Setari Cookie-uri

casatorie intre o moldoveanca si un turc

salut! am o mica intrebare...
care este diferenta din punct de vedere juridic dintre casatoria cu un cetatean turc in tara mea comparativ cu Turcia?adica,urmeaza sa ma casatoresc,si...este in genere vre'o diferenta? avantaje,dezavantaje...chiar si in caz de divort..
mersi mult
vero_yo09
Postat pe 9 Iulie 2010 19:16
Tu crezi ca aici e nenea avocatul care sa te sfatuiasca?
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 19:18
nu e vorba de avocat,insa stiu ca sunt o sumedenie de fete care sunt casatorite cu turci..de asta si intreb
vero_yo09
Postat pe 9 Iulie 2010 19:24
Unde esti tu Stefan doamne....................
kudika1993
Postat pe 9 Iulie 2010 19:25
Nu crezi ca ar fi mai bine sa vorbesti cu un avocat?Asa esti sigura,ca la cate aberatii sunt aici......
Barbie30
Postat pe 9 Iulie 2010 19:29
Voi intelegeti chestia asta? Eu, categoric NU.
So, urmeaza o casatorie intre mine si un cetatean strain. Indiferent ce natie o fi el. O casatorie presupune o relatie, macar de cateva ore, daca nu de cateva zile, luni, ani. Ce fac eu in tot acest timp? Probabil ca vobesc cu iubitul meu despre orice, ne plimbam, mancam, dormim, ne cunoastem anturajul, animalele de companie, rudele, parintii si, in final, vobim despre casatorie. Corect pana aici?

Dupa ce vorbim de casatorie, eu ce fac? Intru pe Kudika si intreb norodul .. "Fratilor, eu ma marit, dar sa-mi zica careva ce inseamna asta, ca niciunul dintre noi nu stie!!!"
Adica, desi stiu ca umblu de cateva luni cu un cetatean strain, eu habar nu am ce inseamna asta! Pentru ca nu am realizat pana in momentul in care am spus DA ca avem cetatenie diferita. Si obiceiuri diferite. Si conceptii diferite (poate). Si TzARI diferite unde s-ar putea sa fiu "deportata".

"Cum adica exista ambasada tarii respective la mine in tara? Pa bune??"
rashela
Postat pe 9 Iulie 2010 19:38
De la: Barbie30, la data 2010-07-09 19:29:10Nu crezi ca ar fi mai bine sa vorbesti cu un avocat?Asa esti sigura,ca la cate aberatii sunt aici......


hmm...sa inteleg ca daca era vorba de un cetatean german nu faceai referire la Hitler,nu?
vero_yo09
Postat pe 9 Iulie 2010 19:50
habar am ......sorry..........
monalisa81
Postat pe 9 Iulie 2010 23:01
De la: rashela, la data 2010-07-09 19:38:26Voi intelegeti chestia asta? Eu, categoric NU.
So, urmeaza o casatorie intre mine si un cetatean strain. Indiferent ce natie o fi el. O casatorie presupune o relatie, macar de cateva ore, daca nu de cateva zile, luni, ani. Ce fac eu in tot acest timp? Probabil ca vobesc cu iubitul meu despre orice, ne plimbam, mancam, dormim, ne cunoastem anturajul, animalele de companie, rudele, parintii si, in final, vobim despre casatorie. Corect pana aici?

Dupa ce vorbim de casatorie, eu ce fac? Intru pe Kudika si intreb norodul .. "Fratilor, eu ma marit, dar sa-mi zica careva ce inseamna asta, ca niciunul dintre noi nu stie!!!"
Adica, desi stiu ca umblu de cateva luni cu un cetatean strain, eu habar nu am ce inseamna asta! Pentru ca nu am realizat pana in momentul in care am spus DA ca avem cetatenie diferita. Si obiceiuri diferite. Si conceptii diferite (poate). Si TzARI diferite unde s-ar putea sa fiu "deportata".

"Cum adica exista ambasada tarii respective la mine in tara? Pa bune??"


Prea ai aprofundat si pe ea o interesa divortul.
stem_29
Postat pe 10 Iulie 2010 00:09
De la: stem_29, la data 2010-07-10 00:09:28
De la: rashela, la data 2010-07-09 19:38:26Voi intelegeti chestia asta? Eu, categoric NU.
So, urmeaza o casatorie intre mine si un cetatean strain. Indiferent ce natie o fi el. O casatorie presupune o relatie, macar de cateva ore, daca nu de cateva zile, luni, ani. Ce fac eu in tot acest timp? Probabil ca vobesc cu iubitul meu despre orice, ne plimbam, mancam, dormim, ne cunoastem anturajul, animalele de companie, rudele, parintii si, in final, vobim despre casatorie. Corect pana aici?

