Setari Cookie-uri

Plasma sau LCD?

Care varianta este mai buna? Ce imi recomandati sa cumpar?
alexa_a_condo
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:20
iti recomand un LCD, desi plasma are calitate video mai buna are multe dezavantaje, printre care: nu poti inclina plasma, tot timpul trebuie sa fie dreapta in pozitia de functionare (are si un senzor in interior care arata daca sa culcat si se pierde garantia), consum mare de tensiune, greutate mare, ventilator pentru racire (care normal ca orice ventilator face zgomot).

pe cealanta parte LCD-ul este mai usor are durata de viatza mai lunga si daca vrei calitate mai mare poti alege o varianta care suporta FULL HD.

In concluzie, LCD-ul este mai fiabil.
gavagiuc
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:53
LCD
playboy
Postat pe 23 Decembrie 2008 12:23
plasma are calitate mai buna a imaginii,ca si durata de functionare are cam 100 000 ore,adica te tine mai bine de 20 de ani daca nu te uiti mai mult de 8 ore pe zi.Asa ca PLASMA
dananghel
Postat pe 23 Decembrie 2008 16:03
Ai idee care este diferenta intre contrast normal si contrast dinamic ?
gherghe_madalin
Postat pe 25 Decembrie 2008 08:12
pretzul ,poate fi o calitate sau un handicap.depinde de unghiul de vedere.in rest e buna oricare din variante.
lucianmaru
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:30
Eu am un LCD Panasonic de 2 ani.Il recomand oricui,merge super
z_flin
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:59
De la: lucianmaru, la data 2008-12-26 15:30:25pretzul ,poate fi o calitate sau un handicap.depinde de unghiul de vedere.in rest e buna oricare din variante.


sunt perfect de acord. eu am o plasma si nu pot spune ca e mai buna sau mai putin buna decat un lcd.
mai depinde evident si de marca...conteaza enorm.
chandramuki_md
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:08
Un LCD PHILIPS si pa la restul televizoarelor....In rest,mai depinde si de ce PHILIPS alegi...
cariusion
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:07
In ciuda faptului ca plasma are o calitate mult mai buna a imaginii, din punct de vedere al banilor nu iti recomand plasma; la cumparare e evident mai scump, iar la consum depaseste lcd-ul de vreo 6 ori. Daca te uiti la tv din cand in cand sau daca ai vreun ps3 plasma e ptr tine, dar daca vrei sa-ti cumperi un tv doar sa fie... lcd!
SimpluOvidiu
Postat pe 17 Ianuarie 2009 09:35
sincer am si plasma si LCD-uri insa diferenta este doar de faptul cum se vede..la plasma s vede mai bine insa e mai scumpa.. acum depinde si de venitul de care dispui....insa alegerea mea este plasma chiar daca e mai grea...sa fim seriosi nu o muti zilnic prin casa....de inclinat nu cred ca o inclini de 5 ori pe zi sau vreodata...
roxana_onea
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:27
aaa.... si apropo marca la care se vede cel mai bine este SAMSUNG e f tare
roxana_onea
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:28
10 000 ore de functionare ,si nu 100 000, la plasma.
pusa_dana
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:51
...si apoi trebuie umplut din nou cu gazul din interior ,...asta costa cam 1/3 din valoarea plasmei !!!Asta am aflat dintr-un magazin de specialitate /Resita !!!
pusa_dana
Postat pe 22 Ianuarie 2009 08:54
crede-ma....am de ceva timp plasma si nu am avut probleme cu ea iar atunci cand se strica oricum apar altele mult mai bune si pot sa o inlocuiesc pur si simplu.
daca e sa se strice se strica si un LCD mult mai usor
roxana_onea
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:43
Cumparatorul roman este putin informat. Nu stiu cati dintre cei care isi cumpara un televizor sunt interesati de calitate mai mult decat de diagonala. Ultima tendinta in materie de televizoare sunt cele cu plasma sau televizoarele LCD. Totusi putini sunt aceia care stiu ce inseamna unul sau altul. In continuare va voi prezenta cateva informatii pe care ar trebui sa le stiti inainte de a cumpara un televizor de ultima generatie.
Televizorul cu plasma se bazeaza pe folosirea de gaze rare gen xenon sau neon care atunci cand sunt incalzite emit lumina in spectrul RGB. Televizorul LCD foloseste cristale lichide si se bazeaza cam pe aceeasi tehnologie.
Ce trebuie sa stiti cand cumparati un televizor:
-Contrastul - televizoarele cu plasma ofera contraste mai mari decat cele LCD, iar negrul este aproape de perfectiune. Scopul urmarit este un contrast cat mai inalt.
-Rezolutia - la diagonale mai mici televizorul LCD ofera rezolutii mai mari.
-Timpul de raspuns - trebuie sa aveti in vedere daca folositi televizorul pentru jocuri video. Cu cat timpul de raspuns este mai mic, cu atat televizorul este mai performant. In acest caz plasmele sunt mai performante.
-Unghiul de vizibilitate - si in acest caz plasmele ofera servicii superioare.
-Folosirea in conditii de lumina -televizorul LCD da o calitate mai buna a imaginii.
Recomandarea mea este un televizor cu plasma, deoarece luand in considerare doar folosirea ca TV, acesta ofera calitate superioara fata de LCD. Totusi noile generatii de televizoare, fie ele plasme sau LCD se apropie unele de altele ca performante. Televizoarele LCD incep de la diagonale mai mici decat plasmele, de aceea si pretul acestora este mai mic. Totusi nu va sugerez sa va luati dupa pret cand va hotarati sa cumparati un televizor nou. Intai trebuie sa va documentati asupra performantelor, asupra informatiilor despre producator si nu in ultimul rand asupra garantiei oferite. Trebuie sa stiti ca durata de viata a unui LCD depaseste cu mult pe cea a unui televizor cu plasma in cazul modelelor mai vechi.


andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:51
10 000 de ore afost o data,de mult..........100 000 de ore,e corect ce-am afirmat.Plasma are si un timp de raspuns mult mai bun ca LCD ul......asa ca...............PLASMA clar
dananghel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:13
si inca ceva,la 100 000 de ore de functionare,daca te uiti cam 8 ore pezi(ceea ce nu cred) te cam tine................peste 30 de ani ,asa ca..........iar PLASMA.....samsung de preferat :)
dananghel
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:15
si eu recomand tot lcd.
kudika181577
Postat pe 19 Februarie 2009 02:17
eu cred ca este mai buna o plasma.. Un nene in domeniu mi-a spus ca LCD-urile se strica mult mai repede.
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 17:39
pe mine ma dor ochii cand ma uit la un lcd la distanta mica ...tremura imaginea, in schimb la plasma se vede clar si fara tremurici la scris ....
cum a mai spus cineva ... daca ai Play Station 3 mai bine iti iei o plasma ....
lcd are culorile mai vii e mai atractiv
eu o sa-mi iau un lcd pt dormitor si o plasma mare in sufragerie si asa nu o sa-mi para rau ....
adevarul e ca se vede mai fain pe plasma ... ca lcd as recomanda philips ambilight (vreau eu sa-mi iau) ...se vede fain tare ... si este acelasi model, mai ieftin, fara ambilight care sincer nu prea imi trebuie ...
rocsanyk3
Postat pe 22 Februarie 2009 04:59
mi-am luat lcd philips ambilight de 37¨ SUPER TARE!!!!! credeam ca ambilightul ala e degeaba dar e foarte fain seara ... nu te deranjeaza deloc la ochi si nu obosesti ... il recomand pe bune ...se vede clar.. nu ii tremura imaginea sau scrisul culorile perfecte .... sper sa ma tina:P
rocsanyk3
Postat pe 22 Mai 2009 01:19
Te-ai saturat de camera ta de modul cum e aranjata sau culoarea ti se pare insuportabila nimic mai simpla noi stam la dorinta dumneavoastra cere si ti se va da Tehnoconel executa amenajari interioare instalatii electrice instalatii de incalzire cat si case la rosu sau la cheie nu ezita te asteptam .Nimic mai simplu cere si ti se va da Colyn_mc3@yahoo.com
condo000741
Postat pe 22 Mai 2009 07:30
Foarte interesanta marca.
In plus, mai nou sunt modele pe plasma, care iti ofera un contrast de culori mai mare in camera...
andrei9
Postat pe 3 Iunie 2009 14:00
Cred ca ar trebui sa studiezi tu situatia inainte de a cumpara ceva. Atata vreme cat vor exista ambele tehnologii vor fi sustinatori si pe o parte si pe cealalta. Fiecare are avantaje si dezavantaje, trebuie sa tii cont de ceea ce ai tu nevoie. Andra4iubi a punctat destul de bine in postul ei. LCD-urile se pot folosi si ca monitor pentru pc, si pentru jocuri, plasma nu e asa de indicata, din cauza aparitiei fenomenului de burn-in. Bineinteles, la ultimele modele de plasma riscul aparitiei acestui fenomen e destul de redus. Pe materiale HD diferenta nu e sesizabila in privinta calitatii imaginii. Strict pentru tv, pe plasma se vede mai bine din cauza rezolutiei mai mici, 1024/768, fata de 1366/768 la lcd. Eu, dupa multa cautare pe goagal, am ales plasma si nu imi pare rau. Si, foarte important, mergi sa le vezi in actiune. Bafta.
marcellino
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:01
De la: andra4iubi, la data 2009-01-22 17:51:18Cumparatorul roman este putin informat. Nu stiu cati dintre cei care isi cumpara un televizor sunt interesati de calitate mai mult decat de diagonala. Ultima tendinta in materie de televizoare sunt cele cu plasma sau televizoarele LCD. Totusi putini sunt aceia care stiu ce inseamna unul sau altul. In continuare va voi prezenta cateva informatii pe care ar trebui sa le stiti inainte de a cumpara un televizor de ultima generatie.
Televizorul cu plasma se bazeaza pe folosirea de gaze rare gen xenon sau neon care atunci cand sunt incalzite emit lumina in spectrul RGB. Televizorul LCD foloseste cristale lichide si se bazeaza cam pe aceeasi tehnologie.
Ce trebuie sa stiti cand cumparati un televizor:
-Contrastul - televizoarele cu plasma ofera contraste mai mari decat cele LCD, iar negrul este aproape de perfectiune. Scopul urmarit este un contrast cat mai inalt.
-Rezolutia - la diagonale mai mici televizorul LCD ofera rezolutii mai mari.
-Timpul de raspuns - trebuie sa aveti in vedere daca folositi televizorul pentru jocuri video. Cu cat timpul de raspuns este mai mic, cu atat televizorul este mai performant. In acest caz plasmele sunt mai performante.
-Unghiul de vizibilitate - si in acest caz plasmele ofera servicii superioare.
-Folosirea in conditii de lumina -televizorul LCD da o calitate mai buna a imaginii.
Recomandarea mea este un televizor cu plasma, deoarece luand in considerare doar folosirea ca TV, acesta ofera calitate superioara fata de LCD. Totusi noile generatii de televizoare, fie ele plasme sau LCD se apropie unele de altele ca performante. Televizoarele LCD incep de la diagonale mai mici decat plasmele, de aceea si pretul acestora este mai mic. Totusi nu va sugerez sa va luati dupa pret cand va hotarati sa cumparati un televizor nou. Intai trebuie sa va documentati asupra performantelor, asupra informatiilor despre producator si nu in ultimul rand asupra garantiei oferite. Trebuie sa stiti ca durata de viata a unui LCD depaseste cu mult pe cea a unui televizor cu plasma in cazul modelelor mai vechi.


