Setari Cookie-uri

dureri la urinare

Dragii mei,
Cam cu o saptamana inainte de Craciun am inceput sa am niste dureri destul de mari la sfarsitul urinarii.Apoi arsuri si necesitatea de a urina mai mereu.Dupa vreo saptamana am mers la medic si mi s-a spus ca am o cistita sau o anumita infectie deoarece am sange in urina.Am primit un tratament cu antibiotice(numai 3 pastile)si mi s-a recomandat sa beau cat mai multe lichide.
Am luat tratamentul si am baut o multime de lichide, totusi durerea nu mi-a disparut de to nici macar in ziua de azi.M-ar ajuta mult opinia voastra intrucat sunt cam 3 saptamani de cand trebuie sa fac fata problemei asteia.A avut vreo cineva vreo asemenea experienta?Si cum ati procedat?
Multumesc anticipat,
Cu respect, Corina
corina_vs1
Postat pe 13 Ianuarie 2010 02:28
De la: corina_vs1, la data 2010-01-13 02:28:00Dragii mei,
Cam cu o saptamana inainte de Craciun am inceput sa am niste dureri destul de mari la sfarsitul urinarii.Apoi arsuri si necesitatea de a urina mai mereu.Dupa vreo saptamana am mers la medic si mi s-a spus ca am o cistita sau o anumita infectie deoarece am sange in urina.Am primit un tratament cu antibiotice(numai 3 pastile)si mi s-a recomandat sa beau cat mai multe lichide.
Am luat tratamentul si am baut o multime de lichide, totusi durerea nu mi-a disparut de to nici macar in ziua de azi.M-ar ajuta mult opinia voastra intrucat sunt cam 3 saptamani de cand trebuie sa fac fata problemei asteia.A avut vreo cineva vreo asemenea experienta?Si cum ati procedat?
Multumesc anticipat,
Cu respect, Corina


daca ai deja trei saptamani fara antibiotic, poti sa recoltezi o urocultura, sa vezi daca nu e si vreo infectie urinara... sangele din urina mai poate aparea si in cazul in care o pietricica de la rinichi s-a mobilizat si a zgariat pe unde a trecut, ca sa confirmi asta e nevoie sa faci o echografie si un examen de urina complet. un medic urolog ti-ar putea da toate indicatiile necesare . pt tratamente naturiste, cand vei avea deja investigatiile facute, te pot ajuta eu..
camiflorea
Postat pe 13 Ianuarie 2010 08:05
Draga Cami,

merci pt ajutor insa problema e ca am fost la medic si am facut urocultura.Doctorita mea spus ca a gasit sange in urina si ca evident exista o bacterie iar eu am o cistita.Prin urmare mi-a dat 3 pastile antibiotic(f puternice presupun)...Le-am luat....ultima am luat-o acum 2 saptamanai insa nu pot spuna ca m-am vindecat complet.Inca mai am dureri la urinare in special dimineata si nu pot avea relatii intime.Tu ce crezi?
corina_vs1
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:20
Rinichii? Sunt ok? Fa si un eco asa informativ e mai bine oricum la eco iti spune daca ai cistita. Cred ca ai dat de o bacterie puternica sau faci ceva gresit.Sa nu bei cafea sau sa mananci ciocolata in general evita cofeina. Eu am tinut o luna regim ca sa scap de cistita. Oricum e foarte enervanta cistita. Si dureroasaaaa.
iupi24
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:13
De la: corina_vs1, la data 2010-01-13 15:20:39Draga Cami,

merci pt ajutor insa problema e ca am fost la medic si am facut urocultura.Doctorita mea spus ca a gasit sange in urina si ca evident exista o bacterie iar eu am o cistita.Prin urmare mi-a dat 3 pastile antibiotic(f puternice presupun)...Le-am luat....ultima am luat-o acum 2 saptamanai insa nu pot spuna ca m-am vindecat complet.Inca mai am dureri la urinare in special dimineata si nu pot avea relatii intime.Tu ce crezi?


