Setari Cookie-uri

Dilema morala!

Tocmai ce am vizionat un film bun:My Sister's Keeper impreuna cu o prietena iar apoi ne-am lansat intr-o discutie pe tema perspectivei emanciparii medicale si a egosimului familial.!Pentru cine nu a vazut filmul,este vorba despre un cuplu cu 2 copii(baiat si fata) ce au parte de o veste socanta.Fata lor are leucemie si singura sansa(sau una in plus) este ca parintii sa poata apela la nevoie la un donator compatibil genetic cu ea.Donator ce nu exista,asa ca parintii iau decizia conceperii in vitro a unui nou copil care cu ajutorul doctorilor sa fie 100% compatibil genetic cu fata lor bolnava.Si la care sa apeleze la nevoie(donarea de sange,maduva,organe) pentru prelungirea vietii sau vindecarea bolnavei.La varsta de 11 ani,fata mai mica nu mai vrea ca al ei corp sa fie folosit de parinti pentru a o salva pe sora mai mare asa ca isi da in judecata parinti si cere dreptul asupra folosirii propiului corp.La final,prietenei mele i s-a parut gresit si egoist comportamentul parintilor de a exploata medical un copil in folosul altuia.Eu am contrazis-o cu niste argumente pe care o sa vi le spun si voua dupa ce mai aud cateva pareri.Deci,sa facem un exercitiu de gandire:puneti-va in situatia parintilor si spuneti ce decizie luati!Lasati fata cea mare sa moara fara a incerca toate posibilitatile,asigurand astfel un trai si o viata normala ficei cele mici sau va folositi de compatibilitatea genetica si de corpul celei mici pentru a ameliora situatia celei mari,stiind astfel ca ii luati fetei cele mici sansa de normalitate fizica!Astept parerile voastre,pentru ca-i interesant de aflat cum gandeste lumea intr-o situatie ce poate aparea in familia fiecaruia.
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 00:48
cum sa te folosesti de propriul tau copil??? cine face asa nu este normal, nu as intelege niciodata un asa comportament. asta este CRIMA si fata aceea bolnava de leucemie sa accepte ca sora/fratele ce o fi sa fie distrus pt ea??? doamneeee e doar un film dar m-a enervat.
clau19
Postat pe 5 Iulie 2010 00:55
Stai sa vad daca am inteles exact. Am doi copii sanatosi. La un moment dat unul se imbolnaveste de leucemie. Iau decizia sa mai fac un copil pentru a-l folosi ca donator pentru salvarea celuilalt. Noul meu copil traieste 11 ani (se subintelege ca si cel bolnav a mai trait 11 ani, nu?) cand eu hotarasc sa incep sa-l ciopartesc pentru a-l salva pe cel care acum are 22 de ani? Tare, tare ciudata poveste.
In fine, revenind la intrebarea ta. Nici prin cap nu mi-ar trece sa-mi sacrific un copil pentru a-l salva pe altul. Daca eu nu-l pot salva donand maduva sau orice alt organ mi se poate lua, atunci imi / ii accept soarta. Inscris pe lista donatii sau cum se obisnuieste. Dar sub nicio forma nu-mi schilodesc un copil.



E posibil sa fi incurcat niste date pe aici, dar cred ca ideea e aceeasi. Totusi, cum e cu "a mai trait 11 ani cu leucemie"? Cum ar fi ca 11 ani sa ma uit intr-o parte sa-mi vad o fetita bolnava, pe moarte si intr-alta parte una sanatoasa? Iar eu sa ma uit cu jind la cea vesela si sa-mi spun in gand: te bucuri degeaba de viata, e pe sfarsite!
rashela
Postat pe 5 Iulie 2010 03:46
Fata bolnava a mai trait 11 ani datorita fetei facute in vitro .
Inca de la nastere au inceput sa se foloaseasca de organele ei , cordonul ombilical fiind un medicament foarte potent in ameliorarea leucemiei.
In 11 ani de viata micuta avusese deja 7 operatii unele foarte periculoase .

Ceea ce nu a precizat autoarea topicului este faptul ca la finalul filmului iti dai seama ca fata si-a dat parintii in judecata deoarece asa ii ceruse sora bolnava , sora fiind deja constienta ( si dorind sa moara ) de faptul ca va muri spre deosebire de mama lor care a luptat cu dintii sa o salveze.....de luptat a luptat dar totusi , pentru ce a luptat ?

