Setari Cookie-uri

cand sotul te insala si ai doi copii

ceau.am 36 de ani,doi copii 9 respectiv 14ani,locuiesc in timisoara de 7ani si ma confrunt cu o problema in casnicie.PB. MEA ESTE CA FOSTA CONTABILA MI-A TINUT ATAT CONTABILITATEA CAT SI SOTUL.CASNICIA MEA E IN PRAPASTIE.CUM SA FAC SA O SALVEZ?EA ARE 2 COPII SI UN DIVORT PE ROL.EU AM 2 COPII MINUNATI SI UN SOT FOARTE INDRAGOSTIT DE EA(PT. PRIMA DATA CAND I SE INTAMPLA).SUNTEM IMPREUNA DE 22 DE ANI SI CASATORITI DE 14 ANI.AM FOST FOARTE FERICITI, PANA A APARUT ACEASTA FEMEIE IN FAM. NOASTRA.NU NE-A LIPSIT ABSOLUT NIMIC SI DE ACEEA SOTUL MEU A PROCEDAT GRESIT.DE UN AN AM AFLAT DE RELATIA LUI EXTRACONJUGALA (DESI ERAM PRIETENI CU FAM.EI),AM INCERCAT PE CALE AMIABILA SA-MI RECUPEREZ FAM.DISCUTAND ATAT CU EA CAT SI CU SOTUL MEU , INSA FARA REZULTAT,ATUNCI AM INCERCAT CU RAUTATE (BATAIE,SCANDAL,INSULTE S.A.),AVAND-O ALATURI SI PE SOACRA MEA.DESI SOACRA ESTE LA MARE DISTANTA DE NOI ,A VENIT SI MI S-A ALATURAT.TOTI PRIETENII ,RUDELE SUNT DE PARTEA MEA,PE EL L-AU INDEPARTAT,INSA LUI NU-I PASA DE NIMIC.NU VREAU SA-MI PIERD CASNICIA PENTRU CA IL IUBESC F.MULT, AM DOI COPII SI O SITUATIE BUNA.SUFERINTA MEA SE DATOREAZA SI DATORITA FAPTULUI CA SUNT OBLIGATA SA LUCREZ IMPREUNA CU EL IN ACELAS LOC SI NU AM PE NIMENI IN TM.(PRIETENI, SURORI)CARE SA POATA SA MA AJUTE, NEFIIND DIN TM.DAT. ACELEI FEM.CAUTA SA MA PROVOACE LA SCANDAL,ADUCANDU-MI INSULTE SI JIGNIRI,NUMAI CA EU AM DECIS SA NU-I MAI RASPUND PROVOCARILOR.ACUM SE COMPORTA DE PARCA NU SE INTIMPLA NIMIC..,PLEACA VINE CIND VREA EL,CU COPIII NU COMUNICA NU MAI MERGEM LA ,PLIMBARE ,CUM DE ALTFEL PROCEDAM.TOT EU IL SPAL,IL CALC II DAU SA MANINCE,BA MAI MULT MI-A CERUT SA NE MUTAM LA O ALTA PROPRIETATE CE O DETINEM.DACA CINEVA ESTE DIN TM. SI SE CONFRUNTA CU O PB. CA SI A MEA,ROG SA-MI SCRIE,POATE NE SI INTILNIM SA DISCUTAM MAI MULTE.ASTEPT UN SFAT SI DORESC TUTUROR FEM.CARE SUNT LA SUFERINTA CA SI MINE, SA FIE PUTERNICE SI SA NU CEDEZE PSHIHIC.
ciuca_miha
Postat pe 15 Mai 2010 12:07
Imi pare nespus de rau de tine si de puii tai.Sa sti ca e o situatie generala barbatii buni sunt f.f.f. rari.Am pierdut o prietena care a plecat din oras ,departe din cauza unei sit, asemanatoare.M-ai nimerit bine ma pricep la sfaturi.Sa sti ca ai procedat total gresit.Facand tam-tam, l-ai apropiat si mai mult de amanta.Ce trebuie sa faci...e doar sa-l manipulezi..e usor.In primul rand incepe vorbind-ul la copii numai de bine,cat munceste ,cat de bun e,cat de iubitor,gradat.Copii vor deveni mai tandri cu el,bucurosi de prezenta lui.Tu tot timpul zambitoare,neaparat,aranjata.Incearca sa te imbraci in blugi si tricouri de bumbac pana in talie(ca adolescentele) si pantofi cu toc,macar putin,vei parea mult mai tanara si plina de viata.Daca esti mai plinuta baga lamai(sucul de la o lam. cu 500ml. de apa)de 4-5 ori pe zi ,ceai de soc o cana ,fara paine,porti mici de mancare,mere,mere,mere.Daca poti sa iti faci suvite blonde si parul in scari ar fi super.Dupa bae d-al cu spuma usuca-l capul in jos,sa nu-l piapteni,va sta suvite,traznet ,dupa ac. cu fixativ.Sa nu iti dai cu ruj inchis,inbatraneste.Si ce e mai imp.nu te mai lamenta ,nu va ajuta.E bine ca lucrati impreuna va avea timp sa vada cat de frumoasa devi.Si acasa sa te machezi ,putin fard ,rimel,fac minuni.
ani_healthy
Postat pe 20 Mai 2010 03:39
Situatie deees intalnita as putea spune ca sunt copii la indigo cazurile de infidelitate .Ca si Ani propun aceeasi tactica,prin care sa-ti redobandesti sotul:schimbarea atitudinii fata de el,incearca sa fi zambitoare ,fa abstractie de repulsia care ti-o provoaca,nu monta copiii impotriva lui accentuand victimizarea ta[lucru des intalnit la majoritatea femeilor]acorda-ti mai mult timp pt cochetaria personala,voce blanda pe un ton jos,suav,nu mai incerca sa o ataci pe cealalta aducand insulte la adresa ei [nu faci decat sa-l trimiti in bratele ei] si inca ceva f important:oricat de multe persoane fie ei si straini ai avea de partea ta nu-i implica in relatia voastra,nu faci decat sa-l transformi in inculpat in fata completului de judecata.Problema este intre tine si el nu intre el tu si restul lumii,nici mama sora soacra nimeni nu are ce cauta in discutie,imi pare rau sa-ti spun dar aici ai gresit.Si iti mai spun ca iti vb din experienta personala kiar daca rudele au stiut prin ce trec nimeni nu s-a bagat,eu am rezolvat problema si m-am putat ca o doamna dupa ce am judecat la rece tot.Nu i-am facut scandal nu am urlat i-am spus doar ca-l iubesc si ca este alegerea lui ce va face dac va da cu piciorul la tot,si ca a iubi inseamna sadai libertatea dorita omului de langa tine nu sa-l tii fortat.Cam asta este in mare tot ce te sfatuiesc .Sa ai parte de toate cele bune
vera_
Postat pe 20 Mai 2010 08:55
Lady...esti grozava...ai pus punctul pe i,"repulsie"...tare.Mai vin-o sa vorbim ,imi place intelepciunea ta,cred ca as putea "fura" cate ceva util de la tine.Mai ,Miha...ai multe de invatat...ce iti trebuie prietena...ai grija sa nu fie amanta nr. 2.Nimeni nu e de incredere.Tu zici ca de descarci,si ea face planuri de uzurpare...Ai mare noroc ca amanta are copii,altfel se muta cu ea.Daca tu faci ce treb. in cateva luni gata.E o prob. ca aveti sit. buna ,se va tine tare(ea).Sper sa nu uiti ca ai deschis topicul,si sa vorbim.Cred ca a-ti ajuns in sit. in care nu prea mai vorbiti...nu e bine.Deci ia-o usor.Deschide subiecte legate de copii (laudative,pozitive,ce copii destepti,cum seamana cu tine),te va respinge,dar persevereaza.Fa chesti care ii plac,fara reprosuri.E greu,dar merita.E cel mai bun tata pt. copii tai si mai ales ca il iubesti.Si apoi ce bine sa ramana amanta cu buza umflata.Daca e in divort inseamna ca ....nu e perfecta.Tu esti...nu vei divorta.Nu uita ...AUTOCONTROLUL..e cheia,si COMPLIMENTELE sub diverse forme.Considera ca esti o actrita,care joaca un rol.Oricum le-a cam expirat timpul,sunt cam de mult impreuna.Daca nu faci ce trebuie ,te trezesti cu nr. 2.Nu te comporta ca o victima,barbati nu au compasiune.A...uitasem.Ia-ti niste chilotei sexy si fa-i cazuti in drumul lui.Plus ca e bine sa te apleci de cate ori ai ocazia,sa-i vada iesind pe la spatele unor blugi cu talie joasa.Ce le place....Fii sexy....
ani_healthy
Postat pe 20 Mai 2010 21:34
foarte interesant! iancepusem sa cred ca nu mai sunt oameni normali pe lume ,dar m-am inselat . nu-mi vine sa cred ca ai primit sfaturile acestea . ma asteptam sa ti se spuna sa-l parasesti ,sa faci o mie de fite . dar ma bucur foarte mult ca sunt femei care gaandesc asa ca cele de mai sus /. si eu cred la fel ,ca cea mai buna solutie pentru a-ti castiga sotul inapoi ,este sa-i arati prin tot ce poti ,ca tu esti cea de care are nevoie ca sa fie fericit . cu rabdare si cu dragoste (dupa cum ai spus ca-l iubesti)si fara sa disperi . lupta cu aceste arme si vei reusi . nu te descuraja . chiar daca vei pierde teren ,da-i inainte . arata-i ca-l iubesti ,ca-l respecti (asta vor toti ) . fa-l sa se simta bine acasa ,si chiar daca nu-ti place ceva la el ,nu-i reprosa . ca te inseala etc . stiti amandoi care e adevarul si acum el are de ales . crede-ma am o priestena care nu avea nici o speranta ca sotul se va intoarce la ea ,si totusi dumnezeu a facut acesta minune. ai rabdare . arata-i ca-l apreciezi si fa-l sa se indragosteasca iar de tine . copiii vor suferi mai mult ca voi daca va veti desparti . rudele care-ti sunt alaturi ,sunt un sprijin pentru tine dar nu-i scoate sotului ochii cu faptul ca toti il condamna .













