Setari Cookie-uri

Ajutati-ma cu dieta pentru ulcer duodenal pls.

Pai eu am un inceput de ulcer si am fost la medic.Ceea ce pot sa iti recomand e sa renunti la orice fel de bauturi acide,la fructele acide(citricele....portocale,mere),condimente.Trebuie sa mananci neaparat dimineata,fara ness,cafea putina si niciodata pe stomacul gol,sa mananci des si cate putin...CEL MAI IMPORTANT FARA GUMA DE MESTECAT...iti va termina stomacul de tot....In rest poti face un tratament cu omez sau orice medicament special pt ulcer timp de 20 de zile,,,pastilele se iau dimineata cu 30 min inainte d micul dejun...
dulceana_babyblue
Postat pe 11 Iulie 2010 22:42
eu am avut ulcer duodenal si piloric- si am scapat cu -argila( o gasesti pe net-argila: algobocan) si ulcerofit( plante) -cand am facut examen radioscopic -nu se mai vedeu nici cicatricele....succes( este un tratament care nu este scump fara efecte secundare, mai inainte de acesta am incercat9 tratamente date de doctori- enorm de multe pastile- care au costat o groaza de bani si nici nu mi-au facut bine-DIMPOTRIVA!)
kudika404080
Postat pe 1 August 2011 17:48
De la: mireladoncut, la data 2010-07-01 22:27:09Ah, si inca ceva. Nu mai incerca tot felul de retete si medicamente naturiste. Eu am incercat , la acea vreme tot. Sucuri de varza, cartof. Era sa mor. Asta e solutia. Nu la toate bolile merg leacurile babesti sau eu stiu ce aloe vera pe care dai o gramada de bani. Antibioticele nu te ucid. Au salvat omenirea. Ce s-ar face cei bolnavi de TBC? Bunicul meu a luat 5 ani antibiotice ca a facut TBC in beciurile comuniste si a trait...82 de ani. Asa ca daca nu se descoperea -din greseala- ANTIBIOTOICUL, nu mai aveam azi probleme cu suprapopularea mondiala. Sanatate iti doresc.

Draga mea ,nu toata lumea vrea neaprat sa se trateze cu antibiotice sintetice!Aloe vera este si un "antibiotic" natural,mai bine spus bacteriostatic,dupa cum mi-a zis un domn doctor,si impreuna cu pastilele din propolis,care e un bacteriostatic si maiputernic ,si cu spectru larg ,pot sa te scape de H.Pylori.Intr-adevar nu sunt f.ieftine sucurile din aloe vera pentru ca nu se fac in laborator,e nevoie de timp ca planta sa ajunga la maturitate sa poata avea efectele maxime asupra organismului uman.Antibioticele sintetice intr-adevar nu ucid,dar distrug sistemul imunitar.Eu am avut probleme cu fetita mea din cauza faptului ca la noi se recomanda prea usor antibiotic ,chiar si pentru o simpla raceala.Eu am o cunostinta care a facut 5 ani tratament medicamentos conform indicatiilor medicului si dupa 5 ani avea acelasi H.Pylori si dupa 1 luna de cura cu Aloe vera Gel si Forever Bee Propolis i-a iesit la analize ca nu mai are H.Pylori. Sunt si alte remedii bune,si mai ieftine,dar normal ca depinde de fiecare organism in cat timp se vad rezultatele,pentru ca la unii poate e mai avansata boala.Fiecare are dreptul sa aleaga daca merge pe remedii naturale sau pe cele sintetice.Multa sanatate tuturor!Si sa nu fie cazul sa ajungeti prea des la medic!
CSILLI_FLP
Postat pe 22 August 2011 12:48
De la: mireladoncut, la data 2010-07-01 22:27:09Ah, si inca ceva. Nu mai incerca tot felul de retete si medicamente naturiste. Eu am incercat , la acea vreme tot. Sucuri de varza, cartof. Era sa mor. Asta e solutia. Nu la toate bolile merg leacurile babesti sau eu stiu ce aloe vera pe care dai o gramada de bani. Antibioticele nu te ucid. Au salvat omenirea. Ce s-ar face cei bolnavi de TBC? Bunicul meu a luat 5 ani antibiotice ca a facut TBC in beciurile comuniste si a trait...82 de ani. Asa ca daca nu se descoperea -din greseala- ANTIBIOTOICUL, nu mai aveam azi probleme cu suprapopularea mondiala. Sanatate iti doresc.

