Setari Cookie-uri

Dilema morala!

De la: rashela, la data 2010-07-06 01:50:54Aveti vreun link catre reactiile starnite de film in randul populatiei, criticilor, mai stiu eu.. bisericii? Sau orice comentariu referitor la asta?
Cat e de vechi filmul? Il pot vedea undeva pe net?


http://www.filmetop.com

Am gasit aici filmul , din pacate nu-ti pot da detalii despre cum functioneaza site-ul pentru ca eu urmaresc filme online pe www.cinemaxx.ro
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 06:42
Rashela,e din 2009 filmul si il gasesti lejer pe torrente.
Iris,e o diferenta majora intre a-ti da acordul pentru o prelevare de maduva si a dorii sa mori!Un copil de 5 ani nicioada nu o sa accepte de bunavoie sa i se faca un vaccin cu ditamai acul!Tu cand erai mica te duceai de bunavoie sa-ti faci vaccinurile copilariei?Inteleg punctul tau de vedere,ceva gen Mar Adentro(daca l-ai vazut,daca nu ti-l recomand cu caldura),insa nu rezonez cu el.Nu pot accepta o asemenea cerere nici macar de la un adult trecut cum spui tu prin toate fazele bolii si ale suferintei.Cum am zis,daca as putea creea viata,da,poate mi-as lua si pe a mea dar asa cand nici macar nu inteleg scopurile ei cum sa-mi arog eu dreptul sa o termin.Eu asa vad lucrurile...Asta nu inseamna ca eu am dreptate si tu nu sau invers,deocamdata nu ne-a lamurit nimeni.Ba da,miracole se intampla si in faze terminale ale diverselor afectiuni!Cate cazuri de vindecari miraculoase cand doctorii trimisesera bolnavul acasa sa moara pentru ca nu mai era nimic de facut,s-au intamplat!Tocmai de asta zic ca sunt implicate niste forte pe care noi nu le intelegem si nu stim cum functioneaza...
Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 11:14
De la: Rune, la data 2010-07-05 23:00:16Da unde Doamne iarta-ma ai vazut tu ca se pomeneste undeva de crima????????

am inteles gresit, sorry
doar am zis ca nu am vazut filmul si e clar ca aici am vazut pentru prima oara despre ce e vorba in film.

Oricum o dai, asta e o joaca de-a Dumnezeu, chinui doi oameni ca sa-l salvezi pe unul din ei. Oricum o dai sufera cineva, iar in cazul de fata, mai multe persoane decat daca nu ai face un copil cu scopul expres de a-l sacrifica (cred ca s-a folosit acest cuvant undeva mai sus si de aici confuzia mea). Este ceva scarbos si macabru!
kitty_krieger
Postat pe 6 Iulie 2010 12:07
Ok,poate ideea in sine de a face un copil pentru a te folosii de el ca sa incerci sa-ti salvezi un altul e controversata.La prima vedere pare un lucru destul de imoral,mai putin etic,insa cel putin in film e legal.Eu gandesc ca nu as putea daca as avea doi copii sa asist pasiv la bucuria unuia si la tristetea celuilalt.Cum am mai zis,intr-o familie mi se pare normal sa imparti durerea,necazurile,problemele...Insa din raspunsurile voastre,realizez ca ma aflu in minoritate cu modul asta de a privii lucrurile.
Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 12:48
Te afli in minoritate pentru ca o dai inainte cu speranta
Speranta e ultima care moare dar cand esti dispus sa risti sanatatea altei persoane doar pentru ca speri ca poate , poate fara sa ai o baza medicala.....speranta se transforma in egoism si nepasare fata de donator.

iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 17:24
Iris extrapoland,cand joci la loto,nu o faci sperand ca poate?Si acolo,nu ai nici o baza serioasa care sa-ti garanteze ceva dar speri ca poate vei castigai tu.Daca ne-am traii viata dupa procentele de reusita pe care ti le da o anume ramura,ar fii extrem de searbada si robotizata desfasurarea e.Nu mi se pare deloc egoism o incredere oarba,un pozitivism in gandire si asteptari,lupta pana la ultima suflare...Mie chiar mi se pare ceva de admirat da na suntem diferiti(foarte bune ca suntem asa) si gandim diferit!Si ce,uneori si minoritatea are dreptate!
Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 18:06
Rune , comparatia cu jocul la loto mi se pare deplasta .Nu te doare nimic daca joci la loto , ca pierzi sau castigi sanatatea fizica e aceasi

Poate ca faptul ca am trecut prin toate fazele cancerului alaturi de prietena imi intuneca judecata si nu mai stiu ce spun dar crede-ma cand iti spun ca in ultima faza a bolii speranta se duce dracu si ramai doar cu dorinta de a stii ca pesoana iubita nu mai sufera si atat.

E in regula sa fii optimist dar nu mi se pare corect sa fii optimist pe organele altei persoane ca defapt asta e motivul pentru care am continuat aceasta discutie !

