Setari Cookie-uri

Celule Stem

Salutare !

Sunt gravida in 6 luni si deja ma gandesc la recoltarea de celule stem . Nu numai ca ma gandesc dar ma si informez, cercetez, studiez (mai pe scurt - sun pe la firmele de celule si cer informati).

Cu toate astea, as vrea sa discutam putin si intre noi (cele care vrem sau nu sa recoltam) pentru a face comparatii si a gasi impreuna avantajele si dezavantajele fiecarei banci in parte.

Din cate stiu eu, pe piata din Romania exista : Cryo-Save, Biogenis, StemSure, StemCelexion, StemHealth Unirea si CordBlood.

Am sa incep prin a preciza tara/tarile in care depoziteaza fiecare firma :

Cryo-Save - Belgia,Olanda
Biogenis - Polonia
StemSure - Danemarca
StemCelexion - Germania
StemHealth Uinirii - Bucuresti
CordBlood - Romania, Slovacia (mai mult in Slovacia din cate am retinut eu).

Voi unde veti depozita, cu ce firma, de ce recoltati sau de ce nu recoltati?
AndreeaAn
Postat pe 30 Iunie 2010 16:22
Eu am nascut in ianuarie 2010 si mi sa recoltat celule stem din cordonul ombilical,mi-a venit si raspunsul acasa :sangele este bun ,nu are microbi...dar greutatea maxima a pacientului receptor este de 21.3 kg.Am auzit ca aceasta greutate este foarte mica in cazulin care ar fi vorba despre un transplant pt boala!!?? MA POATE LAMURI CINEVA DESPRE CE ESTE VB MAI EXACT???? MULTUMESC Eu am ales CORDCENTER BLOOD PT CA AM AUZIT CA ESTE CEA MAI SERIOASA.
aly84ion
Postat pe 2 Iulie 2010 13:56
cea mai cunoscuta in tara este cord center blood,depozitarea se face la cluj bucuresti si slovacia,pe linga plata ptr recoltare si transport,se percepe o taxa anuala de depozitare,poti intra pe site lor sa te documentezi,ceea ce nu iti spun esta ca doamne fereste,de un transplant de celule stem,costul unei operatii incepe de la 100000 euro in sus
utad
Postat pe 2 Iulie 2010 14:07
De la: utad, la data 2010-07-02 14:07:10cea mai cunoscuta in tara este cord center blood,depozitarea se face la cluj bucuresti si slovacia,pe linga plata ptr recoltare si transport,se percepe o taxa anuala de depozitare,poti intra pe site lor sa te documentezi,ceea ce nu iti spun esta ca doamne fereste,de un transplant de celule stem,costul unei operatii incepe de la 100000 euro in sus



pai nu-ti zic, pt. ca nici nu au de ce.
aceste celule pe care o mama le vrea pt. a-si salva in cazul in care doamne fereste copilul ei ar avea vreo problema, e doar ca sa nu piarda medicii timp pt. a cauta o compatibilitate.
astea se inteleg, una e sa ai celula si alta e costul transplantului.
Da, in Ro prima banca de celule stem e la noi la Cluj.
stem_29
Postat pe 2 Iulie 2010 14:33
De la: aly84ion, la data 2010-07-02 13:56:52Eu am nascut in ianuarie 2010 si mi sa recoltat celule stem din cordonul ombilical,mi-a venit si raspunsul acasa :sangele este bun ,nu are microbi...dar greutatea maxima a pacientului receptor este de 21.3 kg.Am auzit ca aceasta greutate este foarte mica in cazulin care ar fi vorba despre un transplant pt boala!!?? MA POATE LAMURI CINEVA DESPRE CE ESTE VB MAI EXACT???? MULTUMESC Eu am ales CORDCENTER BLOOD PT CA AM AUZIT CA ESTE CEA MAI SERIOASA.


Buna Aly. Cord Blood poate ca este cea mai cunoscuta firma din domeniu ... numai ca nu apartine domeniului. Ce vreau sa spun este ca ei depoziteaza tot sangele din cordonul ombilical (care contine si celulele stem). Nu separa celulele stem de sange, asa cum fac toate celelalte firme serioase de pe piata. Din causa aceasta la ei se si tine cont de greutate. Pe langa faptul ca nu mai poti sa folosesti sangele dupa ce copilul depaseste 21.3 Kg (in conditiile in care bolile grave care ar necesita tratament cu sangele pastrat apar, de cele mai multe ori, la maturitate), se si pierd mai multe celule in timpul decongelarii dacat in cazul in care se depoziteaza doar celulele stem pentru ca celulele stem separate sunt invelite muuuult mai bine de substanta protectoare pe cand cele pastrate in sange nu sunt invelite perfect (deoarece substanta protectoare nu poate sa ajunga pana la cea mai mica particula sau celula din sange - altfel ne-am fi putut criogena cu totul :)) ).
AndreeaAn
Postat pe 5 Iulie 2010 10:52
De la: utad, la data 2010-07-02 14:07:10cea mai cunoscuta in tara este cord center blood,depozitarea se face la cluj bucuresti si slovacia,pe linga plata ptr recoltare si transport,se percepe o taxa anuala de depozitare,poti intra pe site lor sa te documentezi,ceea ce nu iti spun esta ca doamne fereste,de un transplant de celule stem,costul unei operatii incepe de la 100000 euro in sus



Wau ce costuri ... ma intreb oare de ce costa asa de mult, care este procedura? Oricum intotdeauna ce a fost nou a fost si scump iar cu timpul s-a ieftinit. Poate in viitor o sa fie subventionat de stat ... sunt cam optimista, nu ?
AndreeaAn
Postat pe 5 Iulie 2010 10:59
De la: AndreeaAn, la data 2010-07-05 10:59:43
De la: utad, la data 2010-07-02 14:07:10cea mai cunoscuta in tara este cord center blood,depozitarea se face la cluj bucuresti si slovacia,pe linga plata ptr recoltare si transport,se percepe o taxa anuala de depozitare,poti intra pe site lor sa te documentezi,ceea ce nu iti spun esta ca doamne fereste,de un transplant de celule stem,costul unei operatii incepe de la 100000 euro in sus



Wau ce costuri ... ma intreb oare de ce costa asa de mult, care este procedura? Oricum intotdeauna ce a fost nou a fost si scump iar cu timpul s-a ieftinit. Poate in viitor o sa fie subventionat de stat ... sunt cam optimista, nu ?

