Setari Cookie-uri

HPV

Cum poate afla un barbat daca este purtator de HPV sau daca are alte infectii? Ce analize trebuie facute si unde?
Mersi
alcmena
Postat pe 3 Februarie 2009 17:39
la barbati chiar nu stiu dar poate ca ar fi cazul sa merga la un urolog.

Postat pe 8 Februarie 2009 12:24
neata ! inainte sa dau un search pe google, ma lamuriti voi ce este acest HPV? multan !!
clara
Postat pe 10 Februarie 2009 08:00
cautat, gasit, lamurit ....
clara
Postat pe 10 Februarie 2009 08:02
Pentru barbati nu se pot face analizele pentru depistarea HPV-ului. doar femeilor li s pot recolta probe pentru depistarea HPV-ului.
negoescuana
Postat pe 10 Februarie 2009 08:30
Se poate face genotiparea HPV din sange. Eu sunt barbat si am HPV. Din cauza lui am avut deja un pui de cancer (papilom malign).
dragu_ionut
Postat pe 10 Februarie 2009 09:00
Imi pare rau sa citesc despre persoane care au acest virus. Totusi, internetul dezinformeaza. Nu e adevarat ca ramai cu virusul toata viata, exista metode medicale de a scapa de el. O stiu de la un doctor ginecolog foarte bine cotat si cu o experienta profesionala vasta. La femei, cel putin, stiu ca se poate cauteriza tesutul afectat de pe col, si apoi ura si la gara, esti vindecata. Cel putin daca descoperi virusul timpuriu. Si-apoi, sunt o groaza de alti factori care ne pot provoca cancer de col. Dar s-a creat un frenzy mediatic in jurul HPV-ului. O fi, subliminal, o campanie de promovare a abstinentei. E foarte bine sa fim anuntati despre ce este vorba si despre riscuri, in general, dar, repet, netul exagereaza proportiile si uneori cam minte. Poti sa ai HPV virgin fiind. Daca ti-a iesit vreun neg nu stiu unde pe suprafata corpului, inseamna ca ai virusul. Numai bine!
corade
Postat pe 10 Februarie 2009 14:30
Buna tuturor!

Am citit si m-am informat destul de mult despre HPV. E FOARTE important pentru femei sa nu se bazaze 100% pe testul Papanicolau sau pe faptul ca merg la ginecolog si dupa analize gen secretie, etc reiese ca sunt perfect sanatoase. Aceste analize pe care le-am mentionat mai sus iti pot iesi de nota 10, si TOTUSI sa fii purtatoare de HPV (fie tulpini cu High Risk, fie tulpini cu Low Risk). Dar acest lucru il poti afla daca iti faci analiza speciala pentru HPV...e mai scumpa, dar dk chiar vrei sa stii dk ai, trebuie sa o faci. Costa in jur de 300 RON.

