Setari Cookie-uri

Din Paris

Buna ziua ,

In august 2009 am fost diagnosticata ( in Romania ) cu fibrom uterin si chisturi pe ambele ovare . La ultima ecografie facuta in ianuarie 2010 ( in Paris ) s-a constatat ca atat fibromul cat si chisturile si-au dublat dimensiunile .

La ginecolog am primit tratament cu Surgestone 500 , un progestativ , tratamentul va dura 2 luni , dupa care , daca nu vor fi rezultate positive va urma operatia ( afirmatia medicului ) .

Intrebarile mele : oare nu trebuia sa mi se indice niste analize edocrinologice ( dozare hormonala ) ? ; cum a stiut doctorul ginecolog ca eu am lipsa de progesteron ? ; daca acum urmez tratamentul cu progesteron se mai pot face analize pentru dozare hormonala ?

Multumesc anticipat !
mammarox
Postat pe 3 Februarie 2010 13:11
buna,si eu sunt in Paris si as vrea sa-mi spui,mammarox,la ce medic ai fost in Paris,caci si eu am probleme ca si tine,dar eu iau lutenyl,care este tot un progesteron si am probleme cu tiroida-tiroidita hashimoto;De acolo am dereglari hormonale,cu polip endocervical si chist pe ovarul drept;ovulul care nu se elimina la ciclu,se localizeaza pe ovare si formeaza chistul;eu trebuie sa ma fiu luata in evidenta la un medeic ginecolog si nu cunosc aici,unde sa merg.Multumesc anticipat si multa sanatate,iti urez.Normal,ar trebui sa faci si analize hormonale,sa vezi cum stai si cu tiroida;foarte multe femei sunt bolnave cu tiroida,si asta se poate declansa dupa o nastere si sa nu stii!Eu am boala de3ani,am depistat-o din greseala,cu hemoragii mari si durere f mare de sani,la cluj,la o doctorita particulara!te pup si multa sanatate!
42mihaela
Postat pe 16 Februarie 2010 13:13
De la: michaela, la data 2010-02-16 13:13:41buna,si eu sunt in Paris si as vrea sa-mi spui,mammarox,la ce medic ai fost in Paris,caci si eu am probleme ca si tine,dar eu iau lutenyl,care este tot un progesteron si am probleme cu tiroida-tiroidita hashimoto;De acolo am dereglari hormonale,cu polip endocervical si chist pe ovarul drept;ovulul care nu se elimina la ciclu,se localizeaza pe ovare si formeaza chistul;eu trebuie sa ma fiu luata in evidenta la un medeic ginecolog si nu cunosc aici,unde sa merg.Multumesc anticipat si multa sanatate,iti urez.Normal,ar trebui sa faci si analize hormonale,sa vezi cum stai si cu tiroida;foarte multe femei sunt bolnave cu tiroida,si asta se poate declansa dupa o nastere si sa nu stii!Eu am boala de3ani,am depistat-o din greseala,cu hemoragii mari si durere f mare de sani,la cluj,la o doctorita particulara!te pup si multa sanatate!
mammarox
Postat pe 16 Februarie 2010 23:00
BUNA MICHAELA,

Eu ma duc la spitalul Saint Vincent de Paul in arondismentul 14, metrou Denfert- Rochereau. 82, avenue denfert-Rochereau.
medicul se numeste GARNIER Philippe.
tél spital 0158414141
E un spital public deci pt a lua rendez-vous trebuie sa te inarmezi cu rabdare, daca suni acum te programeaza abia in aprilie, mai.

M-am dus la acest spital pt ca e renumit in operatii fibroame.

Inainte de a merge la acest medic, am facut o ecografie endo-vaginala in arondismentul 15, 21 place du Commerce, tél: 0145329111. Obtii repede rdv.
Lucreaza si sambata.

Medicul de la spitalul Saint Vincent de paul mi-a dat un tratament pe baza de progesteron ca sa imi reglez dezechilibrul intre estrogen si progesteron.
Nu am stat f mult de vorba cu el, am fost dezamagita. Ma asteptam sa imi propuna un test de dozaj hormonal dar el a trecut repede la tratament...
Voi vedea peste doua luni ce rezultate da acest tratament.

