Setari Cookie-uri

familie

Buna.Apelez la bunavointa voastra pentru a ma ajuta cu sfaturi pentru o casnicie mai buna.Dupa 16 ani de casnicie ma gandesc serios la divort si mi se rupe sufletul,dar sotul meu iubeste mai mult alcoolul decat familia.Poate ma ajutati voi sa ies la liman si sa-mi salvaz si casnicia.
healthy011268
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:27
buna.inteleg prin ce treci.si matusa mea vrea sa divorteze din aceeasi cauza.e distrusa saraca si ea are 19 ani de casatorie si doua fete(17 si 12 ani).imi pare atat de rau ca trebuie sa se ajunga la divort dar eu consider ca e mai bn pt ea mai ales ca sotul ei a devenit agresiv si ii adreseaza fel si fel de cuvinte care dor.dar totusi...18 ani de casatorie nu snt cateva luni.imi pare nespus de rau de situatia ta.ai incercat sa stai de vb cu el?sa ii spui parerea ta despre ceea ce se intampla?incearca sa te impui putin.matusa mea regreta ca nu a facut lucru asta la timp.regreta ca nu a stat de vorba cu el atunci cand se putea.off:( iti doresc sa rezolvi aceasta problema.stiu ca e greu...daca ai credinta in dumnezeu o rezolvi.trebuie sa fi puternica.ai copii?multa sanatate
stefania1_healthy
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:38
am vazut intamplator ce ai scris, si eu sunt in aceeasi situatie, decizie grea cand nu ai sustinere
healthy011838
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:40
Am auzit ca e ceva care se pune in bautura,si da rezultate favorabile. Intrebati la farmacie.
kudika098645
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:13
Buna.Sustinerea o avem din partea lui DUMNEZEU.Eu apelez la EL in fiecare zi si am speranta ca ma va ajuta.Viata este cruda cu unii dar cand il avem aproape pe D-zeu totul este mai usor.Mult noroc
healthy011268
Postat pe 30 Ianuarie 2010 20:54
E forte greu in a lua o decizie..sunt 16 ani d ecasnicie totusi..Indiferent de anumite sfaturi pe care le primesti de la cei din jur..omul face pana la urm asa cum crede el ca e mai bine, ce sa zic..Incerca sa mai faci ceva..divotul nu e intotdeauna o solutie, mai ales cand stii ca in trecut sotul tau nu afost asa.Incearca sa vorbesti cu el, sa il intrebi ce anume il doare si il nemultumeste atunci cand se refugiaza in bautura, incearca sa vorbesti cu el,fiind sigura pe tine.O alta varianta ar mai fi,terapie la un psiholog pt el..da roade de cele mai multe ori,incet dar lent.Bautura nu e o gluma..e ceve grav..e boala grea..dar nu te descuraja..A bia dupa ce vei face anumite eforturi,vei putea lua o decizie radicala in ceea ce priveste divortul tau.Iti doresc o casnicie fericita si sper sa treci peste acest hop in viata.
kudika089823
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:57
Buna ! Chiar e greu de adus decizii zilnic aducem decizii aprox vreo 2000 ( cun sa ma inbrac , in rosu in alb , pe unde sa merg , cu care tranvai , ce sa gatesc , ce fard sa imi pun si ect )eu stiu un lucru SUNT RESPONSABIL pt viata mea am auzit undeva ca definitia nebuniiei este sa faci acelas lucru zii de zii ani de ani si sa astepti alt rezultat. eu iti doresc forta pt scimbare numai de tine depinde si TU MERITI O VIATA NAI FRUMOASA . o zii minunata pt toti cu stima Ildiko
okidli43
Postat pe 3 Februarie 2010 09:49
Buna.E greu sa lupti de una singura.In fiecare zi facem cam aceleasi lucruri,dar asta nu inseamna ca in fiecare zi avem aceleasi ganduri.E important ce transmitem celor de langa noi,prin starea noastra.Am in spate 16 ani de casnicie,2copii frumosi si sanatosi si un sot pe care nu-l mai recunosc.In fiecare zi bea iar eu nu pot face nimic.Este o fiinta ff.foarte dificila,care nu recunoaste ca are nevoie de ajutor iar eu nu pot face nimic.Mi-ar fi placut sa ne plimbam copiii impreuna,sa merg in vizita la mama alaturi de el,in serile de vara sa nu stau singura in parc pe banca,sa avem prieteni comuni,sa am cu cine povesti cand sunt trista si sa am un umar pe care sa ma sprijin atunci cand imi este greu.Am avuto pe fetita mea care acum are 16 ani.Afost genul de copil care nu se deslipea de mine si nu avea prieteni pana asta vara.Acum are un prieten,un grup de prieteni si iese in fiecare zi.Simt ca o pierd si incerc sa-i fiu aproape dar nu pot sa-i pretind mai mult,nu mai are 10 ani.Baiatul are 9 ani.Intr-o zi mi-a zis ca are si el problemutele lui cu prietenii.Sunt multe lucrurile care imi sfasie sufletul si totusi tin capul sus si ma rog la Dumnezeu sa-mi dea putere pentru a merge mai departe.