Sanatare tuturor!
Mada_23
Postat pe 10 Februarie 2009 14:32
Si dupa ce faci analiza si afli ca ai acest virus, ce urmeaza? Nicaieri nu scrie ce putem face? Ce medicamentatie sa luam? In afara de cauterizare nu se spune altceva... Eu am facut extirparea partii colului care prezenta rana, dupa care testul si tot exista virusul... Deci ce-mi mai ramane de facut? Sa astept sa mor? ... dupa cum spun informatiile de pe net? Nici gand... am atatea de facut in viata asta....
getutza1975
Postat pe 10 Februarie 2009 23:09
anul trecut am avut si eu probleme cu hpv.am avut ca niste negi,,,interni.am fost la medicul ginecolog,care mi-a ars acei negi cu un gen crema.asta s-a intamplat de vreo 2 ori.dupa toata aceasata interventie mi-am facut cantastim,un vaccin pt sistemul imunitar.am facut anul trecut si analize pt acest virus iar rezultatul a fost hight risk,deci risc crescut oncogen.la inceputul anului acesta am facut iar analize si culmea a iest negativ,deci se trateaza.
HANDREINA
Postat pe 11 Februarie 2009 09:38
Ce e mai trist e ca, in cazul in care ramai cu el (desi continuu sa cred ca exista rezolvare), nu prea mai poti sa faci sex, pentru ca se ia printr-o simpla atingere a zonei genitale infectate si nu poti avea pe constiinta imbolnavirea unui alt om. Dar asta era motivul meu de anxietate inainte sa aflu ca e tratabil. Eu mi-am facut testul acum 2 saptamani, iar acum astept rezultatul. Nu am avut simptome, dar exista numeroase tulpini asimptomatice ale acestui virus. Am emotii, dar ma reconforteaza ideea ca se poate face ceva in privinta asta.
Va pup, sanatate si curaj!
corade
Postat pe 11 Februarie 2009 14:06
buna fetelor...
anul trecut in vara am aflat ca sunt purtatoare de HPV - l am luat de la partenerul meu..si doar in urma analizelor papa nik si apoi analiza virusala, s a si confirmat. nu m a durut, de fapt nu ai nici o durere. la mine nu s a manifestat in nici un fel, aparent, doar ca aveam scurgeri ceva mai abundente. la alte persoane pot aparea negi, etc..urmeaza sa mi se faca iconozatia si sper ca dupa operatie ..virusul sa raman inactiv..acum e activ...riscul cel mai mare e sa nu l depistezi, la barbati nu se mamifesta si nici la un control la dr nu se depisteaza..e f periculos...pentru ca , ramane un virus pe viata..pers care au acest virus li se recomnada ca sarcina / nasterea sa se faca prin cezariana pt a nu afecta copilul..si supraveghere ulterioara...
mergeti la dr..frecvent..aveti grija de voi si ..sa va faceto papa nicolau cel putin o data pe an..si colposcopia..
disimulateangel
Postat pe 11 Februarie 2009 17:49
trebuie sa vb cu medicul tau ginecolog . eu stiu ca dupa ce faci cauterizarea, urmezi tratamentul cu aldara...si sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa..sa iei suplimente alimentare naturiste....e fff important sa cresti imunitatea organismului...
sanatate multa!
rodycutza_healthy
Postat pe 11 Februarie 2009 18:30
DRAGUL MEU TE INTRB? CUM SE MANIFESTA ACEST MICROB, SI CE SINTOME AI TE INTEB DE OARE CE CRED CA SI EU AM ACEASTA BOALA, OARE SE TRASMIITE PRIN CONTACT SESUAL ? SAU NE NASTEM CU ACEST VIRUS? SCUZAM CA TE INTRB , DAR ASTA E SITUATEA ITI MULTUMESC , DE RASPUNS O ZI BUNA,,,
gogu1938
Postat pe 14 Februarie 2009 11:39
buna...acum ceva timp mi-au aparut veruci genitale..de care am vazut ca se vb peste tot..sau infectia cu hpv...as vrea sa stiu,daca imi puteti recomanda un medic bun la care sa merg (ginecolog sau dermatolog) si cam cat de dureroasa este cauterizarea..sau daca a trecut cineva prin experienta cu criocauterizarea sau laser
ncamy34
Postat pe 17 Februarie 2009 16:36
A cauteriza o rana pe col nu inseamna a indeparta si virusul HPV!!! Inseamna doar ca reduci riscul de a face cancer de col. Virusul ramane si poate fi eliminat de organism daca acesta are un nivel al imunitatii ridicat! Din cate am inteles, nu exista un tratament care sa te scape de HPV, tot ce poti face e sa urmezi un tratament de intarire a imunitatii iar organismul tau sa elimine acest virus. Sunt persoane care traiesc cu acest virus ani de zile si nu e eliminat, poate sa nu se manifeste in niciun fel...
Mada_23
Postat pe 18 Februarie 2009 21:01
Buna!
Pentru imunitate poti recomanda ceva eficient?
Sunt si eu de aceeasi parere cu tine.
Am gasit produsul Transfer Factor Belle Vie pe net, am sunat la distribuitorul pe Romania si mi-a raspuns un barbat care nu parea ca sunt profesionalisti.
Merci!

Postat pe 20 Februarie 2009 11:51
Buna fetelor!

Am fost si eu diagnosticata cu HPV. Cred ca e mai mult de 1 an de-atunci. Am facut tratament cu Aldara vreo cateva luni. Nici un rezultat. Dimpotriva, parca negii cresteau. Atunci alt doctor mi-a recomandat sa cauterizez negii. Asa am facut, insa intr-o luna au crescut inapoi....mult mai multi si mai mari. Am facut din nou tratament cu Aldara, nici un rezultat. Asa ca am facut investigatii pe net si am gasit urmatorul site: www.amoils.com. Mi-am comandat de-acolo un ulei pt negi (in engleza: warts). Pot sa spun ca il folosesc de aproape 2 luni, iar negii au disparut in proportie de 80 la suta. Si eu am fost foarte sceptica la inceput. Dar se pare ca functioneaza.

