Setari Cookie-uri

rinita alergica

Stiti cumva un remediu naturist pentru rinita alergica?Am un copil de 1 an si 10 luni si tuseste de cateva ori pe zi.Am incercat picaturi si spray de nas dar nu i-a trecut decat pe moment.
simona03
Postat pe 18 Iulie 2009 11:49
Doua cure de trei luni cu pauza de trei luni intre ele cu:Bits'N'Peaches,Absorbent C,Bee Propolis.
Detalii la: alexxaclnsc@yahoo.com
healthy001662
Postat pe 4 Septembrie 2009 08:03
De la: healthy001662, la data 2009-09-04 08:03:24Doua cure de trei luni cu pauza de trei luni intre ele cu:Bits'N'Peaches,Absorbent C,Bee Propolis.
Detalii la: alexxaclnsc@yahoo.com
si aici postezi tampenii...aceste produse nu au nicio legatura cu rinita alergica care este o hiperactivitate a sistemului imunitar(ALERGIE) ...se poate trata cu TRANSFER FACTOR TRIFACTOR,care este un exceptional imunomodulator !!!!
4Life
Postat pe 17 Septembrie 2009 21:20
Vorbeste si cu un homeopat!
mizura
Postat pe 24 Martie 2010 07:47
Cred ca o cura de aer sarat. O mina de sare, o Salina. Eu stiu pe cea de la Tg Ocna. Se ia autobuzul spre si pina in mina din fata hoteluilui Magura. Baiatul meu, cind era mic a mers 1 sapt si a fost f eficienta.
nutastatache
Postat pe 24 Martie 2010 08:44
pentru rinita alergica este de mare ajutor fiertura de ramurele de brad in care se adauga 2 liguri de sara.se pun ramurelele de brad si 2 linguri se sare de bucatarie intr-o cratita se pun pe foc sa dea in clocot si apoi se lasa asa sa fiarba la foc incet. copilasul se va plimba prin incapere si va invala aburii care ies si se raspandesc in incapere.eu toata iarna asa am procedat si am ferit toata familia de raceala.procedura se repeta de cate ori este nevoie.
healthy011689
Postat pe 24 Martie 2010 09:36
Buna de la craciun sufar de o tuse oribila ba e seaca ba e cu de toate:(...am fost la n doctori am facut o gramada de tratamente va dati seama de patru luni si tot nimica ...mi s-a zis ca am rnita acuta, dupa care faringita cronica...am facut analize...mi-au iesit bine nici o bacterie pe gat nimica....ajutatima va rog sunt disperata si nu mai pot....ma seaca tusea...imi distruge viata!!!
Va multuesc
moniku
Postat pe 24 Martie 2010 09:54
adreseaza-te unei farmacii si intreaba de SINUPRET SIROP.
eate cel mai indicat!
cu mare drag!
alte sfaturi pe : email terapii.florale @gmail.com
dia_luna_sol
Postat pe 24 Martie 2010 10:27
De la: moni_oros, la data 2010-03-24 09:54:42Buna de la craciun sufar de o tuse oribila ba e seaca ba e cu de toate:(...am fost la n doctori am facut o gramada de tratamente va dati seama de patru luni si tot nimica ...mi s-a zis ca am rnita acuta, dupa care faringita cronica...am facut analize...mi-au iesit bine nici o bacterie pe gat nimica....ajutatima va rog sunt disperata si nu mai pot....ma seaca tusea...imi distruge viata!!!
Va multuesc


si eu am rinita si am dat si in astm. este foarte posibil sa fie si la tine rinita alergica si in cazul asta trebuie sa faci o cura de antialergic. eu am facut un tratament cu aerius si nazonex (cred ca asa se numeste) si m-am simtit minunat. nu mai aveam miros, tuseam, ma durea capul infiorator. dar dupa tratament, m-am simtit minunat. trebuie sa te duci si la un cabinet ORL.
e_l_t
Postat pe 24 Martie 2010 11:42
curele cu sare n-au legatura cu rinita alergica.in mina de sare poti sa stai cat vrei, e un mediu aseptic si face foarte bine si sunt recomandate aceste sedinte in tratarea afectiunilor cailor respiratorii, dar nu are nici o legatura cu alergiile!!! nu da banii repede la sedinte in ocne artificiale ... chiar daca sunt dupa proiecte germane!

vezi la alergologie, dupa efectuarea testelor ce iti recomanda ca tratament. daca testele si diagnosticul sunt facute/pus din timp exista tratament de imunizare (sub forma injectabila)...nu vei mai avea apoi probleme.

