Setari Cookie-uri

Firma accesibila de design interior

www.mobilierlacomanda.webs.com , executam design si mobilier incepand de la high class si pana la cat de ieftin diri ti , desigur cel mai greu e sa lucrezi cu un client care nu stie ce vrea ....
nicu_ddt
Postat pe 15 Martie 2010 17:30
Conteaza in general daca stii sa scrii in lb romana (considerata limba materna), exista si exceptii, bineinteles, cum ar fi persoanele plecate din tara de mult timp, care n-au mai avut contact cu limba romana ca restul din tara. Daca doamna ar fi laudat firma exprimandu-se gresit dpdv gramatical ar fi contat doar pt parerea mea personala pe care nu mi-as exprimat-o public. Doamna respectiva a facut la adresa mea un comentariu rautacios si inutil dpdv al discutiei pe forum. Daca ne gandim logic, ce rost isi are mesajul dumneaei antireclama intr-un forum cu titlul de "firme de..." ? Cursul gandirii logice iti arata ca pe acest forum persoanele interesate pot gasi exemple de firme de design de interior. Daca imi fac reclama cu firma mea de profil care este problema dansei si a celorlalti cu pareri ca ale dansei? Cum ar fi un forum de "firma de design interior" fara ca in el sa gasesti vreun exemplu de firme sau o persoane fizice care se ocupa designul de interior ?! Doar pt ca pe doamna respectiva o deranjeaza reclamele? Mi se pare absurd!
Square2Design
Postat pe 15 Martie 2010 22:18
Suntem curiosi, cam cat ar fi romanii dispusi sa plateasca pentru un proiect de design/ proiectare de interior? Asteptam sugestii :)
Square2Design
Postat pe 16 Martie 2010 10:27
Draga Square2design , m-am uitat pe desenele pe care le-ai postat si daca tot esti asa de intepata cu altii sa stii ca ar fi bine sa le mai verifici si tu o data .Nu spun ca nu sunt interesante ca idee dar trebuie sa poata fi si executate deoarece clientul vrea ca dupa ce plateste niste proiecte sa le vada transpuse in casa .Incearca sa inveti de la fiecare cite ceva si nu mai reactiona asa .Esti tinara si nu ai experienta halei , cum se spune si nici a vietii dupa cum se vede .Trebuie sa ne respectam si sa ne ajutam unii pe altii nu sa ne comportam ca in jungla .Nu mi-o lua in nume de rau ce ti-am spus , si eu am desenat imediat cum am iesit din scoala tot ce-mi trecea prin cap , diferenta este ca lucram angajata ca designer la o firma care facea mobila la comanda si inginera tehnolog de acolo m-a pus sa fac si partea de constructie a pieselor si pe unele pentru a vedea ca nu stau le-a executat din pal rebut bineinteles .De atunci am fost atenta si am incercat sa invat cit mai mult de la toti muncitorii din hala de lucru .Nu esti un designer complet pina nu stii toate fazele de executie ale pieselod desenat .Spune-mi si mie daca o polita mai lunga de 90 mm.sta dreapta si dupa 6 luni de la montarea ei .Eu iti spun ca dupa 2 saptamini se curbeaza sub propria greutate fara sa pui nimic pe ea .Spune-mi si mie daca masuta de sticla sta asa cum ai desenat-o tu.Eu iti spun ca nu sta asa , este foarte lunga si flambeaza si in final se sectioneaza de la mijloc chiar daca ar fi si din plexic .Sticla pe suprafata mare devine flexibila si plexicul si mai mult si se vor curba de la mijloc daca nu le pui un inter dar va pierde din aspect.Vezi ce desenezi deoarece clientii cind ajung cu desenele tale la o firma de mobila constata ca trebuie sa faca modificari care schimba tot si realizeaza ca te-au cam platit degeaba.Nu te supara , este un sfat , si eu am trecut prin faza asta dar macar nu am fost asa coltoasa sa ma cred cea mai cea mai , nu am jignt pe nimeni deoarece mi-am dat seama ca mai am multe de invatat .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 30 Martie 2010 22:16
