Setari Cookie-uri

candida bucala

Buna ziua tututor,
in urma cu doi am inceput dimineata in special sa simt " o jena" la nivelul gatului, pe care ma chinuiam sa o " scuip" .... am facut exudat laringian, si mi s-a spus ca am candida... am incercat sa iau tratament cu nistatina.. dar, din pacate nu am reusit sa le " topesc in gura" ci , din cauza gustul.. le inghiteam.. bineintels ca nu am scapat de aceasta jena... am repetat iar analizele, si mi s-a dat , sa iau diflucann... dar degeaba.. am repetat si am luat un antibiotic, axitromax.. sau ceva de genull si tot degeaba.. nu reusesc sa scap de aceasta jena... e ca un mucus, de culoarea alba, ca un scuipat care e prezent la nivelul amigdalelor.. in special dimineata,,, cateodata galbui, care ma chinui sa l expectorez in fiecare dimineata... cateodata imi dau si stomacul epste cap, incercand sa scap de acest " produs" de pe amigdalite, cu un betigash... va rog, ajutati ma, cu un remediu,cat se poate de naturist... din pacte nu pot lua pastile, sau evit sa o fac , fiind purtatoare de virus al heaptitei b. va multumesc frumos,
petty_healthy
Postat pe 19 Aprilie 2010 20:13
Poti sa incerci mai bine : o sticluta de glicerina boraxata(antiseptic) in care sa pisezi 6 pastile de nizoral si sa aplici local(pe limba)cu niste vata,de cite ori vrei tu. O sa vezi k functioneaza si nici nu iti soliciti ficatul prea tare si poti sa iei si niste echinaceea de exemplu pt imunitate. Bafta.
ani_shor
Postat pe 25 Aprilie 2010 13:59
Baietelul meu a dezvoltat aceasta ciuperca in urma unui tratament necorespunzator cu antibiotice. I-am administrat, conform antifungigramei, nistatina si, concomitent,i-am facut:
1) spalaturi bucale cu ulei de sunatoare + tinctura de galbenele (diluata in apa)
2) gargara cu CITROSEPT (picaturi de samburi de grapefruit) - de 3 ori pe zi.
Produsele le gasesti la magazinele Plafar sau orice magazin prin care se comercializeaza produse naturiste.
Tratamentul cu nistatina l-a facut 7 zile, a luat pauza 10 zile si apoi a refacut fungigrama si a iesit negativ.
Multa sanatate!
vallyeddy
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:26
Persista doar dimineata? Cam cu asa ceva ma confrunt si eu tot cam de atata timp...am avut si eu probleme de multe ori cu amigdalele (si atunci era vorba si de un exces de saliva, pe care nu o puteam inghiti si din cauza durerilor), din exudat faringian a reiesit odata streptococ beta hemolitic...; a urmat si o sinuzita (internare-punctii),iar acum o hipersalivatie/mucus; si eu m-am gandit la candida ...
healthy001595
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:14
multumesc celor care mi ati raspuns. voi incerca tratamentele indicate!multa sanatate si tot ce va doriti!
petty_healthy
Postat pe 29 Aprilie 2010 22:29
incearca si gargara cu apa in care ai adaugat bicarbonat de sodiu.sanatate
gabriela67
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:30
ulei de oregano! eficient pt candida bucala.. poate asociat cu un complex de microbi saprofiti...
camiflorea
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:32
Petty, foloseste cu succes A V Gel,Aloe First si Bright Toothgel(alexxaclnsc@yahoo.com)
healthy001662
Postat pe 5 Mai 2010 19:25
Buna,

Un remediu naturist, asa cum iti doresti, si care are efect cu siguranta (e probat) este propolisul brut. Se ia de la persoanele care vand miere, sunt niste bastonase maronii, din care mesteci cate o bucatica seara de exemplu inainte de culcare, si chiar si in timpul zilei, pana se "branzeste". Nu il scuipi, il inghiti.
Sper sa iti fie de ajutor.
Sanatate
gentleone
Postat pe 10 Mai 2010 10:50
buna
nu stiu daca are efect dar o sama interesez
este o pa degura cu efect antimicrobian - dezimfectant
cei care au folosito au zis ca au scapat de aftele dingura
nu stiu care e natura candidei pe care o ai tu da poate merita incercat
o alta persona spunea ga dezimfecteaza cavitatea bucala si ca e buna si pentru tampeniile astea de gripe sau ce au fost de ne-au speriat
pentru ca substanta ramane ingat pana la 3 zile
sper sanu fi exagerat
dar chiar prietena mea a scapat de ceva iritatii pe care le avea in cerul gurii
nu stiu ce sa zic
o sa-ti spun mai multe daca te-ar interesa
memeitza
Postat pe 12 Mai 2010 23:13
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex in timpul menstruatiei 13 De la: Alexandra2404 27 August 2014 10:10
POZELE SI FILMATUL INTERZISE MILITARESTE IN MALL PLAZZA MILITARI SI COTROCENI 2 De la: Aemulus 18 Mai 2010 18:57
uff 2 De la: rashela 10 Aprilie 2011 06:41
infectii cu transmitere sexuala 10 De la: tarot 10 Iunie 2010 17:59
hei 9 De la: alx_duda 20 Ianuarie 2011 14:26