Setari Cookie-uri

Cand dezvatam bebelusul de brate?

Am un baietel de 5 saptamani si 2 zile si deja e bolnav de brate. Ma gandesc sa-l dezvat dar nu stiu cum sa procedez. Il las sa planga si refuz sa-l iau in brate dar ma gandesc ca inca e prea mic sa inteleaga mesajul. Am citit pe un site ca varsta optima ar fi 3 luni. Totusi daca astept pana la 3 luni nu vor deveni bratele o "boala incurabila"?
t_dorina_healthy
Postat pe 3 Februarie 2010 09:08
Nu-l dezvata de brate! Daca nu-l tii acum, cat e mic, cand o sa-l tii in brate, la majorat?
E destul de mic (abia 5 sapt.) si i-e dor de caldura din burtica ta, asa ca pune in balanta ce e mai important: confortul si binele copilului tau sau prejudecatile mamelor si bunicelor noastre de a "dezvata" copilul de tinut in brate. Cercetari recente au aratat ca e foarte important pentru dezvoltarea copilului sa fie tinut cat mai mult la pieptul mamei, sa fie leganat si sa i se arate tot timpul ca este iubit. Bebelusii tinuti in brate mai mult de mamele lor au devenit copii si apoi adolescenti mai echilibrati, mai siguri pe ei, mai hotarati, mai lipsiti de angoase.
LuminitaR_healthy
Postat pe 3 Februarie 2010 09:33
cred ca nu trebuie dezvatat, e bine sa creasca in brate, sa simta iubirea.
eleain
Postat pe 15 Februarie 2010 19:01
mie mi se pare cam mic sa fie tinut in brate mereu, ma gandesc si la tine ca ai nascut de curand, la 5 saptamani cred ca nu are nici o problema cu bratele ci mai degraba are colici, dupa maxim 2 saptamani o sa fie ok.
Eu m-am interesat foarte mult cand am ajuns cu bebe acasa de la spital si mi-am ales din toate informatiile cum vreau eu sa mi-o cresc si cand era asa mica, ma refer pana in 2 luni plangea mai mult, dar daca era spalata, schimbata si mancata o lasam sa planga si se linistea singura ca dupa aia se invata cum tipa putin sa fi langa el, si asa nu o sa mai poti face nimic prin casa.
Dupa 2 luni cand a inceput sa vada totul este minunat, acum are 8 luni si este foarte cuminte, o tin si in brate dar nu exagerez ca devine rasfatata si imi va fi mai greu in educatia ei. Fiecare isi creste copilul cum vrea, eu asa fac, dar depinde si de copil.
Cand a avut colici, adica la 1 luna jumatate, si eu o tineam in brate non-stop, dormea pe burtica mea, acolo se simtea in siguranta, deci nu mi se pare o problema acum, ca nu este bonlav de brate asa cum ai zis tu. Ei i-au trecut colici in cateva zile, in care ii dateam ceai de colici de la farmacie neindulcit dar foarte putin. Precizez ca la colici plange mai tare si se linisteste mai greu, asa am facut eu dinferenta intre rasfat si colici. Sanatate la bebe

Postat pe 16 Februarie 2010 13:07
brate ,brate... dar mai tarziu o sa vrei sa faci ceva si nu vei putea...s-ar putea sa nu planga neaparata ca vrea in brate...poate are altceva...sete,o durere...incearca sa te joci cu el dar bebe sa stea pe pat ,in patut cu o jucarie care canta sau radio deschis pe muzica ,pune tu muzica care o ascultai cand erai gravida...sau poate are colici cum a a mai scris cineva,scoate-l afara la aer chiar daca e frig afara...la varsta asta nu prea plange un copil de brate ...eu asa am patit cu piticul meu...
izab33lla
Postat pe 17 Februarie 2010 18:04
De la: layu, la data 2010-02-16 13:07:55mie mi se pare cam mic sa fie tinut in brate mereu, ma gandesc si la tine ca ai nascut de curand, la 5 saptamani cred ca nu are nici o problema cu bratele ci mai degraba are colici, dupa maxim 2 saptamani o sa fie ok.
Eu m-am interesat foarte mult cand am ajuns cu bebe acasa de la spital si mi-am ales din toate informatiile cum vreau eu sa mi-o cresc si cand era asa mica, ma refer pana in 2 luni plangea mai mult, dar daca era spalata, schimbata si mancata o lasam sa planga si se linistea singura ca dupa aia se invata cum tipa putin sa fi langa el, si asa nu o sa mai poti face nimic prin casa.
Dupa 2 luni cand a inceput sa vada totul este minunat, acum are 8 luni si este foarte cuminte, o tin si in brate dar nu exagerez ca devine rasfatata si imi va fi mai greu in educatia ei. Fiecare isi creste copilul cum vrea, eu asa fac, dar depinde si de copil.
Cand a avut colici, adica la 1 luna jumatate, si eu o tineam in brate non-stop, dormea pe burtica mea, acolo se simtea in siguranta, deci nu mi se pare o problema acum, ca nu este bonlav de brate asa cum ai zis tu. Ei i-au trecut colici in cateva zile, in care ii dateam ceai de colici de la farmacie neindulcit dar foarte putin. Precizez ca la colici plange mai tare si se linisteste mai greu, asa am facut eu dinferenta intre rasfat si colici. Sanatate la bebe