skiuri
Postat pe 28 Mai 2010 19:48
E grav prin ce traci si te compatimesc.Tu ce crezi mai exista vreo sansa ca el sa-si revina? eu nu prea cred.Sau poate da.Ai discutat serios cu el?Femeia aia ia sucit mintile si la intors impatriva voastra.Dureros e ca si copii probabil sufera.In mod normal in asfel de cazuri e indicat divortul.Dar usor de zis si greu de aplicat mai ales cind sunt si copii la mijloc.Acea femeie nul va lasa in pace nicicind si--ti va face zile fripte mereu.Tu sa fii tare asa cum ai spus ca esti si inainte de a lua o hotarire finala incearca imposibilul ca sal faci sa se desparta de acea femeie.Uite asa se gasesc nemernice din astea care strica familii nepasindu-le cita suferinta provoaca.Sa fii tare si cu credinta in Dumnezeu si daca ai sa vezi ca nu se mai poate atunci sa inchei aceasta casnicie.Eu sunt sigura ca daca o vei facve , el va sta o perioada cu respectiva dupa care se va intoarce la tine.Dar va fi prea tirziu. Isi va da seama cea pierdut si va regreta.Poate daca il iubesti mult si ptr. copii il vei erta.Dar sa nu uiti sai pui si conditii daca o vei face.
kudika098645
Postat pe 28 Mai 2010 22:55
Miha,capul sus!Nu esti nici prima nici ultima! Se intimpla!Si eu am trecut printr-o astfel de situatie..tind sa cred ca s-a rezolvat.Toate raspunsurile au fost foarte normale.Acum totul depinde de tine.In nici in caz nu-i provoca si nu cobori la alt nivel degradant.Incearca sa-l intelegi.Barbatii dupa 45 de ani sufera de schimbari hormonale (andropauza)Aranjeaza-te si incearca mereu sa fi fresch zimbitoare.Iti tin pumnii!Pacat ca nu sunt din Timisoara.Daca vrei si simti nevoia imi poti scrie pe klav_klav@yahoo.com
carmennnn
Postat pe 31 Mai 2010 08:35
IMI PARE NESPUS DE RAU PRIN CE TRECI.DAR EU ZIC SI SUNT CONVINSA DE CEEA CE SPUN,CA EL SE VA INTOARCE LA FAMILIA LUI.NIMIC NU-I VA TINE DE CALD.TE ROG DIN SUFLET NU TE MAI ARATA LUMII SI LUI CA SUFERI,FA-O IN TACERE SI NU-I DA EI NICI O IMPORTANTA.NU ACCEPTA SA STAI DE VORBA CU EA .ASA CUM AU SPUS SI CELELEALTE D-NE,RESPECTA-L IN CONTINUARE SI ACORDA-I ACEEASI IMPORTANTA CA SI PANA IN MOMENTUL IN CARE S-A INTAMPLAT NENEOROCIREA.STIU,E GREU,DAR CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU SUNT SIGURA CA VEI REUSI.NU-I ARATA GELOZIA IN NICI UN FEL,INCEARCA SA FII MAI SEXI CA PANA ACUM,DAR SA NU OBSERVE CA EL E CAUZA.AM 23DE ANI DE CASNICIE SI NU POT SPUNE CA TOATE AU FOST ROZE TOT TIMPUL,DAR VIATA M-A CALIT,COPILUL A FOST PRIMORDIAL SI AM TRECUT PESTE ORICE PARLEAZ.EU I-AM SPUS MEREU SOTULUI CA DACA VREODATA AR AVEA CEVA CU CINEVA,NU-I STAU IN CALE,II DAU LIBERTATE SI EU MA VOI DESCURCA DE MINUNE SI FARA EL(SI NOI AVEM OO SITUATIE MAT.BUNA),DAR EU AM MUNCIT COT LA COT CU EL SI I-AM SPUS MEREU CA SUNT CU PICIOARELE PE PAMANT SI MA DESCURC IN ORICE SITUATIE.NU-L FACE SA CREADA CA FARA EL ESTI MORTA,CA VA PROFITA.SPER SA ITI DAU PUTIN CURAJ SI SA AI MANDRIA TA SA NU TE LASI NICI CALCATA IN PICIOARE.DACA VREI SA MAI DISCUTAM,ADRESA MEA E mateiaureliana@yahoo.com.MULT CURAJ SI SUNT CONVINSA CA SOTIE CA A LUI NU VA FI NICIUNA.
healthy001563
Postat pe 31 Mai 2010 18:10
De la: fericire, la data 2010-05-28 22:55:16E grav prin ce traci si te compatimesc.Tu ce crezi mai exista vreo sansa ca el sa-si revina? eu nu prea cred.Sau poate da.Ai discutat serios cu el?Femeia aia ia sucit mintile si la intors impatriva voastra.Dureros e ca si copii probabil sufera.In mod normal in asfel de cazuri e indicat divortul.Dar usor de zis si greu de aplicat mai ales cind sunt si copii la mijloc.Acea femeie nul va lasa in pace nicicind si--ti va face zile fripte mereu.Tu sa fii tare asa cum ai spus ca esti si inainte de a lua o hotarire finala incearca imposibilul ca sal faci sa se desparta de acea femeie.Uite asa se gasesc nemernice din astea care strica familii nepasindu-le cita suferinta provoaca.Sa fii tare si cu credinta in Dumnezeu si daca ai sa vezi ca nu se mai poate atunci sa inchei aceasta casnicie.Eu sunt sigura ca daca o vei facve , el va sta o perioada cu respectiva dupa care se va intoarce la tine.Dar va fi prea tirziu. Isi va da seama cea pierdut si va regreta.Poate daca il iubesti mult si ptr. copii il vei erta.Dar sa nu uiti sai pui si conditii daca o vei face.


