Setari Cookie-uri

Casatoria la varste fragede(exclus rromi)

As vrea sa aflu parerea dvs despre fetele care se casatoresc la varste fragede(15-16 ani) si care nu sunt de etnie rroma,mie una mi se pare ca am vazut destule cazuri in care fata se casatoreste deoarece traieste intr-o familie dezorganizata in care mama este c..rva iar tatal alcoolic si mai are vreo 4-5 frati mai mici.As dori sa aflu daca stiti cazuri in care a si rezistat casnicia celor implicati...
shania_twain0801
Postat pe 7 Iulie 2010 15:29
De la: shania_twain0801, la data 2010-07-07 15:29:01As vrea sa aflu parerea dvs despre fetele care se casatoresc la varste fragede(15-16 ani) si care nu sunt de etnie rroma,mie una mi se pare ca am vazut destule cazuri in care fata se casatoreste deoarece traieste intr-o familie dezorganizata in care mama este c..rva iar tatal alcoolic si mai are vreo 4-5 frati mai mici.As dori sa aflu daca stiti cazuri in care a si rezistat casnicia celor implicati...


unde dumnezeu ai vazut tu cazuri actuale de casatorii fragede? sau la varste fragede!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 7 Iulie 2010 16:32

"Te casatoresti la 14-15 ani si rezista casnicia"?
Daca asta numesti tu casnicie.......
Barbie30
Postat pe 7 Iulie 2010 17:38
De la: shania_twain0801, la data 2010-07-07 15:29:01As vrea sa aflu parerea dvs despre fetele care se casatoresc la varste fragede(15-16 ani) si care nu sunt de etnie rroma,mie una mi se pare ca am vazut destule cazuri in care fata se casatoreste deoarece traieste intr-o familie dezorganizata in care mama este c..rva iar tatal alcoolic si mai are vreo 4-5 frati mai mici.As dori sa aflu daca stiti cazuri in care a si rezistat casnicia celor implicati...


Da, asta este adevarul! Sunt foarte multe don`soare care pleaca de acasa la 15-16 ani din cauza situatiei familiare.

Eu una, am avut o experienta de acest gen. Dar nu la varsta asa mica. Prima data cand m-am ''casatorit, a fost la 18 ani si 2 saptamani. Mama murise de 2 ani, iar in tot acest timp am fost nevoita sa accept in viata mea, si in casa noastra o mama vitrega. Neintelegerile m-au impins sa iau aceasta decizie, pe care acum o regret. Dar mi-am asumat intotdeauna responsabilitatea asupra faptelor mele.

La o varsta asa frageda, nu avem cum sa luam niste decizii asa importante si sa ne si iasa perfect ceea ce ne propunem. Sunt sanse foarte mari sa dam gres si sa ne stricam tot viitorul pt ca alegem aceasta cale.

Eu una, am gasit barbatul potrivit iar acum, dupa 3 ani jumatate de plans, oftat, durere si necazuri mi-am gasit pacea si linistea interioara. Si toate astea, multumita viitorului meu sot

Poate ca, daca nu treceam prin toate clipele grele care mi-au marcat existenta, astazi nu mai apreciam asa de tare ceea ce am. Tot raul spre bine ,cum se zice...
Lisssa
Postat pe 9 Iulie 2010 16:31
casatoria daca e din dragoste adevarata rezista indiferent de varsta zic eu.
monalisa81
Postat pe 9 Iulie 2010 21:12
Draga Geo sa sti ca sunt foarte multe fete...poate nu in orasele mari,care chiar nu au de ales,daca moare unul dintre parinti sau se intampla ceva rau intr-o familie fi sigur ca fata care se casatoreste o face doar pt ca situatia e prea grea, nu e pt ca vrea p...a cum s-ar gandi altii.Si dupa cum stim legile tarii noastre dragi nu protejeaza minorii desi fonduri sunt alocate si pt asa ceva.
shania_twain0801
Postat pe 10 Iulie 2010 07:59
Nu exista sa iasa ceva bun dintr-o casatorie la asa o varsta frageda.
anutzzaa
Postat pe 13 Iulie 2010 00:02
mda, nu exista sau poate se exista?
da' de ce iti pui tu fata draga asemenea intrebari existentiale? vrei sa te mariti de frageda?
miss_darine
Postat pe 15 Iulie 2010 10:55
De la: miss_darine, la data 2010-07-15 10:55:54 mda, nu exista sau poate se exista?
da' de ce iti pui tu fata draga asemenea intrebari existentiale? vrei sa te mariti de frageda?

