Setari Cookie-uri

verighetele si inelul de logodna

Vreau sa aud parerea voastra si sa-mi dati un sfat. Nu a vrut sa se insoare cu mine sau eu nu am vrut sa ma marit cu el, nu conteaza cum a fost. Mi-a luat inelul de logodna care mi-a placut si am ales impreuna verighetele pentru nunta anului 2008. Dar acum ca s-a rupt caruta in drum, nu vreau sa ajungem sa ne certam pe lucruri sfinte si consider ca e normal sa pastrez eu inelul de logodna si sa ia el verighetele pt ca sunt luate din banii lui. Si pt ca mai avea sa-mi restituie o suma de bani a spus ca nu mai imi da banii si sa pastrez eu aurul ca oricum, cica tot eu ies in castig. Si eu ce sa fac oare cu verighetele? Cred ca o sa le dau unei perechi de tineri casatoriti si amarati, macar fac un bine.

Postat pe 8 Ianuarie 2008 23:46
Daca te decizi sa le patrezi ar putea fi un cadou frumos unor tineri casatoriti, cu conditia sa le placa si lor.Daca nu sunt prea instariti si nu isi permit sa faca mofturi,fi sigura ca le vor accepta.Sau bineinteles exista si posibilitatea sa le amanetezi sa iei un ban pe ele, dar tu esti cea care hotaraste.Desi eu sunt curios ce s-a intamplat intre voi,scuze daca sunt prea curios:D A naibi pisica!

Postat pe 9 Ianuarie 2008 00:25
In codul bunelor maniere scrie asa:cadourile constand in bijuterii se restituie celui care ti le-a dat.Dar daca are o datorie la tine,bineinteles ca pastrezi aurul si cum a zis si Me1985, il poti amaneta sa iti recuperezi banutzii.
emyia
Postat pe 11 Ianuarie 2008 11:14
Sincer nu sunt de acord ca se restituie cadourile Da`o`ncolo de treaba , te desparti si ajungi sa te tiganesti...hai k da`mi ce ti`am cumparat ...e jenant!Trebuia sa iti lase inelul oricum , si sa iti dea si banii...la urma uremi a fost vorba de ceva important intre voi daca ati ajuns sa va luati verighete. Mi se pare un barbat cu un caracter care lasa de dorit dak procedeaza asa. Poate o fi zgarcit omul si egoist...nu am suportat niciodata genul asta de oameni...
Kittynelle
Postat pe 11 Ianuarie 2008 14:57
pai daca nu vrea s-ti dea banii....pastreaza aurul...decat fara amandoua mai bine cu aurul...si faci ceva cu el..ori il amanetezi ori il faci cadou cum spuneai tu...
fulgusor
Postat pe 1 Iulie 2008 18:04
Imi pare rau sa aud asta, dar cum te-ai gandit e cel mai bine, faci un lucru nobil....si eu am cam aceeasi senzatie ca de cand planificam nunta totul se cam duce de rapa....si acum ca am citit mesajul tau parca imi dau seama si mai bine....
padi
Postat pe 11 Iulie 2008 08:53
BUNA,
am citit din intamplare povestea ta,cred ca cel mai bine ar fi sa daruiesti verighetele,asa ai face un bine si macar ai scapa de amintiri,intr-un fel sau altul.:)
succes
baby_S
Postat pe 25 Iulie 2008 23:21
of,imi pare rau!iar cu verighetele daca cunosti doi tineri carora sa le faci un bine,da-le...dak nu amaneteaza-le asa cum mai spunea cineva pe aici.Mult succes!:*
dydy88
Postat pe 25 August 2008 11:25
stii cum vad eu situatia asta? normal ar fi sa-ti lase inelul de logodna, pt ca e un dar pt tine. sa-si ia verighetele si sa se duca invartindu-se cu ele cu tot. dar sa-ti restituie datoria in bani. la urma urmei, tu i-ai dat bani, nu produse pe care el sa le vanda pt a le transforma in bani. deci, el iti da imprumutul inapoi, tu ii dai verighetele, poate ii trebuie si pastrezi inelul, pt ca e un dar. desi, dupa parerea mea, nu vei purta niciodata inelul acela cu placere, si nici nu-ti va purta noroc, ba dimpotriva, cata vreme s-a stricat caruta-n drum, cum spui tu. eventual, il daruiesti la rindul tau vreunei nepoate, sau il vinzi, sau il depui in caseta cu amintiri, treaba ta. si eu am trecut printr-o experienta similara. m-a cerut de nevasta cu inel, apoi a anulat cererea si a refuzat si inelul. intre timp, s-a razgandit, a veit cu alt inel, m-a cerut iar...si uite asa, ne-am casatorit, in final. dar, primul inel nu mi l-a luat pt ca a considerat ca este un dar...ai grija de tine.
bichon
Postat pe 27 August 2008 12:10
traditia spune ca inelul de logodna se restituie ,,mirelui,, in cazul in care nunta se anuleaza.. si eu cred ca pe buna dreptate. In mod normal se investesc o multime de bani in acest inel( cu pietre pretioase sau chiar diamante) si este un inel de logodna, nu un cadou oarecare. El se cumpara pt o viitoare sotie.. Deci daca logodna se rupe, inelul se restituie. Baiatul pastreaza inelul pana cand intalneste fata care accepta sa fie sotia lui..
In plus, mi se pare chiar ridicol ca o femeie casatorita, sa poarte si inelul de logodna al fostului iubit.