de unde stii ca aceea nu-l va lasa in pace, de unde stii ca nu el a fost cel care a initiat adulterul? nu aveam de gand sa citesc mesajul tau, sunt prea multe greseli de ortografie, dar nici la sfaturi nu excelezi...
camiflorea
Postat pe 31 Mai 2010 18:53
Nu sunt casatorita,nu am copiii.Deci nu ma pot simti la fel ca tine.
In schimb,am descoperit pe parcursul relatiei mele cum ca femeia trebuie sa straluceasca tot timpul!
Ea trebuie sa fie Luceafarul de pe cer,Soarele,norii,UNIVERSUL!...mai ales pentru un barbat!

Intr-adevar,este foarte greu in ziua de azi sa te mentii pe pozitie,dar iti spun sigur Miha,ca nu este imposibil!

Este cu amanta,petrece timp cu dansa.Dar vorba cuiva: a trecut ceva timp,ar cam trebui sa apara plictiseala,rutina.

Fa-ti de cap!Simte-te tanara,aranjeaza-te!Tu esti acum importanta!Tu si cu copiii tai!
Comporta-te ca si cum esti doar tu cu ei.

In timp,el va observa schimbari si va aprecia aceasta,iti va aduce laude si va tanji dupa ceva ce s-a pierdut,din cauza lui!Va regreta...

Mergi inainte,simta-te bine,caci aceasta este important acum!
Sunt sigura ca esti o femeie puternica,deci am incredere in tine!

Multa-multa bafta!

PS: Mai scrie-ne cand mai citesti,mai spune-ne ce s-a mai intamplat,cum au mai evoluat lucrurile..

Multi pupici!
vss
Postat pe 31 Mai 2010 19:20
am trecut printr-o situatie asemanatoare si stiu prin ce treci si cata durere porti dar totusi fi tare si da piept cu soarta ,viata merge inainte si imi pare rau sa-ti spun dar nu cred ca se v-a intoarce la tine atat de usor decat doar daca ea il va parasi ,asta o spun din propria experienta pe care am trait-o cu sotul meu ..am continuat sa locuim ca doi straini in aceeasi casa 3-4 ani si in tot acest timp eram invizibila pentru el si nu imi dadea de inteles decat ca nu va divorta de mine pentru o alta atata timp cat v^oi accepta situatia asa cum este adica sa locuim in aceeasi casa in camere separate fara a vb unul cu altul si asa m.d. fiecare facea ce vroia cu viata lui...pana intr-o zi cand mi sa luat de viata si de singuratate am cunoscut un baiat de care ne-am indragostit unul de altul la prima vedere ne-am dat intalnire la o saptamana si am ramas impreuna pentru toata viata si nu m-am gandit vreodata ca viata imi va darui atata fericire ,..desigur asta tine si de tine daca vrei sa il astepti o poti face si totusi sansa exista sa revina la tine dar cu siguranta o va lua de la capat chiar si cu alt cineva...cred ca intelegi...si asta va tine pana cat poate duce ..parerea mea refati viata chiar daca momentan nu iti doresti o noua relatie e pacat de tine sa te imbolnavesti de depresie sa iti pierzi sanatatea si copii avand de suferit ,de ce? nu se merita ! refa^ti viata si uita-l ,nu te merita daca te-a facut atat sa suferi si nu sa gandit nici o clipa la consecinte...dupa ani de suferinta cand fostul sot a aflat ca sunt cu altcineva a incercat sa ne impacam dar asta insemna sa imi dau lumina pe o noapte rece ,intuneric si furtuna.
Angelyka
Postat pe 31 Mai 2010 19:22
Esti o nesimtita cu N mare.Du-te dracului pe alt sait daca asta nu-ti place.Ce esti tu corectoarea saitului? Sa-ti fie rusine.
kudika098645
Postat pe 31 Mai 2010 19:34
Si sa nu-mi mai vizitezi profilul ca nu meriti.
kudika098645
Postat pe 31 Mai 2010 19:37
valabil ptr. camifloarea care din pacate nu are cei 7 ani de acasa.Si e sub orce critica.
kudika098645
Postat pe 31 Mai 2010 19:42
De la: fericire, la data 2010-05-31 19:42:40valabil ptr. camifloarea care din pacate nu are cei 7 ani de acasa.Si e sub orce critica.


fericire,nu te mai enerva, nu se merita
vss
Postat pe 1 Iunie 2010 15:38
SA NU ARATI LUMII SI LUI CA SUFERI ???
DAR CE ESTI TU , SAC DE BOX ???
LASA-L FEMEIE !!


Ai grija de tine . Pentru tine traiesti! Sau ai ales cumva sa joci de dragul actoriei ??? Copii vor pleca si gata !!!!

LASA-L !!!!