Dupa ce vorbim de casatorie, eu ce fac? Intru pe Kudika si intreb norodul .. "Fratilor, eu ma marit, dar sa-mi zica careva ce inseamna asta, ca niciunul dintre noi nu stie!!!"
Adica, desi stiu ca umblu de cateva luni cu un cetatean strain, eu habar nu am ce inseamna asta! Pentru ca nu am realizat pana in momentul in care am spus DA ca avem cetatenie diferita. Si obiceiuri diferite. Si conceptii diferite (poate). Si TzARI diferite unde s-ar putea sa fiu "deportata".

"Cum adica exista ambasada tarii respective la mine in tara? Pa bune??"


Prea ai aprofundat si pe ea o interesa divortul.


Uite ca divortul mi-a scapat. Dar fiind vorba de musulmani, nu pot decat sa presupun ca "aduci in casnicie tot ce ai, pleci cu ce ai pe tine". Am I wrong?
rashela
Postat pe 10 Iulie 2010 00:47
De la: rashela, la data 2010-07-10 00:47:05
De la: stem_29, la data 2010-07-10 00:09:28
De la: rashela, la data 2010-07-09 19:38:26Voi intelegeti chestia asta? Eu, categoric NU.
So, urmeaza o casatorie intre mine si un cetatean strain. Indiferent ce natie o fi el. O casatorie presupune o relatie, macar de cateva ore, daca nu de cateva zile, luni, ani. Ce fac eu in tot acest timp? Probabil ca vobesc cu iubitul meu despre orice, ne plimbam, mancam, dormim, ne cunoastem anturajul, animalele de companie, rudele, parintii si, in final, vobim despre casatorie. Corect pana aici?

Dupa ce vorbim de casatorie, eu ce fac? Intru pe Kudika si intreb norodul .. "Fratilor, eu ma marit, dar sa-mi zica careva ce inseamna asta, ca niciunul dintre noi nu stie!!!"
Adica, desi stiu ca umblu de cateva luni cu un cetatean strain, eu habar nu am ce inseamna asta! Pentru ca nu am realizat pana in momentul in care am spus DA ca avem cetatenie diferita. Si obiceiuri diferite. Si conceptii diferite (poate). Si TzARI diferite unde s-ar putea sa fiu "deportata".

"Cum adica exista ambasada tarii respective la mine in tara? Pa bune??"


Prea ai aprofundat si pe ea o interesa divortul.


Uite ca divortul mi-a scapat. Dar fiind vorba de musulmani, nu pot decat sa presupun ca "aduci in casnicie tot ce ai, pleci cu ce ai pe tine". Am I wrong?
:



exact!
Si as mai zice unele lucruri, dar mi-e ca o sa par rea, nu realista.
stem_29
Postat pe 10 Iulie 2010 01:43
Nah, si daca ai fi realista tot dusmanul de moarte vei fi pentru o femeie imbrobodita. Adica indragostita pana peste cap.

Si fara a comenta sau a-mi justifica gestul, va dau un link mai jos. Poate vor intelge vreodata cele nascute si crescute in religia noastra, ce inseamna a fi casatorita cu un musulman.

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/154606/VIDEO-O-femeie-din-Iran-risca-sa-fie-lapidata-in-orice-moment.html

Asta e link-ul. A fost acum cateva zile in susul paginii. Si sa nu indrazneasca nici o femeie casatorita cu un musulman sa afirme contrariul.
rashela
Postat pe 10 Iulie 2010 02:05
da,eu inteleg..insa sa nu comparam Iranul cu Turcia...in Iran e o atitudine ingrozitoare fata de femei,ele reprezinta o nulitate,nimic altceva..in Turcia in schimb a fost cazul si unei femei presedinte.eu inteleg ca nu este vorba de acea egalitate barbat-femeie, insa nici nu se compara!! si nu va puteti convinge decit daca vizitati tara respectiva..multe din ceea ce se crede,sunt idei eronate
vero_yo09
Postat pe 10 Iulie 2010 20:34
De la: vero_yo09, la data 2010-07-10 20:34:47da,eu inteleg..insa sa nu comparam Iranul cu Turcia...in Iran e o atitudine ingrozitoare fata de femei,ele reprezinta o nulitate,nimic altceva..in Turcia in schimb a fost cazul si unei femei presedinte.eu inteleg ca nu este vorba de acea egalitate barbat-femeie, insa nici nu se compara!! si nu va puteti convinge decit daca vizitati tara respectiva..multe din ceea ce se crede,sunt idei eronate