mikepro
Postat pe 8 Februarie 2010 03:18
De la: alexa_a, la data 2008-12-22 16:20:24Care varianta este mai buna? Ce imi recomandati sa cumpar?
La aceasta intrebare pusa astazi raspunsul ar fi clar: nici plasma nici LCD, cele mai performante la ora actuala sant televizoarele LED, si in special modelele de 200 Hz. Am vazut la reprezentanta SONY, prezentare la un televizor de acest gen, in plus cu imagine 3D, il astept sa iasa la vanzare la inceputul verii, este impresionant, ceva de neimaginat,vorbind de televizoare, daca-l vezi, ce imagine are, pui barosul pe celelalte. Model SONY LX 900.
MIKE_condo
Postat pe 11 Martie 2010 21:13
Ai dreptate in privinta tv-urilor din tehnologia noua: led Eu asd merge pe Samsung. Dar astea sunt deocamdata doar vise pentru unii dintre noi pt k pretul unuia cu diagonala de 32'' este in jur de 50 de min Modelul de la sony despre care spui tu cred ca depaseste 4000 euro si nu-si permit toti asa ceva
Best_Master
Postat pe 14 Martie 2010 17:48
Daca ar fi sa investesc atatia bani intr-un televizor, tot plasma ar fi si anume Pioneer Kuro, inca etalon in privinta calitatii imaginii.
marcellino
Postat pe 16 Martie 2010 08:53
Cateva sfaturi privind diferenta dintre PLASME si LCD-uri:

- Plasmele sunt un pic mai grele (comparativ cu un LCD cu aceeasi diagonala)
- Plasmele ofera o calitate mai buna a imaginii, culorile sunt mai naturale, iar negrul este chiar negrul cu care suntem obisnuiti.
- Pe o plasma putem vizualiza bine imaginea din orice unghi al camerei.
- Plasmele sunt mai potrivite pentru camere nu foarte luminoase, sau unde putem modifica intensitatea luminii.
- Plasmele nu sunt alegerea cea mai potrivita daca cautam un televizor pentru jocuri video, dar asta nu inseamna ca nu sunt ok si pt asta.

- LCD sunt perfecte pentru camere puternic luminate, culorile sunt vii si se vad ok
- LCD sunt mai economice din punct de vedere al consumului
- LCD sunt potrivite pentru jocuri video, pentru vizionari in format HD sau de pe calculator
- LCD nu se produc cu diagonala atat de mare ca plasmele.

- Ca si durata de viata, sunt asemanatoare, depinzand doar de producator. Preturile sunt deasemenea asemanatoare.(ceva mai scumpe plasmele).

Am gasit si un articol interesant pe tema asta: http://blog.avstore.ro/televizoare-lcd-sau-televizoare-plasma-58/
Si un film mic pe aceeasi tema: http://www.youtube.com/watch?v=rzoFoy8W2dI

Sper sa va fie de folos pentru alegere.
panda85
Postat pe 28 Mai 2010 15:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
telefoane mobile 4 De la: andrei9 3 Iunie 2009 13:37
combina frigorifica becko cu doua motoare 1 De la: kudika_929185 29 Iulie 2013 16:01
carkit 7 De la: dumitr_pap 17 Februarie 2009 02:18
cum sa faci bani 1 De la: YniMircea 27 August 2009 13:01
iphone 3gs 32gb $250,htc hero $300,blackberry tour $300 1 De la: weeezz 11 Noiembrie 2009 13:41