Setari Cookie-uri

Brazi in ghivece - aveti idee unde gasesc ???

Buna ziua !! M-am hotarat sa nu mai cumpar un brad taiat pt. Craciun,si doresc sa cumpar,un brad in ghiveci,frumos,de cca. 180 - 280 cm. Stie cineva unde pot gasi? vreun site,o firma,pepiniera etc. ???Sper sa-mi raspunda cineva in timp util...
libra66
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:42
buna! este pntru prima data cand comunic pe acest site cu toate ca citesc mereu mesajele sunt utile si am citii intrebarea ta. trebuie s iti spun ca am vazut brazi in ghivece la METRO si BRICOSTORE. O zi buna va doresc.
ionutu
Postat pe 26 Noiembrie 2008 09:00
Multumesc mult,poate trec chiar maine pe la Metro ,ca in week-end e cam aglomerat....
libra66
Postat pe 26 Noiembrie 2008 20:54
sa ne spui ce ai gasit si la ce preturi. si pe mine m-ar interesa. se pot pastra de pe un an pe altul? o sa fie cam greu....intr-un apartament
stella_m
Postat pe 27 Noiembrie 2008 09:59
www.arflora.ro

eu am cumparat de la ei un bradut in ghiveci. Are 50 cm si a costat 45 lei. Il tin la niste prieteni pana la Craciun si apoi, maxim 7 zile in casa, impodobit. O sa il duc la casa de la tara si la primavara il transplantez in ghiveci mai mare. O sa vad cat timp pot face figura cu transplantatul si daca nu merge, il pun in gradina si il vom impodobi acolo.
mokus1
Postat pe 30 Noiembrie 2008 23:04
tocmai am primit si eu un mesaj si vi-l retrimit pentru cei interesati: http://plantambrazii.ablog.ro/
adinamanuela
Postat pe 2 Decembrie 2008 07:47
la OBI 45 ron
e micut.am citit pe forumuri ca e posibil sa nu aiba radacini.eu mi am luat si sper sa aiba ,pentru ca vreau sa il plantez,altfel o sa ma simt vinovata ca a mai fost taiat un bradut si eu l am cumparat.
kudika087312
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:54
Va multumesc tuturor.....nu am gasit ce am nevoie...ca si voi am gasit brazi micuti aprox.50 -100 cm. Camerele mele sunt imai inalte ,aprox 3 m si am nevoie de un .brad inalt,se pare ca va trebuisa accept unul...taiat.Oricum sotul meu spune ca sunt sanse extrem de reduse ca un brad in ghiveci sa stea cca 2 saptamani in casa la temperatura de 20-22 grade si apoi sa se prinda .... Apropos de bradutii vostrii...incercati sa-i plantati pereche ,astfel au sanse mai multe sa se prinda..... prostiore,superstitii...
libra66
Postat pe 11 Decembrie 2008 22:08
Si eu mi-am luat de la un prieten un bradut in ghiveci, e argintiu si inaltimea cu ghiveci e undeva la 1,2 m. Nici nu se compara cu un brad artificial sau cu unul taiat.
El m-a asigurat ca are radacini (dupa ce m-ati speriat cu post-urile voastre).
Azi l-am primit ... deabia astept sa il bag in casa si sa il impodobesc.
Cu riscul sa fac reclama ... el are si ceva site de unde cred ca puteti sa comandati www.bradulmeu.ro si daca sunteti din Cluj-Napoca pretul poate sa ajunga si la jumatate!
Pacat ca nu se pot pune poze sa ma mandresc si eu cu bradutul meu.
grati_dicu
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:54
0768 / 639 219 este numarul florariei de unde am luat brad de 1.80m si adus acasa este o pepiniera in voluntari.succes.
lordutu
Postat pe 13 Decembrie 2008 09:04
brad in ghiveci la dimensiunea pe care o vrei, gasesti vis-a-vis de Intreprinderea Neferal, dupa ce treci de Sell Gros din Pantelimon, treci podul si imediat pe dreapta este un complex mare doar pentru plante si cu brazi in ghivece. Sarbatori fericite!
kudika121459
Postat pe 13 Decembrie 2008 11:21
In Aiud, jud.Alba prin intermediul presedintelui organizatiei municipale a Partidului Ecologist Roman, sau la intrarea in Alba Iulia dinspre Sebes, la magazinul de langa podul Saligny.
gioglovan
Postat pe 13 Decembrie 2008 12:39
Asociatiile Terra Ecologica si EcoAssist iti ofera acum varianta ecologica: brad in container de la Institutul de Cercetare si Amenajare Silvica.

Iata ce trebuie sa faci tu:

Pana pe 15 decembrie te hotarasi si ne trimiti o comanda ferma (pe adresa: Liana@EcoAssist. org sau Simona_Dragusanu@ yahoo.com ) din partea ta sau a cunoscutilor tai (aceasta oferta este pentru Bucuresti).

Posibilitatile sunt urmatoarele:

* Brad in container = 150 RON
* Molid in container = 100 RON

Inaltimile din care iti poti alege:

* 1 metru
* 1,5 metri
* 2 metri

Apoi, in weekendul 20/21 decembrie coniferele vor fi aduse in Bucuresti, conform comenzilor primite (cei care se anunta interesati vor primi si informatii referitoare la locul exact in care vor fi adusi. situatia in prezent este urmatoarea: se asteapta o confirmare din partea Administratia Lacuri si Parcuri pentru loc de amplasare si vanzare).