Eu zic sa citesti procedurile de recoltare a celulelor stem:)...din sange:)
si un pic despre operatiile astea, nu operatiile in sine sunt super scumpe, ci recuperarea pacientului.
Apropo, hai sa-ti zic o povestioara, care cu siguranta o sa te lase cu gura cascata, la fel cum m-a lasat pe mine cand am patit-o, sa zic asa.
Aveam ( zic aveam pt. ca in 6 martie anul acesta, s-a stins) prietena mea cea mai bune, prietena de-o viata, care la 39 de ani a aflat ca are cancer stadiul 3 la san, desii isi facuse analize, ecografe si mamografii.......exact ca la carte, in fine...
In aceasta iarna, cam din decembrie s-a simtit rau, foarte rau, avea nevoie de transfuzii de sange si cum la noi in Ro e o problema cu sangele, pt. ca nu prea sunt donatori..clar ca ne-am adunat toti sa mergem sa donam ( daca are persoana in cauza donatori atunci, rapid, primeste sange, daca nu..mai asteapta..ea avea nevoie urgenta si destul de des, pt. ca, coloana ei vertebrala nu mai producea de aproape un an trombocite, a avut cancer la san cu 2 recidive, cea de-a doua la oase)..bun...
ne-am adunat vreo 6 persoane, evident ca te triaza acolo ca la targ( eu pana acum n-am fost sa donez, si nici de atunci incoace nu stiam procedura) ..si cand am vazut ca-s ' buna" pt ca sa donez..am intrebat acolo la centrul de transfuzii ca am citit ca acum se recolteaza celule stem din sange si ca ar incerca si Ro sa faca registre cu donatori..si am zis ca as fi dispusa sa ma inscriu si eu, ca-i pacat sa fi sanatos si sa stii ca poti ajuta si pe altii aflati la necaz si sa nu o faci ( mai ales ca am citit mii de pagini despre cancer, leucemie la copii, am umblat cu prietena mea prin oncologia Cluj si am vazut atata suferinta)........
Rasupnsul doamne sefe de acolo ( cea care era responsabila cu celulele stem)
inca nu avem nici o posibilitate nici sa ne facem AICI registrul cu donatori..ce sa zic de retea nationala sau internationala (adica fiecare centru de transfuzii din UE sa treaca donatorii ca medicii din europa accesand registrul sa poata vedea unde gasesc omul potrivit pt. transplant)
Aceasta doctorita, simpatica d'altfel, si comunicativa si cu vointa, nu avea in fata un PC, macar intr-un office sa poata tine asa, ea pt. ea un registru..si oricand sa-l poata " varsa" intr-o baza de date internationala ( tine cont ca-s in Cluj)
Mi-a mai zis ca ii este si rusine pt. ca oamenii ar dona, ar vrea sa ajute alti oameni....dar ..nah.
Plus ca ea a cerut tot ce i-ar trebui pt. asa ceva..si i s-a zis ca sigur acei oameni care vor sa doneze vor ceva in schimb ..i-am zis, doamna, dau in scis la notar ca nu ma intereseaza cui dau medicii celulele stem recoltate de la mine! vreau doar sa stiu ca nu a mrit un om, ca l-am putut ajuta...nu ma intereseaza ude in lume ajung.
Deci ..da-ti seama singura cand o sa avem acces la o retea internationala intr-o astfel de problema..si mai da-ti seama cand o sa fie gratis:)
Asa.....am uitat sa zic ca..procedura de recoltare din sange e cam asa ( pe scurt) recoltare sange ( ca si cand donezi) ....exista un aparat care in ore bune separa celulele stem din sange, dupa care sangele ti-l " dau" inapoi in venuta ..si asta in cateva ore bune. (asa, cam cat o dializa)
stem_29
Postat pe 6 Iulie 2010 13:39
Eu postez un raspuns care va paote ajuta pe voi, viitoarele mamici grijulii dar si pe noi, mamicile cu prichindei de 2, 3, 4, 5, 6 ani, care nu ma avut sansa sa putem recolta celule stem la nastere, dar care mai au acum o posibilitate.
Stiam ca n strainatate se recollteaza deja celule stem din mugurii dinitlor de lapte, ei bine, acum se paote pela la acesta procedura si la noi. Nu am fost inca sa vad la fata locului dar am citit pe site-ului lor. Si se pare ca est si mai ieftin. Exista o clinica stomatologica in Bucuresti, Imperial Dent care face acest lucru iar pe site-ul lor scrie ca cost aundeva intre 1000 si 1500 de euro, daca imi aduc bine aminte. Oricum, luna asta vreau sa ma duc pana acolo, si daca mai am informatii,le postez.

Sanatatela mamici si curaj la gravidute
RalucaRalu
Postat pe 10 Iulie 2010 14:31
Ce esti, mai asa distrus, de postezi de atatea ori? Si ce programari sa-si faca lumea...sa stii in ce zile sa deschizi si in ce zile sa stai acasa?
kudika226898
Postat pe 1 August 2010 08:29
De la: AndreeaAn, la data 2010-07-05 10:52:53
De la: aly84ion, la data 2010-07-02 13:56:52Eu am nascut in ianuarie 2010 si mi sa recoltat celule stem din cordonul ombilical,mi-a venit si raspunsul acasa :sangele este bun ,nu are microbi...dar greutatea maxima a pacientului receptor este de 21.3 kg.Am auzit ca aceasta greutate este foarte mica in cazulin care ar fi vorba despre un transplant pt boala!!?? MA POATE LAMURI CINEVA DESPRE CE ESTE VB MAI EXACT???? MULTUMESC Eu am ales CORDCENTER BLOOD PT CA AM AUZIT CA ESTE CEA MAI SERIOASA.


Buna Aly. Cord Blood poate ca este cea mai cunoscuta firma din domeniu ... numai ca nu apartine domeniului. Ce vreau sa spun este ca ei depoziteaza tot sangele din cordonul ombilical (care contine si celulele stem). Nu separa celulele stem de sange, asa cum fac toate celelalte firme serioase de pe piata. Din causa aceasta la ei se si tine cont de greutate. Pe langa faptul ca nu mai poti sa folosesti sangele dupa ce copilul depaseste 21.3 Kg (in conditiile in care bolile grave care ar necesita tratament cu sangele pastrat apar, de cele mai multe ori, la maturitate), se si pierd mai multe celule in timpul decongelarii dacat in cazul in care se depoziteaza doar celulele stem pentru ca celulele stem separate sunt invelite muuuult mai bine de substanta protectoare pe cand cele pastrate in sange nu sunt invelite perfect (deoarece substanta protectoare nu poate sa ajunga pana la cea mai mica particula sau celula din sange - altfel ne-am fi putut criogena cu totul :)) ).


AndreeaAn!

