul la mana trebuie sa stiti ca atunci cand hotarati sa folositi epilatorul firele de par sunt smulse din radacina, lucru ce lezeaza pielea. Astfel s-au inventat uleiurile si cremele de dupa epilat speciale pentru a hidrata si a ajuta pielea sa isi revina dupa ce a fost lezata. Daca nu vreti sa dati bani pe astfel de creme puteti sa va dati si cu o crema de corp obijnuita pentru ca si aia ajuta.

In privinta firelor de par care cresc sub piele e bine ca atunci cand faceto baie sau dus sa folositi si un gel abraziv sau peeling. Masand usor pielea cu acestea scoti firele de par la suprafata si eviti problema cresterii lor in piele si a infectiilor.

Daca tot ai pielea sensibila e bine ca din cand in cand sa mai dezinfectezi capatul epilatorului, astfel eviti anumite infectii. Si un lucru important care poate unele din voi nu il faceti. Inainte de epilat zona trebuie sa fie curatata in prealabil fie faceti un dush inainte fie dezinfectati zona cu o bucatica de vata si spirt...
DienutzaX
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:04
foarte corect dienutza asta spuneam si eu dar ai foarte mare dreptate din cand in cand ar trebui dezinfectat capul epilatorului chestiune care nu am facut-o niciodata dar am sa o fac multumesc pt sfat.
maria1931
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:58
Si mie mi se intampla asta,in special iarna

Pielea de pe picioare se usuca, iar firele cresc pe sub piele

Insa am rezolvat problema asta in felul urmator:

Inainte de epilare cu 10-15 min ma ung cu crema de corp pe picioare.

Si cel putin o data/de doua ori pe sapt dupa dus. Asta face ca pielea sa fie mai moale iar firele de par sa iasa la suprafata, si nu creasca pe sub piele.

La mine a dat roade treaba asta
ANIKSAMAIA
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:55
va multumesc la toate pt sfaturi, le-am urmat si akm chiar incep sa-mi revin. picioarele mele arata mult mai bine. ms. inca o data si ramane sa ,,ne mai auzim'' si pe la alte topicuri!
kudika085008
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:20
am citit mesajul tau doar azi,nu stiu din ce cauza a venit doar acuma.Deci un sfat care nici una din fete nu ti la scris,aparatul de epilat trebuie spalat si dezinfectat din cand in cand.Il poti spala sub jet de apa cu o periuta si sapun lichid,il clatesti bine dar fara sa fortezi lamelele care smulg parul,dupa ce sa zvantat tamponezi aceste lamele cu spirt sau o solutie de dezinfectat.Asta poti sa o faci o data pe luna,e foarte important.daca mai ai bubite pe picior poti folosi crema Baneocin de la farmacie,ajuta foarte mult,il folosesti doar temporar pana iti trec,multa sanatate.
blondymme@yahoo.com
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:00
Si eu am patit la fel.Vreau sa spun ca am numai bube pe picioare din cauza cresterii parului pe sub piele.Nu mai stiu ce sa mai fac.daca afli ceva da-mi de veste.
gepiza
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:55
Eu inteleg ce spui dar cand ma faceam cu ceara nu mi se intampla asa ceva.Dar de cand cu epilatorul sub piele jumate din par.
gepiza
Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:57
da, si eu folosesc aparatul epilator si mi se intampla cam acelasi lucru: unele fire cresc sub piele .... de un an si ceva am inceput sa folosesc apa termala dupa epilat si mi se pare ca are ceva randament asupra pilii.si bineinteles crema hidratanta este nelipsita.
gina_istrate
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:36
incearca sa te epilezi cu ceara acum iarna ,dar foloseste neaparat o crema grasa de corp dupa ce te epilezi si chiar in fiecare zi.am o verisoara kre are aceeasi problema, insa ea are de la ceara.Si oricum cel mai bine este sa consulti un dermatolog.
mykr
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:37
si apropo capul de la epilator trebuie dezinfectat dak nu il poti inlocui ,iar dupa 3 ani deja acel aparat nu mai smulge firul de par ci il rupe,deci este k si cum te-ai face cu lama
mykr
Postat pe 16 Noiembrie 2009 11:38
Incearca sa folosesti un exfoliant. Daca nu vrei sa dai banii pe geluri de dus si alte creme si minuni exfoliante, poti sa folosesti putin malai cand faci dus. Il inmoi putin in apa si te freci cu el pe picioare. Indeparteaza celulele moarte si mai scoate din firele de sub piele. Eu folosesc malai de mult timp, de doua ori pe saptamana si mi se pare chiar eficient.
the_hell_with_humanity
Postat pe 16 Noiembrie 2009 12:27
Buna fetelor. Dar de aparatul de epilat Brown, care se foloseste sub apa, ce ziceti? as dori sa achizitionez unul si , daca careva dintre voi l-a folosit,, as dori sa stiu o opinie. Merita banii? este eficient?
lenia
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:36
si eu am problema asta, insa am cunoscut fete care se epileaza cu aparatul si nu au nimic, si explicatia mi-a dat-o o cosmeticiana la care am fost si mi-a spus ca nu beau apa de ajuns si nu imi dau picioarele cu crema destul cat sa fie hidratate si fine si pielea moale ca sa poata iesi firul de par.
Roxandy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:34
Cum o sa cureti aparatul cu apa, ca are si el un mecanism electric, in nici un caz cu apa! Eu il curat cu vata cu spirt, un pic umeda.
Roxandy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:38
inainte de epilat intotdeauna spala-te cu un gel de dush abraziv. Acesta face ca celulele moarte sa dispara, iar firul va fi zmuls mai usor. Acest gel abraziv trebuie folosit o data pe saptamana pentru ca celulele moarte sa fie eliminate, iar parul nu v-a mai creste sub piele! sper sa iti fie de folos. si eu folosesc aparatul de 2 ani si nu am nici o problema!!
OxiPoxi
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:56
si eu folosesc si epilatorul insa cel mai mult agreez si folosesc ceara...insa eu sunt de alta parere cu spalatul inainte de epilat...am avut parte de o iritatie din aceasta cauza,iar cosmeticiana mi-a spus ca nu e recomandat sa te speli niciodata inainte de epilare.trebuie sa treaca cel putin o jumatate de ora.Asa ca aveti mare grija cu spalatul inaintea epilatului...bafta :)
monica_monica_20
Postat pe 16 Noiembrie 2009 17:50
multe am invatat din acest topic, nici eu nu stiam de ce imi cresc fire sub piele, mai ales ca am un braun ca si epilator, unul bun.......
.....................................................................
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=3&art=20
adika_healthy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:43
multe am invatat din acest topic, nici eu nu stiam de ce imi cresc fire sub piele, mai ales ca am un braun ca si epilator, unul bun.......
.....................................................................
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=blog§ion=3&art=20
adika_healthy
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:43
Buna fetelor si folosesc aparat de epilat este cu arc si il am din 92-93,cam de mult dar eu nu am patit nimic de la el,din contra am locuri unde nu imi mai creste par deloc eu sunt multumita de el,va urez o seara placuta
healthyoo3274
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:27
Fetelor, folositi dupa epilat o crema hidratanta, masati usor pana intra in piele, nu trebuie sa fie o crema scumpa, merge si cea de galbenele sau Nivea sau orice se absoarbe rapid. O sa vedeti ca folosind numai aparatul epilator firele vor creste din ce in ce mai rare, nu vor mai creste sub piele iar in timp radacina se va slabi datorita smulgerii repetate a firului. Insa, trebuie folosit numai apratul epilator si nu altceva, eventual ceara. Masajul cu crema e important, mai ales la inceput pana se va obisnui pielea.
miki2009
Postat pe 17 Noiembrie 2009 11:26
Eu, de fiecare data, cand folosesc aparatul de epilat, il curat cu o discheta demachianta inmuiata in putin spirt, si pe langa asta, de fiecare data imi spal zona corpului care urmeaza sa fie epilata. Consider ca aceste reguli trebuie respectate de catre toate femeile.

