Setari Cookie-uri

Fasciculatii persistente

ma numesc Alexandru, am 17 ani si de vreo 2 saptamani am contractii involuntare destul de dese la picioare , ochiul stang, maini chiar si in talpi. sunt destul de persistente si sunt ingrozit de faptul ca bunicul meu a avut ALS. (si a decedat in 2003). m-am documentat despre boala si unele simptome includ aceste contarctii. nu cred ca a avut ALS familial deoarece boala a aparut spontan si eu si familia mea nu stim pe nimeni altcineva din familie care sa fi avut boala asta. va rog ajutati-ma. am auzit ca poate sa fie din cauza lipsei de calciu si Mg? daca da, se pot fi simtite asa de persistent? apropo, desi sunt dese nu sunt neincetate, se oprest la un moment dat dar revin dupa un scurt timp. pana acum nu prezint semne de slabiciune, stau bine la flotari, dar mi-e foarte frica. daca bunicul meu a avut ALS pot sa am si eu?
alex92
Postat pe 15 August 2009 03:37
ALS adica scleroza laterala amiotrofica?despre asta e vb?nu cred ca este o afectiune congenitala.Cel mai indicat ar fi sa faci dozari de calciu si magneziu atunci cand nivelul lor scade in sange pot aparea astfel de manifestari- ca si cele descrise de tine in mesaj.Nu te speria inutil-zic eu.Daca masa musculara este in forma initiala nu ai observat sa se atrofieze nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme.
maria1931
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Grup suport pentru viitoare mamici 3 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:43
miscare involuntara ureche 4 De la: camiflorea 30 Martie 2010 22:11
Ajutor!!! Boala necrutatoare a revenit :( 1 De la: serenity575 22 Aprilie 2014 22:51
Ce analize se fac pentru a descoperi dereglarile hormonale ? 41 De la: el_ 30 August 2012 23:18
transplant renal 1 De la: healthy012408 8 Februarie 2010 20:31