Din cate citesc eu aici tu ori nu stii ce vorbesti, ori scrii tocmai pentru a influenta oamenii. Indiferent care e motivul, eu tin neaparat sa te lamuresc pt ca ceea ce ai scris e o mare aberatie (imi pare rau, dar asta e adevarul).
1. Tu zici ca cei de la Cord Blood Center nu apartin domeniului, ceea ce e complet fals. Eu am facut recoltarea cu ei! Oricum daca ai vrut sa spui ca depoziteaza atat celulele cat si sangele, nu te-ai exprimat corect. "Celelalte firme serioase" cum spui tu, separa celulele pentru ca e in avantajul lor, nu a clientului. Am auzit eu din surse sigure ca prin respectiva separare se pierd mult mai multe celule decat daca acestea s-ar depozita impreuna cu sangele. Acuma... tu poti sa crezi ce vrei, insa eu m-am convins. Si pot sa-ti spun ca am 100% incredere in persoanele care m-au informat despre acest lucru.
2. La aceasta firma se tine cont de "greutate" cum spui tu, nu din cauza ca ei depoziteaza totul impreuna, ci din cauza ca vor sa si explice rezultatul pe care ti-l ofera. La ce m-ar ajuta sa stiu ca am 1000 de celule, daca n-as stii pana cand s-ar putea ele utiliza in varianta in care le am???
3. Celulele depozitate se pot utiliza chiar si dupa ce bolnavul depaseste greutatea respectiva. Exista 3 metode prin care se poate face asta. Aceste metode le gasiti si la ei pe site, va dau linku' ca sa nu mai scriu atata: http://www.cordcenter.ro/intrebari_frecvente.html (a 2-a intrebare, in partea de jos)
4. Bolile care pot fi tratate cu celule stem nu apar neaparat (sau mai frecvent) la maturitate. Exista pe plan mondial nenumarate cazuri de copii care sufera de aceste boli, insa unii dintre ei si-au gasit salvarea tocmai datorita acestor celule stem. Am citit despre multe astfel de cazuri in perioada in care m-am informat despre celulele stem, si chiar cred ceea ce spun!
5. Prin separarea celulelor stem din sange se pierd mult mai multe celule decat prin cealalta procedura (contrar celor afirmate de tine). Nu am retinut exact procentajul, dar parca era undeva in jur de 15%. Asta deoarece, tehnica in sine presupune micsorarea volumului, iar in momentul in care se proceseaza, inevitabil nu se pot "alege" bine celulele de restul, prin urmare, unele se pierd, insa numarul acestora e considerabil.
Sunt de acord cu faptul ca acest subiect este unul controversat, insa ... ramane la latitudinea ta ce alegi sa crezi si ce nu! Insa ceea ce ti-am scris mai sus reprezinta o parere informata!

Toate cele bune!
anais01
Postat pe 6 August 2010 16:53
buna,

sunt si eu o mamica in deveire, mai exact peste o luna jum imi voi tine micul printisor in brate ,si eu am semnat un contract cu CordBlood pt recoltarea de celule, tin sa precizez k mi-au fost recomandati chiar de catre medicul meu ginecolog in care am o fff mare incredere,mi se par ff seriosi pt k la mai toate celelate centre platesti o parte din bani inainte de recoltare pe cand aici nu...semnezi doar un contract si dupa prelevarea celulelor cand iti garanteaza k sunt "bune" platesti....ceea ce mi se pare mare lucru,in plus voi tot ati zis ceva de greutate in postarile de mai sus...nu are nicio legatura greutatea!!!este absurd adik le poti depozita la ei o viata dar le poti folosii numai daca nu ai depasit anumite kg???pai daca Doamne fereste are nevoie de ele la 30 de ani??? deci este absurd si in contract nu e specificat asa ceva...celulele stem sunt pt toata viata!!!!

va doresc numai bine si nastere usoara viitoarelor mamici
bruneagra25
Postat pe 12 August 2010 10:35
De la: anais01, la data 2010-08-06 16:53:16
De la: AndreeaAn, la data 2010-07-05 10:52:53
De la: aly84ion, la data 2010-07-02 13:56:52

AndreeaAn!

Din cate citesc eu aici tu ori nu stii ce vorbesti, ori scrii tocmai pentru a influenta oamenii. Indiferent care e motivul, eu tin neaparat sa te lamuresc pt ca ceea ce ai scris e o mare aberatie (imi pare rau, dar asta e adevarul).
1. Tu zici ca cei de la Cord Blood Center nu apartin domeniului, ceea ce e complet fals. Eu am facut recoltarea cu ei! Oricum daca ai vrut sa spui ca depoziteaza atat celulele cat si sangele, nu te-ai exprimat corect. "Celelalte firme serioase" cum spui tu, separa celulele pentru ca e in avantajul lor, nu a clientului. Am auzit eu din surse sigure ca prin respectiva separare se pierd mult mai multe celule decat daca acestea s-ar depozita impreuna cu sangele. Acuma... tu poti sa crezi ce vrei, insa eu m-am convins. Si pot sa-ti spun ca am 100% incredere in persoanele care m-au informat despre acest lucru.
2. La aceasta firma se tine cont de "greutate" cum spui tu, nu din cauza ca ei depoziteaza totul impreuna, ci din cauza ca vor sa si explice rezultatul pe care ti-l ofera. La ce m-ar ajuta sa stiu ca am 1000 de celule, daca n-as stii pana cand s-ar putea ele utiliza in varianta in care le am???
3. Celulele depozitate se pot utiliza chiar si dupa ce bolnavul depaseste greutatea respectiva. Exista 3 metode prin care se poate face asta. Aceste metode le gasiti si la ei pe site, va dau linku' ca sa nu mai scriu atata: http://www.cordcenter.ro/intrebari_frecvente.html (a 2-a intrebare, in partea de jos)
4. Bolile care pot fi tratate cu celule stem nu apar neaparat (sau mai frecvent) la maturitate. Exista pe plan mondial nenumarate cazuri de copii care sufera de aceste boli, insa unii dintre ei si-au gasit salvarea tocmai datorita acestor celule stem. Am citit despre multe astfel de cazuri in perioada in care m-am informat despre celulele stem, si chiar cred ceea ce spun!
5. Prin separarea celulelor stem din sange se pierd mult mai multe celule decat prin cealalta procedura (contrar celor afirmate de tine). Nu am retinut exact procentajul, dar parca era undeva in jur de 15%. Asta deoarece, tehnica in sine presupune micsorarea volumului, iar in momentul in care se proceseaza, inevitabil nu se pot "alege" bine celulele de restul, prin urmare, unele se pierd, insa numarul acestora e considerabil.
Sunt de acord cu faptul ca acest subiect este unul controversat, insa ... ramane la latitudinea ta ce alegi sa crezi si ce nu! Insa ceea ce ti-am scris mai sus reprezinta o parere informata!