Din punctul meu de vedere ceara este cea mai sfanta. Aparatului de epilat ii vad rolul numai in situatii urgente sau vara; consider ca nu este bine sa folosim frecvent aparatul de epilat. Spre exemplu zona bratelor, in cazul meu, este foarte sensibila. Am folosit o data epilatorul si am avut parte de o iritatie foarte urata. De atunci folosesc numai ceara calda si ma epilez singura (nu merg la coafor pentru ca angajatele de acolo totusi ma epileaza intr-un mod mai brusc eu spunandu-le ca doresc totusi o epilare mai fina). In cazul epilarii cu ceara, iritatia pe brate nu este atat de urata; dupa epilare folosesc Nidoflor, este foarte bun.

Intr-unul din articolele citite de mine, despre metodele de epilare, se spunea faptul ca in cazul epilarii cu ceara (cea calda), in momentul aplicarii ei pe piele, porii se deschid, aspect ce creaza o smulgere a firului de piele nu atat de brusca precum in cazul epilatorului. Din acest motiv nu este recomandat sa folosim in zona axilei, in mod frecvent epilatorul. In timp, acesta poate ajuta la aparitia nodulilor la san. Nu este ceva sigur dar poate reprezenta unul dintre factorii aparitiei acestora.
little_dwarf
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:49
si eu folosesc aparatul cam de 3 ani am perioade cand imi cresc fire sub piele si cand nu .dar am observat ca daca las parul sa creasca mai lung dupa ce ma fac pielea este mult mai fina si nici nu mai raman atatea fire pe sub piele.am incercat si eu atunci cand fac dus sa folosesc ceva mai aspru pt a da voie firelor de par sa iasa de sub piele si chiar da rezultate.si folositi o grema mai grasa dupa ce folositi aparatul
elmagica
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Analize beta-hcg 1 De la: kudika516211 24 Martie 2012 15:45
fitnessul si infertilitatea 10 De la: healthy014384 31 Martie 2010 14:35
am fost la doctora ginecolog 35 De la: caisa 13 August 2013 13:12
adelina control ginecologic 6 De la: kudika_2008 1 Aprilie 2012 15:44
... 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:01