Setari Cookie-uri

Ciclu peste sarcina sau doar ingrijorari??

Buna seara! sper sa nu ignorati intrebarea mea caci sunt destul de speriata. Nelinistea mea se datoreaza faptului ca in ultimele 2 luni am avut menstruatia mai altfel decat de obicei. Asadar, acum in ianuarie mi-a venit pe 10 astfel: in prima zi mi-a curs destul de putin si deschis la culoare si de asemenea am acuzat dureri abdominale, aceste dureri fiind insa normale pentru mine, in a doua si a treia zi mi-a curs cat de cat normal sa zic din punct de vedere cantitativ si din punct de vedere al culorii, desi au aparut si cheaguri. In a patra zi mi-a curs foarte putin si inchis la culoare. In decembrie mi-a venit pe data de 16 tot asa putin dereglat dar nu am luat foarte mult in seama deoarece urmam un tratament pentru alergii (predmison+clorfeniramin+dicarbocalm). Acum am devenit putin speriata deoarece imi este frica de o sarcina nedorita (am 17 ani). Mentinez ca am avut contacte sexuale protejate (prezervativ) insa de vreo 2 ori am incercat si fara doar cateva secunde la inceput. Intentionez sa fac un test de sarcina si as vrea mai multe detalii si despre asta dar as vrea de asemenea parerea daca sunt motive de ingrijorare. Multumesc anticipat!
valeee_sexy
Postat pe 16 Ianuarie 2012 02:10
Parerea mea e ca nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare, dar pentru linistea ta sufleteasca poti face si un test de sarcina.
franziska_eu
Postat pe 16 Ianuarie 2012 03:18
De la: valeee_sexy, la data 2012-01-16 02:10:15Buna seara! sper sa nu ignorati intrebarea mea caci sunt destul de speriata. Nelinistea mea se datoreaza faptului ca in ultimele 2 luni am avut menstruatia mai altfel decat de obicei. Asadar, acum in ianuarie mi-a venit pe 10 astfel: in prima zi mi-a curs destul de putin si deschis la culoare si de asemenea am acuzat dureri abdominale, aceste dureri fiind insa normale pentru mine, in a doua si a treia zi mi-a curs cat de cat normal sa zic din punct de vedere cantitativ si din punct de vedere al culorii, desi au aparut si cheaguri. In a patra zi mi-a curs foarte putin si inchis la culoare. In decembrie mi-a venit pe data de 16 tot asa putin dereglat dar nu am luat foarte mult in seama deoarece urmam un tratament pentru alergii (predmison+clorfeniramin+dicarbocalm). Acum am devenit putin speriata deoarece imi este frica de o sarcina nedorita (am 17 ani). Mentinez ca am avut contacte sexuale protejate (prezervativ) insa de vreo 2 ori am incercat si fara doar cateva secunde la inceput. Intentionez sa fac un test de sarcina si as vrea mai multe detalii si despre asta dar as vrea de asemenea parerea daca sunt motive de ingrijorare. Multumesc anticipat!



In primul rand,nu mai face sex neprotejat!!!!
In al doilea rand,iti recomand sa astepti urmatoarea menstra si in functie de modul de evolutie ,sa mergi la un consult medical!!!Ai urmat un tratament medicamentos,nu?????Substantele respective sunt destul de puternice si uneori mai pot produce modificari de aspect,consistenta si durata de menstra,dar nu este regula generala!Poti face un test de sarcina,dar nu este concludent in totalitate si este prea devreme pentru a exprima un rezultat veridic!!IIn cazul unei eventuale sarcini,de-abia dupa sase saptamani de evolutie,se certifica existenta embrionului!!

Ca parere personala,te rog sa retii faptul ca nu exista motive de ingrijorare in ceea ce te priveste!!!Dar poti merge la un consult ginecologic si intre timp,citeste tot ceea ce tine de contraceptie si riscurile aduse de practicarea sex-ului neprotejat,cu toate fatetele lui!!
RAINBOWLADY
Postat pe 16 Ianuarie 2012 08:53
eu vreau sa iti spun ca mie mi.a venit o luna de zile ciclu peste sarcina,dar nu pot sa iti spun si in cazu tau deoarece ai urmat si un tratament si se poate si din cauza asta.
kudika470267
Postat pe 16 Ianuarie 2012 13:31
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme...ramai insarcinata doar daca in momentul in care ai facut-o fara prezervativ a ejaculat partenerul...
kudika_nikole
Postat pe 16 Ianuarie 2012 18:09
Multumesc pentru raspunsuri :* . O sa fac un test pentru orice eventualitate. Am citit insa mai multe pe net si am inteles ca se pot face in orice moment al zilei. Voi ce ziceti il pot face chiar oricand sau este mai bine dimineata la prima ora?
valeee_sexy
Postat pe 17 Ianuarie 2012 18:46
De la: valeee_sexy, la data 2012-01-17 18:46:36Multumesc pentru raspunsuri :* . O sa fac un test pentru orice eventualitate. Am citit insa mai multe pe net si am inteles ca se pot face in orice moment al zilei. Voi ce ziceti il pot face chiar oricand sau este mai bine dimineata la prima ora?