Vorbea cineva mai sus de un vaccin pt imunitate. Cum se numeste exact? Stie cineva? Daca stiti un supliment eficient pt stimularea imunitatii, va rog sa-mi spuneti si mie, chiar ma intereseaza. Sanatate tuturor!
curlyhair
Postat pe 27 Februarie 2009 03:46
dupa depistare ce se intampla ?? am o prietena de 49 ani ,singura de vreo 4 ani . e cam speriata ,a iesit negativ,dar a auzit o discutie intre cadrele medicale
mcornelia19
Postat pe 7 Martie 2009 08:11
Si au am facut analiza HPV anul trecut si ... surptiza! A iesit pozitiv. Analiza am facut-o la insistentele mele; d-na doctor mi-a sugerat ca nu am nimic, avand in vedere ca la analiza de col (colposcopie) a iesit perfect. Am fost depistata cu 3 tuplini de risc inalt oncogen :51, 53 si cred 46. Am fost distrusa. Dar, avand in vedere ca am mai avut ceva experienta cu analizele.... le-am repetat: colposcopee, Papanicolau, biopsie de col si analiza HPV. La interval de 4 luni si la aceelasi laborator (Medicover). Si ce credeti: sunt pozitiva cu HPV, dar din 3 tulpini, acum aveam 2 : 51 si 53. Intrebarea mea este: ce am de facut? Oricum, am hotarat sa refac analizaele luna aceasta(au mai trecut 5 luni). Stie cineva um medic ginecolog din Bucuresti cu adevarat COMPETENT in aceasta problema? Care sa-ti sugereze si un tratament eficient, avand in vedere ca la mine colul este perfect curat?
simona_c_healthy
Postat pe 8 Martie 2009 14:37
HPV se ia numai prin sex neprotejat..
la barbati nu se vede, nu se simte..si nici simplele analize nu l depisteaza..insa la femei poate sa faca revagii...hpv are f multe tulpini. o parte nu sunt pericoloase, o parte sunt ..si pot duce la cancerul de col uterin...hpv nu se trateaza , ci dupa operatie in cazul in care e o tulpina cu risc crescut acesta din activ devine inactiv..nu exista tratmente de inlaturare a lui. poti sa l iei de la un partener sexual el sa fie inactiv si la urmatorul parteneri sexual care are hpv sa devina activ
la fel se intampla si dupa operatie..el nu mai e activ, dar e acolo..
sex poti face cu prezervativ si fara cu un partener stabil pentru ca asa poti controla virusul
el ramane acolo toata viata, nu trece cu nici o alifie..
disimulateangel
Postat pe 9 Martie 2009 15:53
De la: simona_c, la data 2009-03-08 14:37:40Si au am facut analiza HPV anul trecut si ... surptiza! A iesit pozitiv. Analiza am facut-o la insistentele mele; d-na doctor mi-a sugerat ca nu am nimic, avand in vedere ca la analiza de col (colposcopie) a iesit perfect. Am fost depistata cu 3 tuplini de risc inalt oncogen :51, 53 si cred 46. Am fost distrusa. Dar, avand in vedere ca am mai avut ceva experienta cu analizele.... le-am repetat: colposcopee, Papanicolau, biopsie de col si analiza HPV. La interval de 4 luni si la aceelasi laborator (Medicover). Si ce credeti: sunt pozitiva cu HPV, dar din 3 tulpini, acum aveam 2 : 51 si 53. Intrebarea mea este: ce am de facut? Oricum, am hotarat sa refac analizaele luna aceasta(au mai trecut 5 luni). Stie cineva um medic ginecolog din Bucuresti cu adevarat COMPETENT in aceasta problema? Care sa-ti sugereze si un tratament eficient, avand in vedere ca la mine colul este perfect curat?