nu k i-as lua apararea, dar daca sticla respectiva are 1cm grosime, sigur va tine, si nu se va curba. cat despre politele acelea, nu trebuie sa aiba neaparat inter, daca sunt prinse si la mijloc. am facut polite si de 3,2 metrii si nu s-au curbat deoarece le-am prins cate un surub la fiecare 10 cm. de regula daca am polite mai lungi de facut, sunt 3 variante de prinderek sa nu se curbeze. chestia cu nu se poate e doar k "sa te speli pe maini". intotdeauna eu le zic clientilor k se poate si le arat si ce inseamna costul pentru fiecare din solutii.procentual cam 10% aleg si varianta mai scumpa dar cu un design mai bun.
andrei_mariancatalin
Postat pe 31 Martie 2010 16:31
draga mea recomanda firme sau persoane care se ocupa de design interior nu iti fa reclama tie personal si apoi nu tot ce este in poza sau pe hartie se poate realiza eu personal am obosit de asa zis designer interior care nu gandesc cand proiecteaza ceva ;lucru de care ma lovesc cel mai des este in amenajarea bucatariei nu sunt pozitionate prizele unde trebuie nu tin cont de scurgere pentru chuiveta si masina de spalat vase si iti mai pot da o gramada de exemple la dormitor sau dresing si asta pentru ca nu participati niciodata la un montaj a cea ce se pune pe hartie sau nu va intereseaza implementarea unui proiect in fabrica
luminitagrigoriu
Postat pe 31 Martie 2010 16:33
O masuta de sticla de 1500/400 cum arata ca ar fi aceea chiar si din sticla de 10 mm nu sta , am incercat nu doar imi dau cu parerea .Am probat punind geamuri de diferite grosimi pe doua puncte de sustinere .Nu se sectioneaza imediat , poate dura so o saptamina dar cind acumuleaza mai multa tensiune intr-un punct fix (mi-a explicat atunci inginera tehnolog ) pocnesc pur si simplu fara sa pui nici mina pe ele .Cu politele nu spun ca nu se poate si fara interi , sunt tije excentrice , dar ca sa-i faci omului gauri in pereti la fiecare 10 cm. nu este de dorit .In general incerc sa gasesc o solutie fara sa-i demolez omului casa .Clientul nu stie si accepta ce-i propui , tu trebuie sa fii cel ce gaseste solutiile cele mai bune pentru client nu cele mai comode pentru tine .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 1 Aprilie 2010 19:57
Masuta nu este proiectata de mine, este de la COR (cor.de)...politele (biblioteca) este de la mdfitalia si este compusa din module de 60x60 cm cu o structura metalica formata din montanti si traverse de 60mm in spate (asemanatoare cu cea a gips ccartonului)...aceasta solutie mi se pare f interesanta pt ca in spatiul din spate se pot ascunde firele, iar datorita faptului ca este un mobilier modular poti face compozitii interesante. Politele si dulapurile sunt sustinute de o placa verticala din mdf prinsa pe acea structura metalica.
Square2Design
Postat pe 2 Aprilie 2010 10:42
Am inteles Squae2 dwsign de cind mi-ai raspuns prima data . eu ii spuneam ca s-au facut teste in hala cu multi ani in urma lui Andrei_mariancatalin , parca asa semneaza.
valeanucarmen31_condo
Postat pe 5 Aprilie 2010 11:32
si in ce hala anume ati facut voi teste? cum se numea firma la care ai lucrat cand s-au facut testele alea ?
si totusi, eu zic k se poate ceea ce a desenat square 2 acolo. ceea ce zici tu se poate intampla daca ai reazamele la margine sticlei. ori el nu le are acolo. din punct de vedere static le are chiar foarte bine pusi.
andrei_mariancatalin
Postat pe 5 Aprilie 2010 21:32
Bine v-am gasit!
Sunt din Pitesti si am de amenajat intr-un ap. cu 3 camere holul, livingul, bucataria, 2 balcoane.
Caut o persoana CALIFICATA in design interior, eventual o firma care m-ar putea ajuta-contra cost, evident- in proiectul meu.