Mai mult, odata cu bradul sau molidul in ghiveci, primesti si instructiunile de „pastrare in casa" astfel incat acesta sa nu moara. (exista si acest risc, deci cine cumpara trebuie sa fie putin mai grijuliu..)

Ulterior, pe 10 ianuarie 2009 (a doua sambata a lunii) vom merge sa-i plantam, alaturi de toti cei care au solicitat brad in container. Insa atentie: vom planta brazii care nu au murit in apartament!

Plantarea se va face pe un teren din Mogosoaia (obtinut tot de la Institutul de Cercetare si Amenajare Silvica).
m0nica
Postat pe 13 Decembrie 2008 13:10
Daca vrei grad in ghiveci si sa fie mai ieftin poti gasi la facultatea de Agronomie.
mustaine1987
Postat pe 13 Decembrie 2008 13:41
poti cumpara brd in ghiveci la 180-200 cm de la orice ADP de sector . au magazine specializate. In sect. 4 este la Brancoveanu, Gradina de Sud. Foarte frumosi.
sena_condo
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:25
Sunt adepta bradutilor in ghiveci sau a bradutilor artificiali!
De ani de zile eu nu mai cumpar brazi taiati.Ultimul bradut l-am avut de la ADP de cca 1,20 m inaltime si l-am tinut doi ani. Pomul nu a murit dar am fost sfatuita sa il replantez intrucat radacinile cresc nu ar mai fi avut loc in ghiveci si ar fi murit.
Deci brazii in ghiveci rezista cca 2-3 ani in functie de inaltime dupa aceea trebuiesc replantati fie in ghivece mai mari fie direct in teren.
Pe perioada cat l-am avut primavara am facut si sirop de muguri de brad!
Eu l-am replantat in teren la si ii merge f. bine.
Anul acesta voi cumpara tot un bradut in ghiveci! Cred ca merita efortul!

Este cruda soarta brazilor din Romania si de aceea eu ii si boicotez pe cei care vand brazi taiata!

Postat pe 13 Decembrie 2008 21:35
Am eu unul pe care il tin pe balcon de vre-o 2 ani, si are in continuare 25 cm.

Recomandarea mea, pentru a nu lua teapa- mergi la o gradina botanica. Sau ca mine, mergi toamna tarziu pe o partie si salveaza un bradut de la ...curatarea partiei pt ski.

adi_stan80
Postat pe 14 Decembrie 2008 10:27
Buna,
Am cautat si eu si cel mai bine este sa te duci la Institutul de Agronomie, pe la Sofitel este.
Au de vanzare brazi cu radacina de la 0.5 - 1m la 80,100 lei, pana la brazi de 2m undeva pe la 200,300lei.
Eu cred ca acolo e cel mai sigur... am luat anul trecut brad "cu radacina" dar nu avea decat un ciot mic si s-a uscat... cu toate eforturile noastre:(
Daca vrei poti sa suni sa te asiguri, raspunde o doamna care este amabila si iti da toate informatiile.
Succes
enache_c
Postat pe 15 Decembrie 2008 09:27
GASESTI LA CITY-GARDEN-VITAN(LINGA SPITALUL SF.IOAN)-ROMSTAL SI CITY GARDEN-PIPERA(VIS-A-VI DE CLADIREA VODAFONE),SOSEAUA BUCURESTI-NORD-VOLUNTARI
dyamond
Postat pe 15 Decembrie 2008 13:30
Cauta pe Net "brazi inghiveci .Eu am gasit nr. tel: 0755149632Pentru cei ce nu sunt in Buc dureaza 48 ore sau daca esti din Buc dureaza 24 pre .Brad : 1 m. pret : 266 lei .Cu stima, Anca.

Postat pe 15 Decembrie 2008 19:44
Ma intereseaza sa salvez un bradut de la "curatarea partiei de ski" dar am voie sa ma duc sa dezgrop bradutul?
Si probabil trebuie sa ma urc sus pe munte ca sa gasesc unul, nu-i asa?

Postat pe 15 Decembrie 2008 20:45
la honbarch sint brazi cu 59 ron
cryssa_cris
Postat pe 17 Decembrie 2008 21:31
Pe sos.Petricani aproape de Mobexpertul din Pipera,este o pepiniera si au si preturi bune.
aez
Postat pe 18 Decembrie 2008 08:39
In Italia. Ei au numai brazi artificiali sau vii in ghiveci.
taloss
Postat pe 23 Decembrie 2008 15:24
magazinuldebrazi.ro
au marfa frumoasa.acum depinde daca o sa va convina preturile
Gheorghita_Viorel_1
Postat pe 17 Decembrie 2012 17:44
si daca il luati de pepartie sau de pe munte si nu aveti autorizatie de la padurar,va aranjati de-un dosar
Gheorghita_Viorel_1
Postat pe 17 Decembrie 2012 17:46
De la: taloss, la data 2008-12-23 15:24:43In Italia. Ei au numai brazi artificiali sau vii in ghiveci.


muza_ta
Postat pe 17 Decembrie 2012 17:49
Si in Germania sunt ! Gasesti la orice Gartencenter
Rotty_
Postat pe 17 Decembrie 2012 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Centrala pe lemne sau gaz? 115 De la: alexa_a_condo 14 Decembrie 2016 20:14
totul despre amenajari interioare 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 20:04
stilul suedez 9 De la: luminitagrigoriu 2 Februarie 2010 17:00
Consolidarea si amenajarea unui beci 8 De la: condo001653 1 Aprilie 2014 12:45
apropo de factura de gaze 1 De la: condo000524 2 Iunie 2009 17:22