Setari Cookie-uri

Instalarea menopauzei

La ce varsta se instaleaza menopauza in mod normal?
Jaqueline_healthy
Postat pe 5 Octombrie 2009 22:58
varsta la care apare menopauza poate varia in intervalul 40 - 55 ani. La femeile care fumeaza mult, ea survine in general cu unul sau doi ani mai devreme. In plus, alti factori genetici pot fi implicati. Varsta instalarii menopauzei este deseori aceeasi la mama si la fiica.
m_geani
Postat pe 1 Noiembrie 2009 20:00
Menopauza se instaleaza intre 40-50 ani,poate fi si peste 50 de ani,dar mai rar.Important este cum reactioneaza organismul in aceasta perioada(premenopauza,menopauza,postmenopauza),la transformarile hormonale care au loc in organism,reactia fiind diferita de la persoana la persoana,indiferent de varsta intrarii in menopauza.Am o cunostinta care a intrat in menopauza la varsta de 40 de ani si care sustine ca nici nu a simtit cind a intrat in aceasta perioada(nu a avut bufeuri,dureri de cap,ameteli,predispozitie catre depresie,nu a facut nici-un fel de tratament hormonal),pe cind eu,care am intrat in jurul varstei de 50 de ani,si acum am bufeuri,dureri frecvente de cap,stare de irascibilitate,iar tratament hormonal nu pot sa fac din cauze medicale.
m3dyk
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:52
Fetelor, domnisoarelor sau doamnelor aflate la varsta critica
pentru pastrarea sanatatii in zona intima va recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Accesati www.ladyanion.ro si veti afla acolo tot ce va intereseaza. Aceste absorbante stimuleaza sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural. De asemenea stimuleaza circulatia sangelui la nivel capilar.Absorbantele din gama Lady ANION sunt compuse din 8 straturi realizate din materiale textile si hartie pura, polimer ultra-absorbant, adezivi non toxici aprobati pentru industria alimentara, materiale impermeabile Hi-Tech care permit patrunderea aerului in timp ce retin lichidele. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cat si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana, antiinflamatorie perfecta.Cu fiecare pachet este distribuit si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care v[ puteti determina singure starea de sanatate la nivelul aparatului ginecologic. Veti afla in cateva secunde daca trebuie sa mergeti urgent la doctor sau daca sunteti sanatoase.
Pentru mai multe informatii cautati-ma la 0768.05.68.69 sau pe adresa loapersonal@yahoo.com
O zi buna si multa sanatate tuturor!
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 17 Noiembrie 2009 15:40
buna ziua la toata lumea.din pacate,menopauza instalata precoce,nu e deloc buna pt organism.ar trebui administrarea de hormoni usori,gen ciclo proginova pt ca menopauza sa nu se instaleze.d rita mea endocrinolog imi spune mereu ca trebuie luate medicamente hormonale,pt ca menstruatia sau sangerarea sa apara,astfel incat menopauza sa mai intarzie.apare batranetea prea devreme,bufeuri,stari de rau si cel mai grav este osteoporoza,pierderea calciului din oase.din pacate,osteoporoza se instaleaza la 80%dintre femei,ceea ce nu e bine deloc.macar pana la varsta de 50 ani trebuie tras ciclul de coada.....
dulgheru
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:38
eu sunt o fericita inca il am, am 47 de ani, imi vine si de 2 ori pe luna citeodata.
kudika098645
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:43
De la: adriana_kurbe_yahoo_com, la data 2009-12-11 21:38:37buna ziua la toata lumea.din pacate,menopauza instalata precoce,nu e deloc buna pt organism.ar trebui administrarea de hormoni usori,gen ciclo proginova pt ca menopauza sa nu se instaleze.d rita mea endocrinolog imi spune mereu ca trebuie luate medicamente hormonale,pt ca menstruatia sau sangerarea sa apara,astfel incat menopauza sa mai intarzie.apare batranetea prea devreme,bufeuri,stari de rau si cel mai grav este osteoporoza,pierderea calciului din oase.din pacate,osteoporoza se instaleaza la 80%dintre femei,ceea ce nu e bine deloc.macar pana la varsta de 50 ani trebuie tras ciclul de coada.....
din fericire sunt multe modalitati de a trece usor peste aceasta perioada a vietii....
