Setari Cookie-uri

subiect de dezbatut

ati incepe o relatie serioasa cu cineva care stiti din start ca nu poate avea copii?cand e momentul potrivit sa-i spui prietenului/prietenei daca ai aceasta problema?
k_mizi
Postat pe 19 Februarie 2010 01:29
:(chiar mi-ar fi placut sa aud macar o parere...pt mine e o dilema...
k_mizi
Postat pe 20 Februarie 2010 22:54
la inceput, la primele intalniri e cazul sa-i spui. dupa aceea nu-ti mai este teama de nimic.



eleain
Postat pe 20 Februarie 2010 22:56
Ce inseamna o relatie serioasa???...Cum stabilesti momentul inceperii ei??...este vorba de casatorie??!!!...deja ai stabilit data nuntii si nu i-ai spus ca nu poti avea copii???!!!..ce sa inteleg?...copii sunt foarte importanti intr-o relatie, dar ei cresc si pleaca in lume...si poate ca nu toti barbatii isi doresc copii, unii sunt speriati de venirea lor pe lume, in fapt, barbatii raman toata viata niste copii, unii preferand sa nu aiba concurenta,.poate ca prima data ar trebui sa-l chestionezi in privinta acestui subiect ca si cand ar fi vorba despre altcineva,..daca te iubeste cu adevarat, va trece peste acest neajuns, tehnica a facut progrese si pana la urma veti gasi solutii, important este sa va iubiti!
labora
Postat pe 21 Februarie 2010 09:21
nu...nici macar nu am o relatie...de cand am aceasta problema mi-e teama sa ma apropii de cineva pt ca sufar mult din lipsa acestui drept si mi-e frica sa sufar si mai mult...dar ma gandeam pe viitor...multumesc labora pt sfat(chestia cu chestionatul) si incurajari
k_mizi
Postat pe 21 Februarie 2010 13:46
eu cred ca seriozitatea relatiei se stabileste pe parcursul acesteia..asa ca nu faci decat sa spulberi orice sansa spunand de la inceput.... eu cred ca in momentul in care relatia devine serioasa si simtiti ambii acest lucru... poti spune...eu de ex. as accepta imi doresc foarte mult copii, dar nu as renunta niciodata la persoana care o iubesc din acest motiv...apoi fiecare are propria gandire...asta e doar parerea mea...dar un lucru stiu sigur relatiile "serioase" stabilite dinainte nu ies niciodata! lasa timpul sa decida...
Adelyna84
Postat pe 24 Februarie 2010 22:49
parerea mea este ca cine stie sa te aprecieze te va aprecia asa cum este u. si sunt sigura ca esti o persoana minunata.personal nici eu nu stiu daca voi putea ramane vreodata insarcinata pe cale naturala deoarece am trompa dreapta inflamata in urma unei anexite si pe ovarul stang am un chist de 4 cm. eu iubesc enorm copii dar daca nu voi putea avea, asta e daca chiar o sa ne dorin o sa adoptam pt ca eu nu voi accepta sa ma indop cu mii de hormoni. asa ca dat fiind ca tu ai castigat lupta cu moartea fii fericita, nu te gandi ce crede unul sau celalalt, gandestete ca daca intradevar persoana de langa tine isi va dori un copil va accepta sa fie si unul adoptat.poti sa l adopti si la cateva zile asa ca nu mai fii ingrijorata. a fi parinte inseamna sa ti cresti copilul nu doar sa-l nasti.numai bine si pupici
kudika_bibi
Postat pe 26 Februarie 2010 13:02
multumesc mult alintici pt incurajari si sfaturi...!pup si multa sanatate si tie
k_mizi
Postat pe 26 Februarie 2010 15:18
Daca il iubesc mult da.Si ias spune totul de la inceput, nu e bine sa fie secrete intre cei 2.E mai bine sa se spuna adevarul.
kudika098645
Postat pe 26 Februarie 2010 20:19
De la: fericire, la data 2010-02-26 20:19:32Daca il iubesc mult da.Si ias spune totul de la inceput, nu e bine sa fie secrete intre cei 2.E mai bine sa se spuna adevarul.


si cand iti dai seama cat de mult il iubesti? de la prima intalnire? subiectul e complex.. multi barbati ar fi dispusi sa spuna la inceput ca nu le pasa, in traducere libera: " fac sex si nu-i nevoie sa imi asum responsabilitati suplimentare"... cel mai bine e sa analizezi treptat rectiile, sa descoperi din discutii daca ar putea iubi o femeie cu probleme de fertilitate... vazand si facand.. intai sa va lamuriti asupra sentimentelor si apoi sa puneti si problema mostenitorilor!
camiflorea
Postat pe 26 Februarie 2010 20:45
Da e bine si asa ai dreptate.
kudika098645
Postat pe 26 Februarie 2010 20:47
nu e deloc atat de complex subiectul. mintea femeilor e complicata si complica orice lucru. din contra. e de spus la inceput pentru ca barbatii sunt dispusi sa treaca mult mai usor peste cand sunt "prinsi". atunci cand la inceput ai discutiile: "tu ce-ti doresti, ce intentii ai?", ii spui. pentru ca intrebarea s-ar putea pune si altfel. daca ar fi invers, ca ai un copil acasa, ai face intai sex asteptand sa se amorezeze si dupa aceea sa-i spui: "stii iubitule, eu am un copil".
barbatii isi doresc copii, nu stiu cine v-a zis ca vor doar sex. chiar si aceia care au copii din alta relatie. voua v-ar placea sa aflati dupa un timp ca el e steril, dar a asteptat momentul potrivit sa va spuna ?



