Setari Cookie-uri

adoptie

buna!
sunt din bucuresti si am un copil de 3 ani si 7 luni si de curand am pierdut o sarcina.
ma gandeam sa adopt un nou nascut.
a facut cineva asta? care sunt pasii de urmat si cat dureaza ? ce riscuri sunt? ce conditii trebuie sa indeplineasca parintii?
astept raspunsurile voastre!
vero_doro
Postat pe 16 Noiembrie 2009 13:50
Buna.felicitari pt intentia ta.
Ia legatura cu cineva de DPC in sectorul unde locuiesti, si te vor ajuta.
Ca si conditii:-sa ai casa ;un salariu stabil; sanatatea sa fie buna la amandoi;
daca locuiesti in sectorul 4, iti pot da un nume.
Astept vesti.
pn_mihaela
Postat pe 28 Decembrie 2009 09:14
Buna! Sunt curioasa daca ai facut toate demersurile pentru adoptie!Stiu ca adoptia implica mai multi pasi,nu e simplu sa adopti un copil! Am o matusa care nu a reusit sa ramana insarcinata si sa hotarat sa faca acest pas...au urmat multe luni pana la momentul cel mare,si iaca ca DUmnezeu a fost mare si a avut parte atunci de 2 gemeni adoptati:) Ia luat de la o asistenta maternala care ii ingrija de ceva timp,si care a fost foarte afectata atunci cand a ramas fara ei.Acea doamna le-a facut micutilor jurnale unde scria totul despre ei. Nu stiu cu precizie despre ce acte este vorba,si pasi exacti...dar stiu ca trebuie sa ai o lucuinta,o situatie buna se dau tot felul de teste psihologice...matusa nu nea explicat exact despre ce e vorba caci ii era frica sa nu ii piarda,prinsese drag de gemeni pe care ii vizita zilnic...In primul rand dupa ce au fost declarati parinti,toata lumea ii judeca,ba ca e multa responsabilitate,cheltuieli mari si tot felul de rautati.Ce va mai pot spune este ca au crescut sub ochii nostri a tuturor chiar si a criticilor...I-am vazut cum au facut primi pasi si cum au zis mami si tati,e impresionant:) adica chiar e minunat,mi se pare ceva supraomenesc...cum te trezesc dimineata si le vezi ochisori mici si frumosi,iar faptul ca sunt gemeni intotdeauna numai unul langa altul si simt daca ceva il doare pe celalat!E un sentiment pe care numai oameni care trec prin aceaste situatii le pot descrie!

Multa sanatate si astept rasp tau!pupici
candygirl_healthy
Postat pe 6 Martie 2010 11:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Embolizare uterina 7 De la: say 6 August 2011 22:09
Stie cineva despre efectele adverse ale Postinor2 ? 5 De la: andreab91 28 Noiembrie 2011 11:50
SOS 18 De la: kudika_nikole 4 Ianuarie 2012 19:37
virusul papiloma 4 De la: healthy001128 31 Ianuarie 2010 12:31
help! 3 De la: vieru_cezar_iasi 3 August 2009 06:25