Setari Cookie-uri

Ikea

Mie imi place foarte mult Ikea. Am cumparat mobila si accesorii de la ei. De multe ori ma duc acolo intr-o mica plimbare si mai cumpar cate ceva (pentru bucatarie, baie, o lumanare... :)) Insa, am auzit ca mobilierul e de calitate proasta si ca nu s-ar merita. Dar ma gandeam ca oricum nu-mi iau mobila ca sa ma tina 30 de ani asa ca de ce sa investesc sume mari de bani cand pot sa am ceva frumos si ieftin.
Voi ce parere aveti?
alexa_a_condo
Postat pe 26 Septembrie 2008 16:40
mie imi plac cei de la Ikea grozav, mai ales pentru stilul "clean" si ultra functional. Defapt vad ca e plij peste tot de mobila si stilul lor, de la mobilierul din televiziuni ( studiouri) pana la reviste..etc.
roxana096
Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:36
exact asa fac si eu ca tine!tot timpul imi iau cate cv de la ikea si imi place sa merg acolo in plumbare!mi-am umplut casa de bambusi norocosi si lumanarele!
playboy
Postat pe 10 Noiembrie 2008 21:06
Mobilierul Ikea este mobilier ieftin pe piata din afara.Asta pentru ca chiar este mobilier ieftin adica bani putini pe calitate proasta.La noi este scump si prost. Decoratiunile merita ! Restul este varza !
rapsan
Postat pe 18 Noiembrie 2008 08:30
Eu personal, am achizitionat mobilier de la Ikea. ieftin, pt ca l-am luat de afara. Il am de ceva vreme si deocamdata sunt foarte multumita. Mai exact am luat masa si scaune pentru bucatarie. Sunt din lemn, nu pal, si se comporta foarte bine. Am si accesorii de la Ikea de care sunt de asemenea multumita.
TI_001
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:12
sunt super produsele ikea...mi am luat pat de la ei si mi place la nebunie
bosniaku
Postat pe 18 Noiembrie 2008 11:20
IKEA vinde DESIGN !!!

Depinde ce intelegeti prin "calitate". Exista o calitate a designului si o calitate a executiei (materialelor, etc)
Nu cauti "haute couture" in magazine de "prêt-à-porter".

La IKEA design-ul este de cea mai buna calitate, design pe care "omul de rind" nu si-l poate permite in alte conditii deoarece... calitatea (si a design-ului !!! )... costa.

Pentru a putea face designul accesibil maselor (acest design de calitate), produsele sint facute din materiale ieftine si cu mina de lucru ieftina.
Deci, daca cineva cauta "estetica" la pret accesibil, IKEA este solutia.

Daca cineva cauta calitate de executie (obiecte rezistente cu amanunte ireprosabile, din materiale de cea mai buna calitate) atunci nu prea are ce cauta la IKEA.

