Setari Cookie-uri

buna sunt noua, mi-am facut testul pap si acum astept rezultatul sunt f ingrijorata pentru ca am condiloame si doctorita mi-a spus ca automat am si o forma de hpv. Am o relatie stabila de 3 ani el mi-a spus ca nu ma inselat a fost si el la control si nu a

buna sunt noua vreau sa stiu de unde provine hpv?daca barbatii sunt purtatori sau il iau si ei din alta parte VA rog sa-mi raspundeti cat mai repede MULTUMESC
geeo_healthy
Postat pe 23 Octombrie 2009 19:23
da ,barbatii sant purtatori , de la ei poti primi acest virus dar nu numai .
kudika051850
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:15
http://www.seximus.ro/articole/negi_genitali_condiloame.php sper sa iti fie de folos si sa incerci sa ai incredere in partener ,se ia si din alta parte .
kudika051850
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:25
PROBABIL AI AFLAT INTRE TIMP CA LA BARBATI VIRUSUL NU SE POATE DEPISTA PRIN NICI UN FEL DE ANALIZA. SINGURA MODALITATE PRIN CARE ITI POTI DA SEAMA CA UN BARBAT ESTE PURTATORUL VIRUSULUI SUNT RESPECTIVELE CONDILOAME CARE II POT APAREA SI LUI IN ZONA GENITALA.
healthy009450
Postat pe 4 Ianuarie 2010 00:17
Virusul se poate depista si la barbati. Daca este vorba de o tulpina Low-Risk, cum sunt cele responsabile de aparitia condiloamelor (negilor) se vede cu ochiul liber condilomul. Daca este vorba de o tulpina High-Risk (cu risc crescut de malignizare, cele care duc la aparitia cancerului de col uterin) se poate face peniscopie (echivalentul colposcopiei de la femei) pentru a evidentia o eventuala leziune pe glandul penisului, urmata de Genotipare ADN HPV (din nou ca in cazul femeilor) care este usor jenanta pentru ca se introduce pe uretra fff putin o ansa cu care se recolteaza celule pe acelasi principiu ca la PAP test. Repet, este usor jenanta (nu se compara cu epilarea cu ceara ) dar este singura solutie pentru a afla daca partenerul are virusul. Este foarte important de aflat acest lucru pentru ca daca femeia se vindeca si reia activitatea sexuala neprotejata cu partenerul se va reinfecta. Ca in cazul tuturor bolilor cu transmitere sexuala, investigatiile si tratamentul sunt destinate ambilor parteneri.
pink_sheep
Postat pe 9 Ianuarie 2010 20:39
buna,in legatura cu hpv,se transmite doar sexual,sfatul meu este sa te duci sa faci analize,o prietena de a mea a patit-o si sotul ei o inselase cu o mare...c...a.asa k ai grija,risti sa nu mai poti sa fc copii.bafta
scumpyka84
Postat pe 5 Februarie 2010 11:05
iti sugerez sa incetezi orice fel de contact sexual cu prietenul tau k este clar k dak nu l-ai inselat numai de la el puteai sa iei acest virus. cumperi "condylin" de la farmacie ( costa cam 60 ron sticluta) si te duci la un cabinet sau spital. acesta solutie se aplica numai pe condiloame, o data pe zi, iar in cateva zile vor disparea. si iti sugerez sa ai o discutie serioasa cu al tau iubit.
cocolusa
Postat pe 6 Februarie 2010 03:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Discutii 1 De la: epopescu58 31 Ianuarie 2009 23:07
ANEXITA 2 De la: 4Life 9 Februarie 2011 20:49
anticonceptionalele 6 De la: miha254 22 Ianuarie 2010 19:52
Cum sa fac sa imi dispara un neg (nigel) de pe mana ? 2 De la: pitique_blondine 24 Aprilie 2010 16:31
Negi genitali la barbati 18 De la: Stefan4 21 Aprilie 2014 21:59