Multa bafta !
cammel63
Postat pe 3 Iunie 2010 22:37
De la: ciuca_miha, la data 2010-05-15 12:07:10ceau.am 36 de ani,doi copii 9 respectiv 14ani,locuiesc in timisoara de 7ani si ma confrunt cu o problema in casnicie.PB. MEA ESTE CA FOSTA CONTABILA MI-A TINUT ATAT CONTABILITATEA CAT SI SOTUL.CASNICIA MEA E IN PRAPASTIE.CUM SA FAC SA O SALVEZ?EA ARE 2 COPII SI UN DIVORT PE ROL.EU AM 2 COPII MINUNATI SI UN SOT FOARTE INDRAGOSTIT DE EA(PT. PRIMA DATA CAND I SE INTAMPLA).SUNTEM IMPREUNA DE 22 DE ANI SI CASATORITI DE 14 ANI.AM FOST FOARTE FERICITI, PANA A APARUT ACEASTA FEMEIE IN FAM. NOASTRA.NU NE-A LIPSIT ABSOLUT NIMIC SI DE ACEEA SOTUL MEU A PROCEDAT GRESIT.DE UN AN AM AFLAT DE RELATIA LUI EXTRACONJUGALA (DESI ERAM PRIETENI CU FAM.EI),AM INCERCAT PE CALE AMIABILA SA-MI RECUPEREZ FAM.DISCUTAND ATAT CU EA CAT SI CU SOTUL MEU , INSA FARA REZULTAT,ATUNCI AM INCERCAT CU RAUTATE (BATAIE,SCANDAL,INSULTE S.A.),AVAND-O ALATURI SI PE SOACRA MEA.DESI SOACRA ESTE LA MARE DISTANTA DE NOI ,A VENIT SI MI S-A ALATURAT.TOTI PRIETENII ,RUDELE SUNT DE PARTEA MEA,PE EL L-AU INDEPARTAT,INSA LUI NU-I PASA DE NIMIC.NU VREAU SA-MI PIERD CASNICIA PENTRU CA IL IUBESC F.MULT, AM DOI COPII SI O SITUATIE BUNA.SUFERINTA MEA SE DATOREAZA SI DATORITA FAPTULUI CA SUNT OBLIGATA SA LUCREZ IMPREUNA CU EL IN ACELAS LOC SI NU AM PE NIMENI IN TM.(PRIETENI, SURORI)CARE SA POATA SA MA AJUTE, NEFIIND DIN TM.DAT. ACELEI FEM.CAUTA SA MA PROVOACE LA SCANDAL,ADUCANDU-MI INSULTE SI JIGNIRI,NUMAI CA EU AM DECIS SA NU-I MAI RASPUND PROVOCARILOR.ACUM SE COMPORTA DE PARCA NU SE INTIMPLA NIMIC..,PLEACA VINE CIND VREA EL,CU COPIII NU COMUNICA NU MAI MERGEM LA ,PLIMBARE ,CUM DE ALTFEL PROCEDAM.TOT EU IL SPAL,IL CALC II DAU SA MANINCE,BA MAI MULT MI-A CERUT SA NE MUTAM LA O ALTA PROPRIETATE CE O DETINEM.DACA CINEVA ESTE DIN TM. SI SE CONFRUNTA CU O PB. CA SI A MEA,ROG SA-MI SCRIE,POATE NE SI INTILNIM SA DISCUTAM MAI MULTE.ASTEPT UN SFAT SI DORESC TUTUROR FEM.CARE SUNT LA SUFERINTA CA SI MINE, SA FIE PUTERNICE SI SA NU CEDEZE PSHIHIC.



si de patrea cealalta e suferinta cand vine acasa, la tine. Nu iti imagina ca amantei ii este usor sa stie ca doarme cu tine, ca manaca la masa ta, ca plecati impreuna cu copiii...depinde de tine ce iti doresti. si pe mine m-s inselat sotul meu cu secretara si 2 nu stiu ce nu am fact sa raman cu el. Dar ulterior mi-am dat seama ca voiam viata lui sociala, banii lui, iar nu pe el. Acum el e fericit cu femeia aceea care i-a daruit doua fete, dar se descurca de azi pe manie. Nu mai are nimic din averea pe care o avea cand m-a lasat. Iar eu...nu mi-am refacut viata, dar de doi ani iubesc un barbat onsurat, cu doi copii. e zici ? ! cum e viata ??????? Dupa ce am patimit atata crezi ca ma mai intereseaza de ceva? vreau sa imi fie mie bine, ca atunci cand sufeream ca imi pierd familia, nimeni nu s-a gandit la mine. Initial toti au fost alaturi de mine, dar incet incet nu le-a mia pasat. Asa ca incearca sa iti rezolvi problema singura : fara rude, fara sa implici amanta....eu abia astept sa se ia de mine nevasta iubitului meu....vai de
ea ! Asa ca : fa abstractie ca exista amanta, daca il doresti si poti, culca-te cu el ! nu pierzi nimic, dar ai sanse sa il aduci langa tine. Dac il tii pentru bani si pt viata sociala, profita cat poti ! eu am plecat de la sot, doar cu un copil de mana.

Numai bine iti doresc !
healthy010802
Postat pe 4 Iunie 2010 08:57
Stai linistita se intampla si la case mai mari.
Si tatal meu de 2 ani are o relatie cu o tipa care are 2 fetite si un sott care o iubeste (dupa spusele ei) nu voia sa si lase sotul pentru tata ...pana cand ..sotul a aflat de tatal meu a dat o afara pe stimata si a pierdut si copii si pe sot.
Mama a aflat din telefonul lui ca are pe altcineva chiar dupa ce tata i a zis sa divorteze ca vai domne numa e nici o relatie intre ei ,ca asta numai e viata desi mama i a suflat in fund si l a ajutat enorm ,dat fiind ca el e bolnav . Timp de 2 ani cat a decurc divortul el nu a platit nimic in casa nici mie nu mi a dat bani ,pentru ca banii care i castiga ii cheltuia cu stimata . Acum tipa divorteaza pe banii lui,el a plecat din casa si s a mutat cu ea .

Acum mama sufera din cauza ca el a plecat pentru ca ea spera ca o sa i vina mintea la cap si dupa tot ce s a intamplat o sa ramana impreuna.

Dar nu a fost sa fie.
Acum el e cu ea ,si am ramas eu cu ea .

Incearca sa gasesti o solutie in asa fel incat sa nu suferi nici tu si nici copii . Stiu ca e greu ,dar decat sa stai cu :'dusmanu" in casa mai bine las.
Copii or sa inteleaga ,poate nu acum dar pe parcurs o sa si dea seama ca iti e si tie mai bine si ca va puteti descurca si fara el si ca totul decurge normal.

Succes!

gabytssu
Postat pe 9 Iunie 2010 10:16
O pagina interesanta ... chiar daca, nimic nu-i nou sub soare!
Mai devreme sau mai tarziu, fiecare cuplu are de trecut prin astfel de incercari.
La un calcul fugar (ce-si are rostul lui), iata ca, din cei 36 de ani ai tai, 22 i-ati petrecut impreuna. Asadar, povestea voastra a-nceput de pe cand aveai 14 ani (!)... Sotul tau la fel?
Asta ar putea inseamna, ca voi, doi copii(!) v-ati trezit pe nesimtite intr-o relatie profunda -precum casatoria-, "alegandu-va" unul pe altul mai degraba pe o cale a destinului ... sau poate a obisnuintei ... sau a cramponarii unuia dintre voi de celalalt ... sau a temerilor fata de alte incercari ... sau chiar a presiunii posibile a familiilor ...
Oricum, ceea ce v-a fost voua dat, este mai rar intalmit. Marile iubiri din adolescenta rezista greu si rar in timp.