Toate cele bune!


1. Procesul de separare a celulelor stem costa mult mai multi bani decat simpla criogenare a sangelui placentar .... iar pretul nu ajunge sa fie foarte umflat la client (sau in cazurile unor firme nici nu difera) ... deci care sunt avantajele firmelor care separa celulele? Ai facut recoltarea cu ei ... si? Om vedea noi care a luat teapa si care nu atunci cand (Doamne fereste) o sa avem nevoie de celulele alea. Prin separare se pierd celule mai putine decat prin decongelarea celulelor pastrate in sange.
2. Poate nu stiai - celulele depozitate separat se vor putea utiliza si sub forma de injectie in cord (in cazul problemelor cardiace) pe cand cele "in sange" nu prea. A fost un caz in care s-au injectat in rinichi.
3. Recoltarea de celule stem din maduva osoasa inseamna alti bani cheltuiti, referitor la registrul public .. nici macar nu avem unul dar chiar daca am avea, ar insemna sa te pui pe o lista de ASTEPTARE (ori tu platesti tocmai pentru a nu atepta pe o lista...precum si din alte motive) iar multiplicarea presupune si ceva stimulare chimica.
4. Adevarat. Cu toate ca sunt mai mediatizate cazurile cu copilasi bolnavi decat cele cu adulti.
5. Dar prin decongelarea celulelor stem pastrate in sange cat la suta din ele se pierd? Sau asta a uitat sa-ti spuna? Pentru separarea celulelor, se selecteaza proteina CD34 care se regãseºte pe stratul exterior al celulelor stem. Procedura nu necesita interventia omului. Nu stiu sa zic cat la suta se pierd din celule.... cum nici tu nu ai stiut (" parca" nu se pune)... hmmmm

In final, te-as ruga sa-mi mai dai un nume de banca de celule stem recoltate din cordonul ombilical care depoziteaza tot sangele recoltat.

Multa sanatate puiului tau de om !!!
AndreeaAn
Postat pe 12 August 2010 16:56
De la: AndreeaAn, la data 2010-08-12 16:56:13
De la: anais01, la data 2010-08-06 16:53:16
De la: AndreeaAn, la data 2010-07-05 10:52:53
De la: aly84ion, la data 2010-07-02 13:56:52

AndreeaAn!

Din cate citesc eu aici tu ori nu stii ce vorbesti, ori scrii tocmai pentru a influenta oamenii. Indiferent care e motivul, eu tin neaparat sa te lamuresc pt ca ceea ce ai scris e o mare aberatie (imi pare rau, dar asta e adevarul).
1. Tu zici ca cei de la Cord Blood Center nu apartin domeniului, ceea ce e complet fals. Eu am facut recoltarea cu ei! Oricum daca ai vrut sa spui ca depoziteaza atat celulele cat si sangele, nu te-ai exprimat corect. "Celelalte firme serioase" cum spui tu, separa celulele pentru ca e in avantajul lor, nu a clientului. Am auzit eu din surse sigure ca prin respectiva separare se pierd mult mai multe celule decat daca acestea s-ar depozita impreuna cu sangele. Acuma... tu poti sa crezi ce vrei, insa eu m-am convins. Si pot sa-ti spun ca am 100% incredere in persoanele care m-au informat despre acest lucru.
2. La aceasta firma se tine cont de "greutate" cum spui tu, nu din cauza ca ei depoziteaza totul impreuna, ci din cauza ca vor sa si explice rezultatul pe care ti-l ofera. La ce m-ar ajuta sa stiu ca am 1000 de celule, daca n-as stii pana cand s-ar putea ele utiliza in varianta in care le am???
3. Celulele depozitate se pot utiliza chiar si dupa ce bolnavul depaseste greutatea respectiva. Exista 3 metode prin care se poate face asta. Aceste metode le gasiti si la ei pe site, va dau linku' ca sa nu mai scriu atata: http://www.cordcenter.ro/intrebari_frecvente.html (a 2-a intrebare, in partea de jos)
4. Bolile care pot fi tratate cu celule stem nu apar neaparat (sau mai frecvent) la maturitate. Exista pe plan mondial nenumarate cazuri de copii care sufera de aceste boli, insa unii dintre ei si-au gasit salvarea tocmai datorita acestor celule stem. Am citit despre multe astfel de cazuri in perioada in care m-am informat despre celulele stem, si chiar cred ceea ce spun!
5. Prin separarea celulelor stem din sange se pierd mult mai multe celule decat prin cealalta procedura (contrar celor afirmate de tine). Nu am retinut exact procentajul, dar parca era undeva in jur de 15%. Asta deoarece, tehnica in sine presupune micsorarea volumului, iar in momentul in care se proceseaza, inevitabil nu se pot "alege" bine celulele de restul, prin urmare, unele se pierd, insa numarul acestora e considerabil.
Sunt de acord cu faptul ca acest subiect este unul controversat, insa ... ramane la latitudinea ta ce alegi sa crezi si ce nu! Insa ceea ce ti-am scris mai sus reprezinta o parere informata!

Toate cele bune!


1. Procesul de separare a celulelor stem costa mult mai multi bani decat simpla criogenare a sangelui placentar .... iar pretul nu ajunge sa fie foarte umflat la client (sau in cazurile unor firme nici nu difera) ... deci care sunt avantajele firmelor care separa celulele? Ai facut recoltarea cu ei ... si? Om vedea noi care a luat teapa si care nu atunci cand (Doamne fereste) o sa avem nevoie de celulele alea. Prin separare se pierd celule mai putine decat prin decongelarea celulelor pastrate in sange.
2. Poate nu stiai - celulele depozitate separat se vor putea utiliza si sub forma de injectie in cord (in cazul problemelor cardiace) pe cand cele "in sange" nu prea. A fost un caz in care s-au injectat in rinichi.
3. Recoltarea de celule stem din maduva osoasa inseamna alti bani cheltuiti, referitor la registrul public .. nici macar nu avem unul dar chiar daca am avea, ar insemna sa te pui pe o lista de ASTEPTARE (ori tu platesti tocmai pentru a nu atepta pe o lista...precum si din alte motive) iar multiplicarea presupune si ceva stimulare chimica.
4. Adevarat. Cu toate ca sunt mai mediatizate cazurile cu copilasi bolnavi decat cele cu adulti.
5. Dar prin decongelarea celulelor stem pastrate in sange cat la suta din ele se pierd? Sau asta a uitat sa-ti spuna? Pentru separarea celulelor, se selecteaza proteina CD34 care se regãseºte pe stratul exterior al celulelor stem. Procedura nu necesita interventia omului. Nu stiu sa zic cat la suta se pierd din celule.... cum nici tu nu ai stiut (" parca" nu se pune)... hmmmm

In final, te-as ruga sa-mi mai dai un nume de banca de celule stem recoltate din cordonul ombilical care depoziteaza tot sangele recoltat.