Aici imi pare rau dar trebuie sa te contrazic.Am fost in Turcia si am vazut cum fac femeile lor plaja si baie IMBRACATE si ei stau ca niste bastani in pantaloni scurti si la bustul gol pe sezlong.Nu iti mai zic ca la masa el sta ca sefu` si ea alearga sa-i faca pe plac ca probabil stii mai bine.Poate ai gasit tu un altfel de turc dar eu m-am crucit ce am vazut acolo in concediu!
Barbie30
Postat pe 10 Iulie 2010 23:22
Vero, nu pot decat sa-ti doresc noroc in alegerea pe care o faci. Si sa sper ca ai dat peste exceptia care confirma regula. Macar un lucru nu il face. Nu-ti schimba religia. Lasa-ti macar o portita de scapare. Pentru ca niciodata nu putem afirma ca stim ce ne asteapta maine.
Si daca poti ramane sa traiesti cu el in RO ar fi si mai bine. Orice incercare, insistenta din partea lor (a lui si a rudelor) de a te converti sau muta definitiv acolo ar trebui sa fie pentru tine un semnal de alarma.

In rest, sper sa-ti fie bine.
rashela
Postat pe 10 Iulie 2010 23:55
Ei, la Moldova e saracie, bre...si turcu' a scos ghiulu' si a dat-o pe spate....
kudika226898
Postat pe 11 Iulie 2010 23:51
De la: vero_yo09, la data 2010-07-09 19:16:23salut! am o mica intrebare...
care este diferenta din punct de vedere juridic dintre casatoria cu un cetatean turc in tara mea comparativ cu Turcia?adica,urmeaza sa ma casatoresc,si...este in genere vre'o diferenta? avantaje,dezavantaje...chiar si in caz de divort..
mersi mult

Casatoria o facetia in Romania sau in Turcia? Daca o face la noi in tara, stii cum stau treburile probabil, daca o faceti in Turcia, intraba-l pe el.:)
anutzzaa
Postat pe 12 Iulie 2010 23:51
De la: anutzzaa, la data 2010-07-12 23:51:56
De la: vero_yo09, la data 2010-07-09 19:16:23salut! am o mica intrebare...
care este diferenta din punct de vedere juridic dintre casatoria cu un cetatean turc in tara mea comparativ cu Turcia?adica,urmeaza sa ma casatoresc,si...este in genere vre'o diferenta? avantaje,dezavantaje...chiar si in caz de divort..
mersi mult

Casatoria o facetia in Romania sau in Turcia? Daca o face la noi in tara, stii cum stau treburile probabil, daca o faceti in Turcia, intraba-l pe el.:)

da,ideea e ca nu as vrea sa'l intreb pe el :)
vero_yo09
Postat pe 13 Iulie 2010 15:58
De la: vero_yo09, la data 2010-07-09 19:16:23salut! am o mica intrebare...
care este diferenta din punct de vedere juridic dintre casatoria cu un cetatean turc in tara mea comparativ cu Turcia?adica,urmeaza sa ma casatoresc,si...este in genere vre'o diferenta? avantaje,dezavantaje...chiar si in caz de divort..
mersi mult


eu zic ca te legi la cap fara sa te doara. va cunoasteti macar? ca daca va cunosteati nu mai puneai intrebarile astea pe forum. si cum adica n-ai vrea sa-l intrebi pe el? pai el urmeaza a fi sotul tau, nu? omul cu care ar trebui sa poti discuta deschis orice.
_Cryssa_
Postat pe 13 Iulie 2010 16:03
De la: crysa_tm, la data 2010-07-13 16:03:03
De la: vero_yo09, la data 2010-07-09 19:16:23salut! am o mica intrebare...
care este diferenta din punct de vedere juridic dintre casatoria cu un cetatean turc in tara mea comparativ cu Turcia?adica,urmeaza sa ma casatoresc,si...este in genere vre'o diferenta? avantaje,dezavantaje...chiar si in caz de divort..
mersi mult


eu zic ca te legi la cap fara sa te doara. va cunoasteti macar? ca daca va cunosteati nu mai puneai intrebarile astea pe forum. si cum adica n-ai vrea sa-l intrebi pe el? pai el urmeaza a fi sotul tau, nu? omul cu care ar trebui sa poti discuta deschis orice.