Inteleg durerea de mama prin care trecea dar ce nu am inteles a fost motivul pentru care dorea sa o ,,oblige'' pe micuta sa doneze un rinichi in conditiile in care nu trata leucemia ci doar functiile renale care au stopat datorita leucemiei.

Mai devreme sau mai tarziu tot urma sa moara , de ce sa risti sanatatea celui de-al doilea copil ca sa mai prelungesti cu cateva zile viata celui bolnav ? Asta nu s-a pupat la mine deloc .
Comportamentul mamei a lasat de inteles ca nu-i pasa sub nici o forma de fetita facuta in vitro
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2010 06:42
Sa faci un copil doar ca sa-l folosesti in salvarea celuilalt??
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 09:22
De la: clau19, la data 2010-07-05 00:55:12cum sa te folosesti de propriul tau copil??? cine face asa nu este normal, nu as intelege niciodata un asa comportament. asta este CRIMA si fata aceea bolnava de leucemie sa accepte ca sora/fratele ce o fi sa fie distrus pt ea??? doamneeee e doar un film dar m-a enervat.


subscriu
sweet_heart
Postat pe 5 Iulie 2010 09:40
m-au trecut fiorii! cum sa te folosesti de un copil nevinovat..cum sa creezi un copil pentru al folosi , chiar cu scopul salvari altei vieti! fetita de 11 ani e un cobai , un obiect de care sa se foloseasca?
roz5blue6lila7
Postat pe 5 Iulie 2010 09:45
Autorul topicului Iris...Interesante opiniile voastre si trebuie sa recunosc deloc in concordanta cu modul in care vad eu lucrurile.Nu a fost vorba in toti acesti 11 ani de vreo operatie periculoasa(daramite 7) sau organe ce i s-au prelevat fetitei mai mici ci numai sange si maduva cu care si-a ajutat sora.Acum,cand cea mica ajunsese la 11 ani s-a pus pentru prima oara problema donarii unui rinichi catre sora mai mare.
Rashela,fata cea mare nu avea 11 ani cand s-a nascut cea mica.Aproximativ 2 ani este diferenta dinre ele,deci daca cea mica avea 11 cand a initiat procedura emanciparii medicale,cea mare avea 13.Si nu era vorba de nici o ciopartire!Pur si simplu se punea problema donarii unui rinichi catre sora ei!De foarte multe ori avem tendinta de a ne oripila fara sa stam sa judecam in profunzime situatia.In primul rand,existenta surorii mai mici se datoreaza bolii celei mari!Fara cancerul surorii mari,fata cea mica nu ar fi existat!Daca tot a fost adusa pe lume pentru a contribuii la incercarile de salvare si vindecare a fetei mari,ce ati fi vrut sa faca parintii?Sa renunte si sa asiste impasibili la stingerea treptata a copilului lor sau sa se foloseasca de toate mijloacele posibile pentru a lupta pentru viata lui?Ceva gen:imi pare rau ca esti bolnava dar uite,te-am inlocuit,avem o alta fata!Si e sanatoasa!Pe care desii am adus-o pe lume ca sa-ti fie un ajutor,acum nu ni se mai pare corect s-o folosim in detrimentul normalitatii vietii ei...Tu oricum ai cancer si esti pe moarte,macar ea sa se bucure de viata!Daca voi asa vedeti lucrurile,mie mi se pare un lucru de un cinism si de un egoism ingrozitor.In primul rand hai sa vedem ce inseamna termenul asta de familie!Dupa mine familia ar trebuii sa insemne solidaritate,comuniune,altruism,interes si ajutor!Cand un membru al familiei sufera sau este bolnav toti membrii familiei trebuie sa faca toate eforturile pentru a-i imbunatatii situatia.Si acest ajutor normal ca implica eforturi,privatiuni,sacrificii.Impreuna si la bine si la rau!Dar mai ales la rau ar trebui sa se evidentieze solidaritatea din cadrul unei familii!O replica a mamei m-a facut sa ma gandesc mai bine la toata situatia!Suna cam asa:unii oameni doneaza rinichi unor necunoscuti!Intrebare:daca ati avea o sora sau un frate bolnav si ati putea printr-un rinichi donat,nu sa-l vindecati ci sa ii prelungiti viata cu 5 ani sa zicem,ati face-o?Binenteles cu toate consecintele fizice cu care ati trebuii sa traiti tot restul vietii!
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 14:54
"Intrebare:daca ati avea o sora sau un frate bolnav si ati putea printr-un rinichi donat,nu sa-l vindecati ci sa ii prelungiti viata cu 5 ani sa zicem,ati face-o?Binenteles cu toate consecintele fizice cu care ati trebuii sa traiti tot restul vietii"
Eu da...dar am o varsta si destul discernamant ca sa iau o asemenea decizie....dar apropo de filmul pe care l-ai dezbatut...nu as chinui un copil pt a salva un altul!
PS.Tu ai copii Rune?
miss_darine
Postat pe 5 Iulie 2010 15:07
Ok,hai sa punem altfel problema,daca ati avea doi copii din care unul bolnav,ati accepta sa folositi un rinichi de la cel sanatos pentru salvarea celuilat?
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 15:26
De la: sweet_heart, la data 2010-07-05 09:40:57
De la: clau19, la data 2010-07-05 00:55:12cum sa te folosesti de propriul tau copil??? cine face asa nu este normal, nu as intelege niciodata un asa comportament. asta este CRIMA si fata aceea bolnava de leucemie sa accepte ca sora/fratele ce o fi sa fie distrus pt ea??? doamneeee e doar un film dar m-a enervat.