am rinita alergica si merg in fiecare an la teste si analize(de 3 ani deja), la spital, la sectia de alergologie. din pacate eu nu am acordat atentia cuvenita primelor semne si am lasat sa treaca "n"sprezece ani pana mi-am facut testele prima data. am inceput cu stranuturi la praf, in timp ce maturam, si am ajuns la rinita alergica cu crize intermitente de astm. ti-am spus asta doar ca sa-ti atrag atentia ....
cloppy
Postat pe 24 Martie 2010 12:59
Buna,
Consulta un medic alergolog, nu te lua dupa toate sfaturile de pe net. Multa sanatate
jullia10
Postat pe 24 Martie 2010 13:20
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 24 Martie 2010 16:12
Este foarte bine ca ai incredere in medicina naturista, pentru ca multi nici nu stiu cate bogatii a dat Dumnezeu noua, raspandite in natura. Cauta-ma pe net.razvan@yahoo.com
Manager_healthy
Postat pe 24 Martie 2010 16:25
Buna,la toata lumea
Am si eu probleme cu sinuzita,rinita alergica.In fiecare dimineata e un chin pt. mine,stranut cate o jumatate de ora,ma tot inec cu secretii ,am si o tuse ,iar noaptea de multe ori simt ca ma sufoc.Am fost la ORL si mi-au spus ca e rinita alergica.Am folosit picaturi de nas,splaturi nazale cu apa cu sare ...dar degeaba.
laura_istratie@yahoo.com
Postat pe 24 Martie 2010 22:11
chiar daca nici mie nu mi-a venit a crede, tot am incercat pt. tuse; ceai de galbenele! 2-3 cani/ zi, infuzie. In cca. 3-4 zile eram ok si eu si copilul! Inainte incercasem toate siropurile si dropsurile posibile...
bafta, merita sa incerci! are si multe alte indicatii!
alf66
Postat pe 24 Martie 2010 22:15
Salut
De vreo 4 ani de primavara pana toamna stanut non stop, mi-am facut analizele si mi s-a spus ca am alergie la polen.Am incercat si eu tratamente cu antialergice gen Aerius, Claritine, Nasonex dar nu au prea avut efect.Anul trecut am inceput sa iau calciu efervescent si s-au ameliorat simptomele destul de mult, sper sa aiba efect si anul acesta cand incep sa infloreasca copacii.Eu zic sa incercati ca rau nu poate sa faca.Am auzit ca si ceaiul de trei frati patati ar fi bun pentru rinita alergica.Sper sa va foloseasca.
Andra_Paula
Postat pe 24 Martie 2010 22:32
ceai natural, imbatabil impotriva oricarui fel de tuse.

2 nuci intregi spalate bine.
2 nuci spalate si sfaramate(cu tot cu coaja)
2 linguri cu flori de tei (ceai)
2 linguri chimen
1 ceapa intreaga(cu coji,cu radacini(mustati) cu tot.
1 cana apa.

se pun toate acestea la fiert pana raman 5 linguri de fiertura(sirop).

se ia cate o lingura din 10 in 10 minute( cu precizia ceasului)!

se repeta acest tratament MAXIM 5 zile si nu mai mult de 5 linguri/zi!

Siropul se prepara in fiecare zi si este mai bine sa fie luat seara,inainte de culcare.

Tusea cedeaza de regula la a 3-a zi.

deci, nu uitatiȘ 5 linguri,5 zile, 10 minute intre linguri!!!!!!!!!

sanatate!!!!!
kar_yna
Postat pe 25 Martie 2010 07:04
bebe este prea mic pentru a apela la sfaturi pe net.Cel mai bine apelati la un alergolog sau homeopat(testele le fac ambii ,dupa care in functie de rezultat se trece la desensibilizare-sau ar trebui!).Daca tratamentul este facut corect la varste fragede organismul raspunde mult mai bine si sansele de desensibilizare si vindecare ale alergiei sunt f mari.Daca tratati numai efectul este f probabil ca rinita sa se complice si cu un astm sau dermatita alergica.

la formele de alergii intrinseci din pacate desensibilizarea nu se poate face si atunci tratamentul este simtomatic :un antiinflamator local din pacate steroidic ,de tipul butesonidei-farmaceutic rinocort,si un antihistaminic sistemic- claritine ,aerius etc.Repet aceste ultime sfaturi nu se adreseaza copilului....