poate chiar te incurajeaza si gasiti solutii impreuna, daca ii placi si tine la tine, ce sa mai vorbim de cat e capabil un barbat indragostit. ti-e teama ca n-o sa mai vrea sa inceapa relatie cu tine? si ce-ai pierdut daca el nu te vrea? fii cu mintea libera.



eleain
Postat pe 26 Februarie 2010 20:56
Elain ai perfecta dreptate.Asa e corect sa se spuna adevarul de la inceput.
kudika098645
Postat pe 26 Februarie 2010 21:01
doamna fericire

stiti si dvs ca nu e vorba de drepatate si de cine o are. dar cu cat trece timp cu atat e mai greu sa spui un asa lucru. si suferi si te consumi cand ar fi putut fi asa de simplu. daca mitzi deja se gandeste si intreaba care ar fi momentul potrivit intr-o relatie e pentru ca se gandeste deja chiar neavand o relatie. darmite s-o fi inceput si sa fi trecut 6 frumoase luni? acum depinde si de persoana pe care o intalneste. dar nu depinde oricum, intotdeauna?





eleain
Postat pe 26 Februarie 2010 21:16
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:21
:)
horatiu_tra
Postat pe 31 Martie 2010 21:12
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 3 Aprilie 2010 17:41
draga mea, cred ca este o situtia destul de delicata.
Majoritatea oamnilor isis dorect copii,
in timp ce unii se trezesc ca-i au fara sa si-i fi dorit, altii isi doresc multi si nu pot avea.
desigur, nu este un subiect de discutat de la prima intalnire, si nici de la a doua sau a treia.
este minunat ca te gandesti de pe acum, inseAmna ca esti un om foarte sensibil si empatic, cum putini sunt.

desigur, nu este o veste placuta pentru un barbat care si-ar dori o casatorie. dar
SUNT CONVINSA, DACA CINEVA TE IUBESTE TE VA IUBI SI ASA.
SI DACA CIONEVA AR HOTARA SA NU SE MAI CASATOREASCA CU TINE IN URMA ACESTEI VESTI, INSEMNA CA....EI BINE, SUNA A CLISEU, NU-SI DOREA ATAT DE MULT.
pentru ca un acel trebuie sa vrea sa fie CU TINE, si ce ii poti aducE TU in viata LUI e important.

copii se pot si adopta, cunosc cupluri care din varii motive nu au avut copii, si au adoptat, si sunt foarte fericiti, pentru ca pot oferi dragostea lor unui copil care altfel, ar fi fost privat de un camin.

deci, ca sa itit raspund NU EXIATA O RETETA UNVERSALA, un moment potrivit universal, la fel cum nu este un moment potrivt ca sa ceri pe cienva in casatorie sau sa deciyi sa ai copiii.

cand vei avea o relatie (te cred ca esti reticenta sa incepi o relatii, pentru ca nu stii cum ar putea reactiona acel om, dar trebuie sa incerci),
daca iti asculti inima, vei sti, vei simti cand anume este un moment potrivit sa ii spun.
unele cupluri evolueaza mai repede, altele me greu, depinde de tine,d e el, si de cum veti evolu,la tu si viitorul tau prieten, ca pereche...
si ca o regula generala....cred ca este potrivit sa ii spui cand vine vorba de casatorie, de copii ( mai ales ca astfel de discutii nu survin la primele intalnire- e nevoie ca un cuplu sa se sudeze putin ca sa se ajunga la stfel de discutii)


imi pare rau ca m+am lungit atat,m vroiam doar sa te incurajez, sa itit spun catrebuie sa ai incredere in tine, in viata si in faptul ca sigur exista un barbat pe lumea asta care te va iubi PE TINE si isi va dori atta d emult sa fii in viata lui incat va trece peste acest lucru...


natasarostova
Postat pe 5 Aprilie 2010 13:30
scuye, din graba am facut niste greseli cam grosolane de tastate...sper canu voi fi taxata prea dur pet ele si sper ca tu, mizi, vei intelege ceea ce am scris
natasarostova
Postat pe 5 Aprilie 2010 13:32
mai devreme sau mai tarziu trebuie sa ii spui adevarul,parerea mea e ca cel mai bine este sa il spui de la inceput.iar daca el o sa vrea cu adevarat sa fie impreuna cu tine, o sa-ti fie alaturi.amandoi mergand inainte in cautarea solutiei.iar daca nu se gaseste nici una,puteti adopta un copil.
fata_healthy
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:19
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anexita 7 De la: office_salinasusesi_ro 24 Martie 2010 08:56
Un sfat va rog mult 25 De la: Ame_ly 24 August 2010 00:02
Disfunctii sexuale 2 De la: fericire 7 Decembrie 2009 17:37
Himenoplastie 22 De la: sorina69 27 Mai 2012 22:50
gonoreea dupa 4 luni? sfaturi....!!!! 17 De la: healthy006043 13 Noiembrie 2009 14:38