Fapt este, ca momentul asta este unul dificil.
Fapt este, ca multe si bune sfaturi ai primit de la adevarate "Doamne pentru totdeauna", iar daca le vei urma, este foarte posibil ca ceva sa se schimbe in bine, intre voi.
Adaug ideea de a nu uita de Tine. Tu-tie-insati iti esti foarte impotanta... iar asta trebuie sa transpara din toate gesturile, privirile tale, din felul in care deschzi o usa si spui jur-imprejur buna-dimineata. Intreapta-ti umerii, respira adanc si constient, pune-ti zambet pe fata -nu jucand teatru-, ci valorizand toate lucrurile bune din viata ta, a voastra.
Ai in urma ta 22 de ani, pe care nu-i poti pune la gunoi. Ce a fost bun in ei, va datorati unul altuia, platind cu zambet, cu gand inseninat la zilele frumoase, la voi, la Copii vostri ...
Asterne masa frumos, pune flori si muzica-n surdina si aminteste-ti lin -cu glas tare!- una dintre cele mai dragi zile, ce ati impartasit-o impreuna ... Povesteste linistit-emotionata ... rar, fa pauze ca imaginile ce le evoci sa se contureze, sa "ajunga" la sufletele voastre -cu copii cu tot- ... O spui si treci la fel de lin sa speli vasele cu ajutorul celorlalti ... Implica-i in tot ce faci in casa, structureaza-le programul, adu cat mai multa ordine in casa voastra. Cumpara flori proaspete, adu in casa energia lor.
Priveste-te-n oglida, intreapta-ti umerii, priveste-te-n ochi zambind la ganduri senine. Fa asta ACUM ! te rog, si spune-ti ce simti, cum te simti... Fa-ti un jurnal. Scrie cand poti, cat poti despre sentimentele ce le-ai trait in acea zi. Nontrabalanseaza-le totdeauna pe cele negative cu si mai puternice pozitive, Stratuiaste-te asadar, sa frovovi fapte de-a lungul zilei, ce sa ti le starneasca.
Muta mobila ajutandu-te de principii Feng-Shui. Fa sa fis cat mai multa armonie in jurul vostru ... (Gandeste.te doar la influenta Lunii asupra Marii, asupra a ditamai Oceanele ... Flux si reflux provocate in aceasta relatie, de la distante cosmice ..
Ce suntem noi ... doar fire de nisip !!! Cum sa ne sustragem unor astfel de influente?! Asa ca, dormind cu capul la sud, vei activa astfel toate organele vitale, inducadu-ti ne-odihna. Nordul stabilizeaza, nu agita.
Important: cauta-ti un Hobby si practica-l!!! Oricat de ocupata ai fi, gaseste-ti timp pentru tine. DOAR pentru tine si sa fie stiut asta! Picteaza, alearga, citeste ...
Du-ti copii la spectacole, la muzeu, cultiva-le gustul lecturii si respectul fata de cultura, de munca, de stradanie. Nu le da bani de-a gata. Da-le sarcini saptamanale si "salariu" fix ... Timisoara este un oras cultural minunat. Invata cu ei o Limba straina noua (cat mai bizara ... japoneza, de exemplu ... ). Faceti sport!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Asta-i o discutie mai lunga ... prea lunga! pentru acum ...
Fii ALTFEL decat pana acum ...spiritual, ca preocupari, ca interes fata de ce-i in jurul tau. Arata-i alte fatete, la care acea femeie nici nu gandeste.
Decreteaza intr-o zi anume -ex: sambata-, "o ora a familiei", prinzandu-ti si sotul in jocul asta. Fiecare pe rand, povestiti cum v-a mers in acea saptamana. Ce-a adus ea nou in voi, pentru voi, intre voi ... Evita tot ce v-a dus la rutina zilelor , din prea mult sentiment al sigurantei relatiei voastre ...
E tarziu in noapte ... nici nu mai stiu cate ti-am scris si cate as mai avea de spus ... Vrei sa-mi scrii? Scrie-mi de vrei!: noravi75@gmail.com
Imi voi gasi timp pentru tine. Iti doresc tot binele din Lume!

P.s. Barbatii nu-s f.f.f rai cu totii ... Sunt ca si noi, supusi greselii ... atata doar ca diferim in "alegerea greselilor ...: noi ne neglijam uneori, cicalim uneori, ne victimizam , ne dedicam prea mult familiei uitand de noi ... iar ei "uita de ei" in bratele cine stie carei femei (poate chiar una mai buna ca noi ... Cine stie?! cine poate judeca?!)
-"Fericire" ... as zice ca poti deveni prietena Cameliei. Asa se-ntampla cu oamenii care-ti fac un bine. Ti-ii apropii. Iar tu, dupa cele scrie de Camelia (ce-i drept, cam abrupt), n-ai mai facut nici o gresala. Iar asta-i tare, tare bine.
Nichita spunea ceva minunat ... Cam asa:
PATRIA MEA ESTE LIMBA ROMANA :::
noravi75
Postat pe 10 Iunie 2010 03:44
Ufff ... milioane de greseli ... Corectez cate mai pot:
Nontrabalanseaza (!)= contrabalanseaza
fa sa fis(!)= fie armonie
frovovi(!)= provoci fapte

Patria mea nu prea mai este Limba Romana in zori de zi
noravi75
Postat pe 10 Iunie 2010 03:57
De la: noravi75, la data 2010-06-10 03:44:17O pagina interesanta ... chiar daca, nimic nu-i nou sub soare!
Mai devreme sau mai tarziu, fiecare cuplu are de trecut prin astfel de incercari.
La un calcul fugar (ce-si are rostul lui), iata ca, din cei 36 de ani ai tai, 22 i-ati petrecut impreuna. Asadar, povestea voastra a-nceput de pe cand aveai 14 ani (!)... Sotul tau la fel?
Asta ar putea inseamna, ca voi, doi copii(!) v-ati trezit pe nesimtite intr-o relatie profunda -precum casatoria-, "alegandu-va" unul pe altul mai degraba pe o cale a destinului ... sau poate a obisnuintei ... sau a cramponarii unuia dintre voi de celalalt ... sau a temerilor fata de alte incercari ... sau chiar a presiunii posibile a familiilor ...
Oricum, ceea ce v-a fost voua dat, este mai rar intalmit. Marile iubiri din adolescenta rezista greu si rar in timp.