multa sanatate
ro03_healthy
Postat pe 25 Martie 2010 14:32
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 25 Martie 2010 16:12
cere in farmacii naturiste"Antitusiv" de la Alevia.este f. bun.are actiune asupra tusei iritative,espectorante,bronsitei si calmeaza centrul tusei.efectul se vede dupa adoua zi.
camy207
Postat pe 25 Martie 2010 23:01
ptr rinita alergica folositi aloe first un produs fff cautat si apreciat.Sunt consumator al acestor produse exceptionale si as medical .Detalii pe email simona_voichita@yahoo.com
kudika089884
Postat pe 26 Martie 2010 10:50
pt. Moni Oros
cauta in farmarcie Argila de Favisan sau de la producatori din zona de unde esti ,dar sa nu fie praf sa fie in bucati,pui intr-un pahar apa plata sau de la fantana si apoi 2 bucati de argila(cam cat incape intr-o lingurita)si o lasi cateva ore ,dupa care apa decantata se bea in inghitituri mici in decurs de 1-2 ore,repeti de 2 ori pe zi seara si dimineata fie complectand pe argila ramasa pe fundul paharului fie pui argila noua .Nu stiu sa explic modul in care face miracole argila dar le face,am incercat argila in multe probleme de sanatate(pe cale interna dar si pe cale externa sub forma de aluat din argila aplicat pe locul cu probleme sau spalaturi interne)si nu m-a dezamagit.Sanatate
healthy005771
Postat pe 27 Martie 2010 12:02
Trebuie administrat un imunomodulator.. asociat eventual cu un detoxifiant general si un mucolitic, daca exista exces de secretii, pt cei care au facut deja multe tratamente cu antibiotice, adaugarea unui produs pt refacerea florei saprofite este salutara. De multe ori, dupa tratamente cu antibiotice ramane pe caile respiratorii superioare o iritatie, aceea e doar micotica. Un astefl de tratament, daca e din plante, trebuie urmat cateva luni de zile - 3-6 luni, nu se pooate repara instantaneu ce s-a stricat in ani de zile. Spun asta deoarece reactiile alergice dobandite sunt urmare a unei disfunctii energetice neglijate, cand au aparut simptomele, dereglarea e deja de anvergura, asa ca reechilibrarea se face lent si cu grija.
camiflorea
Postat pe 27 Martie 2010 12:11
Buna Moni,
la fel ca si tine de multa vreme ma chinuia o tuse ff. seaca, iar noaptea era cel mai rau cu senzatii de sufocare. Am incercat tot felul de siropuri si pastile. Intr-un final am fost la doctor si mi-au spus ca sunt alergica, la par de pisica, la par de caine, grau (aici e mai greu cu painea) si la mai multe plante si pomi de sezon. Am fost putin mirata nu am crezut ca pot fi la ceva alergica si nu credeam ca alergia poate sa se manifeste cu astfel de simptome. Am primit un inhalator pe care il folosesc de 2 ori p zi dim. si seara, au vrut sa-mi prescrie si unele tablete fara cortizon, dar le-am refuzat, am vrut sa incerc cu inhalatorul prima data. Spre surprinderea mea acest inhalator m-a ajutat foarte mult. I-l folosesc de doar 3 zile, acum tusesc foarte rar iar nopatea pot dormii linistita. Merita sa megi la doctor printr-un test de sange se poate verifica daca tusea, ca si in cazul meu, provine de la o alergie si daca da, la c esti alergica. Multa sanatate !!!!
Laura28
Postat pe 27 Martie 2010 14:59
Aceeasi problema am si eu. Din pacate aceasta rinita alergica trebuie tratata o perioada mai lunga de timp pentru ca poate duce la simptome de astm. Cel mai bun sfat pe care-l pot da este un control la un medic alergolog.
cornelia_lucia
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:56
incercati aloe first si aloe vera gel.Nu va mai pierdeti timpul si banii pe la doctori in zadar
kudika089884
Postat pe 8 Aprilie 2010 17:01
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 10:11
Buna! Si eu sufar de rinita alergica, dar cronica. Se manifesta: secretii mai rare acum,dar deranjante,tuse, alergie la praf,parfum,flori...etc. Mi-am facut toate analizele, am incercat toate tratamentele medicale injectii polidin si cantastim-aerius-erdomed-avelox-eurespal-nasonex( ultimu se pare ca e bun ca inhalant). Sincer m-am saturat sa mai merg la doctor, analize etc...Nu stiu vreun medicament sa nu fi luat eu. De data aceasta as lua ceva doar din plante, singurele care nu dauneaza sanatatii.Ma poate ajuta cineva? Va rog!!!!!!
alexia24
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:27
da intra pe mess simona_voichita si discutam
kudika089884
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:21
De la: alexia24, la data 2010-04-17 23:27:53 Buna! Si eu sufar de rinita alergica, dar cronica. Se manifesta: secretii mai rare acum,dar deranjante,tuse, alergie la praf,parfum,flori...etc. Mi-am facut toate analizele, am incercat toate tratamentele medicale injectii polidin si cantastim-aerius-erdomed-avelox-eurespal-nasonex( ultimu se pare ca e bun ca inhalant). Sincer m-am saturat sa mai merg la doctor, analize etc...Nu stiu vreun medicament sa nu fi luat eu. De data aceasta as lua ceva doar din plante, singurele care nu dauneaza sanatatii.Ma poate ajuta cineva? Va rog!!!!!!
inca nu ai luat ce trebuie...in asemenea cazuri ai nevoie de un produs imunomodulator si cel mai eficient este TRANSFER FACTOR TRIFACTOR !!!! poate combate orice fel de alergie !!!!sau orice alta afectiune datorata unor disfunctii ale sistemului imunitar !!!
4Life
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poti utiliza o pereche de patofi cu toc, o geanta si un nud gratios pentru a intra la scoala? 2 De la: Barbie30 18 August 2010 13:09
UNGHII FALSE REZISTENTE UNGHII STILETTO 2 De la: inna_grace 15 Octombrie 2010 17:22
corectia cicatricelor post-acneice 52 De la: healthy006110 25 Martie 2014 00:19
ce parere aveti despre toxina botulinica? 5 De la: ocaziebuna 5 Mai 2011 17:29
am scapat de ochelari aburiti 19 De la: maria_popescu2011 16 Iulie 2012 04:14