Setari Cookie-uri

inapoi in romania...

Buna, dupa aproape de 20 de ani am indraznit sa ma intorc in tara, am crezut ca alaturi de familia mea, in tara mea, voi gasi mai mult reconfort dar am gresit.. Nu reusesc sa ma integrez, nu ma adaptez cu mentalitatea si sufar enorm...are cineva vre-un sfat?
healthy013095
Postat pe 25 Februarie 2010 09:43
sfat nu cred ca poti sa-ti dau dar te inteleg. eu am doar 4 ani decand nu mai stau in tara si cand am mers vara trecuta mi se parea ca m-am intors in timp cu cativa ani ...nu vreau sa jignesc pe nimeni ...inainte nici eu nu suportam persoanele care spuneau asa despre tara lor, dar acum nu stiu daca as mai putea sa ma intorc sa traiesc acolo...e foarte greu si noi cei plecati stim bine ca daca ar fi bine acasa ne-am intoarce oricand pt. ca aici , in strainatate suntem si vom ramane niste "stranieri". insa viata grea din tara ne face sa suportam incontinuare dorul de familie ...dar imi este teama ca voi avea si eu aceeasi problema peste ani...chiar nu stiu ce sfat sa-ti dau un singur lucru stiu ca atat cat se poate voi sta aici...
Adelyna84
Postat pe 25 Februarie 2010 16:18
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:35
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:06
Dupa 20 de ani? e normal ,te-ai dezobisnuit de toate.Acum ai alte viziuni, alta mentalita-te pe care tia oferit-o noua tara.Asta e n-ai ce sa-i faci.
kudika098645
Postat pe 27 Februarie 2010 14:20
eh, pai esti straniera pentru ca stai in italia

cred ca iubirea pt familie te ajuta sa te readaptezi. desi cu unele lucruri nu te poti obisnui niciodata. nici daca n-ai iesit din tara.



eleain
Postat pe 27 Februarie 2010 18:35
Eu zic sa va intoarceti inapoi, nu va mai chinuiti, intoarceti-va si trimiteti doar EUROI, e suficient:)))
sarpele
Postat pe 27 Februarie 2010 20:34
Eu sfat nu pot sa dau pt ca sunt in situatia contrara. Locuiesc de 2 ani si jumatate in strainatate si nu reusesc sa ma adaptez, chiar daca sunt cu familia.. Ma gandesc si eu sa ma intors in Ro.
Bafta iti urez!
Iulia24_healthy
Postat pe 2 Martie 2010 14:37
Ideea e ca cine a fost dincolo intr o tara mult mai civilizata si evoluata din toate punctele de vedere nu mai poate trai aici.E greu sa te obisnuiesti din nou cu traiul indecent si lipsit de ajutor din partea statului.Aici totul decurgr lent si in nefolosul cetateanului.
fhrdaniel
Postat pe 4 Martie 2010 10:41
Ce plm de ajutor din partea statului vrei tu mai potarniche?! Statul suntem noi toti, cei de aici, platitori de impozite si taxe la un regim de sorginte mafiota, care ba angajati, ba ne-am pus gaj casele si agoniseala obtinuta cu truda si ne-am deschis cate-o afacere ca sa nu fim o tara de dromaderi ai europei, sa slugarim pe la toate portile straine. Noua ce pla crezi tu ca ne-a dat statul? Impozite! dupa care statul, trimite controalele cu amenzile si spagile. Asta ne-a dat statul -un shut in cwur! Si pentru asta sa blamez tara in care m-am nascut, cum faci tu? Mai cap de curca, daca esti asa mare scula, de astepti papansi calzi pe tava si flori la vama ca ai venit tu acasa, pune mana si arata ce poti! ca de spalat blide in bufeturi din Milano, poate oricine! Auzi la el...sa-l ajute statul! Unde ti-ai creat mentalitatea asta? In tara aia "mult mai civilizata si evoluata din toate punctele de vedere" pai marsh in plm acolo si sa te ajute statul de acolo! Sau acolo esti paria! Mah...mai veniti multi cu idei d`astea?! meretzi in plm la prostanacu, el v-o promis 20.000 de euroi/caciula, din visteria lu tac`su! pfffoai ce m-am `nervat....
100101
Postat pe 8 Martie 2010 20:44
De la: healthy013095, la data 2010-02-25 09:43:24Buna, dupa aproape de 20 de ani am indraznit sa ma intorc in tara, am crezut ca alaturi de familia mea, in tara mea, voi gasi mai mult reconfort dar am gresit.. Nu reusesc sa ma integrez, nu ma adaptez cu mentalitatea si sufar enorm...are cineva vre-un sfat?


