Setari Cookie-uri

dormitorul

Va rog sa ma ajutati cu amenajarea dormitorului.Peretii sunt vopsiti in alb,patul bleo/gri,peretele din spatele patului cu tapet gri pal,dulap alb cu usii fumurii.Ce culori pot folosi la covor,perdele,draperii si alte accesorii?
tony170863
Postat pe 12 Noiembrie 2008 15:24
eu personal as rupe din culorile alb-gri care predomina cu un rosu bordo sau un verde cardinal
luminitagrigoriu
Postat pe 11 Decembrie 2008 17:33
adu indormitor culori vii..rosu cel mai mult,...roz...verde...yo anul trecut miam achizitionat o canapea rosu cu negru si nu iti sp c trista eram k nu o sa imi plak cum o sa vina...dar nu iti sp cat de fericita am fost cand a ajuns aks...e toata din piele ecologik...si nu am cuvinte sa imi exprim bucuria alegerii..sa schimbat total atmosfera din dormitor doar din cauza unor culorii..asa k renunta la gri...adopta culori vii...
cyoryk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:51
merg niste draperii crem deschis si covor..un gri deschis..sau o cafea cu lapte ceva...
m3rlinetza
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:32
Incearca sa utilizezi culori mai puternice la perdele si draperii, mai calde,alege culori ce se potrivesc personalitatii tale, culori care te fac sa te simti bine si sa simti caldura unui dormitor, iar covorul sa aiba o tema potrivita camerei tale si ideal ar fi sa imbine culorile ce se regasesc in camera ta, utilizeaza multe perne decorative, va da eleganta,poti aseza undeva intr-un colt si un acvariu cu niste pesti exotici, se spune ca atat apa cat si pestii alunga stresul sau poti cauta la magazine specializate micutele izvoare artificiale care sunt atat de relaxante, pentru putin romantism utilizeaza niste lumanari parfumate, care in afara faptului ca te vor relaxa, vor da si un aspect deosebit incaperii, aseaza si cateva plante exotice si vei transforma camera in propriul colt de rai...
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 01:10
Succes la decorat
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 01:10
Si eu as opta pt rosu; este nevoie de mai multa culoare...
healthy002363
Postat pe 24 Ianuarie 2009 04:12
ROSU, GALBEN< VERDE... orice numai ca sa alungi monotonia
sabyutza
Postat pe 24 Ianuarie 2009 13:30
foloseste culori vii pentru dormitor, renunta la alb, la gri ,culori neutre vei vedea ca si ambianta v-a fi alta
coollove
Postat pe 16 Februarie 2009 14:49
in nici un caz rosu in dormitor,el trebuie sa fie o oaza de liniste,iar rosu,in nici un caz,dar blu-verr,sau verde pal o sa te multumeasca cu siguranta
condo000524
Postat pe 1 Mai 2009 18:10
Zilele trecute a fost postat un articol despre un hotel a carui camare m-au impresionat placut prin amenajarea lor
Din pacate nu reusesc sa-l mai gasesc
Ma puteti ajuta?
kudika034876
Postat pe 3 August 2009 09:17
buna
daca te referi la articolul despre dormitoare vesi site Marge home colection asta era firma
luminitagrigoriu
Postat pe 3 August 2009 16:46
De la: aminaboga, la data 2009-08-03 09:17:07Zilele trecute a fost postat un articol despre un hotel a carui camare m-au impresionat placut prin amenajarea lor
Din pacate nu reusesc sa-l mai gasesc
Ma puteti ajuta?


Daca imi spui ce te intereseaza,am si eu cataloage de mobilier si reviste de specialitate si iti pot cauta poze care sa te inspire in ceea ce vrei sa faci.
Mihaela09_condo
Postat pe 4 August 2009 19:40
De la: luminitagrigoriu, la data 2009-08-03 16:46:25buna
daca te referi la articolul despre dormitoare vesi site Marge home colection asta era firma

am fost pe site ul lor dar nu este ceea ce caut
ceea ce mi-a placut la acel articol erau felul in care erau zugraviti peretii , combinatiile de culori si modelele
Oricum multumesc

ps
site-ul celor de la marge este f prost conceput
trebuie deschisa poza cu poza , ceea ce ingreuneaza navigarea pe el si face clientul sa renunte la vizionare
kudika034876
Postat pe 6 August 2009 11:36
De la: Mihaela09, la data 2009-08-04 19:40:10
De la: aminaboga, la data 2009-08-03 09:17:07Zilele trecute a fost postat un articol despre un hotel a carui camare m-au impresionat placut prin amenajarea lor
Din pacate nu reusesc sa-l mai gasesc
Ma puteti ajuta?


Daca imi spui ce te intereseaza,am si eu cataloage de mobilier si reviste de specialitate si iti pot cauta poze care sa te inspire in ceea ce vrei sa faci.


multumesc , dar eu nu sunt in Romania
kudika034876
Postat pe 6 August 2009 11:37
De la: tony170863, la data 2008-11-12 15:24:43Va rog sa ma ajutati cu amenajarea dormitorului.Peretii sunt vopsiti in alb,patul bleo/gri,peretele din spatele patului cu tapet gri pal,dulap alb cu usii fumurii.Ce culori pot folosi la covor,perdele,draperii si alte accesorii?

eu as folosi culori contrastante
culori puternice:albastru sau portocaliu eventual visniu sau roz
kudika034876
Postat pe 6 August 2009 11:52
in nici un caz rosu,este o culoare energizanta,nici albastru care iti creaza sentiment de raceala.cred ca pt dormitor ar trebui culori calde cu efect relaxant,cum ar fi galben,verde...succes.
gabytzoi
Postat pe 23 Februarie 2010 17:24
salut..

