Setari Cookie-uri

recidiva dupa tiroidectomie totala

buna ziua. as vrea sa aflu daca stiti cazuri in care dupa extirparea tiroidei boala a recidivat. la 3 ani de la operatie, mie incep sa mi se mareasca acele bucati de glanda ramase pe corzile vocale si paratiroide. a mai patit cineva asa ceva??
Shhh
Postat pe 23 Februarie 2010 14:06
Buna ziua,
si mie mi-a fost extirpata tiroida in totalitate, iar acum sunt in tratament de substitutie.Am observat poza de la avatar si vrau sa va intreb daca ati facut copilul dupa operatie sau inainte?
Imi doresc si eu foarte mult sa am un copil, dar imi este teama sa nu fie vreo problema.....
Va multumesc!!
O zi buna!!!
roxy_iliescu
Postat pe 4 Martie 2010 09:52
da, copilul l'am facut la 3 ani de la operatie. nu au fost probleme, doar ca pe timpul sarcinii a trebuit sa mi se mareasca doza de eutyrox, asa trebuie. in rest nici o problema.
Shhh
Postat pe 10 Martie 2010 08:09
Buna ,
Spune-mi te rog unde te-ai operat , in Buucresti , la ce medic si cit te-a costat ? Si eu trebuie sa ma operez si imi este frica .Cum este operatia , usoara ?
Multumesc anticipat si iti doresc multa sanatate
Alexandra
alexa62
Postat pe 15 Martie 2010 23:07
m'am operat la mine in oras, in iasi, la spitalul Sf Spiridon clinica a III-a Chirurgie, la dr Grigorovici. pt mine a fost prima operatie, eram speriata de moarte, am bocit o zi intreaga inainte de operatie. dar cu o seara inainte de interventie mi'au dat o pastila, dimineata la fel, medicamentele au rolul de a te relaxa. dimineata cand a venit in salon brancardierul si a intrebat de mine m'a pufnit rasul. din cauza pastilelor teama si frica mi se transformase in bucurie si o stare de euforie, parca eram drogata. eu am avut probleme grave cu tiroida, de aia operatia a durat 4 ore, una in mod normal tine maxim 45 minute. am stat la reanimare cateva ore iar seara m'au adus in salon. primele ore dupa operatie, dupa orice fel de operatie cu anestezie generala sunt cam nasoale. mi'a fost rau, am vomat, si imi aduc aminte ca deliram si strigam doar dupa asistentul din salon. vorbisem cu o zi inainte cu el si l'am rugat sa imi faca mereu cate o injectie, un medicament ceva sa nu'mi fie rau. am avut pansament la gat si un tub care duce intr'o seringa maaare, pe care ai s'o porti in buzunar, acolo se scurge sange si ce mai e pe acolo, ce a mai ramas in locul unde ai fost operata. nu te speria ca nu e asa tragic precum iti povestesc. prima zi DUPA operatie ai voie sa bei doar lichide caldute, a doua zi ai voie de iauturi, cam din a treia zi ou fiert, carne foarte moale, foarte bine fiarta. toate astea la temperatura camerei. o sa te doara putin gatul, vei vorbi un pic ragusita, nu te speria, eu am foat 3 saptamani ragusita, am crezut ca raman muta. m'm speriat degeaba. e bine sa te pui bine cu asistentele de pe salon, si cu infiermierele, pt ca in prima zi vei avea nevoie de bazinet si de cineva langa tine, e bine daca ar lasa pe cineva din familie cu tine, macar primele ore de cand vii in salon. ai sa ai o sete groaznica, nu ai voie sa bei apa, doar sa ti se umezeasca buzele. e bine sa nu misti capul prea mult pt ca ti se face greata. oricum ai sa vomiti, numai iod si sange, sai ai la tine niste prosoape, doua trei sa ti le pui sub perna, si schimburi de pijamale. a doua zi, dimineata, m-am ridicat singura din pat, foarte greu, si am reusit sa ajung pana la oglinda in salon,unde am avut asa un soc aratam groaznic, m'am deplasat singura la baie si inapoi in salon. ai sa fii ametita dar nu te speria. dupa 4 zile maxim 5 vei fi acasa, ti se vor scoate firele a 4'a zi, tubul a-3-a sau a 4 zi iti va fi scos. la o sapt dupa operatie poti sa mergi si la servici. cam asta e toata povestea, nu poti sa vb prea tare, nu prea ai sa poti sa razi, o sa ai ceva disconfort la inghitire, dar pt o perioada, asta depinde de la caz la caz. nu te speria ca nu e nimic grav. ah, mi'am adus aminte, sa iti cumperi niste paie, nu ai sa poti decat sa bei cu paiul apa si supele. sucuri acidulate sub nici o forma. o sa te mai doara dupa cap, pe masa de operatie iti vor pune sub gat o pernuta care sa iti ridice gatul in sus, si vei sta din cauza asa cu capul in jos. pe mine m'a durut dupa cap ceva vreme. sa'ti mai cumperi niste strepsils, mai taie putin din disconfortul la inghitire.Sanatate multa si nu te speria!!! oricum in salon ai sa mai intalnesti persoane operate, ai sa le vezi cum arata, si o sa'ti mai treaca din frica!!
Shhh
Postat pe 19 Martie 2010 10:18
Doamnelor! O d-na profesoara din orasul meu, Focsani, a trebuit sa amane operatia pana la vacanta.. Intre timp a inceput un tratament naturist, La trei luni a mers la controlul obisnuit si medicul endocrinolog i-a spus ca , daca va continua tot asa s-ar putea sa nu mai fie nevoie de interventie! silviabalanca@yahoo.com este id-ul d-nei farmaciste care i-a recomandat tratamentul...
camiflorea
Postat pe 3 Aprilie 2010 11:52
De la: kudika296190, la data 2010-07-27 21:25:55 dupa 2 ani de la operatiA DE SCOATERE TOTALA A TIROIDEI (maladia basedow-gusa polichistica- am reusit sa raman insarcinata . Iata ca se poate, dar sa te ia in evidenta si un endocrinolog si sa urmaresti tot timpul Tsh-ul si sa iei doza prescrisa de medic, la mine in luna 7 am trecut la dublu de eutirox, iar dupa ce am nascut am revenit la dozaj normal, tot urmarind TSH.
tb sa ai legatura mereu cu medicul Era sa uit un amanunt..... am nascut la 38 ani si alaptez ... inca! Fetita e OK!
ITI DORESC SA REUSESTI SI TU!