educatie "a la caragiale".. sau mai degraba opusul.. femeile nasc de mii de ani dar nu s-au ocrotit asa excesiv cum va ocrotiti voi.. ati facut copiii doar "pt impresie artistica", afectivitate nu mai aveti si pt ei.. sunteti niste monumente de egoism!
camiflorea
Postat pe 31 Martie 2010 23:25
E interesant cum sariti la "gatul" omului voi cele care aveti impresia ca le stiti pe toate. Dar asa se intampla de obicei e mult mai usor sa critici decat sa intelegi omul. Ce stiti voi despre ea sa va permiteti sa comentati la adresa ei cum ca s-a saturat de jucaria cea noua sau alte si alte aberatii.
healthy016029
Postat pe 11 Mai 2010 13:02
De la: healthy016029, la data 2010-05-11 13:02:47E interesant cum sariti la "gatul" omului voi cele care aveti impresia ca le stiti pe toate. Dar asa se intampla de obicei e mult mai usor sa critici decat sa intelegi omul. Ce stiti voi despre ea sa va permiteti sa comentati la adresa ei cum ca s-a saturat de jucaria cea noua sau alte si alte aberatii.


nu am impresia ca le stiu pe toate, dar nu poti pune problema ca la 5 saptamani un copilas nu ar mai trebui tinut in brate.. un astfel de copil ajunge sa aiba tot felul de dependente ciudate pt ca nu i se arata suficienta afectiune, o spun din experienta, lucrez cu copii.
camiflorea
Postat pe 11 Mai 2010 15:42
Te inteleg perfect ce spui si sunt de aceeasi parere cu tine ca bebelusului indeferent cat de greu ti-ar fi trebuie sa-i arati afectiunea ta in fiecare clipa pentru ca altfel il ajuti sa se dezvolte armonios din toate punctele de vedere totusi cred ca putem fi mai diplomate si putem explica asta si in termeni mai blanzi ca poate mamica care a deschis acest topic nu are experienta in cresterea unui bebelus.
healthy016029
Postat pe 13 Mai 2010 11:05
De la: healthy016029, la data 2010-05-13 11:05:54Te inteleg perfect ce spui si sunt de aceeasi parere cu tine ca bebelusului indeferent cat de greu ti-ar fi trebuie sa-i arati afectiunea ta in fiecare clipa pentru ca altfel il ajuti sa se dezvolte armonios din toate punctele de vedere totusi cred ca putem fi mai diplomate si putem explica asta si in termeni mai blanzi ca poate mamica care a deschis acest topic nu are experienta in cresterea unui bebelus.


crezi ca o femeie care nu vrea sa fie blanda cu bebelusul ei merita blandetea noastra?
camiflorea
Postat pe 14 Mai 2010 07:58
buna si eu am o fetita de 4 luni si sincer nu e vorba ca m am saturat de ea insa am treaba in casa am de invatat la facultate sotul ii la servici si pe deasupra are si 7 kg
nu ma plang insa e cam greu sa o tin tot timpul in brate ca nu sta nici unde!numai in brate imi fac treaba numai cand doarme ea atat in rest doar ma joc cu ea si binenteles in brate
kudika328845
Postat pe 6 Noiembrie 2010 14:32
De la: t_dorina_healthy, la data 2010-02-03 09:08:37Am un baietel de 5 saptamani si 2 zile si deja e bolnav de brate. Ma gandesc sa-l dezvat dar nu stiu cum sa procedez. Il las sa planga si refuz sa-l iau in brate dar ma gandesc ca inca e prea mic sa inteleaga mesajul. Am citit pe un site ca varsta optima ar fi 3 luni. Totusi daca astept pana la 3 luni nu vor deveni bratele o "boala incurabila"?



Buna! Sa iti traiasca minunea! Eu am doi baietei de 3 si 1 an si sunt foarte afectuosi, am avut aceeasi situatie cu ei si nu am depus nici un efort in a-i dezvata. De cum au inceput sa se deplaseze singurei, s-au lipsit de la sine putere de stat in brate. Nu cred ca este cazul sa consumam energie in acest sens. Uite, eu una regret enorm ca, cu cel mic nu am dormit niciodata, pana acum, in brate. Nici nu banuiesti cat de rau imi pare ca nu am facut asta!
cristalnou
Postat pe 28 Decembrie 2010 13:45
asa e cristalnou o sa iti fie dor sa dormiti impreuna,sau sa ii iei in brate etc.felicitari pentru copilasi si sa fiti sanatosi.si eu am o fetita de 2 anisori si de la 7 luni doarme cu mine in pat,iar uneori o iau in brate dormind si ma simt tare bine.din pacate fetita mea nu sa dezvatat de luatul in brate,dar in curand merge la cresa si se dezvata.nu ma supara faptul ca o iau mereu in brate dar are 14 kg si mi se pare cam greuta,dar ma simt minunat ca mama sa ceara fetita in brate.ma bucur de orice fac cu ea.pupici
mada_sabi
Postat pe 28 Decembrie 2010 14:16
Buna.
Si eu am un baietel de 5 saptamani pe care il iubesc nespus de mult. Imi place sa-l tin in brate, sa-l mangai, sa ma joc cu el etc. Cu toate acestea nu-l tin in brate non-stop. Minunile astea mici stiu sa santajeze din momentul in care se nasc, mamicile stiu despre ce vorbesc. Si baietelului meu ii place sa doarma in bratele mele. Simuleaza foamea si in momenrul in care simte sanul cald langa fata, zambeste si adoarme. Imi vine sa-l mananc, sa-l sarut pana i se tocesc falcutele bucalate. Dupa ce adoarme, il pun in patut iar. Sunt copii care stau la san si se prefac ca sug si isi folosesc mamicile drept suzete. Sunt minunati si smecheri.