Iti urez sanatate si numai bine!

mammarox
Postat pe 16 Februarie 2010 23:11
Multumesc frumos pentru raspuns,mammarox!Eu stau in aerodisment 18,Guy Moquet!O sa sun sa ma programez;as fi vrut o femeie ginecolog,dar in lipsa o sa merg si la medicul asta.Am gasit o dr pe siteul www.filiera.fr-este un site numai cu romani,facut de romani,aici in Franta;Dr.ginec.Stefanescu Gabriela,D92;92300,5pl mar de lattre de tassigny,levallois perret!Poate te intereseaza!Eu nu am f inca la ea!O sa vad pe viitor!Multumesc inca odata si iti urez multa sanatate si toate cele bune!Mihaela
42mihaela
Postat pe 17 Februarie 2010 15:19
salutare fetelor din paris si multa sanatate.iulia tot din paris
iulia_bella
Postat pe 18 Februarie 2010 10:20
De la: mammarox, la data 2010-02-03 13:11:00Buna ziua ,

In august 2009 am fost diagnosticata ( in Romania ) cu fibrom uterin si chisturi pe ambele ovare . La ultima ecografie facuta in ianuarie 2010 ( in Paris ) s-a constatat ca atat fibromul cat si chisturile si-au dublat dimensiunile .

La ginecolog am primit tratament cu Surgestone 500 , un progestativ , tratamentul va dura 2 luni , dupa care , daca nu vor fi rezultate positive va urma operatia ( afirmatia medicului ) .

Intrebarile mele : oare nu trebuia sa mi se indice niste analize edocrinologice ( dozare hormonala ) ? ; cum a stiut doctorul ginecolog ca eu am lipsa de progesteron ? ; daca acum urmez tratamentul cu progesteron se mai pot face analize pentru dozare hormonala ?

Multumesc anticipat !


nu neaparat dozare hormonala, ci un citotest trebuia facut inainte de a incepe tratamentul hormonal...
camiflorea
Postat pe 18 Februarie 2010 19:00
Buna fetelor!

Eu inca nu am ajuns in Franta, dar am aceleasi probleme ca si voi (chisturi, fibrom, etc).
In citeva luni (cred), sau poate mai repede, voi veni la Paris pentru un consult, ca sa mai cer o parere...

Asa ca am o intrebare: cum se procedeaza la consultatiile din afara tarii? Se plateste? Daca da cam cit, cum, etc.

Imi sunt de folos toate informatiile pe care mi le puteti da, nu de alta, dar n-as vrea sa ma fac de ris...

Astept vesti de la voi.
geo_zam
Postat pe 30 Martie 2010 15:04





SALINA SUSESI Timisoara va ureaza PASTE FERICIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!




***************************************************************************
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 3 Aprilie 2010 09:27
De la: healthy014519, la data 2010-03-30 15:04:02Buna fetelor!

Eu inca nu am ajuns in Franta, dar am aceleasi probleme ca si voi (chisturi, fibrom, etc).
In citeva luni (cred), sau poate mai repede, voi veni la Paris pentru un consult, ca sa mai cer o parere...

Asa ca am o intrebare: cum se procedeaza la consultatiile din afara tarii? Se plateste? Daca da cam cit, cum, etc.

Imi sunt de folos toate informatiile pe care mi le puteti da, nu de alta, dar n-as vrea sa ma fac de ris...

Astept vesti de la voi.


de ce ai ales sa mergi tocmai in Franta pt tratament? cunosc si cazuri rezolvate in Romania..
camiflorea
Postat pe 3 Aprilie 2010 11:44
De la: michaela, la data 2010-02-17 15:19:05Multumesc frumos pentru raspuns,mammarox!Eu stau in aerodisment 18,Guy Moquet!O sa sun sa ma programez;as fi vrut o femeie ginecolog,dar in lipsa o sa merg si la medicul asta.Am gasit o dr pe siteul www.filiera.fr-este un site numai cu romani,facut de romani,aici in Franta;Dr.ginec.Stefanescu Gabriela,D92;92300,5pl mar de lattre de tassigny,levallois perret!Poate te intereseaza!Eu nu am f inca la ea!O sa vad pe viitor!Multumesc inca odata si iti urez multa sanatate si toate cele bune!Mihaela


mai ales ca mammarox a fost nemultumita de el, chiar merita sa mergi!
camiflorea
Postat pe 3 Aprilie 2010 11:46
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 08:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUZA TUTUROR PROBLEMELOR: STRESUL! 3 De la: laramira 3 Iulie 2011 18:51
CUM SA SCAPI DE DURERILE DE SPATE? 86 De la: kudika_975304 13 Septembrie 2016 15:13
Hidrocortizon Acetat 3 De la: Terra_Mater 10 Martie 2010 13:00
psiholog bun din Campina 1 De la: healthy001531 4 Octombrie 2009 17:39
Alergie sau nu? cum se trateaza? 25 De la: ameliemelo 1 August 2010 23:35