Draga mea ,nu toata lumea vrea neaprat sa se trateze cu antibiotice sintetice!Aloe vera este si un "antibiotic" natural,mai bine spus bacteriostatic,dupa cum mi-a zis un domn doctor,si impreuna cu pastilele din propolis,care e un bacteriostatic si maiputernic ,si cu spectru larg ,pot sa te scape de H.Pylori.Intr-adevar nu sunt f.ieftine sucurile din aloe vera pentru ca nu se fac in laborator,e nevoie de timp ca planta sa ajunga la maturitate sa poata avea efectele maxime asupra organismului uman.Antibioticele sintetice intr-adevar nu ucid,dar distrug sistemul imunitar.Eu am avut probleme cu fetita mea din cauza faptului ca la noi se recomanda prea usor antibiotic ,chiar si pentru o simpla raceala.Eu am o cunostinta care a facut 5 ani tratament medicamentos conform indicatiilor medicului si dupa 5 ani avea acelasi H.Pylori si dupa 1 luna de cura cu Aloe vera Gel si Forever Bee Propolis i-a iesit la analize ca nu mai are H.Pylori. Sunt si alte remedii bune,si mai ieftine,dar normal ca depinde de fiecare organism in cat timp se vad rezultatele,pentru ca la unii poate e mai avansata boala.Fiecare are dreptul sa aleaga daca merge pe remedii naturale sau pe cele sintetice.Multa sanatate tuturor!Si sa nu fie cazul sa ajungeti prea des la medic!
CSILLI_FLP
Postat pe 22 August 2011 12:48
in prima faza folositi apa TESTATA MICROBIOLOGIC PURA ---DUPA CARE FOLOSITI GEL DE ALOE VERA DE LA FOREVER LIVING, IN PARALEL CU MEDICAMENTATIA PRESCRISA DE MEDICUL GASTROENTEROLOG....dupa prima luna recomand folosirea gelului de aloe doar in combinatie cu un inhibitor al pompei de protoni, pentru o mai rapida cicatrizare a ulceratiilor....atentie la alimentatie/ nu prajit ulei maioneze f cald f rece/ va pot sta la dispozitie pe id ul manu_manuela2012@yahoo.com
Alina_Manuela_1
Postat pe 17 August 2012 20:01
deci dupa 2 ani de tratamente cu medicamente/schema anti helicobacter de 3000 ui antibiotice + omez apoi inca o tura de 2 luni de denol am ajuns sa nu mai controlez----AM HOTARAT SA RENUNT DEFINITIV LA ELE SI AM RAMAS PE ALOE VERA- DE ACCEA AM SI INTRAT IN SISTEM SA IMI PROCUR SI DISTRIBUI- SI MA SIMT MULT MAI BINE. NU MAI AM BALBA INTESTINALA, FLATULENTA, TRANZIT NEREGULAT SAU SECRETIE HABOTNICA DE ACID DIMINEATA SI SEARA......SA NU DEZINFORMAM- ALOE ESTE ALOE SI BATE ORICE MEDICAMENT , PE LANGA FAPTUL CA NU ATACA FICATUL.....MULTA SANATATE TUTUROR SI SA NE AUZM LA MAI BINE
Alina_Manuela_1
Postat pe 17 August 2012 20:04
De la: Alina_Manuela_1, la data 2012-08-17 20:04:28deci dupa 2 ani de tratamente cu medicamente/schema anti helicobacter de 3000 ui antibiotice + omez apoi inca o tura de 2 luni de denol am ajuns sa nu mai controlez----AM HOTARAT SA RENUNT DEFINITIV LA ELE SI AM RAMAS PE ALOE VERA- DE ACCEA AM SI INTRAT IN SISTEM SA IMI PROCUR SI DISTRIBUI- SI MA SIMT MULT MAI BINE. NU MAI AM BALBA INTESTINALA, FLATULENTA, TRANZIT NEREGULAT SAU SECRETIE HABOTNICA DE ACID DIMINEATA SI SEARA......SA NU DEZINFORMAM- ALOE ESTE ALOE SI BATE ORICE MEDICAMENT , PE LANGA FAPTUL CA NU ATACA FICATUL.....MULTA SANATATE TUTUROR SI SA NE AUZM LA MAI BINE



