Setari Cookie-uri

ce am incercat eu

In primii trei ani de liceu eram complexata de faptul ca eram grasa. Grasa inseamana la o inaltime de 1,72m aveam 84 de kg. In casa a 12-a am inceput sa invat de dimineata si asa a inceput si noul meu stil de viata. Nu puteam manca de dimineata, dar imi luam un pachet la mine pe care il mancam pe la ora 10. Acest pachet consta intr-o felie de paine graham, cu o felie de cascaval si una de muschi. cand ajungeam acasa , adica pe la 13 si ceva, o farfurie de ciorba sau supa, la inceput cu o felie de pane graham, iar cu timpul fara paine. Si ultima masa pe la ora 18, maxin 18jum un gratar, sau ceva foarte usor.Daca mi se facea foame intre mese, mancam un mar, pentru ca se gasea toata perioada anului.Am incercat sa nu mai mancand dulciuri si incetul cu incetul am reusit, cu ajutorul merelor binenteles. Pe langa aceasta dieta, sa ii spun asa, renuntasem sa mai folosesc unul din mijloacele de transport pe care le foloseam , ptr ca erau doua, si pe o distanta de 1km mergeam pe jos, si dus si intors, acesta fiind drumul pana la liceu si inapoi. In acest fel am reusit sa slabesc 15 kg intr-o perioada de 1an si jumatate. Acum am 23 de ani si la aceeasi inaltime de 1,72m am 67 de kg. Daca faceti un calcul au trecut 5 ani si eu nu am mai ajuns la aceea greutate, desi acum muncesc in ture, si nu mai pot sa tin cont de orele la care mananc, dar avantajul meu este ca mi s-a micsorat stomacul si astfel ma mentin. Tot cea ce trebuie este vointa, pentru ca nu este greu deloc. Doresc succes persoanelor care vor sa incerce.
sorinelu86
Postat pe 22 Octombrie 2009 11:22
Da, intr-adevar asta e solutia salvatoare, dar trebuie vointa.Eu una nu ma pot abtine de la dulciuri...A, si inca ceva.Ai facut ceva sport in perioada asta?
irinush13
Postat pe 4 Noiembrie 2009 07:55
Miscarea este esentiala atat in timpul unei diete, mai ales daca se pierd multe kg in timp scurt dar si dupa aceea pentru mentinere.Mie cel mai greu mi-a fost sa ma mentin dupa ce am terminat dieta.Oricum pot sa va garantez ca elementul esential este vointa.Am terminat cura la sfarsitul lunii martie si am reusit sa ma mentin oarecum, cu oscilatii lunare intre 1-3 kg, pana acum.dar cu conditia ca aproape zilnic sa fac miscare si sa-mi supraveghez oarecum ceea ce mananc.dar experienta a fost una care m-a marcat pentru ceea ce am reusit sa obtin prin mobilizarea vointei.De alfel m-am hoatarat sa imi impartasesc povestes si am inceput sa o pun pe blog.Numai ca mai am de scris ceva sfaturi pentru ca intotdeauna este bine sa ai sfatul cuiva care a trecut printr-o asemenea experienta.
http://dietacatalincrisan.blogspot.com/
capsuna24
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:05
buna buna
kudika059596
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:22
De la: isaisa, la data 2009-11-04 09:05:41Miscarea este esentiala atat in timpul unei diete, mai ales daca se pierd multe kg in timp scurt dar si dupa aceea pentru mentinere.Mie cel mai greu mi-a fost sa ma mentin dupa ce am terminat dieta.Oricum pot sa va garantez ca elementul esential este vointa.Am terminat cura la sfarsitul lunii martie si am reusit sa ma mentin oarecum, cu oscilatii lunare intre 1-3 kg, pana acum.dar cu conditia ca aproape zilnic sa fac miscare si sa-mi supraveghez oarecum ceea ce mananc.dar experienta a fost una care m-a marcat pentru ceea ce am reusit sa obtin prin mobilizarea vointei.De alfel m-am hoatarat sa imi impartasesc povestes si am inceput sa o pun pe blog.Numai ca mai am de scris ceva sfaturi pentru ca intotdeauna este bine sa ai sfatul cuiva care a trecut printr-o asemenea experienta.
http://dietacatalincrisan.blogspot.com/
uitati-va la catalin crisan cat de deformat fizic este si apoi luati in calcul o dieta inexistenta,restul sunt bancuri.Cred ca in curan apare dieta spataru,pentru ca anascut si sigur o sa slabeasca.Ce-i drept crisan nu a nascut si tot obesz este.
ene_m_gabriel
Postat pe 4 Noiembrie 2009 13:40
Singurul sport era cel facut la ora de educatie fizica. In rest mersul pe jos, cel putin o ora pe zi.
sorinelu86
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:59
dintre toate curele p kre le-am citit pana acu.asta nu e o cura, e un stil d viata.lumea nu intelege ca nu trebuie sa ne infometam, trebuie sa renuntam treptat. sa nu bruscam organismul .bv
m_geani
Postat pe 4 Noiembrie 2009 21:01
De la: M_Geany, la data 2009-11-04 21:01:21dintre toate curele p kre le-am citit pana acu.asta nu e o cura, e un stil d viata.lumea nu intelege ca nu trebuie sa ne infometam, trebuie sa renuntam treptat. sa nu bruscam organismul .bv