multumesc?... dar problema nu era daca pot avea sau nu copii... am un copil, sanatos, multumesc lui Dzeu... dar na, dilema mea era alta
Shhh
Postat pe 27 Iulie 2010 22:06
felicitari pentru nasterea pe care ai avut-o, sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa. Si eu am tiroidectomie totala de 3 ani, iau eutyrox de 100 dar n-am mai fost la control de aprox. 16 luni. Sincer sa spun imi este frica de o recidiva ptr. ca simt o durere surda din cand in cand pe partea dreapta unde am avut nodulul. Din toate mesajele postate aici nu reiese ca ar mai fi recidivat la cineva.Oare e posibil, si in ce conditii.
kudika310730
Postat pe 30 Iulie 2010 21:37
nu m'am exprimat destul de clar??? de aproape un an mie mi'a crescut (s'a marit) unul din resturile de tiroida ramas dupa operatie, pe corzile vocale... medicii spun ca e ceva normal, dar la cum ma simt eu numai normal nu e
Shhh
Postat pe 30 Iulie 2010 21:45
buna. ma numesc Amalia si am fost operata acum 6 ani (tiroidectomie totala).acum am 31 de ani si ma gandesc sa facem un copil, insa am mari emotii daca scoaterea tiroidei nu afecteaza dezvoltarea copilului.imi puteti spune si mie daca ati avut probleme pe perioada sarcinii si dupa.multumesc
kudika318002
Postat pe 30 August 2010 19:22
pe sarcina nu vei avea probleme, insa e foarte important pt copil sa ti se mareasca doza de hormoni. asta o vei discuta cu endocrinologul tau, el stie cat trebuie sa iti dea in plus fata de doza pe care o iei in prezent. multa sanatate!!
Shhh
Postat pe 30 August 2010 19:33
Buna,am numesc Julia si sufar si eu de boala asta nenorocita de mai bine de 1 an,sper sa mai citeasca cineva aici pt ca am mare nevoie de ajutor.
anul trecut prin aprilie mi-au descoperit Basedow-ul ,pt mine a fost un soc !a urmat 1 an de chinuiri,ochii foarte bulbucati si plini de sange,dureri la lumina si dormitul cu ochi deschisi toata noaptea.
pe langa toate astea glanda tiroida care functiona asa de tare ca-mi era frica sa nu ma imbolnavesc de inima.
am fost operata dupa 1 an de urgenta,pt ca devenise foarte periculos pt inima si mi-a fost extirpata toata glanda(adica in feb. anul asta),ochii s-au mai retras,nu in totalitate dar sunt ceva mai bine,problema mea este ca-m devenit foarte deprimata,inchisa,refuz sa ma intalnesc cu cunostintele,cand agitata cand foarte retrasa in mine,geloasa si toate astea imi strica viata de familie.
Traiesc in germania,am incercat sa ma alatur unei grupe anonime dar este foarte greu pt ca nu exista asa ceva in preasma,asa ca-mi ramane sa cer ajutor online.
julia25
Postat pe 4 Mai 2011 15:16
De la: Shhh, la data 2010-08-30 19:33:52pe sarcina nu vei avea probleme, insa e foarte important pt copil sa ti se mareasca doza de hormoni. asta o vei discuta cu endocrinologul tau, el stie cat trebuie sa iti dea in plus fata de doza pe care o iei in prezent. multa sanatate!!


