Setari Cookie-uri

Perete rece

Ma confrunt cu o problema.
Patul este lipit de perete dar nu are tablie. Eu dorm langa perete si e rece. M-am gandit la urmatoarea solutie si va cer parerea. Vreau sa cumpar cateva placi de polistiren extrudat pe care sa le lipesc pe perete si sa le invelesc in ceva material misto. Cred ca ar arata bine materialul respectiv pe perete si scap si de somnul "racoros". Voi ce ziceti?
Multumesc
andreiutza_condo
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:26
E o idee buna , dar nu mai bine faci o tablie tapitata , pe care sa o prinzi de perete ?
MIHAI_MAKASHAI
Postat pe 23 Decembrie 2008 09:22
Daca spatiul din camera permite e recomandabil si una si alta. Adio perete rece! Am experimentat personal la tara pe un perete construit din boltari.
emil_pislaru
Postat pe 25 Decembrie 2008 19:48
De la: andreiutza, la data 2008-12-22 16:26:00Ma confrunt cu o problema.
Patul este lipit de perete dar nu are tablie. Eu dorm langa perete si e rece. M-am gandit la urmatoarea solutie si va cer parerea. Vreau sa cumpar cateva placi de polistiren extrudat pe care sa le lipesc pe perete si sa le invelesc in ceva material misto. Cred ca ar arata bine materialul respectiv pe perete si scap si de somnul "racoros". Voi ce ziceti?
Multumesc

.. cred ca ddaca ti permite spatiul ce mai buna solutie ar fi sa plachezi peretele cu gips carton.deoarece polistirenul izoleaza termic f bine dar e recomandat mai mult pt exterior.spun asta fiindca placa de polistiren,in cazul placarii exterioare,la partea din interior pastreaza o temperatura de 6grade,indiferent de conditiile meteo de afara.iar de la partea exterioara a peretelui,care daca izolatia este facuta corect,are +6g celsius pana la partea din interior a peretelui,incalzirea se va face treptat.Astfelnu var exista probleme gen condens,igrasie.
Placat la interior,polistirenuar avea asa cum am spus mai sus 6 g. la partea din exterior.sau poate ceva mai mult in functie de temperatura din casa.Cum cladirea la exterior nu e izolata se va forma o bariera termica la partea di interior a peretelui care va fi lipita de polistiren.acesta fiind rece,polistirenul cald si datorita acestei schimbari bruste de temperatura se va forma condensul iarna si mucegaiul vara,intre perete si polistiren.
SOLUTIA:placarea cu gips carton nu va ia mai mult de 5cm din spatiul acelui perete,iar izolatia o puteti face din vata minerala.AStfel ca si in cazul placarii la exterior schimbul termic se va face treptat.De la exterior ,pana la gips carton.
IULIAN VA UREAZA LA MULTI ANI!!!!
dragomir_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 10:47
felicitari IULIAN se vede treaba ca nu ai scris in dorul lelii pe acest topic ai cunostinte destule incat sa faci o prezenta ideala acestui forum si cunostintele tale vor ajuta multi utilizatori ai acestui site, solutia peretelui fals cum ai spus si tu este ideala si sant total de acord cu ia eu am fost nevoit sa fac o izolatie cu poliester si nu am probleme dar cum am spus pe topicul privitor la,, vopsea lavabila sau var in baie" cred ca in mare parte aparitia mucegaiului este si un rezultat al utilizarii precare a spatiuluide cele mai multe ori datorita nestintei de a aerisi sau de a incalzi spatiul , inca o data bine ai venit si astept in continuare comentarii la fel de bine elaborate succes
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 11:26
De la: gigi_braicovici, la data 2008-12-27 11:26:59 felicitari IULIAN se vede treaba ca nu ai scris in dorul lelii pe acest topic ai cunostinte destule incat sa faci o prezenta ideala acestui forum si cunostintele tale vor ajuta multi utilizatori ai acestui site, solutia peretelui fals cum ai spus si tu este ideala si sant total de acord cu ia eu am fost nevoit sa fac o izolatie cu poliester si nu am probleme dar cum am spus pe topicul privitor la,, vopsea lavabila sau var in baie" cred ca in mare parte aparitia mucegaiului este si un rezultat al utilizarii precare a spatiuluide cele mai multe ori datorita nestintei de a aerisi sau de a incalzi spatiul , inca o data bine ai venit si astept in continuare comentarii la fel de bine elaborate succes