sa incerci sa schimbi mentalitaea celor de aici? sa incerci sa aplici si aici regulile pe care acolo le respectai?.. sau daca nu se poate, intoarce-te acolo!
camiflorea
Postat pe 8 Martie 2010 20:49
De la: healthy013095, la data 2010-02-25 09:43:24Buna, dupa aproape de 20 de ani am indraznit sa ma intorc in tara, am crezut ca alaturi de familia mea, in tara mea, voi gasi mai mult reconfort dar am gresit.. Nu reusesc sa ma integrez, nu ma adaptez cu mentalitatea si sufar enorm...are cineva vre-un sfat?

Io zic sa te intorci de unde ai venit! Stii ce i-a spus Motoc lui Voda Lapusneanu la a doua venire a acestuia, pe tronul Moldovei? -Doamne, tara nu te vrea...
100101
Postat pe 9 Martie 2010 20:39
De la: kyru, la data 2010-03-08 20:44:20Ce plm de ajutor din partea statului vrei tu mai potarniche?! Statul suntem noi toti, cei de aici, platitori de impozite si taxe la un regim de sorginte mafiota, care ba angajati, ba ne-am pus gaj casele si agoniseala obtinuta cu truda si ne-am deschis cate-o afacere ca sa nu fim o tara de dromaderi ai europei, sa slugarim pe la toate portile straine. Noua ce pla crezi tu ca ne-a dat statul? Impozite! dupa care statul, trimite controalele cu amenzile si spagile. Asta ne-a dat statul -un shut in cwur! Si pentru asta sa blamez tara in care m-am nascut, cum faci tu? Mai cap de curca, daca esti asa mare scula, de astepti papansi calzi pe tava si flori la vama ca ai venit tu acasa, pune mana si arata ce poti! ca de spalat blide in bufeturi din Milano, poate oricine! Auzi la el...sa-l ajute statul! Unde ti-ai creat mentalitatea asta? In tara aia "mult mai civilizata si evoluata din toate punctele de vedere" pai marsh in plm acolo si sa te ajute statul de acolo! Sau acolo esti paria! Mah...mai veniti multi cu idei d`astea?! meretzi in plm la prostanacu, el v-o promis 20.000 de euroi/caciula, din visteria lu tac`su! pfffoai ce m-am `nervat....



KYRU de la mine pentru SPEACH-ul asta ai un OSCAR, iar la moromete ai dau ZMEURA :))). PRIETENE. "ARBEIT MACHT FREI" cu atat mai mult daca e in romania, iar in ziua de azi statul te ajuta...te ajuta sa ramai fara servici asa ca ...roiu la vase:)))
sarpele
Postat pe 9 Martie 2010 23:08
pai nici nu ne mai mira ca ne-am creat reputatie de tigani in intreaga lume cu mentalitatea asta "de ajutoare".


De la: fhrdaniel, la data 2010-03-04 10:41:04Ideea e ca cine a fost dincolo intr o tara mult mai civilizata si evoluata din toate punctele de vedere nu mai poate trai aici.E greu sa te obisnuiesti din nou cu traiul indecent si lipsit de ajutor din partea statului.Aici totul decurgr lent si in nefolosul cetateanului.




eleain
Postat pe 10 Martie 2010 09:42
mda...am dat cam tare mai sus -eram un pic "cinstit" de 8 Martie, atfel poate eram mai retinut. Dar tot aia gandeam. Mor cand ii mai aud "sa ne ajute statul ". Io zic sa va ajute prin otravire! E bine asa?
100101
Postat pe 10 Martie 2010 16:49
Pe langa alte lucruri care nu lasa tara asta sa evolueze, oferirea de ajutor social la toti cei care chiar nu vor sa munceasca e cel mai mare neajuns.. Cunosc oameni care au muncit aproape o viata si cand li s-a expirat somajul, din cauza crizei, li s-a refuzat dreptul de ajutor social, dar atator altii care nu au muncit cinci minute in viata lor li se da si supliment de alocatie... Asa ca, daca sunteti obisnuiti sa munciti, continuati, daca sunteti obisnuiti sa cersiti, nu cred ca va veti mai gasi multa vreme adepti!
camiflorea
Postat pe 10 Martie 2010 17:15
noi/voi astia plecati in strainatate cu ce contribuim la statul roman ca sa avem pretentii cand ne intoarcem dupa multi ani(cu fitze)...?
k_mizi
Postat pe 10 Martie 2010 18:12
De la: kyru, la data 2010-03-10 16:49:57 mda...am dat cam tare mai sus -eram un pic "cinstit" de 8 Martie, atfel poate eram mai retinut. Dar tot aia gandeam. Mor cand ii mai aud "sa ne ajute statul ". Io zic sa va ajute prin otravire! E bine asa?





