Setari Cookie-uri

cum ati vrea sa fie viata voastra?

ati simtit vreodata ca nu aveti ce cauta in aceasta lume?sau ca unele persoane sunt foarte norocoase in timp ce voi aveti parte doar de ghinion?simtiti uneori ca viata pe care o traiti nu va apartine?ce voriti sa schimbati la ea?sau cum ar fi viata pe care v-ati dori sa o aveti?puteti sa va exprimati liber.chiar daca v-ati dori sa fiti vampir, sau sa fiti zane...sa nu va fie frica sa va exprimati dorintele adevarate.as vrea ca sa nu fie nimeni judecat sau criticat pentru comentariul care il da. as vrea sa fim cu totii prieteni si vom descoperii ca unii avem multe in comun desi avem un comportament diferit.visele uneori variaza iar sunt sigur ca fiecare dintre noi a avut un moment in viata in care s-a simtit nefericit si strain acestei lumi.
ana0690
Postat pe 15 Iulie 2010 14:37

''ati simtit vreodata ca nu aveti ce cauta in aceasta lume?" Cred ca toti am simtit la un moment dat datorita unei intamplari deosebite sau a unui lant de evenimente, ca de fapt noi ar trebui sa fim in alta parte facand altceva.Dar acest sentiment de obicei trece odata cu rezolvarea unor probleme,daca nu atunci trebuie sa facem ceva in privinta asta , sa vedem ce e in neregula si sa ajungem la o rezolvare pozitiva.

''sau ca unele persoane sunt foarte norocoase in timp ce voi aveti parte doar de ghinion?" Daaaaa !!Este perfect omenesc sa simti asta, pentru ca asa e omul, niciodata nu e multumit cu ce are si mereu se uita in ograda vecinului si vede porcu' mai gras si graul mai inalt desi de cele mai multe ori acest fapt este doar in imaginatia privitorului.Si la fel de sigur este ca altcineva il priveste cu invidie si crede acelasi lucru despre el ca si omul care se crede ghinionist si nedreptatit de soarta.Inainte sa incepeti sa va lamentati 1.nu va mai ganditi doar la bani si fericirea implinirii financiare; 2.uitati-va putin in jurul vostru si sigur o sa observati cel putin 2 oameni mai ghinionisti si mai nefericiti decat voi

"simtiti uneori ca viata pe care o traiti nu va apartine?"Nimic mai adevarat !! Chiar nu ne apartine, pentru ca nu suntem singuri pe lume.Avem o familie fata de care avem responsabilitati, avem un partener care nu este replica noastra identica si are si alte gusturi, idealuri, vise, poate avem si un copil care este responsabilitatea noastra de cand se naste pana cand murim noi nu doar pana la 18 ani, avem un servici unde colegii si sefii se bazeaza pe noi, avem o casa unde platim chirie , intretinere, etc.
Daca vrei ca viata ta sa-ti apartina 100% muta-te singura in padure, undeva intr-o grota si hraneste-te cu ce-ti ofera natura.Atunci vei fi cu adevarat libera !!

"ce voriti sa schimbati la ea?sau cum ar fi viata pe care v-ati dori sa o aveti?"Nu o sa gasesti om care sa nu aiba cel mai mic comentariu despre cum ar trebui sa fie viata lui !Nici cel mai bogat, nici cel mai frumos, nici cel mai iubit om nu va fi pe deplin multumit de viata lui.Pentru ca asa e natura umana, datorita ei ne-am ambitionat sa ne imbunatatim mereu viata si nu mai locuim azi in grote incalzindu-ne la un foc de tabara.

Cu totii am vazut un film sau am citit o carte care ne-a impresionat si ne-a facut sa ne imtrebam sau chiar sa ne dorim sa fim un anumit personaj, asa cum ai spus tu un vampir sau o zana.Eu una mi-am dorit sa existe intr-adevar lumea fara adulti si problemele si responsabilitatile aferente din Aventurile lui Peter Pan si bineinteles sa fiu si eu una din locuitorii acestei lumi de basm.

Desi ar fi ideal, utopia cu "sa fim cu totii prieteni" este foarte greu de realizat daca nu chiar imposibil cel putin in societatea in care traim acum, o societate de consum aflata mereu in competitie.Cel mai bine e sa ai prieteni mai putini dar adevarati, pe care sa stii ca te poti baza la bine si la rau.