Multumesc pentru apreciere ! intru des p aici,dar nu prea postez . raman uimit insa cand ii vad pe uni ``meseriai`` dand cu parerea despre una alta,dar mai bine ar studia intai problema.pt mine constructiile sunt un mod de a mi castiga existenta,iar amenajarile si finisajele un hobyy.
LA MULTI ANI TUTUROR
dragomir_condo
Postat pe 27 Decembrie 2008 12:36
e ok si solutia data de mr.gigi dar cea mai buna solutie este izolatia exterioara, facuta cu materiale profesionale de un profesionist,si astfel nu-ti micsorezi spatiul din interior deloc,decit sa faci o investitie pe interior mai bn mai economisesti cv bani si fc o treaba profesionala pe exterior mie personal nu-mi place sa fc o treaba de doua ori,si nici sa intru in polemica cu alte persoane desi lucrez in amenajari de cv timp cam de vreo 12 ani zi de zi,din partea mea un sincer LA MULTI ANI tuturor.
danuntu_06
Postat pe 23 Ianuarie 2009 12:32
De la: untu, la data 2009-01-23 12:32:03e ok si solutia data de mr.gigi dar cea mai buna solutie este izolatia exterioara, facuta cu materiale profesionale de un profesionist,si astfel nu-ti micsorezi spatiul din interior deloc,decit sa faci o investitie pe interior mai bn mai economisesti cv bani si fc o treaba profesionala pe exterior mie personal nu-mi place sa fc o treaba de doua ori,si nici sa intru in polemica cu alte persoane desi lucrez in amenajari de cv timp cam de vreo 12 ani zi de zi,din partea mea un sincer LA MULTI ANI tuturor.
cu mine sigur nu ai sa intri in polemica deoarece eu apreciez orice meserias care are ce scrie pe acest forum , pentru mine acesta este un hobby pe care inevitabil am fost obligat sa il descopar nu am firma de constructii (de materiale daca te intereseaza ) dar am ridicat si amenajat cateva case si apartamente deci stiu cate ceva , dupa cum am scris izolatia interioara am fost nevoit sa o fac deoarece era vorba de un perete comun cu un apartament RECEEEEEEEEEEE
gigibrbr_condo
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:22
Nu cred ca ar arata bine ce-l mai bine ar fi sa izolezi tot peretele cu polistiren, gletuit si zugravit, nu este o investitie chiar asa de mare si ar fi mult mai cald in camera. Ca sa se evite mucegaiul care poate sa iasa pe tavanul dinspre peretele izolat indicat ar fii si iarna sa se aeriseasca de 2 ori pe zi si sa nu ai flori in camera.
ingridtecsi
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:46
Foarte tare ideea ta, daca incerci te rog sa ne spui cum a iesit, eu as zice sa izolezi acel perete pentru a nu mai fi rece , banuiesc ca este un perete exterior, dar oricum e prea tare ideea ta.
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 16:34
BUNA INTREBAREA,SI EU AM UN PERETE DE LA DORMITOR CARE ESTE IN INTREGIME AFARA,NU CORESPUNDE CU NICI O ALTA INCAPERE SI ESTE FOARTE RECE.MA INTERESEAZA LUCRAREA PE CARE VREI SA O FACI,SI ASA CUM A ZIS CINEVA POATE NE SPUI SI NOUA CUM A IESIT.
kudika181577
Postat pe 19 Februarie 2009 11:41
www.avitop.eu poate fi o solutie.este un termozioalnt termoactiv facut din nanoglobule de sticla si functioneaza de minune daca este aplicat cum trebuie. nu costa mai mult de 8,9 eur mp.
Avitop
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:10
Cu ani in urma aveam si eu aceeasi problema. Ditai' peretele pe exterior, in dormitor - din toamna trebuia sa dorm cu caciula :)
Stiam toata teoria cu izolarea pe exterior, totusi fiind la bloc nu aveam cum sa fac asta.
Aveam un vecin care a adoptat solutia cu ripsul, dar... eu nu aveam nici bani nici timp sa caut meserias.
Asa ca am rezolvat-o singur. Am gasit un tapet termizolant (polistiren pe o parte si carton pe alta), de 0.5, pe care l-am lipit singur. Dupa asta temperatura a crescut cu 2 grade in camera si nu am avut pb de condens.