Postat pe 6 Septembrie 2008 02:33
De la: oanna81, la data 2008-09-06 02:33:39traditia spune ca inelul de logodna se restituie ,,mirelui,, in cazul in care nunta se anuleaza.. si eu cred ca pe buna dreptate. In mod normal se investesc o multime de bani in acest inel( cu pietre pretioase sau chiar diamante) si este un inel de logodna, nu un cadou oarecare. El se cumpara pt o viitoare sotie.. Deci daca logodna se rupe, inelul se restituie. Baiatul pastreaza inelul pana cand intalneste fata care accepta sa fie sotia lui..
In plus, mi se pare chiar ridicol ca o femeie casatorita, sa poarte si inelul de logodna al fostului iubit.


Bai Oana ce rea esti

:)) Nu prea facem noi ce zice acolo la " Bune maniere"..ca daca faceam asa nu se mai ajungea la datorii si nici la rupturi de logodna...

De purtat nu`l va purta..dar e o amintire..e ceva acolo..e o parte din viatza ei...corect e sa`l pastreze..
Sabrina_Nede
Postat pe 6 Septembrie 2008 02:39
in orice carte ai sa citesti si in orice film ai sa vezi ca.. daca logodna se rupe, inelul se restituie. Eu asta as face . Mi se pare un lucru de bun simt din partea unei femei, mai ales daca ea a provocat ruptura.. Ar fi ca si cum o femeie casatorita divorteaza, se recasatoreste.. si poarta ambele verighete pe mana (de la fosta casnicie si de la actuala)..
Barbatul are tot dreptul sa refuze sa-l primeasca inapoi si sa o roage sa-l pastreze.
Dar in fine.. asta tine de bunul simt si de conceptiile fiecareia/uia, cat si de valoarea sentimentala pe care o acorda unui astfel de inel.

Postat pe 6 Septembrie 2008 02:54
Ah pai am uitat micul asta amanunt..da mi se pare corect..si eu am primit un inel la 1 sapt dupa ce am cunoscut un baiat ( era 8 martie ) si am incheiat discutiile la 2 saptamani.. si i`am zis sa ia inelul..dar nu a vrut :-?? asa ca de ce sa ne mai chinuim? ca oricum din orgoliu nu`l va accepta..chiar dak`l roade stomacu de foame
Sabrina_Nede
Postat pe 6 Septembrie 2008 03:00
Ai face foarte bine daca ai da verighetele unui cuplu care nu are bani si legat de inel dc vrei sa-l pastrezi?asa o sa ai ai amintirea lui tot timpul odata ce s-a terminat intre tine si el nu vad de ce mai ti ineleul de logodna!!in felul asta o sa-i pastrezi amintirea vie!!

Postat pe 15 Septembrie 2008 08:02
Eu consider ca sentimentele pe care le vei avea pentru un viitor iubit nu au nimic de a face cu faptul ca vei purta un inel, pe care tu l-ai ales pentru ca iti placea, daca il vei purta in continuare cu siguranta pentru tine va fi doar o bijuterie care iti place iar odata cu sfarsitul relatiei respective valoarea lui sentimentala dispare impreuna cu dragostea...parerea mea:))Iar despre verighete, totul depinde de situatia ta financiara,daca te poti lipsi de acei bani le poti face cadou unei viitoare perechi de miri(gandeste-te ca le vor purta toata viata si isi vor aminti de tine) iar daca banii iti sunt necesari vinde-le..am repetat si eu ce s-a mai spus deja.:))
nicolle01
Postat pe 15 Septembrie 2008 17:49
Acum decizia tie iti apartine!!Cred ca ai putea sa iti cumperi si tu un inel ca acela si pe asta sa i-l dai lui inapoi!!

