Setari Cookie-uri

Plomba pe doi dinti

Am o intrebare, poate e cineva pe forum medic stomatolog... este normal sa se puna carie pe 2 dinti?
Am avut o carie la dintele canin de sus si una micuta de tot la cel din fata lui. Am fost la stomatolog si mi-a pus o plomba din portelan pe ambii dinti. Din fata nu se vede ca ar fi o singura plomba, dar de la spate s evede ca e unit, nici nu pot sa ma curat cu ata dentara in locul respectiv, iar asta e important, pentru ca am dintii cam lipiti, fara spatiu intre ei. Au trecut 2 zile de cand mi-a pus plomba si tot o simt, e o senzatie ciudata, parca dureroasa atunci cand musc si mestec, parca se misca tot dintele.
Ce sa fac? Sa merg inapoi sa-mi puna alta plomba,sau sa las asa?
Va rog dati-mi un sfat!
ciocotoff
Postat pe 11 Iulie 2009 12:08
buna katerina. ai vrut sa intrebi daca e normal sa se puna plomba pe doi dinti, nu carie, asa-i? nu este. ar trebui sa mergi la stomatolog (eu l-as schimba chiar, daca a considerat ca se poate face asa) si sa-ti puna doua plombe, una pe fiecare dinte. pentru ca altfel va cadea in timpul unei muscaturi, plus disconfortul care-l creeaza + ca se poate crea carie sub plomba.
eleain
Postat pe 11 Iulie 2009 12:17
buna ! si eu m-am confruntat , anul trecut cu o problema asemanatoare . O plomba pe 2 masele. Tot ce pot sa-ti spun , este sa mergi sa-ti puna 2 plombe ca , o sa ai probleme. Eu am schimbat si medicul ca , nu o mai suportam si chiar nu am vrut sa fac balci cu ea. Sanatate!
elenanic
Postat pe 26 Ianuarie 2010 12:09
Buna, doctorul respectiv trebuia sa-ti puna pe fiecare in parte material si sa slefuiasca.
stomatologie
Postat pe 28 Ianuarie 2010 13:46
Exact trebuia sa iti puna pe fiecare in parte cate o plomba si sa le slefuiasca.
iulia32_healthy
Postat pe 5 Februarie 2010 22:18
Buna,

Si eu te sfatuiesc sa schimbi medicul si sa iti alegi un medic ok. Si sa mergi cat mai repede sa-ti remedieze problema care iti va crea si mai mult disconfort. Si asa cum iti spun si ceilalti ar fi trebuit sa-ti puna 2 plombe, insa e mai usor sa dai treaba peste cap ca sa termini repede...
Poti cauta pe doctorating.ro medici stomatologi sunt foarte multi si au s ratinguri. Succes!
Monicamm85
Postat pe 27 Mai 2010 12:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SPASMOFILIE,OSTEOPENIE,OSTEOSPOROZA.... 2 De la: healthy003573 19 Iunie 2009 18:44
CURS DIAGNOSTIC SI EVALUARE CLINICA 23-25 APRILIE 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 13 Februarie 2010 14:41
spasmofilie cosmarul meu 56 De la: Carmen1_healthy 29 Decembrie 2014 21:02
coxarterial bilateral 2 De la: healthy001487 20 Ianuarie 2010 07:03
despre dr Gheorghe Burnei 8 De la: kudika325803 16 Octombrie 2010 13:31