Il poti face oricand ....
Sa ne spui si noua rezultatul
kudika_nikole
Postat pe 18 Ianuarie 2012 00:07
Mi-am facut testul de sarcina SureCheck si din fericire a iesit negativ, doamne-ajuta. Pentru siguranta am mai cumparat unul pe care o sa-l fac luni sau marti sau chiar la o saptamana pentru a fi sigura si impacata :D
valeee_sexy
Postat pe 22 Ianuarie 2012 01:30
este o vorba in popo...DE CE TI-E FRICA , NU SCAPI......asa ca,,BAGA MARE.....
enigma62
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:09
Da, poate veni ciclu peste sarcina!...eu, am dus pana la capat o astfel de sarcina...mi=am dat seama ca sunt insarcinata cand aveam deja 2 luni!...Fa-ti un test , e celmai sigur!
kudika420850
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:18
De la: valeee_sexy, la data 2012-01-17 18:46:36Multumesc pentru raspunsuri :* . O sa fac un test pentru orice eventualitate. Am citit insa mai multe pe net si am inteles ca se pot face in orice moment al zilei. Voi ce ziceti il pot face chiar oricand sau este mai bine dimineata la prima ora?


Nu conteaza ora la care il faci.
franziska_eu
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:25
De la: kudika_nikole, la data 2012-01-18 00:07:46
De la: valeee_sexy, la data 2012-01-17 18:46:36Multumesc pentru raspunsuri :* . O sa fac un test pentru orice eventualitate. Am citit insa mai multe pe net si am inteles ca se pot face in orice moment al zilei. Voi ce ziceti il pot face chiar oricand sau este mai bine dimineata la prima ora?


Il poti face oricand ....
Sa ne spui si noua rezultatul



Draga mea, ai luat in calcul doar probabilitatea de a fi insarcinata.Acelsai lucru mi s-a intamplat si mie acum un jumatate de an.Dereglari menstruale foarte "bruste" . Mi-a venit intr-o luna de doua ori, apoi nu mi-a mai venit doua luni.Asta m-a speriat foarte tare si am facut teste de sarcina pana am ajuns la ginecolog.Aceasta mi-a spus ca am un CHIST pe unul dintre ovare.NU lasa sa treaca mult timp.Dute la un consult.NU vreau sa te sperii, dar e un motiv de ingrijorare si e periculos sa lasi un chist netratat.
DaliaD
Postat pe 22 Ianuarie 2012 11:38
De la: valeee_sexy, la data 2012-01-16 02:10:15Buna seara! sper sa nu ignorati intrebarea mea caci sunt destul de speriata. Nelinistea mea se datoreaza faptului ca in ultimele 2 luni am avut menstruatia mai altfel decat de obicei. Asadar, acum in ianuarie mi-a venit pe 10 astfel: in prima zi mi-a curs destul de putin si deschis la culoare si de asemenea am acuzat dureri abdominale, aceste dureri fiind insa normale pentru mine, in a doua si a treia zi mi-a curs cat de cat normal sa zic din punct de vedere cantitativ si din punct de vedere al culorii, desi au aparut si cheaguri. In a patra zi mi-a curs foarte putin si inchis la culoare. In decembrie mi-a venit pe data de 16 tot asa putin dereglat dar nu am luat foarte mult in seama deoarece urmam un tratament pentru alergii (predmison+clorfeniramin+dicarbocalm). Acum am devenit putin speriata deoarece imi este frica de o sarcina nedorita (am 17 ani). Mentinez ca am avut contacte sexuale protejate (prezervativ) insa de vreo 2 ori am incercat si fara doar cateva secunde la inceput. Intentionez sa fac un test de sarcina si as vrea mai multe detalii si despre asta dar as vrea de asemenea parerea daca sunt motive de ingrijorare. Multumesc anticipat!


Draga mea, mama a avut ciclu doua luni peste sarcina si eu sunt mare si rotunda acum
Daca testul ti-a iesit negativ inseamna ca nu eliberezi respectivul hormon al sarcinii, nu neaparat ca nu e ceva ciudat acolo. Personal nu cred ca e cu ochi doar dintr-atat dar ar trebui sa vezi un medic, la ecografie se vede bebe chiar de la 3 saptamani, e ca un cheag mic in mijlocul uterului. Si asa cum zic si altii poate fii o dereglare care sa te afecteze mai rau mai tarziu daca nu iei masuri din timp. Vezi un doctor ca nu doare.
mikystix
Postat pe 22 Ianuarie 2012 14:26
e rau asa sincer ia o masura
kudika415027
Postat pe 22 Ianuarie 2012 16:56
Eu am doi copii ,am avut ciclu in primele 3 luni de sarcina.Mama mea la fel,am un frate mai mic cu 18 ani...
kudika112955
Postat pe 23 Ianuarie 2012 10:51
Si eu stiu ca e ereditar. Adicã depinde de cum s-a manifestat la mama ta. Intereseaza-te, dar, in acelasi timp mergi si la un control.
GeorgianaBB
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:37
De la: kudika112955, la data 2012-01-23 10:51:35Eu am doi copii ,am avut ciclu in primele 3 luni de sarcina.Mama mea la fel,am un frate mai mic cu 18 ani...

Si el are ciclu peste sarcina ?
MAMAITA
Postat pe 28 Ianuarie 2012 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ai grija de tenul tau 1 De la: ocaziebuna 30 Martie 2010 09:37
buna 1 De la: yomoki22 21 Martie 2010 18:56
dragele mele.. 2 De la: kabbalist 12 Octombrie 2009 09:18
Cicul menstrual 13 De la: kudika421339 29 Noiembrie 2011 20:27
AM O MARE DILEMA!!!!! 18 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 11:34