Presupunand ca se facea transplantul de rinichi si dupa 2 luni de recuperare ficatul inceteaza sa mai functioneze .
Ce fac mai departe ca micuta nu-i mai poate dona juma de ficat dat fiind faptul ca inca nu s-a recuperat complet dupa transplantul de rinichi .....fata bolnava moare ca nu se gaseste un alt donator compatibil iar daca s-ar gasi nu ar fi posibila donarea datorita faptului ca sunt reguli foarte stricte in a dona un organ unei persoane cu sanse mici spre nule de supravietuire.
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 19:46
Ok atunci sa-i eutanasiem pe totii batranii din aziluri ca si ei sufera si nu o mai duc mult!Imi pare rau pentru suferinta ta si probabil esti mai in tema decat mine in ceea ce supliciul unei persoane aflata in faza terminala dar din punctul meu de vedere,consider ca tu ca parinte trebuie sa faci totul dar absolut totul pentru a prelungii(chiar si cu 2 ani) viata copilului tau.Cel putin asa gandesc acum,in viitor cine stie?Tot timpul suntem pasibili de a ne schimba opiniile formate.Gandesc altfel decat cum am facut-o acum 10 ani si probabil voi gandii altfel decat acum peste alti 10.
Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 20:43
De la: Rune, la data 2010-07-06 20:43:27Ok atunci sa-i eutanasiem pe totii batranii din aziluri ca si ei sufera si nu o mai duc mult! .


Nu pe toti doar pe cei care-si doresc acest lucru !
Daca poti prelungi viata cuiva fara sa aibe parte de durere sunt de acord dar daca o prelungesti doar ca sa aibe mai mult timp la dispozitie ca sa sufere atunci nu.

Eu am fost doar prietena ei in schimb iti spun cum s-a comportat mama ei .....a inceput sa se roage la d-zeu sa o ia mai repede ca sa nu se mai chinuie atat .
Acum eu inteleg ca tu vezi norisori roz si esti plin de optimism dar atunci cand lupti sa prelungestia viata cuiva , ia in considerare si ce doreste persoana in cauza .

E greu sa te desparti de o persoana draga dar e si mai greu sa o vezi ca sufera zilnic , ca ia o tona de medicamente care nu isi mai fac efectul si ca si-a pierdut speranta demult iar singurul pe care si-l doreste este sa moara si atat.

In conditiile astea , vine unu ca tine si ii prelungeste viata cu 2 luni.Prelungirea vietii nu inseamna si ameliorarea durerilor , fii sigur ca bolnavul respectiv numai multumesc nu-ti va spune !

iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 21:18
De la: iris_4_ever, la data 2010-07-06 21:18:57
De la: Rune, la data 2010-07-06 20:43:27Ok atunci sa-i eutanasiem pe totii batranii din aziluri ca si ei sufera si nu o mai duc mult! .


Nu pe toti doar pe cei care-si doresc acest lucru !
Daca poti prelungi viata cuiva fara sa aibe parte de durere sunt de acord dar daca o prelungesti doar ca sa aibe mai mult timp la dispozitie ca sa sufere atunci nu.

Eu am fost doar prietena ei in schimb iti spun cum s-a comportat mama ei .....a inceput sa se roage la d-zeu sa o ia mai repede ca sa nu se mai chinuie atat .
Acum eu inteleg ca tu vezi norisori roz si esti plin de optimism dar atunci cand lupti sa prelungestia viata cuiva , ia in considerare si ce doreste persoana in cauza .

E greu sa te desparti de o persoana draga dar e si mai greu sa o vezi ca sufera zilnic , ca ia o tona de medicamente care nu isi mai fac efectul si ca si-a pierdut speranta demult iar singurul pe care si-l doreste este sa moara si atat.

In conditiile astea , vine unu ca tine si ii prelungeste viata cu 2 luni.Prelungirea vietii nu inseamna si ameliorarea durerilor , fii sigur ca bolnavul respectiv numai multumesc nu-ti va spune !


mare dreptate ai iris, dar numai cineva care a suferit alaturi de o persoana draga poate intelege ca atunci cand vezi ca nici morfina nu-si mai face efectul, eutanasierea ti se pare cea mai viabila solutie din pacate asta este crudul adevar cand e vb de oameni care s-au stins in chinuri cumplite si nemeritate
miss_darine
Postat pe 6 Iulie 2010 21:29
E clar ca ne situam pe pozitii total diferite!Tu esti de acord cu sinuciderea si eutanasierea,eu nu!Am explicat de ea si cred ca pozitia asta e cea corecta.Nu am zis ca eu vad norisori roz(nu cred ca merit ironia asta din partea ta),am spus ca-mi place si ca admir lupta dusa pana la capat,admir batalia constanta cu obstacolele vietii,admir puterea de a nu renunta!Poate chiar ar trebuii sa fie ca voi si cei care nu pretuiesc viata,sa nu mai aiba parte de ea...
Rune
Postat pe 6 Iulie 2010 22:31
Rune,scuza-ma ca ma bag si eu ca musca in lapte!
Daca o persoana draga tie ar fi bolnava de cancer in ultima faza si ar trece prin chinuri groaznice,chinuri pe care tu sa le vezi 24/24 si ti-ar cere sa-i curmi suferinta(nu tu,doctorii),ce ai face?
Barbie30
Postat pe 6 Iulie 2010 22:57
Darine , in general imi pare bine cand cineva e de acord cu mine dar in cazul de fata nu ma bucura cu nimic faptul ca-mi dai dreptate.Sper din toata inima ca in viitorul cat mai apropiat sa se descopere medicamentul minune impotriva bolilor secolului xx .