Moni__condo
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:24
Va recomand www.interiordesigner.ro din cauza portofoliului impresionant si a galeriei foto .
Sper sa va ajute.
Florentinabunt
Postat pe 24 Iunie 2010 11:58
http://virgilstamate.blogspot.com/

am un link pentru voi, si este designer de interior liber profesionist. Aviz celor ce cauta simplu!
atelierre_bucuresti
Postat pe 22 Martie 2011 14:43
http://virgilstamate.blogspot.com/
atelierre_bucuresti
Postat pe 22 Martie 2011 14:44
Perfect adevarat! Desigur aceasta este atitudinea pe care trebuie abordata. Respect din partea unui coleg de breasla
atelierre_bucuresti
Postat pe 22 Martie 2011 14:51
clar si raspicat spune femeia aici! ce nu se intelege? designul trebuie sa tina cont de solutia de executie nu de estetica finala.Proiectezi fara solutie atunci PA Proiect
atelierre_bucuresti
Postat pe 22 Martie 2011 14:57
simplu, sine de aluminiu
atelierre_bucuresti
Postat pe 22 Martie 2011 15:01
www.2deco.co.uk, atelier de creatie design interior. Ii recomand cu incredere, fiind foarte incantat de coloaborarea cu ei. Au preturi decente.
kudika460655
Postat pe 26 Octombrie 2011 11:07
cauta niste studenti la arhitectura,,,ei te vor ajuta f mult la preturi f bune! Oricum si la marile firme tot studenti vei gasi..pt ca sunt platiti mai subtire
stickero
Postat pe 2 Noiembrie 2011 11:51
E adevarat cu plata subtire, dar cu experienta cum ramane ?
andrei_mariancatalin
Postat pe 2 Noiembrie 2011 16:11
www.proiectdesign.ro

proiect.design1@yahoo.com

Daca te intereseaza mai multe detalii, contacteaza-ma pe mail
proiectdesign
Postat pe 10 August 2013 12:24
Anda, pt bucatarie cel mai bine e sa alegi usi pt mobilier din MDF( sunt usi profilate rezistente la umezeala) sau o varianta putin mai ieftina, din PAL normal dar profilate cu ABS cant adezivat.
Darius_
Postat pe 10 August 2013 13:01
CORECT ! ;)
DesignInterior
Postat pe 31 August 2013 11:56
Pentru mobila la comanda, idei de design interior si obiecte vintage:

https://www.facebook.com/designinteriorconstanta

DesignInterior
Postat pe 31 August 2013 12:03
De la: DesignInterior, la data 2013-08-31 12:03:22Pentru mobila la comanda, idei de design interior si obiecte vintage:

http://www.facebook.com/designinteriorconstanta

DesignInterior
Postat pe 31 August 2013 12:05
Va recomand cu mare caldura firma aceasta :
https://www.facebook.com/MDK2Studio?ref=hl

In functie de suprafata si dificultate, costurile pot fluctua intre 10 si 13 euro/mp.
kudika_950514
Postat pe 10 Ianuarie 2014 21:41
Am urmarit cu mare interes topicul asta inca de la inceput. Multe din posturi m-au amuzat teribil de reclama mascata si cu recomandari catre firme sau pseudofirme aparute peste noapte, cu portofolii penibile "avionistice" sau persoane care sustin ca oricine poate sa-si amenajeze, sa creeze ambianta perfecta in care urmeaza sa locuiasca. Probabil din cauza asta marea majoritate a locuintelor romanilor arata ca niste bazaruri penibile unde kitch-ul se ridica la nivel de virtute pentru ca romanii se pricep binenteles la toate.