Multa sanatate puiului tau de om !!!


3. Recoltarea de celule stem din maduva osoasa inseamna alti bani cheltuiti........te citez
Am postat mai sus......nu din maduva osoasa se recolteaza acum celulele stem, ( zic pt. registru.....pe care nu o sa-l avem in ritmul asta, niciodata) ci direct din sange, fara niciun risc....am discutat asta cu medic hematolog.
stem_29
Postat pe 12 August 2010 23:53
Fetelor, pana la urma conteaza cel mai mult ca mamica sa fie impacata cu decizia pe care a luat-o. Fie vorba intre noi, nici eu nu sunt de acord cu cei de la CBC si cu faptul ca stocheaza sange integral, motiv pentru care nu am semnat cu ei.
Anul trecut, cand am facut procedura eram in dubiu: Biogenis sau Stem-Health Unirea si pana la urma am semnat cu Stem-Health Unirea pentru ca aceastia sunt in colaborare cu CMU care mi se par o echipa de profesionisti.
Acum am vazut ca sunt si mai multe beneficii precum: pachete avantajoase de genul: nastere+celule stem+pediatrie sau maternitate+celule stem+bebe special si ai parte de mai multe servicii (http://cmu.ro/pachete-bebe-special.html).
elll_a
Postat pe 25 Octombrie 2010 16:15
De la: elll_a, la data 2010-10-25 16:15:52Fetelor, pana la urma conteaza cel mai mult ca mamica sa fie impacata cu decizia pe care a luat-o. Fie vorba intre noi, nici eu nu sunt de acord cu cei de la CBC si cu faptul ca stocheaza sange integral, motiv pentru care nu am semnat cu ei.
Anul trecut, cand am facut procedura eram in dubiu: Biogenis sau Stem-Health Unirea si pana la urma am semnat cu Stem-Health Unirea pentru ca aceastia sunt in colaborare cu CMU care mi se par o echipa de profesionisti.
Acum am vazut ca sunt si mai multe beneficii precum: pachete avantajoase de genul: nastere+celule stem+pediatrie sau maternitate+celule stem+bebe special si ai parte de mai multe servicii (http://cmu.ro/pachete-bebe-special.html).

eu am semnat cu cei de la cord blood center...in ideea ca daca se intampla ceva (D fereste!) sa ii putem da o sansa piticei. Nu stiu ce inseamna echipa de la CMU si cat de profesionisti sunt. Cu asta mica am fost o singura data cand avea febra la o pediatra de la CMU Unirea si mi-a dat antibiotice. Iar copila facuse febra pentru ca ii dadeau doi canini si doua maselute in acelasi timp (!!). Nu avea rosu in gat sau alte semne de infectie - am luat decizia cea mai buna cand am refuzat acest tratament si am mers pe nurofen cu panadol.
Cea mai buna echipa de medici pe care am intalnit-o eu este la Grigore Alexandrescu la chirurgie infantila. Din pacate am fost nevoita sa o cunosc dupa ce am nascut. Dar s-au purtat exceptional si cu mine si cu sotul dar mai ales cu copilul care atunci nu avea decat 10 zile! Nu s-au repezit in operatie cum am auzit ca se practica. Si au incercat sa rezolve situatia non-invaziv! Nota 10 pentru echipa de medici de acolo in frunte cu dna dr Topor!
Eu as fi putut sa nasc la clinica particulara pentru ca aveam abonament dar am preferat sa nasc la stat si mai bine ca am facut asta!! la stat pana la urma medicii au alte resurse! La o clinica particulara cel putin pe vremea cand am nascut eu nu exista aparatura necesara sa se ocupe de exemplu de copilul meu.
Ganditi-va bine unde va alegeti sa nasteti. Cateva mii de euro pentru o nastere intr-o clinica particulara care nu poate asigura copilul in 100% din posibilitati mie una imi da de gandit. Nu mai spun ca pentru 3 zile nu merita!
pufis
Postat pe 6 Aprilie 2011 12:24
De la: pufis, la data 2011-04-06 12:24:27
Eu as fi putut sa nasc la clinica particulara pentru ca aveam abonament dar am preferat sa nasc la stat si mai bine ca am facut asta!! la stat pana la urma medicii au alte resurse! La o clinica particulara cel putin pe vremea cand am nascut eu nu exista aparatura necesara sa se ocupe de exemplu de copilul meu.
Ganditi-va bine unde va alegeti sa nasteti. Cateva mii de euro pentru o nastere intr-o clinica particulara care nu poate asigura copilul in 100% din posibilitati mie una imi da de gandit. Nu mai spun ca pentru 3 zile nu merita!


Nu am retinut exact cand ai nascut tu insa dupa pararea mea (si imi exprim strict o parere personala acum) nimic nu se compara cu o maternitate privata. Sa luam spre exemplu maternitatea Regina Maria din Bucuresti sau din Brasov..sau Euroclinicul - au conditii ca la un hotel de 5 stele, au cea mai noua aparatura medicala din tara, au experienta de peste 5.ooo de nasteri, au echipa de medicala formata din medici ginecologi, medici ATI si medici neonatologisi au competentele necesare pentru a interveni in orice situatie s-ar afla mama si fatul.
cristi_nna
Postat pe 25 Mai 2011 17:45
Buna! Da, mi se pare o idee foarte buna recoltarea celulelor stem. Am sa o intreb pe doctorita mea, Ruxandra Dumitrescu de la Clinica Fertilia in ce const mai exact procedura si cat e de costisitoare. Dansa mi-a supravegheat sarcina si o sa nasc prin cezariana datorita unor probleme medicale. Chiar m-ati facut curioasa cu subiectul asta si stiu dansa are foarte multe competente in domeniu.
ani7714
Postat pe 28 Iunie 2011 00:25
De la: ani7714, la data 2011-06-28 00:25:30Buna! Da, mi se pare o idee foarte buna recoltarea celulelor stem. Am sa o intreb pe doctorita mea, Ruxandra Dumitrescu de la Clinica Fertilia in ce const mai exact procedura si cat e de costisitoare. Dansa mi-a supravegheat sarcina si o sa nasc prin cezariana datorita unor probleme medicale. Chiar m-ati facut curioasa cu subiectul asta si stiu dansa are foarte multe competente in domeniu.