Condensul se produce din cauza vaporilor de apa din aer, care, in contact cu suprafata rece a peretelui, condenseaza. Daca peretele care e pe exterior este izolat complet si daca polistirenul e lipit bine, nu exista motive de a se produce condens.
andrei9
Postat pe 1 Iunie 2009 16:49
Si eu am un perete rece dar care face si mucegai.
L-am dat cu Mucegai STOP si o perioada a fost ok.

Problema vine de la parchet sau de la vecin.
Duminica am scos tot parchetul venchi care incepea sa se negreasca. In camera acuma se mucegaiul si umezela. Voi izola si turna o noua sapa peste cea veche iar in spatele peretelui ma gandesc sa fac un santz cu un grilaj pt ca apa sa se scurga pe langa casa iar in final voi izola pe exterior.

Nu stiu care este problema inca dar sper sa o rezolv asa.
Am spart ca sa schimb izolatia electrica si caramida este umeda pe un perete.
DACA IZOLEZ caramida se va usca?
SAU voi face mai mult mucegai in camera SAU condens????
???????????????????????????????????????????
Toata Stima
Silviu
silviu1981
Postat pe 22 Aprilie 2010 07:12
De ce nu-l lasi sa se usuce?
Caramida va ramane tot uda daca izolezi acum, peste ea, fiind uda.
Trebuie aerisit spatiul f bine, da cu solutia de la Bison pt mucegai, care e f buna si apoi trebuie spalat bine si dat cu vopsea pt incaperi cu umiditate crescuta(savana, sticky mucegai, etc.)Trebuie sa vezi din ce cauza e uda caramida? Vecinul de deasupra are infiltratii de la baie, bucatarie, ceva tevi de apa, incalzire si ajung pana la locul acela? Ca degeaba faci orice, daca este sursa de apa pe acolo! Nu e normal sa fie uda caramida! Intai stabileste cauzele si apoi trateaza consecintele, ca altfel lucrezi degeaba! Succes!
floare_de_crin
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:27
Buna ziua!
1)Cea mai buna solutie pt.peretele rece este polistirenul extrudat de 10
2) dc aveti spatiu mic intre case merge o vopsea cu microbule de sticla impermeabila, rezistenta la frig si caldura excesiva.
3) in legatura cu sapa: sparge-o pe ce cu egrasie sau mucegai si toarna alta noua peste ea, exista riscul sa-ti iasa prin cea noua turnata.eventual hidroizoleaza bine zona( mortar impermeabil sau altceva)
dangabriel
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:51
Stimate domn,
poti izola cu vata minerala in urma tencuirii pe plasa a peretelui, dupa care poti aplica regips carton, stropirea cu antimucegai si apoi poti imbraca cu tapet sau il poti da cu lavabila, poti sa-l si pictezi cu ceva modern.
Daca iti permite buzunarul il poti izola termic pe exterior cu poliester si texturata.
Dar mai putin costisitor si usor de realizat este varianta intai.
Succes!
artdesign4walls
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:55
mucegai stop este o solutie de moment e ca si cum ai astupa cu guma de mestecat o gaura in cauciucul de masina...oricum la noi e vorba aia..."LASA ca merge si'asa ca sa am ce sa fac si la anu'!"
dangabriel
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:55
va complicati cu vata minerala
dangabriel
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:58
Stiti cumva unde pot gasi tapet termoizolant.....