Postat pe 16 Septembrie 2008 16:51
mai.... eu acum realizez ca.... pe mine m-a cerut, m-am maritat, am divortat... dar n-am niciun inel...ptr ca nu l-am primit niciodata
verighetele nu s-au impartit ci pur si simplu eu am ramas cu a mea, el cu a lui... el vad ca nu o mai poarta, si mi se pare normal sa nu o mai poarte din moment ce am divortat, iar eu o mai port din cand in cand a sa scap de unii "scaietzi"...
dar...lasand asta la o parte,,,eu de ce n-am avut inel???
VREAU INEL!!!!!!
Anissia27
Postat pe 16 Septembrie 2008 17:01

Postat pe 16 Septembrie 2008 17:10
ce tare esti!!! hai, ca m-ai facut sa rad! chiar asa, tu de ce nu ai inel?!
bichon
Postat pe 17 Septembrie 2008 11:49
De la: bichon, la data 2008-09-17 11:49:19 ce tare esti!!! hai, ca m-ai facut sa rad! chiar asa, tu de ce nu ai inel?!
.... nu stiu,dar uite ca n-am!!!!!
cand m-a cerut, nu mi-a dat inel...apoi m-am pomenit cu verigheta...asa ca ...
nici nu ma intereseaza de ce nu mi-a dat, important e ca n-a facut-o... dar pe bune ca, cu proxima ocazie cand ne intalnim, ii cer inel... apoi i-l returnez, daca asa scrie in codul bunelor maniere
dar macar sa stiu ca am avut si eu...
ma enerveaza chestia asta.... EU DE CE MAMA NAIBII N-AM PRIMIT INEL???
Anissia27
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:26
De la: Anissia27, la data 2008-09-17 12:26:42
De la: bichon, la data 2008-09-17 11:49:19 ce tare esti!!! hai, ca m-ai facut sa rad! chiar asa, tu de ce nu ai inel?!
.... nu stiu,dar uite ca n-am!!!!!
cand m-a cerut, nu mi-a dat inel...apoi m-am pomenit cu verigheta...asa ca ...
nici nu ma intereseaza de ce nu mi-a dat, important e ca n-a facut-o... dar pe bune ca, cu proxima ocazie cand ne intalnim, ii cer inel... apoi i-l returnez, daca asa scrie in codul bunelor maniere
dar macar sa stiu ca am avut si eu...
ma enerveaza chestia asta.... EU DE CE MAMA NAIBII N-AM PRIMIT INEL???
Anissia27
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:26
f f tare! ei, nu cred ca e cazul chiar sa-i cer inel, acum ca ati divortat. dar i-ai putea arata obrazul si intreba, apoi, tu de ce mama naibii nu ai avut inel? stii ce nu inteleg eu? atunci cand te-a cerut de nevasta, cum a facut-o? inel nu avea..deci, cum te-a cerut? ce neam prost,frate!
bichon
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:39
De la: bichon, la data 2008-09-21 14:39:16 f f tare! ei, nu cred ca e cazul chiar sa-i cer inel, acum ca ati divortat. dar i-ai putea arata obrazul si intreba, apoi, tu de ce mama naibii nu ai avut inel? stii ce nu inteleg eu? atunci cand te-a cerut de nevasta, cum a facut-o? inel nu avea..deci, cum te-a cerut? ce neam prost,frate!
m-a cerut... la munte
a fost dragut... si spontan, asa ca avea o scuza ptr lipsa inelului...
dar se presupunea ca la intoarcere voi primi si eu "obiectul magic"... insa nu l-am primit
si dupa vreo 4-5 luni a fost nunta, verighetele si uite-asa am ramas eu fara inel... ce aiureala...
Anissia27
Postat pe 22 Septembrie 2008 01:54
Fetelor, nu va mai traiti viata ca in filme sau carti.Fiti realiste si traiti-va viata cu picioarele pe pamint, romaneste.
Si a propos de trait romaneste stiti vorba aia "ursulet de catifea, ce mi-ai dat nu se mai ia"?
Nu sta fericirea casatoriei (dupa cum se si vede) in inele si alte bijuterii.Astea sunt doar simboluri.Am vazut familii extrem de fericite dupa 40 de ani care s-au casatorit cu cite o verigheta de 1,5 grame fiecare si casatorii distruse dupa 3 luni in care au fost implicate diamante veritabile.
micabis
Postat pe 22 Septembrie 2008 05:34
Anissia27 ai fost chiar tare la faza asta...cand te vezi cu el spunei sa iti cumpere un inel de plastic daca altceva nu isi permite sa ti-l dea si dupa i-l dai inapoi spui ca asa e traditia...