IKEA Este o solutie ingenioasa de popularizare si in ultima instanta de educare a gustului.Toata lumea este cistigata (mai ales proprietarul IKEA :))
artzest
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:11
EU AM CUMPARAT UN DULAP PAX DE LA IKEA SI SUNT FOARTE MULTUMITA DE EL, DE FINISAJ, DE MATERIAL. E DIN PAL, DAR PAL ADEVARAT, GREU SI BINE PRESAT. AUZISEM MULTE LUCRURI URATE DESPRE IKEA DAR PANA LA URMA EU AM FOST FOARTE MULTUMITA DE CALITATEA PRODUSULUI. CHIAR INCANTATA.
MIKI
eedduuaarrdd
Postat pe 18 Noiembrie 2008 14:35
va pot asigura ca si design-ul si calitatea nu sunt tot timpul pe masura costurilor.
Mobila de bucatarie am facut-o pe comanda in Italia din lemn multi stratificat. Structura de lemn si tot restul. Toate accesoriile din inox si asa mai departe. A costat o gramada de bani, merita e adevarat. iar toti asa numitii designeri de la noi si producatori de mobilier de bucatarie mi-au cerut pe acelasi lucru- dar din PAL, aceeasi suma de bani. masa si scaunele le-am luat de la IKEA pt ca mi-au placut foarte mult si se asortau perfect cu bucataria. Si nu au fost mai ieftine decit cele pe care le-as fi comandat.
Sunr si la Ikea atit lucruri ieftine si cu finisaje nu tocmai minutios executate cum de asemenea sunt si produse de o calitate superioara si cu finisaje exceptionale, evident mai scumpe. Depinde in ce buget doresti sa te incadrezi.
Nu cred ca putem generaliza. Totul depinde de bugetul pe care il ai la dispozitie.
TI_001
Postat pe 18 Noiembrie 2008 15:16
de ce nu asteptati sa deschida KIKA magazinul ,pe 4 decembrie...eu am avut ocazia sa vad ce produse au...sunt mult superioare celor de la IKEA..sa nu zic alt ceva...
octopus
Postat pe 19 Noiembrie 2008 01:37
Unde se deschide Kika? iar o sa am ce pleca din Bucuresti cu tot felul de traznai dupa mine. Din Ikea plec de fiecare data cu toate traznaile..mai ales cutii..ca mobila nu am cara. dar cutiile mi-au organizat casa
roxana096
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:21
KIKA se deschide in finalul militari...vizavis de carefoure, pe partea cealalta a strazii.o sa fie de trei ori mai mare .si va cuprinde absolut tot ce-si poate dori cineva sa-si aranjeze in casa. mult mai bine decit la IKEA.
octopus
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:21
nu am fost la ikea dar am vazut cateva modele si nu mi-au trezit interesul ca o comparatie desi sant nationalist as spune ca mobila ikea produsa in romania nu este mai buna decat a celorlalti producatori autohtoni
costicaionescu
Postat pe 21 Decembrie 2008 18:53
sunt produse care merita luate..sunt unele care nici daca stai cu chirie nu trebuiesc fol..haha..depinde..nu am luat nimic de la ikea, dar am prieteni care au luat..si ei zic ca sunt ok. Vara asta trebuie sa schimbam si noi mobila si ma duc si pe la ikea doar sa-mi fac ceva idei, dar in afara de niste rafturi care o sa le asez abramburite pe un perete nu iau..mi-au cam lasat impresia ca sunt facute de mantuiala..se vede la multe produse ca nu rezista sa le muti dupa montare..am vazut un pat de ziceai ca-i din carton. Iar preturile e adevarat ca sunt si la jumatate de pret fara de restul magazinelor cu mobila, dar as prefera sa mai starng bani si sa iau ceva de calitate. Ca daca iau acu si tre sa cumpar iar peste 3 ani,...tot la aceeasi socoteala ajung. Ce e ok la ikea e mobila pt copii..ca p-aia oricum nu o tii asa mult ( patut, scaun de bucatarie etc.)

