Setari Cookie-uri

Prima vizita la ginecolog... intrebare!

Am 19 ani, nu am probleme mari, dar consider ca ar fi cazul sa merg la un control de rutina, sa nu astept pana am o problema neaparat!
Voiam sa intreb cat priveste igiena locului e preferat sa fii epilat complet? Ajuta la decursul controlului?
De asemenea voiam sa mai intreb ceva mai 'tehnic'... una din labiile interioare e mai lunga decat cealalta si nu e la fel de rozalie ca cealalta la varf ci mai gri parca! Nu doare si nimic de genul, dar e normal sa nu fie identice? Ce inseamna?

Multumesc anticipat!
linalina
Postat pe 9 Iulie 2009 20:08
Multi ani sanatosi iti doresc inainte
Este extraordinara initiativa de a merge la control
BRAVO
"Locul" cum spui tu nu are conditii impuse de prezentare la control
Nu este nevoie de epilare generala, daca tu nu faci asta de obicei
Tuns scurt este indicat
Nu uita ca are rolul lui, dar nici sa exageram
Referitor al problema tehnica, situatia se afla sub control
Noi suntem diferiti
Esti cat se poate de ok
Fara teama si sentimente injositoare
Fiecare dintre noi am avut astfel de intrebari in minte, dar ele se pot clarificxa atunci cand ai cu ce compara. Eu incurajez cunosterea intru totul a aparatului genital propriu si de ce nu sa cauti poze, filme, ...etc cu femei diferit structurate organic.
Curaj si sanatate multa.
Starlove
Postat pe 9 Iulie 2009 21:07
Fara nicio retinere trebuie sa mergem cel putin odata pe an la ginecoloA foarte multe lucruri nedorite le putem evita. Am avut o nepoata, care dim pacate, nu a respectat ce a zis docturul - sa mearga la 6 luni la control, cand a mers a fost prea tarziu.
Incercati sa fiti foarte deschise si cu mamele, mamele ar trebui sa va spuna multe lucruri care li s-au intamplat si lor.
Initiativa foarte buna, nu te neglijati.
healthy003990
Postat pe 24 Iulie 2009 07:34
bv tie, uite j eu am fost chiar luna trecuta tot la un control ginecologic si nu aveam nicio pb.si am tot 19 ani. si pot sa spun ca a fost l fel ca si cum m-as fi dus l doctorita de familie cand ma duc l consult, nimik jenant si nici macar nu stiam sa m urc p masa aia dar asta e am invatat
kudika_bibi
Postat pe 25 Octombrie 2009 22:50
tarot_healthy
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:59
buna numele meu este andreea si am 15ani.acum 2 zile am fost pentru prima oara deoarece se pare ca am una dintre femeile cu un himen mai special(1 la 500.000).Acum 3 seri faceam un dus si in timp ce ma spalam la vulva a inceput sa-mi curga putin sange si m-am spalat apoi i-am spus mamei.M-a programat la ginecolog unde mi-a spus ca himenul mi s-a rupt ca urmare a unui accident deoarece mi-am departat labiile prea tare si ca acest lucru se intampla destul de rar.Adresa mea este andreeazamfir10@yahoo.com si daca doriti sa vorbim va astept
kudika312137
Postat pe 6 August 2010 18:00
De la: kudika312137, la data 2010-08-06 18:00:52buna numele meu este andreea si am 15ani.acum 2 zile am fost pentru prima oara deoarece se pare ca am una dintre femeile cu un himen mai special(1 la 500.000).Acum 3 seri faceam un dus si in timp ce ma spalam la vulva a inceput sa-mi curga putin sange si m-am spalat apoi i-am spus mamei.M-a programat la ginecolog unde mi-a spus ca himenul mi s-a rupt ca urmare a unui accident deoarece mi-am departat labiile prea tare si ca acest lucru se intampla destul de rar.Adresa mea este andreeazamfir10@yahoo.com si daca doriti sa vorbim va astept


daca nu ai nicio problema mai grava cred ca trebuie sa stai linistita......se mai intampka si accidente din astea nefericite....cred ca baiatul cu care o sa fii prima data o sa te inteleaga daca te iubeste
ai grija de tine!
hele
Postat pe 6 August 2010 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatii 3 De la: kudika_971573 25 Iulie 2014 20:53
fibrom uterin 19 De la: kudika226898 25 Mai 2011 00:18
hepatita b 12 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:36
salut 6 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:01
DURERI MARI LA MENSTRUATIE 70 De la: healthy001282 25 Aprilie 2013 16:33