Societatea si" civilizatia"din zilele noastre ne face sa ne indepartam de familie, de prieteni si chiar de partenerul nostru de viata.Primeaza cariera, banii, hainele de firma, toate lucrurile astea care ne fac sa ne simtitm bine la suprafata dar ne golesc pe dinauntru.Ce s-a intamplat cu prietenii vostrii din copilarie?Cati dintre voi inca mai tin legatura cu ei?Cati dintre prietenii nostrii vechi nu s-au lasat schimbati de viata intr-un mod in care deja au devenit de nerecunoscut?
diana1981
Postat pe 3 Septembrie 2010 20:25
cred ca pentru EMO...e in alta parte...cealalta intrare
RUY_BLAS
Postat pe 3 Septembrie 2010 20:38
De la: yna04, la data 2010-07-15 14:37:31ati simtit vreodata ca nu aveti ce cauta in aceasta lume?sau ca unele persoane sunt foarte norocoase in timp ce voi aveti parte doar de ghinion?simtiti uneori ca viata pe care o traiti nu va apartine?ce voriti sa schimbati la ea?sau cum ar fi viata pe care v-ati dori sa o aveti?puteti sa va exprimati liber.chiar daca v-ati dori sa fiti vampir, sau sa fiti zane...sa nu va fie frica sa va exprimati dorintele adevarate.as vrea ca sa nu fie nimeni judecat sau criticat pentru comentariul care il da. as vrea sa fim cu totii prieteni si vom descoperii ca unii avem multe in comun desi avem un comportament diferit.visele uneori variaza iar sunt sigur ca fiecare dintre noi a avut un moment in viata in care s-a simtit nefericit si strain acestei lumi.