subscriu

clau19
Postat pe 5 Iulie 2010 15:30
Sa inteleg ca nasterea donatorului s-a petrecut precum un lucru oarecare? Conceperea, cele 9 luni de sarcina n-au avut nicio influenta asupra parintilor? Se nastea doar un donator si nu un copilas? Posibil ca in asemenea caz sa iti poti privi copilul ca pe un "obiect" si sa dispui de el (implicit de viata lui) dupa cum ti-ai facut planurile.
Desigur, am de salvat o viata. A copilului meu. Dar nu o fac eu sau tatal, pentru ca nu suntem 100% compatibili. Si atunci sacrific un alt copil. Tot al meu. Dar aici nu e vorba de cinism si egoism, nu? A te folosi de un copilas, tu ca adult, invocand ce? Faptul ca "e doar un copil", "a fost adus pe lume pentru sacrificare", "e sora ei, ARE OBLIGATIA sa moara de e cazul" s.a.m.d.
Nu stiu, dar tot nu-mi suna bine. Probabil ca trebuie sa vad filmul pentru a intelege mai mult.
rashela
Postat pe 5 Iulie 2010 15:48
De la: Rune, la data 2010-07-05 15:26:12Ok,hai sa punem altfel problema,daca ati avea doi copii din care unul bolnav,ati accepta sa folositi un rinichi de la cel sanatos pentru salvarea celuilat?


Cred ca diferenta dintre povestea filmului si cea propusa de tine aici, este speranta de viata. Da, as fi de acord ca un frate sa-si ajute sora cu un rinichi pentru ca amandoi pot trai doar cu unul.
Dar nu as fi de acord sa doneze ceva doar pentru a-i prelungi suferinta 1 an sau doi.
rashela
Postat pe 5 Iulie 2010 15:54
Rashela,care-i linia ce demarca o perioada pentru care dupa tine ar merita transplantul?Sa inteleg ca un an in plus de viata nu te multumeste,nici 2.Atunci sa fie 3 ani?Sau 4?Sau 10?Daca ar fii 2 ani 11 luni si 30 de zile ti s-ar parea inacceptabil fata de 3 ani?Totul e atat complicat si de nesigur pe lume,poti murii perfect sanatos maine sau poti rezista 20 de zile fara apa sub daramaturile unei cladiri.Poti murii in fiecare clipa a vietii dintr-o mie de motive sau poti traii bine mersi 20 de ani,bolnav fiind de cancer!Organismul uman este una dintre cele mai misterioase masinarii si astazi,dupa atatia ani de studiu constant.Se intampla zilnic lucruri ce sfideaza logica si ratiunea,lucruri pe care stiinta medicala nu le pot explica!In rau sau in bine!Hai acum sa nu exageram in proportii,parintii aia(da,trebuie sa vezi filmul ca sa intelegi) in nici un caz nu-si propusesera sa-si sacrifice(sa moara daca e cazul) fata cea mica pentru a o salva pe cea mare.Nu pune problema asa,nu trebuiau sa aleaga cine traieste sau nu,cine e sacrificat!Ajutorul pe care i-l oferea sorei mari,nu-i punea viata in pericol ci insemna pentru cea mica lipsa unor activitati la care ar fii dorit sa ia parte gen fotbal,majorete.Automat niste renuntari si sacrificii pe care trebuia sa le faca.Aici e problema decizionala...Daca nu i-ai da unui copil de-al tau toate sansele pentru a incerca sa-i dai celullalt una!
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 16:47
Nu, n-as pune problema in functie de numarul de zile. As pune-o in functie de sansa de a fi un om complet sanatos care sa se bucure pe deplin de viata. Nu un om legat de aparate pentru a supravietui. Poti sta conectat si tinut in viata la aparate si 30 de ani. Asta nu te face om din punctul meu de vedere. Si cu siguranta nu mi-as dori sa vad copilul meu intr-o asemenea stare. Ba mai mult, sa-i cer celui sanatos sa participe la calvarul "legumei".