Cred ca simplifici prea mult lucrurile ! Sigur ca ASIMILAREA hormonilor tiroidieni este esentiala pt mentinerea sarcinii si IQ-ul copilului, dar este o cale lunga pana acolo: Euthyrox-ul contine doar hormoni T4 (forma inactiva de hormoni tiroidieni) care trebuie convertiti in T3 (forma activa, utilzabila). Si aceasta conversie este destul de complexa si difera de la persoana la persoana.
- pt shh - Marirea resturilor de glanda tiroida poate sa semnifice o inflamatie survenita in urma reactiei autoimune - se poate trata in acest caz.
- pt julia25 - cum stai cu TSH-ul dupa operatie ? iei medicamente de vreun fel ? Ai probleme cu ficatul ?
dusa
Postat pe 17 Iunie 2011 08:33
Aº vrea sã te întreb dacã ai nãscut natural sau prin cezarianã, pt cã trebiie sã nasc ºi ni ºtiu ce sã fac.Endocrinologul ºi ginecologul a zis sã aleg eu!!!Mi-e fricã nu cumva sã am problleme la gît!!!
Mersi!
kudika471110
Postat pe 13 Noiembrie 2011 23:13
De la: kudika471110, la data 2011-11-13 23:13:24Aº vrea sã te întreb dacã ai nãscut natural sau prin cezarianã, pt cã trebiie sã nasc ºi ni ºtiu ce sã fac.Endocrinologul ºi ginecologul a zis sã aleg eu!!!Mi-e fricã nu cumva sã am problleme la gît!!!
Mersi!








... natural e cel mai bine ... pentru copil ... la git e putin probabil sa se intimple ceva ... oricum nu din cauza sarcinii ...
marco918
Postat pe 13 Noiembrie 2011 23:18
Salut! Si eu am fost operata de dr Grigorovici ( tiroidectomie totala ) iar la un an de la operatie a recidivat...desi normal nu trebuia pentru ca " teoretic " mi-a scos toata glanda. Acum am revenit la Basedow recidiva cu tratament de tyrozol.
kudika020672
Postat pe 12 Iulie 2012 10:54
eu am fost operata in 2001 la iasi dr GRIGOROVICI,aveam 19 ani,la 28 de ani am nascut prin cezariana ptr ca nu este indicat nasterea naturala.





ntantica
Postat pe 16 Decembrie 2013 20:42
Sant operata din 2001 .Am facut tiroidiectomie subtotala.Intre timp am avut si o sarcina (binenteles sub tratament cu TSH) am o fetita sanatoasa si desteapta.Aveam atunci 35 de ani.Conteaza foarte mult si priceperea medicului(am fost operata la Cluj de dr.Ciuce)
Claudia_Pa__cu_1
Postat pe 18 Decembrie 2016 08:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hepatita c 46 De la: office_salinasusesi_ro 2 Martie 2010 22:59
WORKSHOP FANTEZIA SEXUALA SI MOTIVATIA SEXUALA 12.06.10 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 14 Mai 2010 14:27
am si eu o problema 16 De la: kudika181713 7 Martie 2012 19:16
Depunere de calciu la articulatie sold 8 De la: esztegareniko 23 Ianuarie 2011 16:23
cum se administreaza gingo biloba? 37 De la: marialazar 2 Iunie 2015 16:30