am uitat ceva...sper ca baiatul asta nu mai are si alte neveste, nu?
_Cryssa_
Postat pe 13 Iulie 2010 16:04
fratilor va agitati rau.......eu sint casatorita de 10 ani cu un turc si tot ce citesc aici sint povesti ......in primul rind legislatia turca de 3 -4 ani este ca in europa...stiti povestile cu EU etc....iar despre ei ca si natie? o sa rideti super .....de ce?pt ca stiu sa respecte.sa iubeasca.femeia da cu pumnul in masa egal de ce se vede din afara...dar nu contest ca orice padure are si uscaturile ei.sa spunem ca eu sint un caz fericit dar ca si mine cunosc multe romance...turcii sint f responsabili mai ales cu copii......acum revenim la romani...ce fac ei pt familie? nimic...merg la servici.cu prietenii la bere si la .... .te lasa fara regrete.sotul meu este cu mult mai in virsta decit mine si cind ne am casatorit nu am stiut ca este bogat sau nu.....eu am aflat totul doar dupa 2 ani.....sotul meu este f bogat insa viata noastra este cit se poate de normala.modesta.fara genti prada dau pantofi DG.....dragii mei totul tine de noi femeile si de noroc
selin
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:46
pai ele nu fac nimic toata ziuaaaaa....cumparaturi si beau ceaiuri toaziua...aici fiecare femeie are o femeie care sa i faca curat si mincare....cum ar trebuii sa fie?si mai au un teatru in eleeee......sint ffffffff puturoase si tot timpul depresive
selin
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:51
De la: selin, la data 2010-11-17 09:46:18fratilor va agitati rau.......eu sint casatorita de 10 ani cu un turc si tot ce citesc aici sint povesti ......in primul rind legislatia turca de 3 -4 ani este ca in europa...stiti povestile cu EU etc....iar despre ei ca si natie? o sa rideti super .....de ce?pt ca stiu sa respecte.sa iubeasca.femeia da cu pumnul in masa egal de ce se vede din afara...dar nu contest ca orice padure are si uscaturile ei.sa spunem ca eu sint un caz fericit dar ca si mine cunosc multe romance...turcii sint f responsabili mai ales cu copii......acum revenim la romani...ce fac ei pt familie? nimic...merg la servici.cu prietenii la bere si la .... .te lasa fara regrete.sotul meu este cu mult mai in virsta decit mine si cind ne am casatorit nu am stiut ca este bogat sau nu.....eu am aflat totul doar dupa 2 ani.....sotul meu este f bogat insa viata noastra este cit se poate de normala.modesta.fara genti prada dau pantofi DG.....dragii mei totul tine de noi femeile si de noroc


cata vrajeala!
size_back
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:52
unde e vrajala?
selin
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:55
De la: selin, la data 2010-11-17 09:55:52unde e vrajala?


de unde stii mai fata tu cum este cu romanii?te-ai dat cu turcii si acum vii cu tupeu sa iti critici natia?
si apoi toti romanii suntem la fel,nu?
norocoaso cum ai aflat tu dupa 2 ani ca este bogat...ha ha ha!buna gluma!
size_back
Postat pe 17 Noiembrie 2010 09:58
De la: selin, la data 2010-11-17 09:51:18pai ele nu fac nimic toata ziuaaaaa....cumparaturi si beau ceaiuri toaziua...aici fiecare femeie are o femeie care sa i faca curat si mincare....cum ar trebuii sa fie?si mai au un teatru in eleeee......sint ffffffff puturoase si tot timpul depresive

vreu si io promit depresia s-o dau mai departe
miss_darine
Postat pe 17 Noiembrie 2010 10:06
te simti altfel?nu judec pe nimeni spun doar realitatea......si nu sint de partea turcilor din multe puncte de vedere insa sint f responsabili......tu poate ai avut o experienta urita si de asta estı atıt de revoltat(ta)....ımı pare rau pt tıne.....nu vreau sa stau sa ma contrazıc cu tıne acum dar cum am maı spus fıecare padure are uscaturıle eı....
selin
Postat pe 17 Noiembrie 2010 10:06
ok .....
selin
Postat pe 17 Noiembrie 2010 10:08
De la: selin, la data 2010-11-17 09:55:52unde e vrajala?


caut-o bine poate o gasesti pana la urma!
vitamina_c
Postat pe 17 Noiembrie 2010 10:08
De la: selin, la data 2010-11-17 10:06:56te simti altfel?nu judec pe nimeni spun doar realitatea......si nu sint de partea turcilor din multe puncte de vedere insa sint f responsabili......tu poate ai avut o experienta urita si de asta estı atıt de revoltat(ta)....ımı pare rau pt tıne.....nu vreau sa stau sa ma contrazıc cu tıne acum dar cum am maı spus fıecare padure are uscaturıle eı....


iar vrajeala! fata mea la turci toata padurea este uscata!
vitamina_c
Postat pe 17 Noiembrie 2010 10:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
petrecerea burlacitelor! 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:00
un sfat va rog.... cei smecheri sa se abtina..... 31 De la: kudika421339 21 Noiembrie 2011 20:35
pretexte 23 De la: kudika344657 30 Decembrie 2010 07:05
Vrei sa te casatoresti cu un negru? 16 De la: kudika_16543 17 Iulie 2014 21:06
Cand este momentul sa ne mutam impreuna? 43 De la: BlackFaith 16 Mai 2009 17:55