Postat pe 22 Ianuarie 2009 12:18
Perfect de acord, cam rar se mai fabrica mobila care sa reziste 30 de ani si oricum e destul de scumpa si de ce sa nu optam pentru ceva care sa fie pe inima noastra si sa poata fi inlocuit fara prea multe regrete
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 13:20
Buna Seara!!!
cred ca IKEA este o alta fata a acestei lumi,un mijloc de educare.In toate privintele ...creatie,idei,moduri de combinatii a diverselor articole,posibilitatea de a servi mesele -mic dejun/pranz/cina-intr-un mediu curat ,fara ite si snobism.Altfel spus dincolo de IKEA razbate o creativitate spirituala simpla,la obiect,functionala.
Ce m-a uimit este faptul ca a ramas un exemplu singular-cel putin in Romania.
personalqiararo
Postat pe 26 Februarie 2009 19:49
ai ramas in urma...nu e singular, si are mobila slabuta calitativ...vorbesti din experienta sau ai vazut catalogul.intradevar designul e placut,modern,util,functional dar ieftin dai ieftin e!e ca o rochita frumoasa din material prost..la prima spalare...ramine o cirpa
octopus
Postat pe 27 Februarie 2009 19:14
De la: octopus, la data 2009-02-27 19:14:26ai ramas in urma...nu e singular, si are mobila slabuta calitativ...vorbesti din experienta sau ai vazut catalogul.intradevar designul e placut,modern,util,functional dar ieftin dai ieftin e!e ca o rochita frumoasa din material prost..la prima spalare...ramine o cirpa
costicaionescu
Postat pe 28 Februarie 2009 17:11
Ikea nu e ieftina! tigaia de 5 RON de la ei e ieftina, un pres la intrare de 2,5 RON .... si hot-dog-ul de la iesire! are 2-3 lucruri pe care le putem considera ok raportandu-ne la veniturile noastre. m-am gandit ca as putea sa mobilez camera copilului de 3 ani cu ceva ieftin si util de la Ikea. daca pui pe hartie si tragi linie, costul se ridica in asa masura incat pui mane pe telefon si chemi pe cineva care face din pal exact ce vrei tu! NU MERITA Ikea!
cloppy
Postat pe 1 Martie 2009 12:10
Poate sa-mi spuna cineva daca IKEA se afla si in alte orase, sau numai in Bucuresti? Eu de exemplu stau in Drobeta Turnu Severin si nu am auzit de IKEA, dar ma intereseaza o mobila frumoasa si mai ieftina.Multumesc.
popflorica_2007
Postat pe 9 Martie 2009 18:43
IKEA ARE MAGAZIN IN BUCURESTI SI FABRICA LA SIRET -SUCEAVA SAU MA ROG AVEA AM INTELES CA NU PREA MAI LUCREAZA S-AU TERMINAT CU PADURILE IN ROMANIA
luminitagrigoriu
Postat pe 10 Martie 2009 17:47
of cemi placeti cand va certati aiurea... avand in vedere ca nam somn... hai sa va lamuresc cu problema mobilei... lucrez in domeniu de 3 ani de zile.... in prezent ... la mobexpert... conceptul ikea despre mobilier este urmatorul ... mobilia este reusita din punct de vedere estetic... calitatea executiei lasand de dorit... pentru ca .... conceptul de marketing al ikea este ca la 2 ani un om sa schimbe mobila. .. fie ca nui mai place fie ca redecoreaza ...ei nu pun pret pe calitate ci pe aspect... stati linistiti ca mobilierul general... paturi dulapuri livinguri,,,, tot ce vedeti in ikea si va este accesibil este realizat din pal.. sau in cel mai rau caz... are bordura de lemn masiv... adica blatul unei mese este din pal si placat cu fasii de lemn masiv de 5 cm pe cele patru laturi,, si apoi furmiruit... si vandut ca lemn masiv... accelasi procedeu il aplica si mobexpertul... mobilierul meu de acasa este realizat de mine persona.. stiind cum sunt facute ... nas da bani pe mobila nici la ikea nici la mobexpert... am vazut multe controverse cu privire la ... mobila realizata de diversi din pal... credetima pe cuvant... ca acel pal cu care va face mobila ... nea marin tamplarul de la colt e mult mai sanatos decat cel din ikea si mobexpert.. o sa postez in zilele urmatoare .. niste poze cu mobilierul personal realizat de mine...
ideea e ... ca optimizati tot spatiul... materialul este net superior ... si iesiti si mai ieftin... acum depinde si de meseriasi... eu am investit niste bani in mobila care miam facuto... si am iesit la acelas pret cu cea din magazin ... dar dak ma duceam sa o cumpar de undeva ... o luam de 2 ori mai scumpa... isi mai dadea cineva cu parerea ca .. intrun an doi mobila din pal se duce naibi... este total neadevarat ... fostul mobilier care il aveam acasa era tot din pal... si a rezistat 8 ani ... lam demontat lam montat la loc si nu a fost afectat cu nimik... numai ca se ramanand singur in casa... gusturile mele nu coincideau cu cele ale parintilor... am hotarat sa il schimb ... asa ca inainte sa cumparati mobila .. ganditiva de ce o cumparati ... de fitze.. ca se poarta ... ca aveti nevoie de ea ... sau sa o aruncati intrun an doi ...
piciulik86
Postat pe 21 Martie 2009 06:27
mai mircea da mai lasa-ne ca am priceput vrei reclama plateste
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Martie 2009 15:27
in ce priveste mobilierul de la mobexpert eu sunt foarte lamurita stiu cum lucrezaza aceasta firma (eu lucrez de peste 15 ani in domeniul mobilei si cunosc fimele de profil si ne cunoastem si noi producatorii intre noi) numai ca pacat pentru tine care lucrezi in aceasta firma si sa o vorbesti de rau nu da bine pentru tine nu pentru mobexpert ;la mobexpert platesti brandul daca nu ai inteles aspectul comercial.sunt alti producatori in tara mult mai buni ca ei si mai scumpi si mai ieftini si care lucreaza lemn masiv
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Martie 2009 15:33
stii dak eram ceva mai mult decat un simplu angajat de care toata lumea isi bate joc cum poate si cand poate nu stiu cat de frumos poti vorbi despre firma ... eu nu vorbeam firma de rau ... ci mobila ... calitatea si pretul ... sunt 2 lucruri total diferite..parintii mei au scoala in industria lemnului ... am crescut cu mobila in bratze...in fine .. eu doar dadeam niste sfaturi.. cine vrea ssa le asculte bine cine nu iarasi bine,,,
piciulik86
Postat pe 24 Martie 2009 18:58
De la: piciulik86, la data 2009-03-24 18:58:53stii dak eram ceva mai mult decat un simplu angajat de care toata lumea isi bate joc cum poate si cand poate nu stiu cat de frumos poti vorbi despre firma ... eu nu vorbeam firma de rau ... ci mobila ... calitatea si pretul ... sunt 2 lucruri total diferite..parintii mei au scoala in industria lemnului ... am crescut cu mobila in bratze...in fine .. eu doar dadeam niste sfaturi.. cine vrea ssa le asculte bine cine nu iarasi bine,,,