link-ul este http://www.condo.ro/amenajari/arhitectura/405/slideshow/Cum-arata-cel-mai-avangardist-hotel.html
anamaria08_condo
Postat pe 23 Februarie 2010 19:37
De la: aminaboga, la data 2009-08-03 09:17:07Zilele trecute a fost postat un articol despre un hotel a carui camare m-au impresionat placut prin amenajarea lor
Din pacate nu reusesc sa-l mai gasesc
Ma puteti ajuta?


http://www.condo.ro/amenajari/arhitectura/405/slideshow/Cum-arata-cel-mai-avangardist-hotel.html
anamaria08_condo
Postat pe 23 Februarie 2010 19:38
Este cam tern dormitorul , nu exista nici un contrast care sa-i dea viata si luminozitate .Ar fi bine ca draperiile si covorul sa fie uni , de aceeasi culoare amindoua daca se poate si in aceeasi gama de albastru - gri cu a patului dar foarte intensa , aproare spre negru.Efectul se va vedea omediat si va pune tot ce exista in camera in valoare .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 24 Februarie 2010 08:33
Rosul este o culoare care irita ochiul si nu prea este indicata in dormitor .Efectul de contrast se poate obtine si altfel .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 24 Februarie 2010 08:37
De la: valeanucarmen31, la data 2010-02-24 08:37:00Rosul este o culoare care irita ochiul si nu prea este indicata in dormitor .Efectul de contrast se poate obtine si altfel .
.......... daca tu zici asta inseamna ca ar trebui sa te mai documentezi in privinta culorilor...rosu este o culoare calda si este recomandata pentru dormitor ..:)
VEXXRO
Postat pe 24 Februarie 2010 15:38
ce mi se pare extrem de interesant e ca initiatorul topicului lasase mesajul de prin 2008 nu e problem, doar a stat pana acuma sa vada cine ce mai zice.

la fel de interesant e ca se ofera idei numai bazate pe culorile primare "rosu", albastru, galben.....wow dar sunt inca un milion de nunate pe langa ele.
mie una mi se pare de un teribil efect turcoaz in dormitor, am avut unul cu mobila maro - celebrul wenge dar mat, de pamant cu veioze si taxtile tircoaz, maxim efect, cu peretii albi.....foarte placut.

nu sunt de parere ca merg culorile "violente" - e doar o expresie, care sunt intr-adevar rosul si derivatele lui, violet, portocaliu intens, pentru ca zona este de noapte....si ne trebuie putine elemente de calmare.....
macar la un nivel inconstient...de aceea acum am mers pe verde deschis, si cum mi-am pus draperiile abia de 1 luna, efectiv am simtit ca am fi adus primavara in casa :) asa a si spus logodnicul meu, efectiv!

pe unele situri de ceva renume de mobilier se impart meniurile in zone de zi - noapte....o fi vreun motiv, nu? sunt pentru griuri, cafeniu, auriu stins, pentru cei care doresc distinctie...etc...si tot ce mai ramane este de adaugat prin decoratiuni colorate efectul final, care se poate schimba dupa cateva luni de exemplu, daca ne-am plictisit deja.

aaah, cred ca stiu de ce sunt out of date topicurile......vin mailuri de la cei de pe site cu anumite titluri, alese probabil random....si din pacate nu ne dam seama daca mai au interes sau au trecut 2 ani
toate cele bune!
dreamer_healthy
Postat pe 24 Februarie 2010 16:11
Toate culorile au nuante calde si nuante reci si daca ai fi facut studii de specialitate, respectiv artele plastice ca mine ai fi stiut asta . Spune=mi si mie cum te-ai simti intr-un dormitor rosu , relaxat ? Daca nu stapinesti o meserie foarte bine nu da sfaturi.Sa stii ca fac creatie de mobilier da aproape 10 ani si de mullte ori , de pea multe ori vad in revistele de specialitate proiecte care nu stau in picioare decit poate 10 min , care nu au structuri de sustinere dar care dau foaret bine in poza cum se spune .Nu stiu cine face selectia unor asemenea imagini dar se vede ca nu are habar daca piesele pot fi si folosite .Pacat , deoarece cei care le cumpara le iau de bune si vor sa le execute poate acasa .
valeanucarmen31_condo
Postat pe 25 Februarie 2010 07:32
in ianuarie am renovat dormitorul... am facut 3 pereti albi, unul gri (cel din spatele patului)...pe unul din peretii albi am pus un actipild tip tapet (o singura dunga) alba si cu niste imprimeuri negre catifelate, pe alt perete alb... am facut o dunga gri si am adaugat 3 rame cu poze... remele fiind rosu intens, mobila e wenge, peatul din ecopiele tot venge, perdeaua alb cu negru si am adaugat ceva accesorii rosii... eu sunt multumita de ce a iesit
DanielaD
Postat pe 28 Mai 2010 12:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dialog pt. detalii cu incalzirea in pardoseal 3 De la: inventator 25 Aprilie 2010 15:16
indepartarea vopselei de pe perete 6 De la: Ella9483 26 Aprilie 2012 19:33
ce se intampla daca nu dai cu glet? 1 De la: condo003462 16 Martie 2010 12:36
spatiu living dificil de amenajat- Sfaturi!!!??? 8 De la: mirabella_art 18 Ianuarie 2011 21:38
semineu ca sursa de caldura permanenta 6 De la: vasilemet 9 Martie 2011 23:03