Iar minciunile cu "aloia"?
kudika226898
Postat pe 18 August 2012 19:33
De la: Alina_Manuela_1, la data 2012-08-17 20:01:44in prima faza folositi apa TESTATA MICROBIOLOGIC PURA ---DUPA CARE FOLOSITI GEL DE ALOE VERA DE LA FOREVER LIVING, IN PARALEL CU MEDICAMENTATIA PRESCRISA DE MEDICUL GASTROENTEROLOG....dupa prima luna recomand folosirea gelului de aloe doar in combinatie cu un inhibitor al pompei de protoni, pentru o mai rapida cicatrizare a ulceratiilor....atentie la alimentatie/ nu prajit ulei maioneze f cald f rece/ va pot sta la dispozitie pe id ul manu_manuela2012@yahoo.com




Inca mai speri sa gasesti fraiere care sa-ti ia frectia la picior de lemn numita "aloia"?
kudika226898
Postat pe 18 August 2012 19:34
si eu am ulcer deodenal cu singerare dar sa oprit singerarea ce pot sa mai mininc ca nu mai stiu ce sa imi fac de mincare vo rog datimi niste retete
Attila_Tamas_1
Postat pe 27 Februarie 2014 14:02
Buna ziua.Este necesar sa fie evitate alimentele care sunt excitante ale secretiei gastrice cum sunt carnea grasa, mezeluri, vanat, branzeturi fermentate, lapte batut, iaurt, kefir, afumaturi, sarea, conservele, prajelile, grasimea animala, maioneza, dulciuri concentrate(ciocolata, dulceturi), produse de patisserie, zarzavaturi crude, fibroase, aþoase sau cu celulozã durã (castraveþi, ridichi, gulii, sfeclã, varzã albã, varzã roºie, fasole uscatã, mazãre uscatã, linte, ciuperci, vinete, roºii, legume si condimente picante (ceapa, usturoi, ardei iute, piper, hrean, muºtar), fructe crude, bauturi prea reci sau fierbinti, alcool, ceai rusesc, chinezesc, cafea.
Se recomanda alimente care sa reduca hipersecretia si hipermotilitatea gastrica. Laptele (efect alcalin de pansament gastric), legume si zarzavat (bine fierte), sub forma de supe crema, pireuri, soteuri, budinci sau sufleuri, unt clarifiat, ulei presat la rece, carne slaba fiarta, fulgi de ovaz, terci de cereale pasate, paste fainoase, fructe dulci bine coapte, ceaiuri (de menta, musetel, sunatoare, tei), sucuri proaspete de morcovi,cartofi, varza, mere, piersici.
Alimentele trebuie administrate in pranzuri mici si repetate(5-6 mese/zi), la ore fixe sau de cate ori apare durerea, intr-o stare de relaxare, mestecand bine hrana, de preferinta lichida sau semisolida.
Remediile naturiste pe care vi le recomand sunt Stomc sanatos capsule, Clorofila capsule, ceaiul gastric si uleiul de Catina cu galbenele si sunatoare, in cure de 3 luni.Multa sanatate!
kudika_15604
Postat pe 4 Martie 2014 14:31
Unul, doua pahare de apa cu 30 min inaintea fiecarei mese impiedica sangele sa devina prea concentrat ca urmare a aportului de alimente si ajuta pancreasul sa produca enzimele digestive si solutia apoasa alcalina, necesara neutralizarii substantelor acide ca trec din stomac catre duoden, astfel incat pancreasul sa revina la functia principala de a produce insulina. http://apastructurata.blogspot.ro/2014/09/un-pahar-de-apa-inainte-de-masa.html
apa_structurata
Postat pe 25 Octombrie 2014 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Transpiratia 23 De la: Donamishi 29 Ianuarie 2010 09:53
Hrana viitorului- greengold-imune.webs.com 10 De la: kudika226898 20 Martie 2011 04:33
Probleme cu tiroida, sfaturi naturiste 15 De la: AIrina 6 Februarie 2015 11:28
dermatologie 16 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:51
sfaturi va rog regim ptr gastrita cronica 76 De la: kudika_1045226 27 Martie 2023 18:53