... atentie la celule stem ... nu intotdeauna sint si compatibile ... si nu intotdeauna sint pastrate corect ... sa nu le foloseasca mai mult altora decit voua ...

marco918
Postat pe 28 Iunie 2011 00:39
Ce sunt celulele stem ?

Celulele stem embrionare sunt celule nediferentiate care au particularitati ce le deosebesc fundamental de celulele adulte cu functii specializate.
Capacitatea lor de diviziune este nelimitata in conditiile in care organismul caruia apartin este viu, iar din aceasta caracteristica deriva cea mai importanta functie pe care o au si pentru care sunt atat de folosite, si anume aceea de a actiona precum un sistem de refacere si reparare a oricarei parti constituente a organismului. La fiecare diviziune a unei celule mama, apar celule fiice cu capacitatea de a ramane in stadiul de celula stem sau de a se dezvolta in celule cu functii specializate, cum ar fi celulele musculare, nervoase sau celulele sangvine.
Totusi, nu toate celulele stem poseda aceeasi capacitate de replicare sau acelasi potential de diferentiere, motiv pentru care cercetatorii le-au impartit in mai multe clase, astfel:
- celule stem totipotente, din care se poate forma embrionul
- celule stem pluripotente, care sunt capabile sa genereze orice fel de tesut adult si care sunt inglobate in termenul de celule stem embrionare
- celule stem multipotente, care au proprietati de regenerare a unor tesuturi specifice, cum ar fi pielea, ficatul, tractul intestinal.

Care este diferenta intre celulele stem adulte si cele embrionare?


Diferenta majora intre celulele stem embrionare si cele adulte deriva din originea lor, si anume din organismul din care sunt recoltate. Celulele embrionare provin din embrioni cu varsta de maxim 7 zile, care pot fi, la randul lor, donati sau produsi in exces in timpul proceselor de fertilizare in vitro. Celulele stem adulte sunt fie prelevate din organisme adulte, fie din cordonul ombilical.
Cercetatorii au evidentiat faptul ca si dupa nastere persista in organism un grup restrans de celule nediferentiate, considerate a avea rol de rezerva in cazul in care apar pe parcurs situatii care sa impuna folosirea lor.
Inconvenientul major al acestor celule stem il reprezinta faptul ca in urma diviziunii lor, numarul de celule fiice este foarte limitat si inferior celulelor stem embrionare.
O alta diferenta consta in longevitatea celulelor embrionare, care sunt capabile de a-si mentine abilitatea de a forma orice alt tip de celula chiar si dupa luni sau ani de utilizare si crestere in laborator.
De ce nu se fac cercetari direct pe celulele adulte?


Celulele stem adulte sunt celule nediferentiate aflate printre celule cu functii specializate, in cadrul unui tesut sau organ, care au capacitatea de autoregenerare si de diferentiere in cele mai importante tipuri celulare. Rolul esential al acestor celule in organismul viu este acela de a mentine integritatea si de a repara uzura tesutului in care se gasesc.
Astfel de celule stem au fost identificate in multe tesuturi si organe. Se pare ca ele ocupa, in cadrul tesutului, o zona specifica bine delimitata, unde pot ramane sub forma nediferentiata chiar si ani, pana cand sunt activate si incep sa se divida sub influenta directa a leziunilor tisulare. Printre organele care contin in mod cert celule stem adulte se numara: creierul, pielea, ficatul.
Celulele stem adulte prezinta, comparativ cu celulele stem embrionare, anumite avantaje si dezavantaje care le indica sau nu in utilizarea terapeutica.
Printre avantaje se numara si faptul ca nu exista probleme de ordin etic in ceea ce priveste utilizarea lor. De asemenea, in cazurile in care donorul si primitorul sunt aceeasi persoana, nu exista riscul respingerii transplantului celular prin interventia sistemului imun. Daca insa, donorul este diferit de acceptor, poate sa apara reactie imuna din partea organismului gazda care sa duca la respingerea transplantului.
Insa cercetatorii au descoperit 3 dezavantaje extrem de importante celulelor stem adulte care impun prudenta si pot chiar contraindica folosirea lor in terapie.

Dezavantajele sunt:
- in primul rand, faptul ca acestea sunt celule mature si nu au capacitate mare de proliferare, in sensul ca pot genera doar anumite tipuri celulare, in numar limitat. Aceasta observatie este sustinuta de experimente efectuate pe animale care demonstreaza ca celulele stem cu origine sangvina sunt capabile sa formeze hepatocite si celule cu rol in refacerea integritatii tegumentului. Practic, aceasta observatie se traduce prin faptul ca celulele stem adulte pot fi utilizate in tratamentul unui spectru restrans de boli. In comparatie, celulele stem embrionare sunt capabile sa formeze orice tip de celula si astfel sa fie folosite in tratamentul mai multor boli
- in al doilea rand, in cadrul unui organism, celulele stem adulte sunt greu de identificat. Tinand cont de faptul ca organismul este format din miliarde de celule, cautarea in mod particular a celulelor stem corespunde proverbialului "ac in carul cu fan". Chiar si daca sunt identificate, numarul lor fiind redus, nu pot fi utilizate in multe scopuri. Spre deosebire de ele, celulele stem embrionare sunt usor de reperat, deoarece formeaza populatia celulara dominanta in organismul embrionului, practic orice tip de celula embrionara putand juca rol de celula stem. De asemenea, celulele embrionare se pot divide de un numar nelimitat de ori, generand tot timpul celule noi in cantitati utile, atat pentru cercetare cat si pentru terapie.
- in al treilea rand, celulele stem adulte se dezvolta greu, fapt evidentiat de numeroase studii care au aratat durata lunga de timp, de ordinul lunilor chiar, necesara unor celule stem adulte de a se transforma in tipul particular de celule vizat initial, fapt deosebit de dezavantajos in cazul in care starea pacientului aflat in tratament impune transplantarea rapida a celulelor. Celulele stem embrionare insa au rata de diviziune rapida si pot fi chiar depozitate, astfel ca daca apare nevoia administrarii lor, aceasta se poate realiza imediat.

De unde provin embrionii folositi pentru recoltarea celulelor?


