Setari Cookie-uri

dati-mi o solutie

as putea sa stiu ce fel de casa e altfel cum as pute sa va ajut
vasilecroitoru
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:17
cea mai buna solutie este cu ventilatorul
vasi_hellboy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:08
Pentru a putea scapa de mucegai, trebuie sa izolezi peretii exteriori cu celuloza extrudata si cei interiori cu celuloza expandata. Daca ai facut asta, tot ce ramane de facut este sa nu ai peretii reci, adica sa ai un sistem de incalzire pe timp de iarna si sa fie camera aerisita in fiecare zi, in orice anotimp.


Cand pateam asa inainte de a face cele de sus, stergeam ca nebuna cu Domestos (sorry pt reclama), este puternic si curata foarte bine, dar cum aveam pereti niezolati si reci, mucegaiul revenea... mai ales ca mai uscam si rufe pe calorifer..


m3rlinetza
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:00
si eu am probleme cu umezeala desi este peste tot izolat, nu stiu ce altceva sa mai fac
gabi_gino2005
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:55
si eu intreb din nou ce fel de casa e
vasilecroitoru
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:01
Incercati sa aerisiti mai des.
mihaicampean79
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:55
si eu am avut aceasta problema .. cu siguranta Bref antimucegai este cea mai buna solutie
briyanaa_girl
Postat pe 23 Ianuarie 2009 02:02
sterge pereti cu clor,sau BREF antimucegai
havana_caju
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:11
Eu pulverizez peretele cu clor diluat cu apa si dispare mucegaiu ca prin minune,numai am probleme.
alidascalu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:12
De la: vasilecroitoru, la data 2009-01-22 16:01:11si eu intreb din nou ce fel de casa e
eSTE APARTAMENT.
gabi_gino2005
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:06
De la: havana_caju, la data 2009-01-23 08:11:55sterge pereti cu clor,sau BREF antimucegai

am sters cu toate solutiile posibile, da la cateva zile reapare
gabi_gino2005
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:07
Peretii trebuiau izolati cu polistiren expandat cu densitate mare sau cu polistiren extrudat. Inainte de montarea polistirenului lasati peretii sa se usuce si dati cu o solutie antimucegai. Daca tot reapare si nu gasiti sursa atunci nu veti scapa niciodata de el.Intr-adevar puteti curata peretii prin pulverizare cu clor diluat in apa, dar la la cateva saptamani tot reapare, mai ales daca aveti locuinta pozitionata pe nord.
laura_feelings
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:17
nu stiu sincer si eu am ajuns sa cred c anu exista solutii pt a scapa de mucegai,am pati acelasi lucru izolatie atat in interior cat si in exterior si tot apare
acum incerc sa spal periodic si sa dau cu solutii antimucegai
s_simmona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:02
Va propun sa vizitati pagina www.drywallteam.ro sau cea a firmei noastre www.izomil-construct.ro.tl Veti gasi totul despre igrasie si inlaturarea ei definitive. Depinde de judetul in care stati. Noi suntem din Constanta, dar consultind harta de pe drywallteam ve-ti gasi o firma cit mai aproape de d-stra, pe care sa o contactati pentru lamuriri. Va asteptam pentru orice intrebare la izomil.construct@gmail.com
izomil
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:20
Mie mi s-a intamplat acelasi lucru , in conditiile in care peretii sunt izolati.Am spalat peretii cu o substanta impotriva mucegaiului, etc dar mi-am cumparat un dezumidificator care absoarbe umiditatea din camera.Costa foarte putin si este foarte practic.
kudika080196
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:26
Daca mucegaiual apare in bucatarie respectiv balcon(daca comunica cu bucataria) folositi un ventilator (hota) si incercati sa aierisiti incaperea cat mai des. Daca apare in baie, de obicei apare la colturi poate va-ti intrebat de ce la colturi pentru ca acolo se pierde caldura cel mai usor (transferul termic de caldura cel mai bun din pacate) Daca e izololat pe afara e cam nasol pentru ca sunt firme care fac izolatia cam in bataie de joc (pun material intre rosturi=> izolatie egala cu zero pentru ca acel material e acelasi lucru ca si cum ar fi un zid acolo (notiunea de punte termica) care transfera caldura mult mai bine decat polistirenul) Daca acea punte termica mai e si in apropierea coltului din baia dumeavoastra atunci aveti sanse de peste 90% sa va apara mucegai. Daca e izolat pe inautru, materialul intre perete-polistiren trebuie sa fie continuu, orice lipsa duce la mucegai. La fel aerisiti cat mai des. In camere folositi un schimbator de caldura (e un dispozitiv care va aeriseste camera fara a scadea temperatura in camera foarte mult (iarna) foloseste un principiu simplu aerul care iese din camera il incalzeste pe cel care intra si invers vara bineinteles daca exista o diferenta de temperatura intre camera si mediul exterior) sau o solutie mai ieftina si mai simpla un dezumidificator

Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:27
Eu am incercat sa vopsesc peretii cu un amestec de piatra de vie cu var, dar mucegaiul a reaparut. Mi-a recomandat apoi cineva sa folosesc izolatia bituminoasa: se aplica pe pereti cu bidineaua. Desi sperie la inceput culoarea neagra a izolatiei, se acopera foarte bine cu vopsea lavabila(nu este nevoie de mai mult de doua straturi de vopsea). Este o solutie rapida si ieftina. Eu, impreuna cu sotul meu, am izolat bucataria si camara in doar 2 zile.Rezultatul a fost foarte bun.
corbeanu_oana2000
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:29
Este mai greu sa vad de unde vine umezeala;stau la etajul 5 si nu-mi pot imagina de ce atita mucegai;
getasart
Postat pe 26 Ianuarie 2009 18:27
In primul rand nu este mucegai este condens si apare datorita incalzirii neuniforme,lipsei de aerisire,uscarea rufelor in casa s.a.m.d.
Trebuie sa incerci sa elimini cauza si abia dupa aceea putem vorbi despre eliminarea efectelor.
Trebuie facuta distinctie intre igrasie care este umiditatea ascendenta care provine dintr-o izolare necorespunzatoare fata de sol si condens care apare in locurile in care apar punti termice.
Puntile termice sunt cauzate de lipsa incalzirii uniforme,de un numar mare de vapori in aer(care pot provenii de la o incalzire cu flacara deschisa gen soba cu butelie sau aragaz,ca si de uscarea repetata a rufelor in camera respectiva)
Daca nu ati inteles ceva intrebati-ma pe forum,in functie de timpul disponibil am sa va raspund.
design
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:08
ca sa scapi de mucegai dai amorsa antimucegai mai tare adica pui apa la jumatate decat e normal si dupa 2 ore dai vinarom tot antimucegai dar astea dupa ce ai slefuit si reparat....
250968
Postat pe 29 Ianuarie 2009 18:48
Am gasit 2 tipuri de solutii antimucegai Dufa: una care se pune in varul lavabil si altul care se aplica la fel ca celelalte.Incearca si tu, la mine a dat reazultate.
lidiac
Postat pe 31 Ianuarie 2009 12:41
Am izolat si eu si este minunat. Se deschid insa geamurile de 2 ori pe zi.
dr2000_condo
Postat pe 6 Februarie 2009 16:56
Buna! Piatra vinata dizolvata in apa este un bun inamic impotriva mucegaiului.
mcmarimar2002
Postat pe 8 Februarie 2009 01:02
Am citit si eu mesajul sau mai bine zis ideea cu piatra vanata, si vreau sa spun ca nu am incercat niciodata, dar cred ca e o idee buna. Abia astept sa o pun in practica, sa vad daca da rezultatele scontate.Si eu am mucigai la greu, si nu stiu cum sa scap de el odata, si cu preturi reduse totodata. Piatra vanata e la indemana oricui.Multumim pt idee.

Postat pe 8 Februarie 2009 16:46
eu am mucegai la colturi, partea de sus, desi aerisesc mereu

Postat pe 8 Februarie 2009 17:06
Eu am scapat cu succes de mucegai utilizand Virkon - se gaseste in orice farmacie veterinara, fiind folosit pentru dezinfectia grajdurilor si cotetelor (un pliculet costa pana in 10 lei si dintr-un pliculet se prepara 5 litri solutie.

De asemenea am achizitionat un dezumidificator care s-a dovedit eficient. Virkonul distruge mucegaiul, dar pentru a preveni reaparitia lui am ales sa tin sub control si umiditatea.

Succes.
MarinAlina82
Postat pe 10 Februarie 2009 20:40
Este coresct sa utilizezi dezumidificatorul,dar din nefericire acesta asupra efectului(umiditatea) nu asupra cauzei.
Mai ales in constructiile de beton fara inzolatie la interior nu se rezolva mare lucru.
Mai nou a aparut pe piata un nou produs AVITOP,care are efect termoizolator si permite in acelasi timp peretelui sa respire,la ora aceasta l-am testat si ii urmaresc modul in care acesta se comporta.
design
Postat pe 11 Februarie 2009 19:30
spala bine cu clor peretele aeriseste camera regulat si evita cat poti aburul de bucatarie

Postat pe 13 Februarie 2009 11:26
Din cate stiu exista in magazinele specializate pe astfel de produse o solutie de curatat peretii,contra mucegaiului.La metalo-chimice gasesti.Si parinti au avut problema cu mucegaiul nu stiu exact cum se numea solutia. Daca vei intreba pe cel care vinde iti va sti spune este ceva care se dilueaza in apa si stergi peretele cu o carpa) si a sters peretii cu ea.A lasat sa se usuce si a repetat treaba asta de 2-3 ori.
angela_daciana_condo
Postat pe 13 Februarie 2009 12:23
Si noi ne-am confruntat cu Mucegai, Condens..., dar am izolat peretii dupa care am facut o pasta compusa din clor Ace si Amidon alimentar de porumb, este destul de ieftin si da rezultate extraordinare. Mai este o chestie..., pastrati o temperatura constanta in casa, adica in toate camerele. Daca nu folositi una sau doua camere nu le inchideti caloriferele, faceti cea mai mare greseala. Aerisirea este si ea indicata macar 1/2 ora pe zi.
kudika126806
Postat pe 13 Februarie 2009 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soba cu petrol 11 De la: barta_andras 28 August 2013 05:13
aragazul... 10 De la: nalk86 31 Ianuarie 2010 23:04
VENTILATOR CT 1 De la: kudika416079 31 Iulie 2011 15:30
¨legatul casei¨ 3 De la: condo000798 16 Octombrie 2009 10:40
totul a inceput odata cu termopanele 1 De la: adriano 23 Septembrie 2009 08:11