4Life
Postat pe 11 Decembrie 2009 21:45
Buna,
As vrea sa stiu si eu daca cineva a facut operatia de uter fibromatos, cum este, bine sau rau? Ce parere aveti? Eu am 51 de ani si am fost la un control ginecologic pentru a-mi scoate un polip endocervical si mi s-a recomandat sa imi scoata uterul cu totul si asa voi scapa de polip. Pentru ca de la o varsta.... sa nu mai am probleme pe viitor. Sper sa fie bine, ce ziceti?
A, am uitat sa spun ca si eu am intrat in menopauza dar nu definitiv, am mai avut ciclu dupa cateva luni, dar nu am nici o simtoma din aceea de care vorbiti. Dupa operatie intru sigur la menopauza, asta este. As vrea sa mi se raspunda si mie la ceea ce am intrebat. Va multumesc!
healthy004370
Postat pe 11 Decembrie 2009 22:05
SI eu am aceeasi problema, anul acesta implinesc 45 ani si am intrat la menopauza. Sincer nici nu am stiut ca sunt la menopauza, n-am avut nimic din ceea ce se spune ca ar trebui sa aiba o femeie cand intra la menopauza.Doar ca transpiram putin mai mult, in rest...nimic. Nu stiu ce este starea de deprimare, accesele nervoase, etc. Sincer, mi-era frica de acesta perioada din viata unei femei, dar acum ma simt mult mai bine, nici nu m-am ingrasat si am alt chef de viata.
viodobre
Postat pe 22 Martie 2010 09:56
Eu, la varsta de 27 de ani, am suferit o histerectomie subtotala, in urma unui cancer pe uter. Subtotala - deoarece medicul a considerat ca eram prea tanara pentru a incepe un tratament de substitutie hormonala, de aceea mi-a lasat o portiune foarte mica de col si un ovar, pentru a minti organismul ca mai are menstruatie (e drept, era o menstruatie falsa). Totul a mers perfect timp de 10 ani; cand am implinit 37 de ani, s-a instalat menopauza precoce, destul de brutal, afectandu-mi in primul rand glanda tiroida (hipotiroidie) si ingrasandu-ma in 3 luni cu peste 10 Kg, colesterolul sarise de 395... Apoi au venit toate ca tavalugul: transpiratie masiva in timpul noptii, insomnie, stari de depresie, nervozitate. Am fost la endocrinologie, unde mi s-a prescris L-Tiroxin pentru glanda, calciu+D3 si altele, insa timp de un an nu am observat nici o modificare, asa ca am intrerupt. Recent, medicul ginecolog mi-a spus franc ca, dupa ce voi implini 40 de ani, trebuie sa scot si ovarul restant, deoarece acesta este polichistic si s-a "stafidit". In acesti ani de la instalarea menopauzei am preferat sa iau tratament homeopat (Coenzima Q10 in ulei de catina, ceaiuri etc.), pentru a putea trece mai usor. Efectele nu au intarziat sa apara dupa primele 6 luni, multe dintre starile neplacute s-au mai atenuat. A mai ramas sa rezolv problema obezitatii, deoarce metabolismul este complet dat peste cap, si problema ovarului (nu stiu daca mai pot suporta o noua operatie pe abdomen - am deja 3). Cert este ca acestei perioade nu prea fericite din viata noastra - menopauza - trebuie sa-i acordam mare atentie si s-o privim optimist, ca pe un nou inceput sau trecerea intr-o alta etapa a vietii.
gogutzel
Postat pe 22 Martie 2010 14:02
nu e cazul la tine
mirela_ghindescu
Postat pe 25 Martie 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unghii bolnave 8 De la: otilia_elena_healthy 14 August 2013 09:51
salut 6 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:19
Ovule contraceptive 40 De la: kudika045288 3 August 2015 16:42
cancer la plamani... 6 De la: ene_m_gabriel 13 Martie 2010 09:08
Probleme ginecologice 12 De la: kudika_12257 12 Octombrie 2012 13:09