aiiiiizzz. nici nu stii cum e mai bine cu tine. ne-cinstirea ti-a sugerat otravirea. parca tot precedentul mesaj era mai bland
si de 40 de mucenici ce-ai facut? te-ai cinstit din nou? credeam ca numai femeile se cinstesc de 8 martie. (ca sa nu mentionam faptul ca sunt oricum, in general, fiinte cinstite)













eleain
Postat pe 11 Martie 2010 15:15
Nu, m-am cinstit de 8 Martie, ca a fost mai "usurel". La 40 de mucenici cu ale lor pahare, cred ca dadeam in primire -spre bucuria dusmanilor!
100101
Postat pe 11 Martie 2010 20:04
Daca mai ai posibilitatea sa te intorci de unde ai venit, nu mai sta pe ginduri.Eu locuiesc in Canada.Nu asta e important.Ipoortant e ca cei care m-au primit pe mine au decis sa revina in tara doar dupa 4 ani.Si-au luat cetatenia si au plecat.Se fac aproape 4 de cind sint acolo.El este extraordinar de dezamagit.Ar da orice sa revina.Ea insa e multumita ca e linga mama ei.Ma intreb la ce-i foloseste aceasta multumire cind lucrurile merg asa cum stim toti, adica rau in tarisoara aceea.Mai bine stateau aici si trimiteau ceva banisori mamei si chiar o aduceau la ei pentru citeva luni pe an, decit asa.Sfatul meu e clar pentru tine,INTOARCE-TE!
blanch
Postat pe 21 Martie 2010 00:35
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 21 Martie 2010 21:24
asa spun si parintii m stabiliti in spania de 11 ani,cand vin acasa nu se mai acomodeaza deloc si asteapta cu nerabdare sa plece inapoi...cred ca doar dragul de m i face sa mai vine pe acasa
rubya_healthy
Postat pe 3 Aprilie 2010 02:02
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:01
intoarcete inapoi de ii posibil ca in tara o sati trebuiasca cativa ani buni sa te obisnuiesti iar
healthy015653
Postat pe 8 Mai 2010 13:00



-----------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 10 Mai 2010 12:08
Eu nu am fost decat in vacanta in Franta si in Italia,dar la intoarcere ma cuprinde o depresie...Noi avem casa ,rate la banca si oricum sotul nu vrea,dar eu as pleca.... nu m-as uita inapoi.Nu mi-am dat seama de ce nu eram fericita ,pana sa ies din tara,locul asta,oameni de aici,care se lasa asa usor manipulati si ....ce sa mai...Ascultati instinctul,pana nu e prea tarziu.
ani_healthy
Postat pe 4 Iunie 2010 02:33
bai inteligentilor nu m am referit la ajutor social sau alte ajutoare pe care le primesc tiganii.
fhrdaniel
Postat pe 30 Iunie 2010 11:13
pt kyru:da....nu am vazut decat acum mesajele de pe aici.in fine.auzi aici bai daca tie iti place situatia din tara asta mie nu.Bai maimuta beata daca vrei sa critici fa o unde trebuie.critica guvernul nu pe mine.Daca ai baut e treaba ta dar nu te lua de mine ca eu am vb frumos. De unde stii tu mai desteptule ca am fost in strainatate la lucru?aaa?Daca e asa de bine in tara de ce sant milioane de romani dincolo la lucru??si eu platesc impozite si taxe ca si tine sau orice alt roman.Deci taci dracu si nu comenta.Eu nu sant mandru deloc ca m am nascut in Romania fata de unii care si bat cu pumnii in piept pe aici.tara lui papura voda.mentalitate de rahat.......ca si vocabularul folosit.
fhrdaniel
Postat pe 30 Iunie 2010 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cu ce sa inlocuiesc painea ? 41 De la: EXTERMINATOR2 21 Decembrie 2011 12:56
Dieta de la nutritionist 1 De la: petra622 11 Iunie 2011 19:24
TIMISOARA 3 De la: office_salinasusesi_ro 4 Martie 2010 23:25
Dieta Dukan 4 De la: kudika_9330 6 Iulie 2012 21:23
despre sini 24 De la: healthy010635 1 Martie 2010 00:44