Concluzionand, pentru mine, cancerul inseamna INCA moarte. Ca e peste 1 an, ca e peste 2 ... Inseamna prelungirea agoniei pentru un copil fara sansa de supravietuire si trasformarea celui sanatos intr-un fel de zoombie. Rapindu-le amandurora cate ceva. Sansa de a se odihni si respectiv sansa de a copilari.

Prin urmare, asa as face eu intr-o situatie data. Cand exista deja doi copii. A naste un al treilea pentru a-l salva pe celalalt exclud. Cat despre povestea filmului, ramane sa-l vad si sa comentez, daca e necesar, doar atunci.
rashela
Postat pe 5 Iulie 2010 17:12
Om complet sanatos!Apropo de exprimarea asta a ta,am vazut la tv acum vreo cativa ani o emisiune despre un om mai putin norocos...Se nascuse cu o malformatie genetica si nu avea picioare!M-a impresionat enorm acel reportaj,omul trecuse prin infinitele dificultati pe care i le-a pus viata inainte si a razbit!Nu a abandonat si nu a fost abandonat nicioadata,desii poate multi ar fi concluzionat ca mai bine nu mai chinui copilul ala!Omul si-a gasit o nevasta si avea si copii!Normali!Sa-l fi vazut cum se juca fotbal in maini cu ei!Era de o serenitate,de un optimism incredibil,era plin de viata si probabil era mai sanatos psihic si sufleteste decat multi dintre noi,cei,care suntem completi sanatosi!M-a impresionat in mod special o replica de-a lui:o clipa de bucurie cand ma uit in ochii baiatului meu valoreaza mai mult decat infinitele tristeti si greutati de care am avut parte in viata mea...
Uneori aparentele inseala si ce ni se pare noua agonie sa nu fie simtita asa de persoana in cauza.In film,ajutorul oferit de sora mai mica ii da bolnavei sansa sa experimenteze o efemera poveste de dragoste!Sa iubeasca si sa fie iubita,sa se bucure de-un sarut...Poate ca a meritat,e cumplit sa mori fara sa treci prin asa ceva!Poate ca ne afundam prea mult in niste zone ale eticii si nu gasim raspunsuri viabile care sa faca lumina in dilemelor noastre morale...
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 17:55
De la: rashela, la data 2010-07-05 15:48:41Sa inteleg ca nasterea donatorului s-a petrecut precum un lucru oarecare? Conceperea, cele 9 luni de sarcina n-au avut nicio influenta asupra parintilor? Se nastea doar un donator si nu un copilas? Posibil ca in asemenea caz sa iti poti privi copilul ca pe un "obiect" si sa dispui de el (implicit de viata lui) dupa cum ti-ai facut planurile.
Desigur, am de salvat o viata. A copilului meu. Dar nu o fac eu sau tatal, pentru ca nu suntem 100% compatibili. Si atunci sacrific un alt copil. Tot al meu. Dar aici nu e vorba de cinism si egoism, nu? A te folosi de un copilas, tu ca adult, invocand ce? Faptul ca "e doar un copil", "a fost adus pe lume pentru sacrificare", "e sora ei, ARE OBLIGATIA sa moara de e cazul" s.a.m.d.
Nu stiu, dar tot nu-mi suna bine. Probabil ca trebuie sa vad filmul pentru a intelege mai mult.