Postat pe 22 Septembrie 2008 08:24
De la: dulcik_ubita, la data 2008-09-22 08:24:26Anissia27 ai fost chiar tare la faza asta...cand te vezi cu el spunei sa iti cumpere un inel de plastic daca altceva nu isi permite sa ti-l dea si dupa i-l dai inapoi spui ca asa e traditia...
pai tocmai asta ma enerveaza , ca isi permite sa cumpere un biet inel veritabil... dar nush ce sa zic... lipsa de respect, frate, s-au prostit cu totii....
Anissia27
Postat pe 22 Septembrie 2008 13:48
Salut fetele,


nu's rea deloc, dar nush pur si simplu m-a bufnit rasul citind problema. Ideea este ca nu rad de fata, fereasca cel de sus, pur si simplu de situatie.E penibil, sa faceti partajul la chestiile materiale. Da-i lui tot, sa fie happy cu verighetele si inelul tau de logodna. Acum, mai conteaza cati bani avea sa-ti dea...omul face banu. trece la capitolul pierderisi uita-le. Sau, macar hai... daca-ti pare rau de bani (daca e suma mare, evident )zi-i sa-ti de abanii inapoi.:P Gandeste-te si tu ca daca pastrezi verighetele.. e posibil sa se decalorizeze aurul... cu recesiunea asta totul e posibil

Anissia27, stai linistita nici eu n-am primit inel cand m-am maritat... io's mai rau n-am nici verigheta
gio_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:49
De la: gio_georgiana, la data 2008-09-24 16:49:14Salut fetele,


nu's rea deloc, dar nush pur si simplu m-a bufnit rasul citind problema. Ideea este ca nu rad de fata, fereasca cel de sus, pur si simplu de situatie.E penibil, sa faceti partajul la chestiile materiale. Da-i lui tot, sa fie happy cu verighetele si inelul tau de logodna. Acum, mai conteaza cati bani avea sa-ti dea...omul face banu. trece la capitolul pierderisi uita-le. Sau, macar hai... daca-ti pare rau de bani (daca e suma mare, evident )zi-i sa-ti de abanii inapoi.:P Gandeste-te si tu ca daca pastrezi verighetele.. e posibil sa se decalorizeze aurul... cu recesiunea asta totul e posibil

Anissia27, stai linistita nici eu n-am primit inel cand m-am maritat... io's mai rau n-am nici verigheta



Scuzati si voi greselile de tipar :)
gio_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:51
De la: gio_georgiana, la data 2008-09-24 16:49:14Salut fetele,


nu's rea deloc, dar nush pur si simplu m-a bufnit rasul citind problema. Ideea este ca nu rad de fata, fereasca cel de sus, pur si simplu de situatie.E penibil, sa faceti partajul la chestiile materiale. Da-i lui tot, sa fie happy cu verighetele si inelul tau de logodna. Acum, mai conteaza cati bani avea sa-ti dea...omul face banu. trece la capitolul pierderisi uita-le. Sau, macar hai... daca-ti pare rau de bani (daca e suma mare, evident )zi-i sa-ti de abanii inapoi.:P Gandeste-te si tu ca daca pastrezi verighetele.. e posibil sa se decalorizeze aurul... cu recesiunea asta totul e posibil

Anissia27, stai linistita nici eu n-am primit inel cand m-am maritat... io's mai rau n-am nici verigheta
apai...sa-i ia dracu pe toti!!! cu sau fara inele
Anissia27
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:44
Lasa ca nu e nici o problema daca iti da inel sau nu dar totusi e mai frumos cu inel...mie o sa imi dea inel iubi de craciun ca ma cere de nevasta...dar nu accept prea tanara pt maritis...glumesc ...

Postat pe 25 Septembrie 2008 18:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hi 3 De la: kudika_nikole 25 Decembrie 2011 13:36
nunta 1 De la: kudika343397 10 Iunie 2013 18:49
Unde v-ar placea sa va casatoriti? 10 De la: morticia_adams 20 August 2009 22:47
care e surpriza ideala? 26 De la: yrtdssdd 26 Mai 2009 01:15
va rog frumos 3 De la: Anissia27 5 Februarie 2009 10:29