Setari Cookie-uri

Amenajarea casei de Craciun

Buna,
Voi va decorati toata casa de Craciun sau doar bradul? Eu obisnuiesc sa decorez intreaga casa in spiritul sarbatorilor. Fac o serie de aranjamente cu ramuri de brad si lumanari sau globuri. Imi plac la nebunie.
Cel mai mult imi place sa aranjez masa de Craciun doar ca pana atunci mai e.
Astept si ideile voastre!

Postat pe 3 Decembrie 2008 18:48
Bravo trebuie sa fie minunat. Din pacate eu ma ocup mult de brad, putin de ferestre, unde agat ceva luminite si oleaca de masa.
Idei: fatza de masa de brocart brodat, lumanari, toate (solnitza, suport servetele)in forme de stea, sau alte forme de "iarna"si gata! E deja prea mult!
dr2000_condo
Postat pe 4 Decembrie 2008 07:00
E cea mai frumoasa perioada a anului! Ma bucur de sarbatori ca un copil si imi place sa impodobesc si sa infrumusetez intreaga casa,in curte si mai ales masa de Craciun si de Anul Nou. Nu concep sarbatori de craciun fara brad!Traim intr-o lume secularizata, dar in aceasta perioada ne bucuram toata familia si ne facem mici surprize, mici bucurii ! Desi e inca devreme, SARBATORI FERICITE TUTUROR! O luna decembrie plina de bucurie, de pace si de impliniri!
petrachec72
Postat pe 4 Decembrie 2008 08:34
SA FIM MAI BUNI,MAI FERICITI,MACAR IN ZIUA DE CRACIUN !!!CRACIUNUL CEA MAI FRUMOASA ZI A ANULUI....DE CRACIUN S-A NASCUT DOMNUL NOSTRU ISUS HRISTOS ....SA NE BUCURAM DE ACEASTA ZI/.....EU TRAIESC CU MARE INTENSITATE IN ACESTE ZILE ....SI IL SERBEZ CA PE UN ADEVARAT TATA A TOT PUTERNIC.....DOAMNE CAT DE MULT IUBESC ZILELE DE CRACIUN!!!!BUCURATI-VA IUBITI-VA SI FI-TI FERICITI IN ACEASTA SFANTA ZI !!!LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!NUMAI BUCURII SI IMPLINIRI!!!!!
babyblondy
Postat pe 4 Decembrie 2008 08:34
Pun mult pret pe lumanari, sfesnice si tot felul de candele cu motive de craciun, mult brad natural, globulete, instalatii de iluminat! acum chiar avem o multitudine de optiuni si in fiecare an imi aleg o tema: un an in toate aranjamentele predomina rosul, un an argintiu, un an albastru, in alt an le combin ; cand doresc sa imi amintesc de perioada copilariei, de vacantele la bunici scot de la pastrare globulete sau aranjamente din acea perioada care ma fac foarte fericita si nu uit din cand in cand sa mai coc cateva mere sau gutui care imprastie in toata casa un miros de basm ! Iar in aceasta perioada incerc sa aduc putina bucurie si in sufletul celorlalti, sa fim toti mai calzi, mai calmi, mai buni! Ziua de Craciun nu are farmec fara slujba de dimineata de la biserica, de fapt asta si sarbatorim, Nasterea Mantuitorului!Doamne ajuta, Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti! Toate cele bune !
petrachec72
Postat pe 4 Decembrie 2008 08:59
SA AVETI UN CRCIUN FERICIT!!!
mirella_condo
Postat pe 4 Decembrie 2008 09:22
NICI EU NU CONCEP CRACIUNUL FARA BRAD SI FARA CEI DRAGI DAR IN ACEST AN VOI FACE SI CRACIUNUL SI REVELIONUL IN SINGURATATE DACA AI OCAZIA IMPODOBESTE CASA SI FA MICI CADOURI CELOR DRAGI DACA II AI PENTRU CA E PACAT SA NU TE BUCURI SI SA NU FACI BUCURII DACA AI CUI.ITI DORESC UN CRACIUN CAT SE POATE DE PLACUT.