healthy011268
Postat pe 3 Februarie 2010 21:34
sa-ti salvezi, n-avem cum! ...ulei fierbinte pe gat, nu merge?
100101
Postat pe 3 Februarie 2010 22:02
De la: healthy011268, la data 2010-01-28 14:27:29Buna.Apelez la bunavointa voastra pentru a ma ajuta cu sfaturi pentru o casnicie mai buna.Dupa 16 ani de casnicie ma gandesc serios la divort si mi se rupe sufletul,dar sotul meu iubeste mai mult alcoolul decat familia.Poate ma ajutati voi sa ies la liman si sa-mi salvaz si casnicia.

Buna!Imi pare rau pt tine,va certati?te bate?nu este rasponsabil fata de familie?nu il mai iubesti indeajuns ca sa ii rabzi viciul?ai incercat sa vb cu el despre o terapie de dezalcolizare?....sant multe intrebari,imi pare rau ca te necajesc,nimeni nu are dreptul sa iti spuna ce decizie sa iei,eu inteleg prin ce treci,tatal meu a fost alcoolic,am o prietena care este casatorita cu un astfel de om ,au 32 de ani de cand sant impreuna si il tot rabda,mai ales ca in urma cu 4 ani sotul ei a facut cancer esofagian,acum nu mai bea,e tarziu dar....in sfarsit,tu stii mai bine ce vrei sa faci.Iti doresc multa sanatate si intelepciune.
51160
Postat pe 8 Februarie 2010 17:48
Eu zic asa,daca e cineva care iti poate salva casnicia aceea esti tu! Ceilalti iti pot da doar sfaturi;dar dupa asa multi ani de casnicie cred ca ar fi trebuit sa intelegi cum sta treaba(ce inseamna o casnicie). Barbatul,ori femeia,isi gaseste refugiul atunci cand ii lipsesc... dragostea,sexul,grija de acasa,sau in rare cazuri,cand nu mai poate de bine... A! si ar mai fi asa zisa rutina. Noi femeile suntem cele care trebuie sa ne tinem barbatul acasa,departe de vicii si ispite. Si poate nu sunt in masura sa dau sfaturi,nu am trecut printr-o etapa ca asta,dar ... Si acum ca sa nu ii scap cumva de vina,intru totul,am sa ii acuz precum Elena Cartea,pe asa zisii porci si mitocani,ca nu trebuie sa lase toata munca pe umerii nostri.Stim cu totii,femeia e egala cu barbatul,dar munceste mult mai mult,iar barbatul se transforma in "porcul din sufragerie". Restul e "Can Can"... vei ramane cu sfaturile,decizia tot tu va trebui sa o iei,si sa dovedesti ca esti o femeie puternica care poate trai la fel de bine cu carnaciorul din frigider,n-ai nevoie de mizerie in sufrageri... Numai bine!
NimeniDoarEu
Postat pe 8 Februarie 2010 18:23
De la: ssoricel, la data 2010-02-08 18:23:34Eu zic asa,daca e cineva care iti poate salva casnicia aceea esti tu! Ceilalti iti pot da doar sfaturi;dar dupa asa multi ani de casnicie cred ca ar fi trebuit sa intelegi cum sta treaba(ce inseamna o casnicie). Barbatul,ori femeia,isi gaseste refugiul atunci cand ii lipsesc... dragostea,sexul,grija de acasa,sau in rare cazuri,cand nu mai poate de bine... A! si ar mai fi asa zisa rutina. Noi femeile suntem cele care trebuie sa ne tinem barbatul acasa,departe de vicii si ispite. Si poate nu sunt in masura sa dau sfaturi,nu am trecut printr-o etapa ca asta,dar ... Si acum ca sa nu ii scap cumva de vina,intru totul,am sa ii acuz precum Elena Cartea,pe asa zisii porci si mitocani,ca nu trebuie sa lase toata munca pe umerii nostri.Stim cu totii,femeia e egala cu barbatul,dar munceste mult mai mult,iar barbatul se transforma in "porcul din sufragerie". Restul e "Can Can"... vei ramane cu sfaturile,decizia tot tu va trebui sa o iei,si sa dovedesti ca esti o femeie puternica care poate trai la fel de bine cu carnaciorul din frigider,n-ai nevoie de mizerie in sufrageri... Numai bine!