Sa NU ne infometam, ci sa mancam din belsug alimente CRUDE, NATURALE, adica hrana sanatoasa, si chiar si mancare FACUTA IN CASA - deci NU Fast-Food!
Mancarea Fast-Food contine calorii pe care nu le consumam nicicum in sosurile acelea la fel ca si sucurile, acestea din urma prin intermediului surplusului enorm de zaharuri.

Nu va refuzati o ciocolata insa dupa o noapte nedormita (!). Ficatul necesita acel mic surplus de zahar pentru a face fata. NU cafeaua este cea care te ajuta dupa o noapte nedormita, ci CIOCOLATA - aceasta iti da energia necesara.

In rest nu ai nevoie de asa ceva.

Treaba cu laptele - ca nu este bun daca nu mai esti sugar, este gresita. Tine doar de organism si cum unul nu seamana cu celalalt ...
La fel este si cu painea.

''Ingrasatul'' este si in memoria din celula fiecaruia. De aceea pentru unii oameni este mai greu sa tina o dieta, sau sa gaseasca un mod de a slabi, iar pentru altii nu.
La fel este si cu anumite boli, sau poate cu majoritatea bolilor!?

Incarcati sa va observati deci fiecare in parte si vedeti ce anume lucreaza mai bine pentru fiecare dintre voi.

Cert este un lucru, si anume SA AVEM MASURA IN TOATE!

Atata timp cat nu traim pentru a manca, viata noastra va fi frumoasa, noi ne vom simti frumoase/frumosi si vom fi SANATOSI.

POSTURILE au si ele ROSTUL LOR!
Ele ajuta la curatarea organismului, asa cum ne curatam si casa, periodic, primavara si toamna, de cate ori este nevoie - de fapt, si de drept - ori de cate ori avem vre-o problema ... Organismul va lupta automat cu ceea ce a intrat clandestin in interiorul sau, in loc sa piarda timp si energie necesare la prelucrarea alimentelor noastre ... Lasati-l sa sufere un pic de foame printr-o hrana usoara (supe si ceaiuri si multa APA) atunci cand aveti vre-o suferinta!

Dupa un post, cu atat mai mult sa mancati hrana VIE (neprelucrata) pentru ca organismul va absorbi mai rapid si in cantitate mai mare elementele din hrana respectiva necesitand noi depozite. De aceea dati-i tot ce e mai proaspat, mai natural - fructe si legume crude.

Carnea nu-i absolut necesara!

Puteti trai si fara ea, si chiar va veti simti cu mult mai ENERGICI si mai USORI printr-o hrana saraca sau lipsita de carne!!!

Simply_i
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dieta cu....dulciuri! 29 De la: Smokey 20 Decembrie 2016 13:33
Cum sa mancam sanatos de Sarbatori 25 De la: 4Life 27 Decembrie 2009 22:49
dieta de slabit rapid 32 De la: duphz 26 Iulie 2010 23:17
Nucile si orzul verde 12 De la: maria_mary 4 August 2011 19:14
regim 6 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 17:29