anaconda_1965
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:34
morosanco,..toata casa,..dar cu bun simt.nu exagera,ca iese un ghiveci incarcat.eu de cativa ani,din lipsa de spatiu,..cumpar bradut din acela mai micut,facut din crengi,are cam un metru si este foarte foarte bogat.il pun intr-un ghiveci mare cu pamant .ghiveciul il suflu cu un spray auriu,il leg cu o funda in ton cu podoabele din brad.bradul il impodobesc rapid,fiind asa de des si nemaiavand distanta intre crengi,tot ce pun pe el lipesc cu pistolul de lipit cu plastic(sper ca ati auzit de scula asta,daca nu,intrebati la electrice si cumparati si baghetele de plastic cu care veti lipi.nu ar trebui sa lipseasca din nici o casa.e bun la o multime de chestii}asa,deci,sa revenim la brad:il impodobesc in fiecare an pe alte culori.anul trecut am mers pe o combinatie de auriu,caramiziu,maro,oranj,galbui.pun pe el globuri,nuci,figurine din ceramica alba suflat cu auriu facute de mine:braduti,om de zapada,mosi,reni,stelute,etc.de asemenea pun flori.din trandafiri de plastic ordinari,daca vei contura petalele cu plastic,cu pistolul de lipit si le vei sufla cu spray decorativ "gold" ies niste minunatii.in rest,tine de gust si imaginatie...pe peretele cu bradutul,pun o coronita din crengi de brad,cumparata de pe strada,dar o aleg maaare si batutaaaa!o impodobesc in ton cu bradutul.ornamentele ptr masa sau ferestre ti le poti face singura,daca vrei sa-ti vand ponturi despre cum sa faci,..intreaba-ma si revin,deocamdata nu vreau sa va stresez cu multa polologhie si in plus,am treaba,lucrez la aranjamente ptr craciun.:)
prosit_condo
Postat pe 4 Decembrie 2008 20:22
Draga Prosit, eu chiar sunt amatoare de ponturi despre aranjamentele de Craciun. Chiar vreau sa fac ceva mai deosebit si as avea nevoie de o mana de ajutor. Multumesc mult! Daca nu te deranjeaza, poti sa-mi scrii la marianacerna@yahoo.com
marianacerna
Postat pe 4 Decembrie 2008 22:24
Prosit, casa ta arata cu siguranta foarte frumos de Craciun.
Ai niste idei minunate si daca nu iti cer prea mult te-as ruga sa imi impartasesti si mie cat mai multe idei de decor, sa imi pui si niste poze. Multumesc. luca_larisa62@yahoo.com
larisadolea
Postat pe 5 Decembrie 2008 08:39
prosit, de unde esti? hai sa facem o afacere cu podoabe de craciun. acum e cam tirziu, dar ce zici de la anul? scrie-mi la vivacedonna2005@yahoo.com
vivacedonna
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:51
fetelor,din pacate la vremea asta,mi-e cam greu sa va raspund la fiecare in parte ptr ca sunt presata de timp.sunt contra cronometru cu ornamentele{le fac ptr vanzare}.intru doar seara,dar,..hai sa va scriu aici cate ceva.ptr figurine,vedeti ca este o pasta ptr modelaj in magazinele metro,real,sau magazine hobby.are 500 gr,nuanta ceramicii,sau alb.are avantajul ca se usuca singura cam in doua zile,nu trebuie arsa in cuptor ca alte paste.este de la firma "das"costa vreo 7-8 lei.din ea,intindeti o foaie,ca pe orice coca,si cu formele de checsuri decupati stele,brazi,etc.cu o scobitoare puteti face si modele pe ele.sau va puteti juca facand obiectele din mana,..ca si cu plastilina.cand sunt uscate,le suflati cu spray auriu sau argintiu,sau le colorati cum vreti,dupa cum va permite timpul.le puteti face gauri sa le agatati in brad,sau le puteti lipi cu pistolul . acum, un aranjament de masa:luati un vas,ghiveci,cosulet,platou,..arata bine un platou patrat,cumparati unul ieftin,din plastic,chiar si un chitch din acela cu floricele,faceti ceva modele cu pistolul cu plastic pe el,si suflati-l cu auriu!evitati sa spreyati mijlocul lui,acolo lipiti o bucata de polistiren,ramas de la izolatia blocurilor.gros cam de 3 degete,..o suprafata cam cat palma.scobiti cu cutitul o gaurica in mijloc,bagati niste plastic cald din pistol si bagati repede lumanarea in ea.asteptati intotdeauna cateva secunde pana se intareste.bagati crengute de brad din ghirlanda artificialape fiecare capat al crengutei dati cu plastic cald si il infigeti repede in polistiren.dupa asta incepeti si lipiti pe crengi funda,globuri,nuci,conuri,etc.aici,intervine imaginatia.ps,daca vreti sa le faceti din brad natural,(si pentru asta va dau un 10)folositi burete de florarie in loc de polistiren,pe care,il veti uda putin cand aranjamentul e gata.spor la treaba!(care aveti magazine kaufland,vedeti ca au lumanari la preturi tare bune) de va poticniti,intrebati,revin cu lamuriri!