merita vazut este f impresionant mai ales finalul...eu sincer am plans cu toate ca f rar ma las impresionata de un film...ca sa intelegi fetita de 11 ani isi da in judecata parintii pt ca numai vrea sa fie folosita drept donator... fiind de fapt impinsa de la spate de sora ei bolnava de cancer
miss_darine
Postat pe 5 Iulie 2010 19:22
De la: Rune, la data 2010-07-05 14:54:41Autorul topicului Iris...Interesante opiniile voastre si trebuie sa recunosc deloc in concordanta cu modul in care vad eu lucrurile.Nu a fost vorba in toti acesti 11 ani de vreo operatie periculoasa(daramite 7) sau organe ce i s-au prelevat fetitei mai mici ci numai sange si maduva cu care si-a ajutat sora.Acum,cand cea mica ajunsese la 11 ani s-a pus pentru prima oara problema donarii unui rinichi catre sora mai mare


Vad ca te-a marcat filmul dar ai retinut doar ce ai vrut tu din el.Una dintre operatii s-a soldat cu spitalizarea datorita complicatiilor aparute , ce anume au prelevat atunci nu spune cu exactitate,avocatul scotand in evidenta faptul ca in dorinta de a prelungi viata fetei bolnave au riscat viata celeilalte fetite .

Legat de modul in care a fost conceputa fetita nu spun decat ca au luat un ovul de la mama si un de la tata ,le-au prelucrat ca sa fie sigur de compatibilitatea 100 % a celor doua copile si atat .
Cine si cum a a dus sarcina nu precizeaza .
Dragostea dintre cele doua surori nu a fost pusa niciodata sub semnul intrebarii iar micuta nu ar fi intentat procesul daca nu i se cerea de catre sora bolnava.
Fata cu leucemie a preferat sa stie ca surioara ei mai mica poate face ceea ce ea nu a fost in stare datorita bolii ,chestii care par minore in comparatie cu prelungirea vietii cuiva dar care pentru ea insemnau ceva.

Sa fii majoreta sau sa joci fotbal la prima vedere sunt chestii la care poti renunta dar pentru o fetita dornica sa se implice in activatile speficice varstei nu e atat de usor .

Spune-i egoism sau cum doresti dar eu personal nu as dori sa prelungesc suferinta nimanui doar de dragul de a nu renunta la pers respectiva si a fi impacata cu, constiinta mea.

Da , as dona un rinichi unei persoane care se poate folosi de organul respectiv in schimb nu as dona nimic cuiva care nu are sanse de supravietuire cu atat mai mult unei persoane care isi alege moartea in detrimentul unei vieti chinuitoare .Cine stie mai bine ce-si doreste un bolnav de leucemie/cancer decat bolnavul ?


iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2010 21:17
De la: Rune, la data 2010-07-05 15:26:12Ok,hai sa punem altfel problema,daca ati avea doi copii din care unul bolnav,ati accepta sa folositi un rinichi de la cel sanatos pentru salvarea celuilat?


Putem pune problema altfel ?

Daca tu ai avea nevoie de un rinichi si ai fi constient de faptul ca primirea lui nu te va ajuta prea mult pentru ca oricum urmeaza sa se prabuseasca functia altui organ .....ai accepta rinichiul unei persoane din familia ta ?
iris_4_ever
Postat pe 5 Iulie 2010 21:20
Bine spus Iris!
Barbie30
Postat pe 5 Iulie 2010 21:22
Nu am vazut filmul (dar vreau sa-l vad dupa aceasta descriere), insa vad ca dilema se rezuma la a ucide un om pentru a salva pe altul. Omorul e omor, controlabil. O boala incurabila e ceva incontrolabil. Rezolvarea dilemei e mai mult decat clara pentru mine.
kitty_krieger
Postat pe 5 Iulie 2010 21:26
De la: rashela, la data 2010-07-05 17:12:28
Concluzionand, pentru mine, cancerul inseamna INCA moarte. Ca e peste 1 an, ca e peste 2 ... Inseamna prelungirea agoniei pentru un copil fara sansa de supravietuire si trasformarea celui sanatos intr-un fel de zoombie. Rapindu-le amandurora cate ceva. Sansa de a se odihni si respectiv sansa de a copilari.