Celulele stem embrionare se definesc prin originea lor. In mod specific, celulele stem embrionare au originea in embrioni care provin din fertilizarea in vitro realizata in clinici speciale si care sunt apoi donati laboratoarelor, in scopuri de cercetare. Trebuie mentionat ca donarea se face doar daca donorul isi da acceptul legal, dupa ce in prealabil i s-a explicat in mod amanuntit intregul proces. Este interzisa folosirea in scopuri de cercetare a embrionilor rezultati in urma fertilizarii naturale.
Fertilizarea in vitro presupune recoltarea ovulelor si spermei si fertilizarea lor in conditii speciale de laborator, apoi implantarea unuia sau mai multor ovule fecundate in uterul viitoarei mame. Ovulele fecundate restante sunt inghetate si tinute in recipiente speciale in cazul in care primul embrion implantat nu se dezvolta corespunzator. Daca sarcina decurge normal si femeia nu mai doreste folosirea embrionilor pastrati in laborator, acestia pot fi donati, constituind sursa de celule stem embrionare.
De curand, in Statele Unite, s-a publicat un sondaj realizat in randurile persoanelor care au apelat la serviciile clinicilor de fertilizare si din care reiese ca peste jumatate din ele sunt de acord cu donarea embrionilor nefolositi.
Poate recoltarea celulelor sa crute embrionul?


Acest subiect este unul foarte controversat printre oamenii de stiinta. De-a lungul timpului s-a incercat gasirea unei metode prin care sa fie posibila mentinerea viabilitatii embrionului, in paralel cu recoltarea celulelor stem.
O posibila abordare implica recoltarea celulelor stem de la embrioni neviabili, donati de clinicile de fertilizare. Pana la 60% din totalitatea embrionilor rezultati prin fertilizare in vitro sunt incapabili sa se dezvolte in produsi de conceptie viabili. Studiile realizate in scopul stabilirii eficientei acestei metode demonstreaza ca se pot recolta celule stem normale de la astfel de embrioni, insa numarul lor este foarte redus.
O alta posibilitate de recoltare a celulelor stem implica o tehnica folosita in clinicile de fertilizare in vitro in vederea detectarii, anterior implantarii embrionului, a eventualelor mutatii cromozomiale.
Alta metoda consta in reprogramarea celulelor stem adulte sa se comporte precum celule embrionare. Acest lucru a fost realizat in august 2005, rezultatele fiind publicate in prestigioasa revista "Science", insa cercetatorii au precizat ca celulele stem hibrid realizate astfel nu aveau aplicabilitate terapeutica.
De curand, insa mai multe echipe de cercetatori, efectuand studii pe soareci au descoperit cai noi de realizare a celulelor stem embrionare sau a unor tipuri celulare identice lor. Astfel, studii efectuate la Institutul pentru Celule Stem de la Harvard, au demonstrat posibilitatea formarii celulelor plecand de la embrioni neviabili de soarece, iar cele efectuate la Institutul Whitehead de Cercetari Biomedicale din Cambridge au obtinut celule embrionare plecand de la celule adulte recoltate din pielea soarecilor. Experimentele nu au fost inca extrapolate la embrionii umani, insa oamenii de stiinta sunt entuziasti in legatura cu aceste rezultate.

S-a realizat vindecarea efectiva a vreunei boli folosind celule stem?


Experimentele si cercetarile efectuate pe celule stem embrionare au inceput efectiv de-abia din anul 1998, cand un grup de oameni de stiinta condusi de dr. James Thomson de la Universitatea din Wisconsin, SUA, a pus bazele unei metode de izolare si cultivare a celulelor. Bugetele alocate studierii celulelor stem embrionare au fost modificate si adaptate din anul 2001, laboratoarele neavand pana atunci posibilitati financiare adecvate cercetarii amanuntite a acestui tip de celule. Asadar, in ciuda faptului ca celulele stem au, teoretic, multiple aplicatii practice, cercetarea lor este inca la inceput.
Celulele stem adulte, cum ar fi celulele hematoformatoare din maduva rosie a oaselor (numite si celule stem hematopoietice), sunt, in prezent, singurele tipuri folosite in tratarea unor boli cum ar fi leucemiile, limfoamele sau hemopatiile maligne. Astfel de celule sunt folosite in scopuri terapeutice inca din anii 1960.
Se ridica celulele stem embrionare la nivelul asteptarilor cercetatorilor?


Cercetatorii considera ca atata timp cat asteptarile sunt realiste, rezultatele terapiei cu celule stem ii pot surprinde chiar si pe cei mai pesimisti. Studiile si experimentele desfasurate in ultimii ani au demonstrat ca aceste celule au capacitatea de a influenta decisiv numeroase domenii ale medicinii, atat datorita abilitatii de formare a celulelor de tipul neuronilor, hepatocitelor, cardiomiocitelor, celulelor pancreatice sau endoteliale, cat si prin posibilitatea de a interactiona in mod direct cu aceste celule modificandu-le materialul genetic in vederea folosirii lor in cadrul terapiei genice.
Conditia de baza, insa, este sa nu se plece de la premisa ca celulele stem vor reprezenta tratamentul universal pentru orice boala.
Ce boli pot fi tratate folosind celule stem?


Toate bolile cunoscute pana in prezent au o baza celulara - un defect aparut in replicarea celulara, in regenerarea si repararea tisulara, care sa creeze un teren propice pentru dezvoltarea si autointretinerea procesului patologic. Tinand cont de acest fapt se poate afirma, teoretic doar, ca orice boala poate fi tratata folosind celule stem.
De exemplu, dupa un infarct miocardic, celulele cardiace din teritoriul afectat, private de oxigen si nutrienti pentru o perioada mai lunga sau mai scurta de timp, isi pierd din roluri, afectand astfel functionalitatea cordului per ansamblu. Daca aceste celule ar fi inlocuite cu unele viabile, inima si-ar putea relua lucrul la randament maxim.
Exista boli in care organismul incearca sa lupte impotriva proceselor patogene, insa mecanismele sale sunt depasite de intensitatea agresiunii. In acest caz, rolul celulelor stem este de a intari sistemul natural de aparare la organismului.
Celulele stem au o utilitate importanta in ceea ce priveste transplantul unor organe, aceasta datorita faptului ca, prin folosirea setului corespunzator de celule, cercetatorii le pot influenta dezvoltarea, cu formarea de tesuturi si organe, ca de exemplu ficat, rinichi.

De retinut!

TOATE ACESTE UTILIZARI ATRIBUITE CELULELOR STEM SINT PUR TEORETICE. Deocamdata nu s-a recurs la aplicarea unor astfel de tratamente, cercetatorii insistand asupra importantei continuarii studierii lor.