Experienta mea a fost una foarte trista in care niste asazisi designeri, arhitecti m-au dus cu zaharelul 3 luni de zile, mi-au proiectat polite cu prindere la perete pe peretele din rigips polite care nu puteau tine o cana cu apa daramite cartile pe care intentionam sa le asez eu pe ele.M-am trezit cu parchetul umflat, o mare galma, in mijlocul sufrageriei pentru ca dumnealor si echipa dumnealor de montatori nu au stiut ca parchetul se lasa sa se adapteze la temperatura si umiditatea camerei si l-au montat iarna cu geamurile deschise. Mai mult de atat l-au montat si lipit de perete fara spatiu de dilatare. Eu la vremea respectiva nu stiam lucrurile astea. Am mers pe mana acelor arhitecti si am invatat pe banii mei ca a fi arhitect nu inseamna neaparat ca esti si competent. Astea sunt numai cateva din mizeriile pe care le-am inghitit dupa ce m-am mutat pe langa faptul ca mai era si urat ce mi-au amenajat ei acolo.

Ulterior, 2 ani mai tarziu am decis sa mai incerc odata dar de data asta experienta a fost cu totul alta. Am ales sa lucrez cu o firma care este mentionata si ea in trheadul asta si exista si in ziua de azi, n-am sa spun care pt ca intentia mea nu este sa fac reclama, ci sa va fac sa deschideti bine ochii. N-a fost ieftin :) dar am vazut si eu cum trebuie sa arate un proiect de amenajare cu detalii si amantuntiri despre toate aspectele santierului. Partea de instalatii electrice cu mentiuni clare despre fiecare priza si intrerupator in parte, de care este, la ce inaltime se monteaza, din ce module este format etc. Detalii exacte despre finisaje, scafe si pozitionare corpuri de iluminat, echipamente electronice. Detalii de mobilier si de montaj ale acestuia (fara polite prinse pe rigips fara armatura prevazuta in spate).

Au urmarit indeaproape santierul si au explicat pe limba fiecaruia instalator electrician etc. ce au de facut si cum au de facut.

Partea cea mai frumoasa a intregului proiect a constat in cateva sedinte in care am stat trantit la ei la birou intr-o canapea uitandu-ma la un televizor cat casa, legat la un computer cu ajutorul caruia ne-am invartit prin casa mea construita in 3D spatiu virtual, mobilata si aranjata virtual ca sa alegem impreuna culori si materiale, canapea mai pufoasa sau mai tare, mobila de bucatarie mai mata sau mai lucioasa, culori nuante, parchet inchis, parchet deschis, intelegeti ideea :).

La sfarsit cand am gasit solutia perfecta pentru mine mi-au facut un set de imagini care aratau ca niste fotografii cu configuratia facuta impreuna si apoi ne-am apucat de santier.

V-am povestit toate lucrurile astea ca sa stiti ce asteptari trebuie sa aveti de la o firma de arhitectura si amenajari in mileniul 3. Ce sa cereti si ce nu trebuie tolerat, aere si fumuri de mari personalitati care ascund incompetenta sau dorinta de a va lua banii cat mai repede pentru ca apoi sa dispara ca magarii in ceata cum au disparut multe din firmele mentionate prin posturile astea.
kudika_972674
Postat pe 21 August 2014 20:31
kudika_972674,

te rog spune-mi cu ce firma ai lucrat.?Multumesc.



kudika_975198
Postat pe 19 Octombrie 2014 00:35
Ma intereseaza designer interior in Brasov, daca ma puteti ajuta.Multumesc.
kudika_975198
Postat pe 19 Octombrie 2014 00:36
Ma intereseaza si pe mine detaliile de contact ale firmei despre care vorbesti kudika_972674
EmiliaCompetenta
Postat pe 29 Noiembrie 2014 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este mai avantajos sa iti faci o casa decat sa stai la un apartament? 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:45
VOPSEA LAVABILA PTR INTERIOR 22 De la: traditional 13 Iunie 2016 19:40
Firma de curatenie-un ajutor pentru fiecare 1 De la: michelle_condo 12 Februarie 2013 12:33
tablouri din bucati 2 De la: kudika_988973 14 Iulie 2015 11:22
amenajare apartament cu o camera 9 De la: montez_parchet_laminat 5 Mai 2010 13:43