ai mare dreptate aici
kitty_krieger
Postat pe 5 Iulie 2010 21:31
La 13 ani nu cred ca ai maturitatea necesara unei asemenea alegeri!Hai sa fim seriosi,sunt unii ce nu se maturizeaza nici la 30!Tu ai intreba-o pe prezumtiva ta fiica de 13 ani daca isi doreste sa moara?Si daca iti raspunde da,inseamna ca asa trebuie sa fie?Eu unul gandesc ca nu!
In viata nu facem intotdeuna ce vrem noi,cu atat mai putin atunci cand suntem mici!Nu cred ca si-ar fii ratat viata daca nu facea fotbal sau nu era majoreta...
"urmeaza sa se prabuseasca functia altui organ" Nimic nu e sigur pe lume,cu atata mai mult in medicina!Daca o forta atotstiutoare mi-ar confirma ca acel organ isi va intrerupe activitatea si ar trebuii sa mor atunci probabil ca da,nu as accepta.Insa pana atunci cu siguranta as accepta si as lupta pentru viata si pentru familia mea.Si pentru sansa ca la randul meu sa pot face bine oamenilor din jurul meu.Cu siguranta nu as accepta o sinucidere tacita si pasiva!Nu eu mi-am dat viata ca sa fiu in masura sa mi-o iau!
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 21:53
De la: Rune, la data 2010-07-05 21:53:49Cu siguranta nu as accepta o sinucidere tacita si pasiva!Nu eu mi-am dat viata ca sa fiu in masura sa mi-o iau!

OK... dar ai accepta sa te joci de-a Dumnezeu si sa ucizi???
kitty_krieger
Postat pe 5 Iulie 2010 22:03
Da unde Doamne iarta-ma ai vazut tu ca se pomeneste undeva de crima????????
Rune
Postat pe 5 Iulie 2010 23:00
De la: Rune, la data 2010-07-05 21:53:49La 13 ani nu cred ca ai maturitatea necesara unei asemenea alegeri!Hai sa fim seriosi,sunt unii ce nu se maturizeaza nici la 30!


Doamne, despre ce fel de maturitate vorbim aici?! E firesc ca la 13 ani sa nu faci diferenta intre viata si moarte si sa-ti inchipui ca raiul e undeva deasupra noastra si ca-i plin de jucarii. Si daca cea sanatoasa NU este matura si dorinta ei de a trai normal NU poate fi luata in calcul, cum se face ca cea de 13 ani e considerata matura, iar dorinta ei de a stopa chinul surorii sale cantareste in ochii adultilor?
Vezi, detaliile astea (ma refer la discutia dintre cele doua surori) nu le stiam. Inteleg ca cea bolnava isi ia soarta in maini si-si hotaraste destinul.

Chestia asta am observat-o deseori la americani. Ma rog, in filmele lor. Acorda credit, considera ca are un cuvant de spus pana si pruncul din fasa. Noi mergem pe ideea "tu sa taci, habar n-ai, esti DOAR un copil" sau, si mai grav, "eu te-am facut, eu te omor".


Rune, gresesc, sau esti barbat? Inca ma intreb ce relevanta ar putea avea asta, dar as vrea sa stiu.
rashela
Postat pe 5 Iulie 2010 23:42
Pai asta e Rashela,dorinta ei de a stopa chinul surorii ei inseamna practic o sinucidere!Si nu cred ca poti lasa decizia asta pe seama unui copil de 13 ani.Nu ai dreptate in ironia ta,modul americam de a privii lucrurile sau sistemul lor de valori familiale si educationale nu este mai presus,mai corect,mai just ,mai bun decat cel al altor popoare.Tocmai pentru ca ni se serveste la tot pasul modul lor de a gandii ajungem sa-l privim ca singurul posibil!Si nu e nici pe departe asa!Eu sunt de multe ori oripilat si ingrozit de unele situatii prezentate in filmele americane si considerate ca normale...Eu admir foarte mult sistemul de valori si civilizatia japoneza.Ai putea incerca sa aflii cate ceva despre relatiile familiale din cadrul acestui sistem de valori si sa poti face o comparatie in cunostinta de cauza.
Raspunsesem intrebarii tale,nu direct ci printr-un post adresat lui Iris dar o mai fac o odata de data asta direct:da sunt de gen masculin dar cum spui si tu chiar nu vad relevanta?Poate intradevar ai putea sa ma acuzi de ipocrizie sau idealism.Si cum noi discutam despre toate acestea la modul teoretic,fara sa fim pusi in situatiile respective,nu cred ca ai fii departe de adevar...

Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 00:14
Adevarul este ca suntem prizonierii mentalitatilor si educatiei propriei natii. Mai cu seama cand tot ce stim, facem sau traim nu depaseste granitele pamantului unde te-ai nascut. Si ne aratam cu degetul unii pe altii (ma refer la alte popoare, de data asta).. fara a incerca sa intelegem exact ceea ce ni se reproseaza noua.

Mai sus nu eram ironica cand vorbeam de americani. Desi sentimentul de revola l-am avut mereu: "Hai, mai da-o'ncolo, spuneam. Il intrebi pe ala de 1 an ce sa faci cu viata ta!" Mi se parea o exagerare. Asa mi se pare si acum. Dar asta-i alta poveste.
Cat despre tema topicului, mai bine zis... ceea ce este dincolo de povestea asta, cred ca toti suntem datori cu o moarte. Asta e o certitudine. Restul, de ce, unde, cand .. sunt lucruri care ne depasesc. Si nu putem decat sa judecam subiectiv un asemenea caz.
Am un singur copil. N-am fost pusa intr-o asemenea situatie. Si nu stiu, dar chiar nu stiu ce as face DACA....! Am spus mai sus, o spun si acum NU, dar sincera sa fiu, imi tot repet: fereasca-ma Dumnezeu sa fiu pusa vreodata sa fac cu adevarat o asemenea alegere.
rashela
Postat pe 6 Iulie 2010 01:48
Aveti vreun link catre reactiile starnite de film in randul populatiei, criticilor, mai stiu eu.. bisericii? Sau orice comentariu referitor la asta?
Cat e de vechi filmul? Il pot vedea undeva pe net?
rashela
Postat pe 6 Iulie 2010 01:50
De la: Rune, la data 2010-07-05 21:53:49La 13 ani nu cred ca ai maturitatea necesara unei asemenea alegeri! !


Acelasi lucru l-a spus si mama cand a fost intrebata daca fetita de 5 ani si-a dat acordul pentru prelevarea de maduva , prelevare care se face cu ajutorul unui ac de dimensiuni infricosatoare .
Initial a spus ca da , fetita a vrut sa-si ajute sora dupa care a schimbat placa si a spus ca la 5 ani nu e capabila sa faca o asemenea alegere .Acelasi lucru e valabil si pentru varsta de 11 ani , e prea mica sa stie daca o doare ceva sau nu right ?

Revenind la fata imatura de 13 ani tu vorbesti serios ?
Filmul nu scoate in evidenta durerea fizica a unui bolnav de leucemie pentru ca e mai interesanta lupta dintre mama si fiica in schimb sunt cateva scene in care te lasa sa-ti faci o parere despre cum se desfasoara boala.

Daca ea care a trecut prin toate fazele bolii nu poate lua o asemenea hotarare atunci cine ?

Ai dreptate , nimic nu e sigur pe lumea asta cu atat mai mult in medicina dar ceea ce spui tu se aplica in fazele primare unei boli nu in ultima faza dupa n tentative de recuperare .
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 06:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde-a disparul butonul "Modifica"? :( 26 De la: anastasia_m 6 Octombrie 2010 17:37
RAPORTAREA POZELOR ! 222 De la: carolyn-a 24 August 2013 11:21
donez pisicute si un catel 13 De la: Indio 20 Februarie 2010 18:50
Cand fetele fac BOTIC! Senzuale sau vulgare? 18 De la: kudika_8435 26 Mai 2012 17:58
pilates scris. 5 De la: Florenta_Hagi_mihale_1 28 Noiembrie 2014 13:00