Rune , imi cer scuze daca am fost ironica , nu asta a fost intentia mea.
Da , sunt de acord cu sinuciderea/eutanasierea dar in anumite conditii ,conditii pe care le-am explicat destul de mult si nu e cazul sa ma repet.


Barbie ti-a pus o intrebare directa la care mi-ar placea sa raspunzi la obiect daca nu te deranjeaza intrebarile directe .
iris_4_ever
Postat pe 6 Iulie 2010 23:38
Barbie nu e nici o probleme,de asta am deschis topicul si de asta suntem aici,ca sa dialogam si sa schimbam opinii.Pai ce as putea sa fac?Cum am zis,nu as fii de acord cu alegerea sa dar nu as avea cum sa ma impotrivesc(daca persoana respectiva e majora).Insa din cate stiu,curmarea asta a suferintelor de care vorbesti nu e legala inca...Insa recunosc ca este un raspuns bazat pe o situatie teoretica,nu stiu daca acesta ar mai fii raspunsul meu si intr-o situatie reala.Nu trebuie sa spui nicioada ca nu vei face ceva sigur...totul e posibil dar asa gandesc acum.
Iris,chiar mi-a placut sa dezbat dilemele astea cu tine si daca nu sunt de acord cu unele lucruri pe care le spui asta nu inseamna ca e ceva personal.Nu trebuie sa te simti ofensata...Si nu cred ca e concurs sa vedem care opinie are mai multi sustinatori,e interesant ca fiecare sa vina cu propriile sale idei.
Rune
Postat pe 7 Iulie 2010 00:23
Adica ....daca e majora si vrea sa moara pentru ca nu mai poate suporta suferinta fizica e ok dar daca are 13 ani nu e ok , lasi copilu sa sufere in continuare pentru ca nu e major huh ?

Teoretic ai raspuns la intrebare practic ai ocolit raspunsul dand vina pe situatia teoretica

Rune , ai inteles gresit mesajul meu catre Darine , nu privesc schimbul nostru de replici ca pe un concurs .
iris_4_ever
Postat pe 7 Iulie 2010 20:57
nu conteaza ca are un an sau 80 , nimeni nu are dreptul sa abuzeze de corpul altei persoane, mai ales de un copil care prin lege nu are dreptul sa aleaga.sa nu crezi ca daca un copil nu are discernamantul unei persoane mature nu intelege ce se intampla in jurul sau ca sa nu mai vorbim de sentimente.cand ai mei au divortat aveam opt ani si atunci la tribunal m-au intrebat cu cine vreau sa raman (cu mama sau tata) si motivul , ei bine si acum la 28 de ani daca m-ar intreba aceleasi lucru le-as raspunde si nu mi-am schimbat parerea chiar daca am crescut si m-am maturizat, desi atunci toata lumea urla pe mine si a iesit scandal mare ca eu copil de 8 ani nu stiu ce e mai bine pentru mine ,asa ca nu subestima niciodata gandirea si sentimentele unui copil.
witcher
Postat pe 7 Iulie 2010 21:40
Iris,am subliniat ca nu as fii de acord cu decizia curmarii suferintelor!Insa daca aceasta dorinta vine de la o persoana majora,nu as putea sa ma opun,nu as putea sa intervin!Nu inteleg ce a fost in neregula cu raspunsul meu teoretic?Cum pot sa-ti raspund practic la un intrebare referitaore la o situatie in care nu m-am aflat?Si in care sa dea Domnul sa nu ma aflu nicioadata!
Witcher,cred totusi ca altfel ti-ai fi argumentat raspunsul la 28 de ani!Si nu am subestimat niciodata sentimentele si gandirea copiilor ci doar maturitatea!Hai ca ati casunat toti pe mine...
Rune
Postat pe 8 Iulie 2010 00:46
Ne invartim in jurul cozii si nu-mi place genul asta de ,,conversatie''.
Tocmai ca era vorba de o intrebare teoretica consider ca se putea da un raspuns direct ....da sau nu .
Seara buna tuturor , eu nu mai am nimic de comentat la acest subiect
iris_4_ever
Postat pe 8 Iulie 2010 18:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde esti copilarie? 25 De la: Vipassana 21 Februarie 2014 08:16
CARPE DIEM! 6 De la: andra_ale 13 Octombrie 2009 10:40
Lady Gaga 5 De la: razz 2 Mai 2010 01:21
hai sa va zic si eu un subiect tare de tot :D 45 De la: Dor_a 18 Iunie 2009 16:43
Ajutooooooooooorrrrrrrrrrr 2 De la: cuucu_baau 23 Septembrie 2008 15:08