Setari Cookie-uri

GRIPA PORCINA AH1N1


Virusul gripei porcine
• noul tip de virus gripal A H1N1(„virusul gripei porcine”) a fost creat în laborator

• nu se aseamãnã cu nici un alt virus precedent

• pentru sinteza lui s-a folosit virusul gripei spaniole din 1918 combinat în mod artificial cu tulpina virusului comun H3N2 ºi H5N1 (tulpina gripei aviare)

• conþine material genetic de la douã tulpini de gripã porcinã, douã tulpini de gripã umanã ºi o singura tulpinã de gripã aviarã



Cât de gravã este gripa porcinã?
• simptomele de gripã porcinã sunt cel mult moderate

• gripa porcinã este cu mult mai blândã decât s-a aºteptat (cf. „The Times”)

• boala nu se manifestã mai drastic decât o rãcealã severã, deci rolul vaccinãrii este pus sub semnul întrebãrii

• în Marea Britanie, cea mai afectatã þarã din Europa, se înregistreazã o mortalitate de 0,03 %, cu mult mai scãzutã decât în cazurile de îmbolnãviri cu o gripã obiºnuitã tip A

deci nu este justificatã vaccinarea în masã a populaþiei,

IOANA1947
Postat pe 11 Ianuarie 2010 00:02
Eu am auzit ca a fost creat in laborator de americani, deoarece vor sa omoare din populatia noastra pt. ca este foarte mare, mult mai mare decat a lor.. este adevarat?:*
___Anna___
Postat pe 18 Ianuarie 2010 17:19
De la: AnoOtza, la data 2010-01-18 17:19:13Eu am auzit ca a fost creat in laborator de americani, deoarece vor sa omoare din populatia noastra pt. ca este foarte mare, mult mai mare decat a lor.. este adevarat?:*
da da,este foarte adevarat,tu de unde ai auzit?de la rusi?
ene_m_gabriel
Postat pe 18 Ianuarie 2010 21:03
eu am auzit de la o colega (pt ene m gabriel)


ce americani ........mie totushi imi este foarte frica de acest virus... si gripa aviara tot in laborator a fost creata?
___Anna___
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:22
nu va face ti problem , e problema masonilor , a clanului BILDEMBERG si superiorii lor ca sa omare populatia cu inventiia de gripa porcina , aviara etc , dar mai ales cu produsele alimentare care contin f multe E-uri de iti modifica genetic , pshic , mai nou apar ,se nasc copii cu fizic barbatesc dar cu tendinte sexuale feminie ,sau invers din cauaza contraceptiilor deoarece contin hormon animal

vizitati www.credo.ro
conferinte maica siluana

scrie ti mi sbb2xx@yahoo.es sa av trimit un video cu ac afacere a gripei .....
maria


healthy006265
Postat pe 22 Ianuarie 2010 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o rugaminte pt toate femeile si fetele 13 De la: inimioara_magica 6 Aprilie 2010 00:37
Mai are cineva alergii de vara? 19 De la: ionelaela 11 August 2010 00:25
ma poate informa cineva?oare e BTS 10 De la: iuly 1 Martie 2010 15:46
teama de a zbura cu avionul 53 De la: alexandra_pinky866 1 Iunie 2013 09:33
cine vrea site ieftin? 1 De la: healthy005502 7 Mai 2010 13:49