.
prosit_condo
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:46
interesante sfaturi prosit dar pentru mine cred ca amenajarea perfecta de craciun ar fii un cadru mirific al maldivelor
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Decembrie 2008 08:00
Prosit, esti o draguta! Sunt convinsa ca stii o sumedenie de ponturi pentru astfel de amenajari. Iti multumesc mult pentru tot ce ai impartasit aici. Daca totusi gasesti timp, mi-ar placea sa colaboram...chiar si dupa sarbatori cand se termina iuresul asta...marianacerna@yahoo.com
PS. Trebuie sa-ti spun ca la tine am auzit prima data de acest pistol de lipit. Nici nu stiam de existenta lui, probabil nu sunt singura...

Toate cele bune!
marianacerna
Postat pe 7 Decembrie 2008 11:39
Si eu iubesc aceasta sarbatoare....celebreaza viata,si ador toata atmosfera specifica...Nici la mine nu a lipsit bradul niciodata ,si au fost mereu mari,inalti,dar noi decoram in general,doar pe rosu,si nu ne-am plictisit.De asemeni ma ocup de decorarea usii de la intrare fac coronite din crengi de brad,sau un altfel de ornament in functie de ce am la indemana si de inspiratie..am un felinar din metal ,destul de inalt,in care pun o lumanare mai mare,rosie,care sta undeva langa usa de la intrare,in curte.Si pe exteriorul casei,in partea catre strada,pun un mijlocul fiecarei ferestre o figurina luminoasa gen,,saniuta,clopotel,iar unde este terasa/balcon pun,instalatie luminoasa si cateva ghirlande pe care le fac din crengi de brad,rafie colorata si ornamente putin mai mari,pe care le-am facut din rest de polistiren - am potcoave,si stelute ,pe care le-am dat cu spray colorat.Cel mai mult insa,imi place pregatirea mesei de Creciun, unde nu lipsesc sfesnicele cu lumanari rosii ,cu tot fastul,dar cu stil,nu incarcat, alaturi de cei dragi. Sa vina Craciunul !
libra66
Postat pe 9 Decembrie 2008 13:44
Mie imi place sa pun luminite si la geamuri, nu numai in brad. Plus ca de cand a aparut fetita mea(care are 1 an si 7 luni) pun pe geamuri tot felul de mos craciun,saniute,globulete si braduti care se lipesc. Au aparut acum tot felul de minunatii:unele sunt doar abtibilduri,altele lumineaza,de abia astept sa decorez!
kitty_kys
Postat pe 15 Decembrie 2008 08:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parchet zgaraiat - mai are vreo sansa? 8 De la: kinder_condo 25 Iulie 2010 12:47
dormitor cu pat rotund 8 De la: condo010101 29 Septembrie 2010 16:40
Culori pentru bucatarie 35 De la: IULIA_ANDR 16 Ianuarie 2015 11:28
voi credeti in feng shui? 120 De la: artafengshui 1 Aprilie 2010 17:29
material de constructie. Lemn sau BCA, caramida? 65 De la: kudika351740 14 Ianuarie 2011 11:16