Setari Cookie-uri

infectii cu transmitere sexuala

buna.am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala acum o saptamana.de atunci ma ustura jos mereu si atunci cand fac pipi:D,defapt atunci ma ustura mai tare.am fost la farmacie si mi-am cumparat urinal si am inteles ca trebuie sa iau cateva zile. e bine asa sau pot avea si altceva?trebuie sa fac neaparat un control?
puss
Postat pe 30 Iulie 2009 00:21
Buna,

in primul rand trebuie sa iti dau un sfat...degeaba cauti raspunsuri pe un forum, cel mai bine mergi la medic...in alta ordine de idei , iti pot spune ca faptul ca te ustura inseamna cel mai probabil ca ai o infectie urinara.Acest tip de infectii sunt frecvente la fetele care tocmai isi incep viata sexuala...Si pot sa iti zic ca noi, femeile suntem predispuse mai mult la infectii urinare decat barbatii si ne putem astepta ca ele sa reapara destul de des.
Din nefericire, s-ar putea sa nu fie doar o infectie urinara si chiar daca este nu o poti trata doar cu urinal pt ca nu va avea efect.Infectia este cauzata de un microb si atunci iti trebuie un antibiotic.De preferat, in acest tip de infectie se recomanda un antibiotic cu actiune pe aparatul uro-genital, cum ar fi Zynat-ul de exemplu...Insa este f probabil sa fie si cva ginecologic....Asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog prima oara si sa iti faca niste analize(secretie vaginala etc) si sa iti explice ce ai de facut de acum inainte pt a te proteja de chestii de genul acesta.Apoi, trebuie sa mergi la un medic urolog care iti va recomanda si el niste analize , cum ar fi sumar de urina + urocultura ...apoi ambii iti vor da un tratament, bineinteles dupa ce vei avea un diagnostic concret.Tratament care cel mai probabil va consta , in mare, in ceea ce ti-am zis eu.
Iti recomand cu mare incredere ginecoloaga mea, dr Carmen Negoescu, este tinerica, draguta si foarte rabdatoare, o poti gasii in fosta policlinica Titan,la etajul 5 , unde s-a deschis un centru privat nou, care este f modern si arata f bine, au inclusiv urologie acolo, unde este tot un doctor tinerel si de treaba Dr. Vizireanu Marius .Partea buna este ca daca nu vrei sa dai banii pe consultatii poti sa te duci la medicul tau de familie si sa ii ceri bilete de trimitere catre gineco si urologie si nu mai platesti consultatiile.Daca vrei sa te programezi poti sa suni linistita la 021 312 50 64.
Multa sanatate,te pup
leilaalexandru
Postat pe 31 Iulie 2009 01:44
multumesc mult pentru sfat.chiar o sa merg la un ginecolog.:)
puss
Postat pe 31 Iulie 2009 14:15
draga mea urinal nu te trateaza de infectii sexuale...ai trichomonas vaginalis clar,deci du-te la gineco urgent
andreaV
Postat pe 29 Martie 2010 09:46
De la: andreaV, la data 2010-03-29 09:46:00 draga mea urinal nu te trateaza de infectii sexuale...ai trichomonas vaginalis clar,deci du-te la gineco urgent

Mai ce va mai place sa speriati oamenii. Cineva mai sus,a explicat foarte dragut ce are de facut,si blandetea si siguranta medicilor spuse acolo au facut-o pe fata sa nu mai stea pe ganduri,si sa-si doreasca un consult. Poate fi o simpla infectie urinara,si daca si-a inceput viata sexuala,probabil un pic de "ajutor" in infectie. Sfatul meu,mergeti oameni buni la doctor,decat sa va inspaimante 2-3 vorbe aruncate la nimereala. Multumim celor care stiu sa vorbeasca,simtim ca ne e rezolvata problema pe jumatate.
NimeniDoarEu
Postat pe 29 Martie 2010 09:54
De la: healthy004884, la data 2009-07-30 00:21:29buna.am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala acum o saptamana.de atunci ma ustura jos mereu si atunci cand fac pipi:D,defapt atunci ma ustura mai tare.am fost la farmacie si mi-am cumparat urinal si am inteles ca trebuie sa iau cateva zile. e bine asa sau pot avea si altceva?trebuie sa fac neaparat un control?



Cel mai mult conteaza sa stii exact unde te "ustura"...poate fi doar faptul ca zona ta genitala nu e obisnuita cu activitatea sexuala...deci zona e f sensibila si datorita "uzurii" in acel loc, sa simti o jena care eventual iti va trece in 1-2 saptamani.
Insa e doar o presupunere, deoarece prin asta am trecut si eu.
Sfatul meu: SA MERGI LA MEDIC SI SA DISCUTI F EXACT CE TE SUPARA!
angysmile_angy
Postat pe 29 Martie 2010 13:25
vezi ai grija cu cine faci sex,sunt foarte multe boli care se transmit prin contact sexual,si tu fiind si la inceput.......
andrei_fotbalistu007@yahoo.com
Postat pe 29 Martie 2010 14:15
buna!odata ce ai facut pasul asta ,trebui sa te gandesti mai mult la tine,nu trbui sa intri in panica,e ceva normal pt prima data si mai ales ca nu te-ai protejat,mergi la un doctor,iti va recomanda un antibiotic si niste ovule ,si va fi ok,pe viitor protejeazate,nu numai pt infecti ,dar...poate apare si o sarcina nedorit,si esti prea mica pt aste,,,,nb
healthy013989
Postat pe 30 Martie 2010 23:01
cate tipuri mai sunt....
tudor_tan
Postat pe 31 Martie 2010 21:17
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 17:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cosmetice 1 De la: cosmeticbox 7 Februarie 2011 11:45
please 1 De la: healthy003378 27 Septembrie 2009 20:59
idee cadou pentru mame, sotii, matusi, surori- masaj la domiciliu 5 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 11:39
Se mai poate transmite sifilisul? 16 De la: healthy017387 23 Iunie 2010 18:21
dureri de sani 9 De la: lrm_mariana 10 Aprilie 2010 09:46