sincer
unele lucruri pe care le alegem sa facem sunt sau nu bune, doar ca numai noi suntem de vina
asa ca
alegem sa facem bine e ok
alegem sa fie rau iarasi ok- desi nu e
so ceea ce spui tu e ca oamenii ar tb sa nu se mai urasca, certe si sa fim toti uniti sau cel putin atat
viata mea e ceea ce fac ceea ce gandesc ceea ce simt
nu as schimba nimic
nici macar cand am gresit si m-am busit de perete sau atunci cand am cazut, m-am ridicat si am mers mai departe
trebuie sa fii ok cu ceea ce esti si simti
sa stii limitele si sa stii ca oamenii sunt oameni, mai devreme sau mai tarziu te vor dezamagi, doar ca tb sa le dai o sansa
trebuie sa stii ca la fel cum ai fost dezamagita ai dezamagit, doar ca fiecare vede asta mai tragic sau nu
dragon_fly88
Postat pe 3 Septembrie 2010 20:41
unele persoane nu vor sa vada realitatea sau nu vor sa recunoasca ca au avut astfel de stari si de aceea dau vina pe emo.si sa respund afirmatiei tale :,, nu, nu este un site pentru emo'' ci este un site pe care l-am creat in speranta de a forma o prietenie intre oameni, un site in care fiecare sa isi spuna oful fara ca cei ca tine ,care nu au curaj sa recunoasca ca au sentimente, sa-i judece si sa-i critice.nu este bine sa-i criticam pe altii deoarece si noi facem greseli.si inca o intrebare: sunteti de acord cu mamele care judeca tinerele copile ce pun intrebari legate se viata sexuala?desi ele au domnisoare in devenire oare nu ar trebui sa se pregateasca mai bine,i sa studieze intrebarile adolescentelor si sa gaseasca un raspuns cat mai multumitor?e bine sa fii un fel de dictator pentru copilul tau,sa-l judeci si sa-l certi sau e bine sa ii fi cea mai buna prietena si sa o sfatuiesti?
ana0690
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:16
unele persoane nu vor sa vada realitatea sau nu vor sa recunoasca ca au avut astfel de stari si de aceea dau vina pe emo.si sa respund afirmatiei tale :,, nu, nu este un site pentru emo'' ci este un site pe care l-am creat in speranta de a forma o prietenie intre oameni, un site in care fiecare sa isi spuna oful fara ca cei ca tine ,care nu au curaj sa recunoasca ca au sentimente, sa-i judece si sa-i critice.nu este bine sa-i criticam pe altii deoarece si noi facem greseli.si inca o intrebare: sunteti de acord cu mamele care judeca tinerele copile ce pun intrebari legate se viata sexuala?desi ele au domnisoare in devenire oare nu ar trebui sa se pregateasca mai bine,i sa studieze intrebarile adolescentelor si sa gaseasca un raspuns cat mai multumitor?e bine sa fii un fel de dictator pentru copilul tau,sa-l judeci si sa-l certi sau e bine sa ii fi cea mai buna prietena si sa o sfatuiesti?
ana0690
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:17
In primul rand nu ai deschis un site ci un subiect.In al doilea rand nu mai baga in seama "glumetii" care isi dau cu parerea aiurea.La o adica e dreptul lor, cum e si dreptul tau sa visezi la o lume mai buna.Parca maica Tereze a spus ceva de genu" fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume", adica sa incepi cu tine.Daca nu vrei sa fii criticata nu-i critica nici tu pe altii, sunt liberi sa spuna ce vor atat timp cat nu jignesc.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu , nu sunt de acord cu mamele care-si judeca copii, nu conteaza daca sunt fete sau baieti.Un parinte adevarat trebuie sa-si sustina si sa fie mereu langa copilul lui.Din nefericire nu este nici un curs care sa-i invete pe viitori parinti cum sa se comporte cu copii lor si cum sa reactioneze in numite situatii.Cum s-au comportat cu ei parintii asa or sa se poarte si ei cu copii lor.Si uite asa se perpetueaza tot felul de interdictii stupide, bariere in gandire si afectiune si idei preconcepute.
Trebuie sa intelegem ca parintii nu sunt niste zeitati intelepte si atotstiutoare desi copii lor de multe ori asa ii percep. Sunt oamenii care pot gresi,pot sa nu stie cum sa se poarte, chiar pot sa fie crunt de prosti.Asta e, orice handicapat poate sa faca u copil si apoi D-zeu cu mila !!
diana1981
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:26
eu am auzit de anumite cursuri care se fac pentru a pregati viitoarele mamici.le invata cum sa aiba grija de ei, dar banuiesc ca le ajuta si sa treaca peste o eventuala depresie postnatala.dupa parerea mea trebuie sa fim prietenii cei mai buni ai copiilor nostri.sa le aratam ca ii intelegem si ca am fost si noi ca ei si poate am facut si noi greseli pe care ei sunt pe punctul de a le face.copilul il formam asa cum vrem.si nu trebuie format prin violenta sau prin duritate.trebuie sa vorbim cu ei calm, sa le dam exemple, poate chiar atunci cand fac o greseala cand sunt miki, sa luam 2 papusele si sa animam intamplarea.lui odata ce-i plac jucariile va fi fascinat de ele apoi dupa ce am reconstituit intamplarea el ne va pune multe intrebari la care trebuie sa stim sa-i raspundem.vorbesc foarte mult despre aceasta perioada deoarece de mici trebuie sa le demonstram ca ii intelegem.
ana0690
Postat pe 9 Septembrie 2010 07:25
Yna cred ca tu o sa fii o mamica foarte buna !!Sunt de acord cu tot ce zici dar cred ca stii si tu ca asta ar insemna ca mama respectiva sa aiba putina educatie si bun simt.Daca ne uitam putin in jurul nostru vom observa ca aceste calitati sunt pe cale de disparitie.Oamenii sunt atat de disperati sa faca rost de bani si sa-si traiasca viata la maxim(intr-o modalitate total gresita) incat uita sa vorbeasca cu copii lor , uita ca pentru a creste asa cum trebuie unui copil nu-i trebuie doar haine frumoase si multa mancare, ii trebuie multa dragoste, intelegere, sprijin moral si cineva cu care sa vorbeasca si sa-l sfatuiasca in viata, de preferat un parinte nu?!