Buna, e f bine ca i ai facut analizele si stii ce ai. ai virusul dar inca nu a afectat colul..e bine sa ti totul sub control
eu am fost diagnosticata de dnul dr Petecu de la Filantropia care in prima vaza mi a zis ce am hpv , mi am facut analizele si m a tinut sub observatie pentru ca nu existau riscuri, virusul nu imi afecta colul si nu era nici un risc si in plus nu vroaim sa raman insarcinata ( cand ai hpv cu rana pe col nu poti ramane insarcinata ) ..insa la cateva luni mi s a modificat rana pe col, au fost depistate 2 mi s au facut analizele, mi au iesit hpv 16 si 53, 16 cu risc mare si astfel s a ajuns la operatie - la conizatie..
daca vrei un sfat al meu..mergi la dr Peltecu - el a operat o si pe cumnata mea - a avand aceeasi problema si e bine acum..si sper ca la mine sa fie la fel..inb cateva zile ma voi opera la el.
nu exista tratament. daca nu ai rana pe col se poate ca virusul sa fie inactiv la tine
la mine e cativ..ranile s au modificat ..si trebuie intervenit urgent..
disimulateangel
Postat pe 9 Martie 2009 16:02
Multumesc foarte mult pentru mesaj, disimulateangel. O sa tin cont de sfatul tau. Saptamana viitoare voi merge la Institutul Cantacuzino pentru analiza HPV si , in functie de rezultat, ma voi programa la dl. dr. Petelcu. Am auzit ca este fffff ocupat, dar cred ca o sa ma programez la cabinetul privat. Oricum, multa sanatate si interventie usoara!!!!
simona_c_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 17:39
buna..cu placere si daca ai ai intreabari sa nu eziti sa mi le pui
la spital daca ai rabdare poti sa mergi la 7 dimineatza ..si trre sa ai norok sa l prinzi daca nu , mergi ziua urmatoare tot de dimineatza...si vb cu asistenta lui dna flori - e f dragutzza si vb si cu ea cand te poate vedea dnul dr.
la cabinet tre sa suni pt programare si fiind f ocupato nu se stie cand o sa te programeze.
eu la inceput am mers la spital am mers o zi nu l am prins, m am dus si a 2 zi...si cred ca in a 3 debia m a vazut si dupa ce m a coinsultat mi a zis sa sun la cabinet la el pt programare..
de altfel la toate vizitele mele la spital,,,am avut de asteptat..pt ca eu cam un an am mers numai la spital pana sa de[pisteze dnul dr ceva inerehula...si a urmat consultul la cabinet
te pup si capul suss...ca se vindeca...
disimulateangel
Postat pe 11 Martie 2009 21:33
Stiuuu. Nu sunt o optimista incurabila, dar sa zicem ca sunt perseverenta. Cam stiu ce este cu boala si cat de mult trebuie sa lupti cu ea. Sotul meu a avut cancer de pancreas si am luptat cu moartea timp de doi ani. Zi de zi. Si cand ma uit inapoi, nu imi vine in minte decat faptul ca as face la fel: as lupta.
Asa ca: sa nu-ti fie frica de operatie, esti pe maini foarte bune si de fapt de noi depinde sanatatea noastra. Noi NU avem cancer. Noi putem sa evoluam in cancer, daca nu avem noroc, daca nu ne tratam si daca nu ne monitorizam. Deci, disimulateangel, este diferenta dintre viata si moarte.. si este un drum foaaaarte lung. Si din fericre, inca depinde si de noi! Fii optimista si increzatoare... pshihicul face minuni. Si multumesc mult pentru informatii!
simona_c_healthy
Postat pe 12 Martie 2009 21:10
draga simona c..ms mult pt incurajarii..am ramas surprinsa prin ce ai trecut cand am citit mesajul de la tine..dar vad ca si tu ai o duzina de optimism..si asa sii trebuie..
stiu cat de important e un psihic tare..la cateva ore de la operatie ma plimbm pe magheru - ca de simtem nevoia de aer..
am scapat si de asta..si sper sa fie prima si ultima operatie de genul asta.. ..a fost bine, m a durut nitel spatele din cauz rahiei..si acum trebuie sa astept 2 saptamani rezultatul biopsiei..si peste 2 luni un alt control sa vedem cum s a inchis rana..
ce sa zic..pe langa toat alergatura si stresul asta..ma simt bine ca stiu ce am, ca am "prins" boala de'un picior si nu ma las pana nu o sa fie bine..
disimulateangel
Postat pe 17 Martie 2009 12:18
O sa fie bine! Oricum, vorbim vis-a-vis de rezultate! Iar eu sper ca o sa ajung la Cantacuzino joi pentru analiza HPV si iti scriu ce au gasit. Multa sanatate !
simona_c_healthy
Postat pe 17 Martie 2009 15:16
buna..
ok..astept sa mi spui cum a fost..si am sa te tin la curent cu rezultatul analizelor mele..
disimulateangel
Postat pe 17 Martie 2009 17:28
Acum 2 ani si eu am fost diagnosticata cu HPV, tulpina cu high risc cancerigen. Chestia cu cauterizarea e cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata. Din momentul in care esti infectat cu virusul, singurul care poate lupta cu el e sistemul propriu de autoaparare.
Daca ai in sistem imunitar puternic, e f bine.
Eu am repetat timp de 2 ani testul PAP la fiecare 3 luni, pt ca un reputat medic ( din strainatate) mi-a spus ca e calea cea mai sigura de a depista un cancer incipient.
Dupa astia 2 ani, ma consider o persoana fericita, toate testele pe care l-eam facut de o jumatate de an incoace au iesit ok, nu mai e nici urma de HPV.
cristinalelia
Postat pe 2 Aprilie 2009 09:29
sunt pt prima data aici pe forum,si m-ar interesa sa stiu la ce clinica ai fost in strainatate,pt ca si eu am hpv cu risc inalt
healthy000667
Postat pe 3 Aprilie 2009 00:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cancer col uterin 9 De la: alexandrabalint 10 Septembrie 2012 01:12
la Papanicolau a iesit HPV 62 De la: elena_elena_healthy 27 Mai 2021 10:31
Infectie urinara??? 13 De la: healthy010635 18 Aprilie 2010 03:59
testare fara recoltare,fara a fii nevoie sa te dezbraci ! 5 De la: camiflorea 18 Aprilie 2010 21:30
Secreti vaginale urat mirositoare.O solutie? 9 De la: mayacris 29 Ianuarie 2016 16:21