Solidarizez cu domnul;
Am "reusit" sa cumpar de la IKEA doar o masuta si doua scaunele pt picea mea ( de 4 ani);
In jest: JUNKYARD;
Doamna cu "designul conteaza" sa ma mai lase! Atata tristeze si poasta calitate ca in magazinul ala mai gru de gasit ( ah, da- poate in engros-ulrile pentru chinezi)
PS- nu lucrez la Mobexpert si nici nu-i fac reclama; By the way, pentru lucrurile pe care IKEA le vinde la o "oarecare" calitate pretul e acelasi cu Mobexpert( sau- chiar mai sus- vedeti canapelele)
Am vizitat destul si alte tari si IKEA este pentru saraci si tineri ( care vor sa traiaca singuri si "papa si maman" nu le dau bani decat pt inchiriat o garsoniera goala): isi iau si ei niste tristeti de scanduri sa le "ajunga" pana si-or incropi de-un mobilier mai de "doamne-ajuta"
E drept ca romanul de "bucura" la tot ce-i venit din afara...si la Mc Donald`s venea ( la deschidere) imbracat la costum ..."ca nu merita sa intri in restaurant imbracat oricum...:-))
Cam asta-i parerea mea;
G_I_JOE
Postat pe 8 Aprilie 2009 10:11

Solidarizez cu domnul;
Am "reusit" sa cumpar de la IKEA doar o masuta si doua scaunele pt picea mea ( de 4 ani);
In jest: JUNKYARD;
Doamna cu "designul conteaza" sa ma mai lase! Atata tristeze si poasta calitate ca in magazinul ala mai gru de gasit ( ah, da- poate in engros-ulrile pentru chinezi)
PS- nu lucrez la Mobexpert si nici nu-i fac reclama; By the way, pentru lucrurile pe care IKEA le vinde la o "oarecare" calitate pretul e acelasi cu Mobexpert( sau- chiar mai sus- vedeti canapelele)
Am vizitat destul si alte tari si IKEA este pentru saraci si tineri ( care vor sa traiaca singuri si "papa si maman" nu le dau bani decat pt inchiriat o garsoniera goala): isi iau si ei niste tristeti de scanduri sa le "ajunga" pana si-or incropi de-un mobilier mai de "doamne-ajuta"
E drept ca romanul de "bucura" la tot ce-i venit din afara...si la Mc Donald`s venea ( la deschidere) imbracat la costum ..."ca nu merita sa intri in restaurant imbracat oricum...:-))
Cam asta-i parerea mea; [/quote]



simpatic....mi-a placut!!! cel mai mult m-a pus pe ginduri.... "romanul se "bucura" la tot ce-i venit din afara...si la Mc Donald`s venea ( la deschidere) imbracat la costum ..."ca nu merita sa intri in restaurant imbracat oricum..."

ei poate ca venea la costum ca lucra la banca...acum,dupa o vreme, se duce la "city grill" sau "pizza hut"
octopus
Postat pe 8 Aprilie 2009 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MOBILA NEOSET 2 De la: kandra 20 Februarie 2009 22:30
Ornamente de perete - cornise, frize, rozete 16 De la: GeorgianaBB 2 Decembrie 2011 17:54
Ce fac cu mobila veche? 12 De la: violet_m00n 26 Noiembrie 2011 15:48
Contemporan vs. clasic 21 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:55
idei pe reamenajare casa stil vagon. 17 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:36