daca ai dureri si la contact sexual ar trebui sa mergi si la ginecolog.. antibioticele ti-au fost recomandate pe baza rezultatului de la antibiograma? echografie ai facut? pana una alta poti incepe o cura cu boabe de ienupar (se gasesc la plafar): in prima zi mesteci 4 boabe pe stomacul gol, apoi crescator cu cate o boaba in fiecare zi pana la 16-18, apoi descrescator cu cate una pana la 4, pauza de 15 zile si o iei de la capat. in intervalul acesta, neaparat sa bei 2 litri de lichid pe zi, nu sucuri acidulate, ceaiuri diuretice de preferinta, ca sa speli rinichiul...
camiflorea
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:05
Buna seara!
Problema se poate rezolva si pe cale naturala .BERY NECTAR,CEAI ALOE,BEE PROPOLIS,FIELDS OF GREENS. Daca te intereseaza mai multe informatii maragind@yahoo.com
Multa sanatate!
kudika100110
Postat pe 16 Ianuarie 2010 21:31
Incearca cu ceai de coada soriceluilui, cat de mult poti.
E bun si pentru uz inten si extern.
Succes!
Monalissa_healthy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:54
am si eu exact aceeasi problema,o durere insuportabila aproape la sfirsitul urinaii,inca nu am fost la ginecolog dar s vrea sa stiu si eu ce pot avea...ma gindesc ca poate fi din cauza ca am racit ovarele... ce as putea face?
healthy011544
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:45
Eu am fost la doctor, dar mi-a dat un medicament f scump (vesicare) si eu nu l-am luat. Am fost in schimb la farmacie si mi-a dat scobutil, 5 bucati si culmea ca de la prima mi-a trecut din durere 80 %. Incercati cu cateva bucati de scobutil si vedeti daca va trece durerea. Eu aveam o durere insuportabila...facusem toate analizele posibile si nu aveam infectie.
floare_de_crin
Postat pe 22 Ianuarie 2010 17:01
draga mea eu am usturimea pe canalul urinar de cativa ani si am fost la o gramada de medici dar fiecare spunea altceva.am facut toate anaalizele posibile si tot nimic.pana si testul hiv am facut si a iesit negativ.problema e ca ade cateva luni a inceput sa ma usture si spre anus si tot nu gaseste nimeni o explicatie.e bine sa bei cat mai multe lichide si o sa fie mai bine.sanatate multa
baciu_alin36
Postat pe 29 Ianuarie 2010 13:55
Bea ceai de coada soricelului cat de mult poti.
Poti sa-ti faci si bai.
Monalissa_healthy
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:56
daca ne-am lasa in baza ceaiurilor din coada soricelului,s-ar desfiinta spitalele.ceea ce aveti voi este infectie urinara si se trateaza numai cu antibiotice prescrise de doctor.se vor lua timp de 10 zile,iar la 3 zile de antibiotice trebuie sa faci alte analize la urina ca sa vada doctorul daca are efect antibioticul.daca nu,trebuie sa-ti prescrie altul.la sfirsitul terapiei trebuie sa faci ecograf la rinichi,in cele mai multe cazuri ii afecteaza mai ales cind intirzii sa mergi la doctor.manifestari ale bolii:usturime la urinare,albirea urinei si o mucoasa in ea,iar cind intirzii sa mergi la doctor, apare si singe in ea si evident ti-a afectat rinichii care trebuie tratati.de aceea va mai ustura si dupa.de aceea va cer sa fiti logici si sa mergeti la doctor si nu sa beti ceaiuri din toate prostiile
healthy012003
Postat pe 1 Februarie 2010 10:59
si inca ceva.atentie cind mergeti la toaletecind va asezati pe ele.acest microb patrunde prin organele genitale si este contagios [prin relatii sexuale]va aud ca ati fust pe la toti doctorii si etc.eu locuiesc in grecia,unde doctorii sunt un pic mai avansati mintal
healthy012003
Postat pe 1 Februarie 2010 11:09
investigatii urgente la un medic urolog,daca sunt pierderi de sange nu e de glumit,pot fi grave probleme,pana la insuficienta renala,nu va jucati,schimbati doctorul daca ceva nu merge.ex.sumar de urina,urocultura,ecografie(nu se iau antibiotice inainte sa se faca ex de urina .nu se dau antibiotice asa fara sa vezi ce microb este s-au ce este acolo.
belami
Postat pe 2 Februarie 2010 03:42
fara contact sexual
belami
Postat pe 2 Februarie 2010 03:44
in cazul in care nu ai pietre la rinichi, incearca cu uricol.e o pudra la plic si se dizolva in apa. bea 3 plicuri pe zi, nu este un tratament dar ajuta pana mergi la medic. sanatate!!!!!!!
anadevaro
Postat pe 2 Februarie 2010 06:07
si eu locuiesc in grecia dar nu-i gasesc asa de avansati mintal!
mirto
Postat pe 6 Februarie 2010 00:49
De la: healthy012003, la data 2010-02-01 11:09:01si inca ceva.atentie cind mergeti la toaletecind va asezati pe ele.acest microb patrunde prin organele genitale si este contagios [prin relatii sexuale]va aud ca ati fust pe la toti doctorii si etc.eu locuiesc in grecia,unde doctorii sunt un pic mai avansati mintal


probabil foarte avansat mintal esti si tu de-ti denigrezi tara!
camiflorea
Postat pe 6 Februarie 2010 15:14
buna...am 17 ani si sunt virgina...de o luna de zile am aceeasi problema....mi s a spus ca e posibil sa fi racit acolo..nu stiu ce sa fac....daca imi puteti da cateva sfaturi.....sunt foarte bune...:))multumesc..
dinutzaa
Postat pe 19 Martie 2011 12:09
Buna! Eu am folosit un supliment alimentar Activit Imuno Forte de la Ropharma si mi-a prins bine. Nu am mai racit si mi-am intarit sistemul imunitar, deci ti-l recomand cu caldura. M-a scapat si de racelile cauzate mersului desculta! Eu am dat 13, 5 ron pe el si il gasesc prin orice farmacie.
Bafta!
kudika431413
Postat pe 5 Septembrie 2011 17:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 10 De la: Barbie30 30 Iulie 2010 23:06
Gusa polinodulara 38 De la: kudika226898 18 Februarie 2014 16:56
ce se intampla cu mine? 5 De la: sabysab 23 Ianuarie 2010 16:51
celulita cea rea! 3 De la: anetta07 21 August 2013 12:55
Ma puteti ajuta? 3 De la: marco918 28 Noiembrie 2010 20:13