super, bravo, copila mica si inteleapta.
eleain
Postat pe 8 Februarie 2010 22:37
Daca el iubeste mai mult alcoolul atunci fa bine si iubeste-te si tu pe tine !
Andreeea_healthy
Postat pe 10 Februarie 2010 02:58
imi pare rau ca au trecut atatia ani ca sa ajungi aici trebuia facut asta mai demult, de la bautura pleaca mult mai multe probleme... si nu in ultimul rand au de suferit si copii.nu sunt adepta divortului dar nici al traiului in suferinta daca tu crezi ca nu mai exista cale de intoarcere atunci fa-o mai bine singura decat cu asa povara...nu ai nevoie sa te aprobe nimeni sau sa te sfatuiasca tu stii ca va fi mai bine singura atunci ceilalti te vor intelege ....pana la urma ai doar o viata ...de ce sa ti-o irosesti asa??
Adelyna84
Postat pe 11 Februarie 2010 00:40
NE AMAGIM ,SPERAM VISAM ,FINALUL E TOTDEAUNA ACELASI .DUPA 22ANI TIMP IN CARE AM CITIT, AM CERUT SFATURI ,PARERI ,AJUTOR ,,,,,, TOTUL ,,,,,,FINALUL A FOST DIVORTUL . SE PRABUSISE CERUL ,MURISEM IN INTERIOR TOTALMENTE .NU CREDEAM CA MA VOI MAI RIDICA DEASUPRA MOCIRLEI IN CARE MA ZBATUSEM ATATIA ANI .A FOST ,GREU DAR NU IMPOSIBIL .CEI 4 COPII AU FOST TOATA AVEREA CU CARE AM FOST IZGONITA DIN CASA ,DAR SI SPRIJINUL MEU MORAL AVEAU VARSTA CRITICA ,CAND TATAL TREBUIA SA INSEMNE EDUCATIE ,,SI SPRIJIN ,CEL MIC 11 ANI ,,14,,17 SI 18 ANI .. NU VEDEAU DECAT SCANDAL,,INJURATURI SI UN ,,OM" MORT DE BAUTURA CARE NU LE-A FACUT PRE MULTE BUCURII SI NICI DUPA ACEEA NU IA AJUTAT CU NIMIC ..ACUM DUPA 18 ANI EL IARNA LOCUIESTE LA BAIATUL MIJLOCIU CU MINE IN CURTE ,DUPA CE A SUFERIT UN ACCIDENT VASCULAR FIECARE DINTRE NOI NE CULCAM DUPA CUM NE ASTERNEM
kudika091420
Postat pe 11 Februarie 2010 23:38
Sufletul mi-e plin de griji si intrebari.Nu sunt atat de curajoasa pe cat credeti.Stiu ca nu o sa mai fie niciodata omul de care m-am indragostit.Cand nu bea,todeauna este nervos.Ii sare tandara din orice si nu are o vorba blada.Nu ma lovit niciodata fizic,dar o face tot timpul cu vorba si ma doare mai mult.Ma doare si pentru copii,pentru ca si ei sufera foarte mult,dar sunt neputincioasa.Daca divortez unde sa ma duc?Locuiesc in apartament cu socru , eu nu am nici un drept la acest apartament, numai dupa moartea lui.Aici a copilarit si sotu,este casa lor.Nu stiu ce sa fac.Mutandu-ma in chirie,nu cred ca voi face fata cheltuielilor si imi voi chinui si mai mult copiii.Poate sunt o fiinta slaba si fara curaj dar binele copiilor este prima prioritate.Visul, de-a exista un barbat,care sa ma faca fericita s-a spulberat demult.Traiesc doar pentru copiii mei,iar bunul dumnezeu va avea grija de toate.Va doresc numai bine.
healthy011268
Postat pe 15 Februarie 2010 09:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avortul pe timpul lui Ceausescu 197 De la: Mihaela214 18 Mai 2014 23:56
HERPES GENITAL - TREBUIE SA NE SALVAM 2 De la: kudika_949007 24 Ianuarie 2014 12:19
e posibil sa gresesti sexul copilului la eco marfologica? 14 De la: laraariss 5 Martie 2011 01:09
Efecte secundare, sarcina extrauterina sau avort spontan? 1 De la: Achillesluv 8 Aprilie 2014 01:34
Amenoree primara 4 De la: kudika341784 28 Noiembrie 2012 17:29