nu draga! la varsta mea nu prea pot fi frageda,am 25 de ani deci....
shania_twain0801
Postat pe 19 Iulie 2010 08:18
cred ca o medie de virsta de 25 de ani ar fi buna prt casatorie,atunci ai studiile terminate,un job si multe vise de indeplinit;e adevarat ca mai ales in mediul rural fetele care termina opt clase si nu merg mai departe,nu prea au alta solutie chiar daca au o familie cit de cit stabila,casatoria pare o solutie ptr multe tinere fete,vor independente si libertete,dar de fapt schimba stapinul
utad
Postat pe 19 Iulie 2010 10:30
De la: utad, la data 2010-07-19 10:30:56cred ca o medie de virsta de 25 de ani ar fi buna prt casatorie,atunci ai studiile terminate,un job si multe vise de indeplinit;e adevarat ca mai ales in mediul rural fetele care termina opt clase si nu merg mai departe,nu prea au alta solutie chiar daca au o familie cit de cit stabila,casatoria pare o solutie ptr multe tinere fete,vor independente si libertete,dar de fapt schimba stapinul

si la tipi cum este?!
roz5blue6lila7
Postat pe 19 Iulie 2010 10:32
De la: ramona_sk8er, la data 2010-07-09 21:12:09casatoria daca e din dragoste adevarata rezista indiferent de varsta zic eu.
f adevarat..........dar,fara doar si poate, dragostea trebuie sa fie caracteristica pregnanta a unei persoane din punct de vedere EMOTIONAL......si sa dau si un exemplu in acest sens:eu m-am casatorit la aproape 17 ani,fara o luna(acum am 19 si jumatate)....si am facut acest pas nu pt k m-ar fi constrans ceva sau cineva am facut-o pt k asa am simtit,am facut-o din dragoste......si,daca ar fi sa dau timpul innapoi,nu as schimba nimik suntem fericiti,ne intelegem f bine......chiar daca unora nu le vine a crede ok,mai avem si noi asa,cate o neintelegere,k orice cuplu..dar nimik mai mult cei ce se iubesc mai au si neintelegeri,uneori.Unitatea nu inseamna uniformitate.... e important de inteles faptul k o casnicie nu se bazeaza pe sentimentele de dragoste reciproca,sentimente ce pot disparea la fel de usor precum apar.o casnicie se bazeaza pe hotararea de a actiona cu iubire unul pt celalalt,de puterea deciziei de a ramane impreuna.......dragostea trebuie sa fie un principiu..pt k ´´unde dragoste nu e,nimik nu e´´...........iar iubirea e ceva intim,e o ``afacere´´in doi intr-adevar,alegerea de a te casatori e f importanta,poate una dintre cele mai importante.. si bineinteles k aceasta alegere nu iti garanteza fericirea,poti da gres sau se poate sa nu.... dar se stie f bine k viata este o serie de transformari-transformari care pot sa aduca castiguri la fel de mult cum pot sa aduca si pierderi ciunii nu iau in serios casatoria....se casatoresc doar pt k ´´asa trebuie´´,´´pt k asa face toata lumea´´nu pt k asa vor ei,neaparat......din pacate,astfel de relatii au viata scurta.de aici si atatea infidelitati.....pt k atunci knd iubesti,nu se poate sa inseli...sau na,se poate,dar asta inseamna k nu iubesti mai sunt altii care spun k nu le place sa fie casatoriti pt k duc o viata mult prea plictisitoare....atunci cand iubesti,nu te poti plictisi.sunt o gramada de lucruri pe care le poti face,dar pe de alta parte,sunt cateva de care esti constient ca nu le poti face,sau,cel putin,nu ar trebui.pana la urma,nimic nu poate fii teribil de rau si nici teribil de bun!totul depinde de cristalul in care se priveste...... in fine,cred k am spus suficient,ba chiar mai mult....in concluzie,totusi....nu conteaza varsta fizica la care te casatoresti,ci mai degraba,varsta emotionala......eu,cel putin,sunt convinsa k asa e.....sa fiti iubiti!!
Camelia_Hanteg
Postat pe 27 Iulie 2010 09:11
De la: shania_twain0801, la data 2010-07-07 15:29:01As vrea sa aflu parerea dvs despre fetele care se casatoresc la varste fragede(15-16 ani) si care nu sunt de etnie rroma,mie una mi se pare ca am vazut destule cazuri in care fata se casatoreste deoarece traieste intr-o familie dezorganizata in care mama este c..rva iar tatal alcoolic si mai are vreo 4-5 frati mai mici.As dori sa aflu daca stiti cazuri in care a si rezistat casnicia celor implicati...


Vecinii mei au doi copii unu de 23 de ani si celalalt de 19 ani. Ea avea 16 ani cand s-au casatorit, pot sa spun ca se inteleg de minune, au o relatie deschise, se ajuta reciproc, se respecta, o familie minunata. Mai nou casatoria la o varsta frageda se face din prostie, si se ajunge la divort din diferite motive. Casatoria, ptr mine, e caeva de forma, un act sau un juramant nu leaga doi oameni care se iubeesc. Este si ea necesar, numai atunci cand ajungi sa cunosti un om destul de bine, dupa ce petreci cativa ani cu el intr-o casa, sau luni, depinde. Posibil sa gresesc, dar nu o sa imi schimb punctul de vedere.
cozy
Postat pe 28 Iulie 2010 10:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Misteriosul test de personalitate OCEAN e mai valabil decât credem 149 De la: Adriana_Georgeta 18 August 2009 23:53
Ce parere aveti despre saloanele de infrumusetare corporala? 2 De la: anastasia_m 17 Ianuarie 2010 08:32
tineri cautam nasi in judetul Buzau 1 De la: kudika_991904 6 Aprilie 2017 15:49
doresc o relatie de casatorie 18 De la: Dann_Serban_1 25 Martie 2012 21:35
Rochie de mireasa 10 De la: lil_grace 9 Septembrie 2013 06:41