Fapt este, ca momentul asta este unul dificil.
Fapt este, ca multe si bune sfaturi ai primit de la adevarate "Doamne pentru totdeauna", iar daca le vei urma, este foarte posibil ca ceva sa se schimbe in bine, intre voi.
Adaug ideea de a nu uita de Tine. Tu-tie-insati iti esti foarte impotanta... iar asta trebuie sa transpara din toate gesturile, privirile tale, din felul in care deschzi o usa si spui jur-imprejur buna-dimineata. Intreapta-ti umerii, respira adanc si constient, pune-ti zambet pe fata -nu jucand teatru-, ci valorizand toate lucrurile bune din viata ta, a voastra.
Ai in urma ta 22 de ani, pe care nu-i poti pune la gunoi. Ce a fost bun in ei, va datorati unul altuia, platind cu zambet, cu gand inseninat la zilele frumoase, la voi, la Copii vostri ...
Asterne masa frumos, pune flori si muzica-n surdina si aminteste-ti lin -cu glas tare!- una dintre cele mai dragi zile, ce ati impartasit-o impreuna ... Povesteste linistit-emotionata ... rar, fa pauze ca imaginile ce le evoci sa se contureze, sa "ajunga" la sufletele voastre -cu copii cu tot- ... O spui si treci la fel de lin sa speli vasele cu ajutorul celorlalti ... Implica-i in tot ce faci in casa, structureaza-le programul, adu cat mai multa ordine in casa voastra. Cumpara flori proaspete, adu in casa energia lor.
Priveste-te-n oglida, intreapta-ti umerii, priveste-te-n ochi zambind la ganduri senine. Fa asta ACUM ! te rog, si spune-ti ce simti, cum te simti... Fa-ti un jurnal. Scrie cand poti, cat poti despre sentimentele ce le-ai trait in acea zi. Nontrabalanseaza-le totdeauna pe cele negative cu si mai puternice pozitive, Stratuiaste-te asadar, sa frovovi fapte de-a lungul zilei, ce sa ti le starneasca.
Muta mobila ajutandu-te de principii Feng-Shui. Fa sa fis cat mai multa armonie in jurul vostru ... (Gandeste.te doar la influenta Lunii asupra Marii, asupra a ditamai Oceanele ... Flux si reflux provocate in aceasta relatie, de la distante cosmice ..
Ce suntem noi ... doar fire de nisip !!! Cum sa ne sustragem unor astfel de influente?! Asa ca, dormind cu capul la sud, vei activa astfel toate organele vitale, inducadu-ti ne-odihna. Nordul stabilizeaza, nu agita.
Important: cauta-ti un Hobby si practica-l!!! Oricat de ocupata ai fi, gaseste-ti timp pentru tine. DOAR pentru tine si sa fie stiut asta! Picteaza, alearga, citeste ...
Du-ti copii la spectacole, la muzeu, cultiva-le gustul lecturii si respectul fata de cultura, de munca, de stradanie. Nu le da bani de-a gata. Da-le sarcini saptamanale si "salariu" fix ... Timisoara este un oras cultural minunat. Invata cu ei o Limba straina noua (cat mai bizara ... japoneza, de exemplu ... ). Faceti sport!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Asta-i o discutie mai lunga ... prea lunga! pentru acum ...
Fii ALTFEL decat pana acum ...spiritual, ca preocupari, ca interes fata de ce-i in jurul tau. Arata-i alte fatete, la care acea femeie nici nu gandeste.
Decreteaza intr-o zi anume -ex: sambata-, "o ora a familiei", prinzandu-ti si sotul in jocul asta. Fiecare pe rand, povestiti cum v-a mers in acea saptamana. Ce-a adus ea nou in voi, pentru voi, intre voi ... Evita tot ce v-a dus la rutina zilelor , din prea mult sentiment al sigurantei relatiei voastre ...
E tarziu in noapte ... nici nu mai stiu cate ti-am scris si cate as mai avea de spus ... Vrei sa-mi scrii? Scrie-mi de vrei!: noravi75@gmail.com
Imi voi gasi timp pentru tine. Iti doresc tot binele din Lume!

P.s. Barbatii nu-s f.f.f rai cu totii ... Sunt ca si noi, supusi greselii ... atata doar ca diferim in "alegerea greselilor ...: noi ne neglijam uneori, cicalim uneori, ne victimizam , ne dedicam prea mult familiei uitand de noi ... iar ei "uita de ei" in bratele cine stie carei femei (poate chiar una mai buna ca noi ... Cine stie?! cine poate judeca?!)
-"Fericire" ... as zice ca poti deveni prietena Cameliei. Asa se-ntampla cu oamenii care-ti fac un bine. Ti-ii apropii. Iar tu, dupa cele scrie de Camelia (ce-i drept, cam abrupt), n-ai mai facut nici o gresala. Iar asta-i tare, tare bine.
Nichita spunea ceva minunat ... Cam asa:
PATRIA MEA ESTE LIMBA ROMANA :::




SUPERBE SFATURI!.... am citit si "am trait" ceea ce ai scris! m-au emotionat cele scrise de tine,recunosc ca mi se intampla des atunci cand citesc ceva ce simt ca e spus direct din inima si nu multe persoane au acest dar de a scrie curat si frumos!
BRAVO! asa DA ajutor acordat dezinteresat...aceasta postare spune deajuns despre persoana care l-a scris si consider ca e demn de luat in seama.
sagara_laksami
Postat pe 12 Iunie 2010 11:32
Multumesc, "sagara laskami"!
Vorbele frumoase, ti le-ntorc inmiit, fiindca, meritul de a spune cuvinte pe potriva sufletului, este egal celui de a le asculta cu luare-aminte si de a le-ntelege nu doar cu mintea ...
noravi75
Postat pe 12 Iunie 2010 23:47
Woaaau!Daca mai citesc o data plang sigur.Mai sa fie! nu cumva ma sfatuiai pe mine?Doamne!si ce sfatoasa ma credeam eu [ca doar spuneam din experienta mea]si cand colo ia uite ca aflu ca nu le stiam pe toate.Bravo mi-a mers la sufletul meu de femeie[ ce-i drept in momentul asta cam deprimata,tot din cauze conjugale si tot imorale].Acum chiar asa ma simt si eu :ca un fir de nisip.Da ai dreptate ,din prea multa grija pt ceilalti mai uitam de noi, si mai si tipam,am uitat sa mai vorbim in soapta ,pe un ton angelic ca doar suntem niste ingeri[unele suntem vazute ca ingerii de lumina si altele ca ingerii de intuneric]Niciodata sa nu spui ca mie nu mi se va intampla adica: eu voi fi vazuta toata viata ca un inger bun ca nu se stie. Se mai spune intr-un coment ca s-a cam dus perioada de indragosteala si aici subscriu,pt ca si cealalta va deveni la un moment dat ca si sotia si vor uita de iubirea aia pasionala si interzisa ,vor aborda subiecte casnice,vor interveni discutii legate de copii pe care cu timpul el ii va adora si va riposta in fata ei cand zice ceva legat de copii etc.etc.Adica tot ce se intampla acum in casa lui Miha mai tarziu [dca se ajunge pana acolo]va fi in casa amantei,Miha devenind de acum cea dorita ,cea la care il surprinde cazut pe ganduri ,si multe altele.Cu alte cuvinte fructul dorit este interzis.Asa sunt cate unii[ ca sa nu-i jignesc pe toti]odata obtinut acel Ceva isi pierde interesul pt ca apare altceva.Ce sa facem concurenta dragele mele firisoare de nisip.Si o gluma misogina:ce imbatraneste prima data la un barbat??? raspuns=femeia!!!O imbratisare pt toate.
vera_
Postat pe 13 Iunie 2010 20:52
"Pentru totdeauna Lady" ... chiar mi-ai pus zambetul pe fata, iar atata vreme, cat il poti provoca jur-imprejur, inlocuieste -te rog!- cuvantul "depresie", cu "trectoare tristete" ... cum sunt multe pe Lumea asta ...
Marturisesc, ca intr-o oarecare masura si vorbele mele au radacina (si) in experienta proprie. Necazurile nu-s doar pentru altii. Refugiul l-am gasit scriind (de-adevaratelea si nu doar pentru mine), mergand la Teatru, indreptandu-mi umerii, iar odata cu ei si starea de spirit (-precum spuneam, chiar functioneaza!), dar, mai ales, ne-dand la gunoi 30 de ani de viata, traiti asa, cum mai frumos nu se poate...
Ratacirea ultimilor ani mi se datoreaza (desigur) si mie, ca si frumusetea celorlalti 30, construiti astfel, datorita amandurora. Dar daca atat ne-a fost dat! asta este!
Oricum, undeva-candva, ne vom regasi ... Nu contenesc a socoti, ca nimic nu este "intamplator" pe Lumea asta! ... Uite, chiar si faptul de a ne-ntalni si a "pune Tara la cale", pe carari virtuale, noi, acum! ... Nici nu se simte distanta si "necunoasterea", ci doar grija neconditionata de a ne fi bine, deschizandu-ne bine ochi, nerepetand greseli sau fiind mai increzatoare in noi insine (adica, cu respectul de sine nefisurat de momentul grav prin care trecem).
Exista o intrebare simpla, adesea evitata, dintr-un soi de dorinta de aparare (Periculoasa, pentru ca trunchiaza cauza "intreaga" a situatiei) ... Intrebarea este:
"Cum am contribuit EU sa ajungem in acest impas ?"
.............