Cursurile care se fac pentru mamici le invata cum sa hraneasca copilul, cum sa-i schimbe scutecele, cum sa-si dea seama daca sunt bolnaviori sau de ce plang.In orice caz nu cred ca le invata cum sa reactioneze cand copilul lor vine acasa cu o freza punk si un cercel in limba!
diana1981
Postat pe 9 Septembrie 2010 17:18
ai foarte mare dreptate diana.banii au luat mintile oamenilor si uita ceea ce e important in viata.eu consider ca daca nu ai un copil ai trait degeaba pe acest pamant.dar sincer acele femei ce nu au acel instinct matern sa nu faca copii.daca nu sunt capabile sa le ofere dragostea necesara sau ingrijirea potrivita sa nu faca copii.eu am 20 de ani dar pot spune ca sunt de moda veche si pentru mine copilul meu va fi totul si abia astept sa treaca anii si sa fiu mamica.voi da ce este mai bun din mine, il voi iubi mai mult decat propria persoana si daca e nevoie voi merge la psiholog si ma voi pregati pentru perioada de adolescenta a copilului meu ca sa stiu cum sa fac sa fie bine.si diana cei care isi bat jok de corpul lor sunt copii rebeli.dar de ce sunt rebeli?datorita faptului ca sunt neintelesi si vor sa atraga atentia parintilor prin diferite moduri.si chiar daca parintele il cearta el se simte bine pentru ca vede ca parintilor chiar le pasa de el.de aceea trebuie sa acordam foarte mare atentie copiilor nostri.ei in parmanenta trebuie sa stie ca noi ii iubim si ca ne pasa de ei pentru ca ei au nevoie de afectiune toata viata.caci mama nu esti pana implineste 20 de ani.mama esti toata viata
ana0690
Postat pe 9 Septembrie 2010 17:41
Va trebui sa te contrazic la faza cu "daca nu ai copii ai trait degeaba pe pamantul asta".Fiecare om are menirea lui bine stabilita atunci cand soseste pe pamant .Nu toti se nasc pentru a procreea si sincera sa fiu la cati oameni sunt acum pe pamant (mult prea multi) eu zic ca e mai bine asa.Nu vorbesc de tara noastra care are o populatie imbatranita de altfel ca mai toata Europa, vorbesc de tari ca India, China unde sunt atat de multi incat pur si simplu locuiesc pe strada si mananca din gunoaie.Oamenii aia ar cam trebui sa se abtina sa faca copii nu crezi ?
Cat despre dragostea si daruirea unui parinte fata de copilul lui exista intotdeauna si pericolul de a cadea in cealalta extrema, aceea de a-ti sufoca copilul in asa hal incat il faci complet dependent de tine.Nici asta nu e bine !
Iar copii rebeli au fost, sunt si vor exista intotdeauna.Face parte din perioada de maturizare.Care dintre noi nu si-a pus un cercel in alta parte decat in ureche, nu s-a vopsit intr-o culoare ciudata fie chiar si pentru o singura petrecere, sau nu a umblat cu blugii rupti ?E normal.Trebuie sa-l intelegi, sa fii atent cu el dar nici sa-i dai prea multa importanta pentru ca atunci chiar s-ar putea transforma dintr-un moft de adolescent intr-o problema reala.Adica sa nu faci din tantar armasar.
diana1981
Postat pe 10 Septembrie 2010 18:50
nu am spus ca toata lumea trebuie sa aiba copii am spus parerea mea.am specificat mai sus ca femeile care nu sunt capabile sa ofere afectiune si nu au instinct matern sa nu faca copii.bineinteles niki cele care nu au ce sa le ofere.m-am referit sa le acordam atentie adika sa stie ca ii intelegem si sa poata gasi in noi o prietena nu sa se duca la altcineva sa-i impartaseasca problemele.nu am zis sa-i sufocam sau sa nu-i lasam sa se poarte la moda.este ceva normal.eu sincer mi-as imbraca copilul la moda, cu haine scumpe daca voi avea posibilitatea.dar ma refer la acea atentie de parinte.nu e mai bine ca fica mea adolescenta la 15 ani sa vina sa ma intrebe pe mine daca sa aiba relatii sexuale cu iubitul ei decat sa intrebe o prietena.consider ca eu ii voi da un raspuns corect si bun pentru ea, nu prietena ei care ii va spune ,, da fata ca toate am facut-o, si fao si fara protectie ca e mai misto''.ee ce ziki?la astfel de atentie ma refer.
ana0690
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:40
Am inteles dar oricum e cam aiurea sa-ti intrebi mama daca sa faci sex sau nu! Orice parinte nu cred ca se impaca prea bine cu ideea ca copilul lui nu mai e... copil ci un adult care face... sex.E normal.Asa cum nici copii nu vor sa stie ca parintii lor fac sex chiar daca sunt perfect constienti ca nu barza i-a adus.E bine sa aiba o prietena cu care sa se sfatuiasca, important e sa o sfatuiesti tu cum sa-si aleaga prietenii si sa ai discutii educative care sa-i explice anumite pericole la care te expui in momentul in care te hotarasti sa-ti incepi viata sexuala si cum sa te protejezi de ele.
Nu trebuie sa-ti imbraci copilul in haine scumpe, atat timp cat sunt curate, se potrivesc varstei copilului si-i plac, e ok .Si nu trebuie neaparat sa fie de ultima moda mereu, o sa-ti transformi copilul intr-un narcisist superficial, care judeca oamenii dupa haine si nu dupa caracter.Atentie !
diana1981
Postat pe 12 Septembrie 2010 21:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ai face tu? 6 De la: blackladyrose 16 Noiembrie 2014 04:22
AJUTOR!!!!! MI S-A RUPT PROTEZA SI NU MAI POT MERGE!!!!!!! 7 De la: dragalaspui 1 Septembrie 2008 15:05
Din nou... 12 De la: steffy91 29 Ianuarie 2012 16:13
CEL MAI NOU MESAJ 6 De la: inna_1688 12 Iunie 2009 23:37
Prieten adevarat! 11 De la: Fulg-de-nea 17 Octombrie 2016 22:29