Multumesc.
cristinutzah_condo
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:05
cineva aici pe forum a-si face reclama cu o instalatie de incalzire a peretelui in genul incalzirii in pardoseala ideia este ca solutii sant suficiente dar trebuiesc expuse si mai ales prezentate obiectiv
gigibrbr_condo
Postat pe 22 Aprilie 2010 15:56
Exsta solutii speciale la bidoane, care merg si colorate si se aplica in strat extrem de mic de max 5mm. Este o solutie termoizolanta doar pentru interiorul camerelor.
Anubis06
Postat pe 23 Aprilie 2010 00:12
Referitor la izolarea peretelui de capat al apartamentului, ce parere aveti despre placajele cu foi de pluta? Au un aspect decorativ foarte interesant,dar in ultima vreme nu prea le-am mai vazut in magazine.
Dar ce spuneti despre imbracarea peretelui cu lambriuri de lemn?
Mihaela09_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:47
exita N metode ...dar cea mai buna din cate am vazut este o folie de aluminiu dublu strat de 8mm grosime echivalentul a 6 de 10 mm de polistiren etrudat sau expandat...in fine ideea e ca stratul de aluminiu e indiscutabil mai bun decat un polistiren care e facut in china www.tecnol.es - materiale de constructii profesionale
dangabriel
Postat pe 26 Aprilie 2010 08:10
Decat polistiren expandat sau extrudat , mai bine vata minerala!!!!
Sau Aktivtherm!!!!
www.izolatie-termica.ro
Avitop
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:11
Buna Silviu !!!
Nu a fost pe aici de mult timp!!!
La caramida umeda dupa ce ai tratat o cu un anti mucegai bun, poti aplica un CR65 parca sau CR 160 de la Ceresit.Dupa uscare poti aplica vata minerala sau Aktivtherm. Vorbin din experienta acestei ierni unde infiltratiile de apa au fost cele care au determinat tot felul d eprobleme.
Avitop
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:14
Rugamintea noastra este sa studiati www.izolatie-termica.ro sau sa scrieti in Youtube Aktivtherm.
Deja testat de 2 ani !!!
Avitop
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:15
testat de 2 ani iar altii au experienta in asa ceva de 15 ani de zile, poti vorbi peste 8 ani dc ceea cea ai facut e in regula si nu are probleme(egrasie, umiditate etc.)
dangabriel
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:11
De la: Avitop, la data 2010-04-26 15:15:44 scrieti in Youtube Aktivtherm.
Am dat din curiozitate pe Youtube, am scris Aktivtherm si am urmarit filmul de prezentare, primul de sus care era afisat, acela cu demonstratia cu calcatorul etc. Sincer sa va spun, am mai vazut sute de demonstratii si prezentari, si "pe viu" si sub forma de filmulete, dar inca nu am vazut nici o prezentare mai penibila si mai jalnica ca aceasta, pur si simplu mi sa parut complet pe langa chestiune tipul care facea prezentarea, ca si cum pana cu o zi inainte vindea cartofi in Obor sau mai stiu eu unde si a fost luat apoi sa prezinte acel produs. Sincer, nu am nimic de castigat nici de pierdut in afacerea asta dar chestiile acestea se fac putin mai gandit, putin mai studiat, gasita o persoana care stie sa vorbeasca, care stie ce spune, care sa te atraga prin explicatiile date, tipul acela saracul era paralel cu chestiile acestea. Ma scuzati daca v-am ofensat dar asta este realitatea..
MIKE_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 17:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM SE ZUGRAVESTE? 38 De la: SABRINA_healthy 12 Martie 2013 22:43
MOBILA IEFTINA,LA COMANDA 1 De la: mirea_mob_design 4 August 2009 23:33
ce se intampla daca nu dai cu glet? 1 De la: condo003462 16 Martie 2010 12:36
Tendintele anului 2010 in designul interior 1 De la: cristianamenajari 1 Iulie 2010 16:53
bulbi de gladiole 3 De la: _oktober_ 24 Februarie 2011 11:02