Intre bolile pentru care se studiaza intensiv tratamentul cu celule stem sunt incluse: diabetul, boala Parkinson, boala Crohn, afectiuni cardiace, boli genetice, cancere, precum si leziuni medulo-spinale.
Diabet: in ceea ce priveste diabetul, cercetatorii incearca sa influenteze transformarea celulelor stem in celule producatoare de insulina, acestea urmand a fi transplantate persoanelor diagnosticate cu o asemenea afectiune.
Boala Parkinson: in declansarea bolii in sine este incriminata distrugerea neuronilor dintr-o anumita regiune a creierului. Boala se caracterizeaza prin pierderea capacitatii de control a miscarilor voluntare asociind si un tremor fin al extremitatilor. De multi ani, tratamentul acestei boli, care afecteaza peste 2% din populatia peste 65 de ani se bazeaza pe administrarea de levodopa, substanta pe care creierul o transforma in dopamina (aceasta lipsind la persoanele afectate, datorita pierderii, in cadrul procesului patogenic a neuronilor care o produc). Pe parcursul terapiei, insa, levodopa isi pierde din eficienta, in paralel crescand rata de aparitie a efectelor secundare, pacientul devenind in final, o cauza pierduta. Daca insa, se reuseste obtinerea de celule nervoase viabile si functionale se poate incerca transplantarea acestora si inlocuirea celor bolnave.
Boli cardiace: dintre acestea, este vizat in special infarctul miocardic, incercandu-se inlocuirea regiunii de muschi cardiac afectat de procesul ischemic.
Cancer: exista forme de cancer, precum cel de san, in care chimioterapia si radioterapia au ca efect secundar distrugerea maduvei osoase, ceea ce impune multa precautie si restrange mult din folosirea acestor modalitati terapeutice. Daca prin intermediul celulelor stem se poate reface maduva osoasa, medicii ar putea institui terapia anticanceroasa mai repede si in doze mai mari, in vederea sporirii eficientei.
De asemenea, celulele stem pot fi folosite si in vederea formarii de celule cu actiune specifica anticanceroasa, contribuind astfel la lupta impotriva cancerului initiata de organism.
Celulele stem pot fi folosite si in vederea refacerii unei parti de tesut sau chiar pentru transplantul diferitelor organe in cazul in care acestea au trebuit excizate in scop terapeutic.
Traumatisme medulo-spinale: celulele stem sunt folosite pentru formarea celulelor nervoase ce intra in componenta maduvei spinale. Scopul este de a obtine ameliorarea simptomatologiei si chiar vindecarea persoanelor cu hemiplegii sau tetraplegii survenite in urma unor leziuni grave ale coloanei vertebrale.
Boala Crohn: este o inflamatie cronica de natura autoimuna, cu localizare predilecta la nivelul ileonului terminal (motiv pentru care mult timp a si fost denumita ileita terminala) sau colonului proximal, avand insa si forme extra-intestinale. Mucoasa intestinului prezinta numeroase ulceratii si fisuri profunde datorate unor procese imune aberante, in care celulele imune sunt directionate impotriva celulelor intestinale. In acest caz, terapia cu celule stem vizeaza inlocuirea acestor celulele imune cu unele cu functie normala.
Boli genetice: aceste boli se caracterizeaza prin existenta unui defect cu localizare la nivelul diferitelor gene sau cromozomi, care afecteaza organismul inca de la nastere, cum ar fi: anemia falciforma, fibroza cistica, boli neuromusculare, precum si cancere (acestea avand o importanta componenta genetica, pana in prezent identificandu-se cel putin 4 categorii de gene implicate in aparitia lui).
S-a inceput administrarea celulelor stem subiectilor umani?
Sus

Pentru moment, numarul pacientilor tratati cu celule stem este foarte redus, cei care au beneficiat de un astfel de tratament avand boli grave, in stadii terminale. Deocamdata, medicii evita sa recurga la acest tratament, iar cand o fac, sunt foarte prudenti, intrucat acest domeniu al medicinei este la inceput si exista inca numeroase necunoscute cu privire la functionarea celulelor stem.
Incurajator este faptul ca cercetatorii europeni au descris, in septembrie 2006, rezultate promitatoare in ceea ce priveste transplantul de celule din maduva osoasa cu scopul tratarii leziunilor post infarct miocardic.
Este tratamentul cu celule stem considerat sigur?
Sus

Acesta este un alt punct intens discutat in prezent. Raspunsul la aceasta intrebare depinde de originea celulelor stem. Daca sunt recoltate de la o persoana si transplantate alteia, ele pot transmite infectiile donorului, in cazul in care acestea exista si nu sunt reperate. Acest fapt este important tinand cont de riscul infectarii HIV/SIDA. Insa, in vederea alegerii donorilor, metodele de screening vor fi mult mai drastice.
O alta problema o ridica aparitia cancerului prin folosirea celulelor stem. O celula normala se divide in organism de un numar definit de ori, dupa care moare. Celulele stem au proprietatea de a se divide de un numar indefinit de ori, ceea ce le aseamana celulelor canceroase. Este important de precizat ca celulele stem nu sunt celule canceroase, dar caracteristicile diviziunii lor le apropie de acestea, astfel existand posibilitatea ca la un moment dat sa degenereze si sa determine aparitia cancerului. Nu exista o metoda specifica in vederea determinarii riscului de aparitie a cancerului, de aceea pacientul trebuie investigat periodic, astfel incat, daca aceasta problema apare, sa fie rezolvata cat mai rapid.
Cand va deveni terapia cu celule stem accesibila pacientilor?
Sus

Tratamentul cu celule stem implica parcurgerea unor etape (ca in cazul oricarui medicament). Initial, celulele stem sunt stimulate sa se dezvolte spre o anumita linie celulara si sa actioneze impotriva unei boli anume. Aceasta etapa are loc exclusiv in laborator. Apoi este studiata actiunea lor pe animale cu scopul de a evidentia efecte secundare importante, grave si eventual chiar cu potential letal si pentru a stabili tolerabilitatea organismului. Apoi, daca rezultatul este promitator, incep sa se faca studii pe pacienti. Initial, sunt selectati doar cei cu patologie specifica, fara alte boli asociate, urmand ca in trialurile urmatoare sa fie inclusi pacienti cu comorbiditati. Grupurile de pacienti sunt initial restranse numeric, insa pe masura ce studiile se extind, cuprind un numar din ce in ce mai mare de indivizi in vederea aprecierii eficientei si sigurantei tratamentului.
marco918
Postat pe 28 Iunie 2011 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endometrioza 5 De la: adina81 27 Februarie 2010 08:02
Buna ziua 2 De la: x_brunetzyk 12 Iulie 2010 08:55
o posibila sarcina 5 De la: kudika_33716 15 Septembrie 2015 18:39
postinor 33 De la: kudika505639 18 Octombrie 2014 17:43
Produse naturale pentru bebelusi 12 De la: yanyacharberet 9 Octombrie 2009 15:34