O alta ramificatie grava a unei astfel de probleme, este, ce rezonanta au astfel de situatii, in sufletul acelora pentru evolutia carora suntem profund raspunzatori -ca si cuplu- ?
Tot mai adesea, este acceptat sau recomandat cu (prea!) multa lejeritate un divort, motivandu-se ca atmosfera din familie este atat de tensionata, incat devine nociva pentru copilasi ... Sigur ca asa este, dar, si mai sigur este ca, de cele mai multe ori, atitudinea noastra este polarizata: fie ne afundam in certuri abrupte, orgolioase, fie acceptam cu docilitate umilitoare, tradarea, asteptand ca timpul sa rezolve totul.
Direct sau indirect ambele cai afecteaza evolutia copilului, care va prelua comportamental, modelul matern (fetele) sau patern (baietii).
Pe scurt, dragele mele, acestui secol-nebun, ii facem fata cu greu uneori, fara ajutor. Profesionist. Consilierea de acest tip, poate face minuni, daca este facuta de un adevarat(!) profesionist. Ce-i drepr, nu-i de gasit pe toate drumurile ...
... dar, sigur ca exista viata si dupa un divort ... daca altfel nu se mai poate. Pot fi crezuta pe cuvant!
Pe aici e soare ... Vi-l trimit si voua ...
noravi75
Postat pe 14 Iunie 2010 16:39
Buna seara si o adanca reverenta in fata unei minti asa de sclipitoare!Sunt onorata de sfaturile primite si mi-ar placea sa conversam si in particular pt ca sunt convinsa ca am multe a afla de la un om care are rabdare sa scrie cu atata calm si detaliat niste sfaturi.Parca mi te imaginez vorbind cu voce blanda si joasa cu pauze mici si dese lasand timp sa se inteleaga ce ai spus.Si sa-ti spun drept parca si eu eram transpusa intr-un rol scris de tine si ma vedeam prin casa urmandu-ti sfaturile atenta la detalii si la feminitatea mea care intre noi fie vorba o mai ratacesc printre grijile cotidiene.Daca si barbatii ar conversa intre ei si si-ar recunoaste greselile,dupa care s-ar sfatui [ in bine] intre ei cred ca totul ar fi lapte si miere Hmmm! imi striga cineva ca visez cu ochii deschisi. Se spune ca trebuie sa invatam din greselile altora pt ca viata este prea scurta si nu avem timp sa le facem noi pe toate ca sa tragem invatamintele.Pai, nahh ce spun ?eu sunt silitoare si invat dar ce numai eu fac greseli?Si asa imi fac mereu procese de constiinta ca am mai imbatranit si nu am ramas la douazeci de ani,ca atunci sunt sigura ca nu mai erau discutii,ba din contra mi se faceau toate poftele si nu mai imi faceam griji ca se uita omul meu la una mai tanara.Bine ca mai ne descarcam sufletele pe aici invatand una de la alta,ca asa in viata de zi cu zi [o vecina ,o cumnata]afli numai sfaturi de genul:Lasa-l fira-ar el al dr...i nu mai vorbi cu el ,nu te mai culca cu el ,nu-i mai pune masa ,dar ele sunt ca presul de la usa cand le vine barbatul.Cel putin aici nu avem nici un interes sa ne inversunam ,dimpotriva vad ca totul duce la rabdare.Vai ce m-am dat la barfa ,si daca n-ar fi trebuit sa tastez ci sa vorbesc cred ca ma prindeau zorile si fara auditoriu.O imbratisare tuturor!
vera_
Postat pe 14 Iunie 2010 21:18
PT ANI Ei da !Bravo Ani vrei sa "furi"cate ceva util de la mine si cand colo ia uite ce gandire matura ai!Ai dreptate cred ca "inculpatii"sunt de ceva vreme impreuna si le-a cam expirat timpul,adica s-a dus focul ala pasional daca nu cumva domnul o cauta pe nr 2.Dar eu sunt curioasa de un lucru si anume:Miha ne-a dat un subiect de discutie sau nu mai este interesata de raspunsuri ca vad ca noi ne tot dam cu parerea pe ici-colo si 'mneeai nu ne mai spune nimic sper ca nu este intr-o situatie mai rea decat ne-a spus. Draga Miha daca ne urmaresti mai da-ne si un semn de viata ca noi ii dam cu filozofia inainte si poate e cazul sa ne oprim.Scuze Ani ca am scris la tine si pt Miha.
vera_
Postat pe 14 Iunie 2010 22:26
Seara-Buna, Lady,
Odata in plus, multumiri pentru cuvintele tale, de o frumusete atat de indestulatoare, incat, s-ar cuveni sa scriu tomuri intregi, spre a le merita.
Am fost tentata mai intai, sa te invit a folosi adresa ce se afla in primul meu mesaj. Sigur ca-mi poti scrie oricand vei dori si la fel de sigur, ca voi citi cu mare interes si-ti voi raspunde ...
Dar, cum problema asta este raspandita precum o molima, poate-i chiar mai bine sa ramanem in acest spatiu, putandu-ni-se alatura, cine, cat vrea si cu tot felul de opinii.
Cu cat mai diverse, cu atat mai bine. Reteta perfecta, cine o detine?! Eu nu.
Dintr-un astfel de labirint, pentru a iesi trebuie minte, suflet si desigur, iubire. Astfel, incercarile de a salva o casnicie, fac ca gesturile, deciziile noastre sa fie firesti si nu teatral-descumpanitoare pentru destinatarul lor ... Doar asa, comunicarea (de orice fel) este autentica si are rezonanta (tema ampla!).
Este un moment de viata nu doar complicat, ci si complex.

