Setari Cookie-uri

Sterilitate

Unde e posibil de facut un implant invitro?
healthy015315
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:19
Sunt multe clinici unde poti sa faci FIV depinde de unde esti.Eu iti recomand clinica Kalli din Szeged.Au mult mai multa experienta in domeniu si preturile sunt mai accesibile decat in tara. Daca verei si alte detalii putem deiscuta pe forum.
healthy006708
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:11

Buna ! Si eu sunt interesata!
stanciu_adelina2005
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:09
Numele meu este Diana si daca vrei sa afli mai multe, poti sa mai scrii pe forum si sa intrebi.Eu am facut deja o fertilizare la Szeged, din pacate nereusita,dar voi continua.Asa ca stiu destrul de multe despre procedura si despre clinica din Szeged si va pot recomanda.
healthy006708
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:32
buna fetelor ma numesc nicoleta si ma intereseaza si pe mine despre clinica aceasta(cost drum timp petrecut acolo cum te intelegi cu ei etc...)multumesc si mult succes la toate
healthy015277
Postat pe 29 Aprilie 2010 16:46
buna fetelor!!!rugati va la Sfantul Nectarie si la Maica Domnului sa vi se dezlege pantecele neroditoare!!!cititi acatistul Sfantului Nectarie si cititi despre minunile sfantului si veti avea minunea in fata!!!doamne ajuta,
healthy008068
Postat pe 30 Aprilie 2010 17:32
ma numesc adriana si as fi interesata de fertilizarea pe care ai facut o in szeged.de ce nu a reusit?ce ti au spus doctorii?care sunt procedurile?
dureroase?
astept rasp tau cu drag
dulgheru
Postat pe 30 Aprilie 2010 23:07
Referitor la costuri pot sa va spun ca m/a costat 322.000Ft procedura, asta inseamna aprox.1500Euro si aprox.500Euro tratamentul hormonal care se cumpara de la Farmacie.Dar totul depinde de fiecare organism,tratamentul hormonal se administraza in functie de raspunsul organismului.Pe toata durata tratamentului esti monitorizata, se face ecografie si test de singe la fiecare vizita.Durata tratamentului pt.FIV este de aproximativ 2 saptamani in care te duci la clinica cam de 2sau 3ori pe saptamina,dar totul depinde de raspunsul organismului la tratament.Incepi tratamentul in a 2 zi a ciclului si in principiu in ziua a 12 se face punctia cu anestezie generala si iti recolteaza embrionii.Nu e o procedura dureroasa,anestezia e de scurta durata, iar dupa ramai la clinica 2sau 3 ore si poti sa pleci acasa.La 3 sau 4 zile dupa se face tranferul de embrioni, o procedura nedureroasa.Aceasta dureaza cam 8sau 10 min., nu doare deloc si dupa ramai la pat in clinica 1 ora, dupa care poti sa pleci acasa daca stai relativ aproape 100 sau 150km de Szeged.Urmeaza o perioada de repaus la pat de cel putin o saptamina pt. a creste sansele de reusita.
Cele care nu sunt aproape de granita cu Ungaria, ar fii indicat peperioada tratamentului si pe perioda de repaus e se cazeze acolo.
Sunt 2 doctori la clinica.Eu am fost la dr.Zadori Janos, care stie la perfectie limba engleza, iar cealalta dr. vorbeste doar ungureste.Personalul nuprea vorbeste limba engleza, ar fii indicat sa aveti celputin pentru inceput, pentru programare,prima vizita pe cineva care vobeste ungureste.
healthy006708
Postat pe 2 Mai 2010 14:54
Daca nu mergeti cu cineva care stie ungureste sunt vreo 2 traducatoare acolo la Szeged care va pot ajuta si pot fii cu voi la tot tratamentul.Am intilnit la clinica fete venite din toata tara, Bucuresti,Constanta,Ploiesti etc.
Pentru noi din vestul tarii e o.k., e foarte aproape.Eu sunt din Arad, iar pina la Szeged sunt 100km.
Eu am facut FIV in martie.Alta varianta nu am avut intrucat nu am decat o singura troampa care nu e buna nici ea.Din pacate nu am avut decat un ovul viabil si mi-a implantat doar un embrion cu care erau sanse foarte mici de reusita.Ca atare nu am reusit la primul FIV.Dar la sfarsitul verii voi face al doilea FIV.Luna aceasta voi merge din nou la control si voi stabili cu dr. daca mai trebuie sa facceva tratament pina la urmatorul FIV.La control voi merge cu analizele hormonale facute in tara.
Pentru prima vizita la clinica trebuie sa veniti cu toate analizele cerute de ei la zi, toate acestea le puteti face unde vreti voi in tara.
Daca avreti si alte amanunte scrieti pe forum.
healthy006708
Postat pe 2 Mai 2010 15:04
buna.te rog sa mi spui cu ce analize la zi trebuie sa te duci la szeged?
si daca le faci in romania,einu le mai repeta acolo?le iau drept bune?
multumesc pt mesaj anticipat.
dulgheru
Postat pe 3 Mai 2010 20:27
Va atasez analizele care mi/au fost cerute mie.De principiu sunt valabile cam 3 luni, dar ar fii bine sa luati legatura cu clinica inainte de ati face analizele.
healthy006708
Postat pe 4 Mai 2010 18:56
buna sunt elena din bucuresti,am o programare pe 13 oct la clinica kalli pentru insamintare artificiala ,mar interesa parerei de la persoane care au fost si au facut la aceea clinica.
elenuta80
Postat pe 28 Septembrie 2010 17:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce antibiotic pe cale bucala, este cel mai indicat incazul ''sculamentului''? 21 De la: healthy001114 23 August 2014 14:36
Imi intarzie ciclul. 22 De la: Makeeda 9 Iulie 2013 15:59
insarcinata sau nu?:( 3 De la: pitique_blondine 12 Noiembrie 2009 20:29
cancerul ovarian 36 De la: stefania49 16 Iunie 2010 22:52
neurologie 10 De la: tudor_tan 31 Martie 2010 21:16