Mamicilor, aveti grija ce mancati ca sa-i feriti de colici pe cat este posibil.

Sanatate si un an nou plin de bucurii si de liniste sufleteasca!
fantome
Postat pe 30 Decembrie 2010 16:24
Copilul meu are 11 luni si nu sta cu nici o alta persoana decat cu mine. Este foarte atasat de mine parca e lipit si plange din orice,foarte mult, nu stiu cum sa il fac sa stea si fara mine. Este sociabil cu oricine dar numai in prezenta mea. Ma poate ajuta cineva?
Elena_G__Ramona_1
Postat pe 8 Mai 2016 13:18
De la: Elena_G__Ramona_1, la data 2016-05-08 13:18:19Copilul meu are 11 luni si nu sta cu nici o alta persoana decat cu mine. Este foarte atasat de mine parca e lipit si plange din orice,foarte mult, nu stiu cum sa il fac sa stea si fara mine. Este sociabil cu oricine dar numai in prezenta mea. Ma poate ajuta cineva?


Majoritatea micutilor se manifesta astfel , se simt in siguranta doar in prezenta mamei , e firesc sa fie asa :)cand va incepe sa mearga , sa vorbeasca, sa fie in prezenta altor copii , se va detasa incet de prezenta ta, pt ca va fi captat de alte activitati.
Acum e mult prea micut sa-l detasezi de tine, se simte protejat auzindu-ti macar vocea in preajma , chiar daca este in compania altor persoane.
kudika_988778
Postat pe 8 Mai 2016 13:41
De la: Elena_G__Ramona_1, la data 2016-05-08 13:18:19Copilul meu are 11 luni si nu sta cu nici o alta persoana decat cu mine. Este foarte atasat de mine parca e lipit si plange din orice,foarte mult, nu stiu cum sa il fac sa stea si fara mine. Este sociabil cu oricine dar numai in prezenta mea. Ma poate ajuta cineva?



Cum l-ai invatat, asa il ai!!Cum il vei creste si educa, asa il vei avea!!!L-ai invatat sa fie salbatic, multe mame procedeaza astfel!!!Dar, orice invat are si dezvat, totul este sa fii hotarata in decizia de a schimba aceasta situatie neplacuta!!Copiii se nasc sociabili, parintii sunt cei care ii baga sub niste clopote de sticla!!!Daca copilul nu are probleme de sanatate, incearca sa ii modifici stilul de a se comporta, lasa-l sa planga, calca-ti pe inima, caci copiii sunt adevarati speculanti!!Incet, incet, se va schimba!!
kudika_15804
Postat pe 9 Mai 2016 07:19
Babismul tau, lasa-l sa planga ca-si dezvolta plamanii :D
Un sufletel de 11 luni stie sa speculeze

Copiii au nevoie de afectiune si iubire , plansul este modalitatea lor de comunicare , pana in momentul in care incep sa vorbeasca , il poti lasa sa planga cand este mai marisor , dar nu la cateva luni de viata.
Una e sa-l lasi sa planga 10 minute , si alta e sa-l ignori lasandu-l sa planga pana nu mai poate.Ca Mama trebuie sa fii atenta la cerintele micutului , isi exprima teama , foamea , durerea data de colici , aparitia dintisorilor si etc.
Exista oare micuti care nu plang , n-am auzit de asa ceva .
Exista insa mame care-i lasa sa planga si nu se lasa afectate de lacrimile unui speculant/e care habar nu are sa vorbeasca si sa mearga , stie doar sa manance si sa planga ...eee si mai vrea si-n brate
kudika_988778
Postat pe 10 Mai 2016 12:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Planta maca 6 De la: gabita_d 9 Februarie 2011 08:47
RH NEGATIV 64 De la: nicoletacioca_1974 12 August 2011 11:26
va rog sa ma ajutati... 24 De la: alintici 4 Noiembrie 2009 18:53
e posibil sa gresesti sexul copilului la eco marfologica? 14 De la: laraariss 5 Martie 2011 01:09
buna 6 De la: valy90 7 Noiembrie 2010 20:18