Cele scrise de Tine sunt dense, in aceeasi nota interesanta si sincere.
O sa rastalmacesc putin ..."invatarea din greselile altora, pentru ca ..."
Eu as zice, ca purtam cu noi speranta iluzorie, ca avem in fata intreaga viata pentru a ne corecta greselile pe care, cu prea multa usurinta le tot facem ... si, vine o zi, in care constatam ca multe si nedorite s-au tot intamplat, iar timpul de a mai repara ceva -iata!-, s-a scurs pe negandite. Ireversibil!
Insasi "clipa de-acum" a si zburat", iar ca ea, cate altele! ...
"Cheia" sa stea oare, in neirosirea lor?!
Suntem cuprinsi in ele, cu toata Viata noastra ... Le putem usor rata, cu o vorba aiurea, cu o privire maniata... Corectam mai apoi greselile, doar de suntem in stare. Altfel, adunam rugina in sufletul propriu si cand e prea plin, izbucnim aiurea. Vorbe spuse la manie, cu manie in gesturi si-n priviri, ce nu duc niciunde, ci doar faramiteaza o relatie deja fragila ...

Lady, de-ar fi sa dau timpul inapoi, dintre varstele mele, de-ar fi s-aleg cateva, le-as cuprinde intre 30 si 47 ... de ani. Adica, deplinatatea feminitatii si a afirmari de sine ...
Bucura-te de anii astia ... nici nu stii cum zboara! Ieri, i-am avut si eu ...

Noapte-Buna!
noravi75
Postat pe 15 Iunie 2010 03:00
"Lady, de-ar fi sa dau timpul inapoi, dintre varstele mele, de-ar fi s-aleg cateva, le-as cuprinde intre 30 si 47 ... de ani. Adica, deplinatatea feminitatii si a afirmari de sine ...
Bucura-te de anii astia ... nici nu stii cum zboara! Ieri, i-am avut si eu .."


Cat adevar cuprind aceste cuvinte.....abia acum la 40 de ani imi dau seama ca zbuciumul tineretii uneori nu era atat de necesar....puteam rezolva anumite probleme cu mult mai putina risipa de energie si cu mult mai putin stres daca as fi avut mintea "de pe urma" cum bine spune o vorba din popor.....e adevarat ca fiecare varsta are frumusetea ei,tineretea e asa de navalnica,de nestapanit,vrei totul repede si mult.....mijlocul vietii te mai aseaza...iti mai stinge putin din focul tineretii si iti da ragazul de a vedea cu alti ochi viata,iti domoleste din orgoliu si te ajuta sa gandesti "la rece" diferitele probleme aparute....acum la 40 de ani mi se pare totul de departe mai frumos, mai linistit,mai asezat.....

noravi75...ma intrebam citind cele scrise de tine,daca te-ai gandit vreodata sa asterni tot ceea ce gandesti intr-o carte...ai bucura multi oameni cu darul tau de a te exprima atat de cald,limpede,clar,frumos....
sagara_laksami
Postat pe 15 Iunie 2010 15:35
Dragele mele, voi chiar v-ati pus in gand, sa ma faceti praf!
Cum sunt nascuta sub zodia sinceritatii, n-am cum sa nu mrturisesc, ca uneori, imi place si mie sa mai recitesc cate ceva din randurile ce le-am mai tot scris.
Ce-i minunat insa aici, este sentimentul cald ce-l incerci, atunci cand gandurile tale, ajung "intregi" la sufletul unor Oameni -nevazuti vreodata ... Iar asta, desigur, emotioneaza. Cum altfel?!
Cat despre "a scrie" cu pretentii de literatura ... O spun fara nici pic de ipocrizie, ca-i o cale lunga pana acolo. Presupune nu doar sinceritate si o oarecare usurinta in a cuprinde un gand in cuvinte ... E "chemare", dar-Dumnezeiesc, imaginatie-plasmuitoare ... Profesional -cum am mai spus-o- am facuzt-o odata. Cand mi-a fost mai greu ... si mi-a facut tare bine, sa am ceva "tintit" de lucru. Cea mai buna terapie este munca, fara-ndoiala!

Aici, pe acest teren virtual, noi, doar stam de vorba, cu prietenie si binefacatoare-bunavointa.
Nici nu-i putin lucru! Vorbind, ne limpezim mai lesne. Judecata asupra lucrurilor, a cuiva neimplicat direct in marea noastra problema, distantat nu doar la propriu, ne poate ajuta, sa vedem mai obiectiv decat o putem face singuri, prinsi in vrtejul conflictului.
Mai vorbim ...
noravi75
Postat pe 15 Iunie 2010 20:13
Bine v-am regasit fetelor.Uitasem...Credeam ca sa terminat...Apropo de uitare,Noravi,cat de frumos ai spus,bine ...ca de altfel tot ce ai zis.Fetelor..cred ca Miha nu a mai revenit pt. ca sotul s-a mutat cu amanta 1 sau 2.Ar ajuta-o mult maturitatea voastra sa treaca peste...Sau poate sotul s-a intors si ea nu mai vrea sa se gandeasca la cea fost.Dar intuitia mea de capricorn...nu crede asta.De...in tot raul e ceva bun.Desi...nici asta nu cred.Sunt cam confuza,dar nu numai din cauza orei mici ,ci pt. ca mi s-a intamplat ceva ingrozitor azi.Va povestesc daca vreti dar peste cateva zile.Mie cand mi se intampla ceva nu pot vorbi imediat.Noravi,care e zodia sinceritatii?imi place chestia asta cu zodile.Noravi vine de la Nora?Imi place numele asta mi se pare profund,deci ti s-ar potrivi.Sper insa ca 75 sa nu fie anul de nastere ,ca eu sunt atunci nascuta si nu mi se pare ca sunt la fel de inteleapta.Adica ma pricep la sfaturi ,cum am mai zis...cu aplicarea am ...MARI probleme.Saqara,crezi ca mai cumpara cineva carti?Lasa sa vina aici sa ne sfatuiasca,ca daca ar deveni celebra nu ar mai avea timp.Lady nu vrei sa dai tu tonul la niste povestiri concrete,din viata ta?Ar fi atat de educativ si palpitant sa facem asta?Ce ziceti. Vroiam sa va dau niste flori dar vad ca ...nu sunt
ani_healthy
Postat pe 16 Iunie 2010 02:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tepe cu produse pentru slabit 89 De la: ioanabragaru 20 Mai 2010 09:32
Dieta cu Super Slim 68 De la: manu17 2 Februarie 2011 19:40
VARZA MURATA, LEAC POPULAR 21 De la: kudika011204 13 Februarie 2012 01:14
Spanacul, "matura" sistemului digestiv. 3 De la: enemgabriel 16 Iunie 2009 13:04
Detofixierea organismului!!! 10 De la: office_salinasusesi_ro 27 Februarie 2010 09:07