Setari Cookie-uri

Amenajare garsoniera cu chirie

Buna,
Tocmai m-am mutat intr-o noua garsoniera dar din pacate nu e a mea ci stau cu chirie. Nu arata stralucit si as vrea sa fac unele imbunatatiri doar ca nu stiu cat se merita sa investesc daca nu stau acolo doar un an de zile. M-am gandit sa iau mocheta pe jos ca am auzit ca sunt unele modele destul de ieftine (momentan pe jos e linoleum si un covor oribil). Apoi as vrea sa iau o biblioteca pentru ca nu am unde sa-mi pun cartile ( si am multe). Si as mai vrea sa iau un birou nou ca cel de-acolo e foarte vechi. In rest am sa mai cumpar si cateva decoratiuni sa personalizez spatiul si sa-l inviorez un pic. M-am gandit sa schimb si perdeaua si draperiile.
Voi ce ziceti? Si voi a-ti proceda la fel? adica nu ma complic cu atatea schimbari? Pana la urma nu cred ca va fi o avere, doar ca ma gandesc ca va trebui sa car mult mai multe lucruri cand am sa ma mut din nou.
Astept parerile voastre.

Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:44
nu cred ca ar trebui sa investesti prea mult...eventual amenajeaza cum iti place cu produse cat mai ieftine. asta e parerea mea
vasi_hellboy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:20
Nu cred ca merita sa investesti foarte mult intr-un spatiu care nu iti apartine, insa pentru ca totusi vei locui acolo trebuie sa te simti bine, doar timp de 1 an va fi casa ta.Personal nu mi-a placut niciodata linoleumul, deci cred ca ai face bine sa iei o mocheta.Pe deasupra nici nu sunt scumpe asa cum spuneai si tu, le poti gasi incepand cu 5 lei/mp, calitatea ce-i drept cam lasa de dorit, dar e o investitie buna pe termen scurt...in ceea ce priveste mobila...poate sa achizitionezi niste rafturi,daca totusi exista un birou si este doar vechi si nu in stare deplorabila, poate ca ar fi mai bine sa recurgi la niste autocolant, este destul de ieftin si usor de aplicat, asa ca poti realiza dintr-un birou vechi unul ideal pentru tine,perdelele si draperiile dau un aer cald si chiar cred ca ar trebui sa-ti iei unele si poti cumpara si ceva plante ca sa invioreze atmosfera.Ce-i drept iti va fi destul de greu la mutat, dar cred ca merita...doar tu locuiesti acolo si trebuie sa te simti ca acasa.Succes la amenajat!
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 14:39
Salutare!
si eu sper sa ma mut cu sotul de la 1feb intr-o garsoniera cu chirie si nici nu ma gandesc sa nu mi-o aranjez pe sufletul meu...Vb aceea:voi sta cel putin un an si nu as putea sa stau intr-o casa fara personalitate..Proprietara apart pare destul de flexibila(in sensul ca vrea sa ne zugraveasca in casa inainte sa ne mutam) si mai mobileaza&utileaza cu ce lipseste...Dar nu cred ca mi pune si tapet cum vreau sau nu-mi ia covor cu matzisori etc etc..Asa ca va trebui sa investesc si eu ceva,chit ca le iau apoi in casa mea...
Pun poze cu "before""after":)
Bafta tuturor la decorat !

Postat pe 27 Ianuarie 2009 10:38
Nu conteaza ca este doar o garsoniera de bloc! Poti face din ea un taram al minunilor si al povestilor, daca stii sa creezi atmosfera potrivita. Incearca si tu!

Daca preferi stilul romantic de mobilier, cu arabescuri si flori, cu placi din sticla semiopaca sau vitrate, nu te teme sa intri in toate magazinele de antichitati care iti ies in cale; mai mult, du-te la orice targ de acest gen despre care auzi.

Chiar daca nu vei gasi de prima data masuta ori taburetul perfect, aceste locuri sunt o sursa inepuizabila de inspiratie, care te vor ajuta sa folosesti obiectele de decor pe care le ai deja.

Pe langa asta, sigur nu pleci cu mana goala, pentru ca tot vei gasi macar o agrafa sau o brosa vintage interesanta.
cxena_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 10:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cada pe colt - se merita? 35 De la: condo003123 7 Februarie 2010 17:53
ECO?? 1 De la: onutza 19 Februarie 2009 14:53
Mocheta sau parchet laminat pe scari interioare? 21 De la: kudika_1040184 20 Februarie 2022 20:05
caut zugrav 43 De la: kudika064154 20 Martie 2020 12:36
Amenajare garsoniera minuscula :) 11 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:10