Setari Cookie-uri

Admitere Facultatea de Arte

Oare cei care nu fac arte de mici nu au nici o sansa sa faca ceea ce isi doresc? :)) Eu nu cred. Intr-adevar pentru cei care fac de mici asta au sanse mult mai mari, dar cine a spus ca a-ti indeplini visul este usor. Dar asta nu inseamna ca cei care au avut "nenorocul" sa se nasca intr-o familie care nu are nici o legatura cu domeniul nu au dreptul la o sansa.
Oare marii astronauti au facut asta de mici?
Si in al doilea rand nu am spus daca am avut sau nu legatura cu domeniul de mica, asa ca sunt de parere sa mai meditati la ceea ce spuneti, Doamna Scortescu.
Si stiti de ce nu am dat la o Scoala de arte pana acuma? Pentru ca tot timpul s-a gasit cineva ca dumneavoastra sa ma descurajeze.
Cat despre parerea unui profesor, o am pe a unuia, dar ar fi foarte bine daca s-ar arata si aici vre-o unul.
In alta ordine de idei fiti sigura ca nu am sa ma dau batuta si poate, intr-o zi, o sa mai vorbim despre lucrurile astea, in alte circumstante.
Multumesc pentru "incurajari".
des_andreea
Postat pe 23 Martie 2009 20:20
Eu sunt deabea in a 11-a dar nu pot sa´mi iau gandul la ce o sa fac pe viitor. Sunt nehotarata inca.. Imi place tot ce tine de arta.. desen.. design.. dar nu stiu cat o sa ma ajute pe viitor. Cat de repede o sa´mi gasesc cv de lucru. Nu vreau sa fac o facultate si mai tarziu sa nu ma ajute cu nimic. Am vrut sa ma inscriu la arhitectura, dar nu am sanse sa intru deoarece momentan sunt la profilul de filologie si nu am mai facut mate si fizica de 2 ani. Nu pot recupera toata materia pierduta.

Some help? ..please ?!

Postat pe 3 Mai 2009 20:31
....ca tot ai spus ca iti place tot ce tine de arta, sa stii ca ai sanse pe viitor cu aceasta pasiune, poti deveni grafician, de ex, ceea ce este f. cautat, iar in legatura cu mate si fizica, nu te speria chiar asa usor, mai incearca sa te informezi cam cat timp vei face materiile acestea, la ce nivel, la baza vor fi alte materii, nu trebuie sa excelezi la cele 2, cel putin cat sa treci examenele. Bafta pe viitor si stai calm ca "dracusorul" nu e chiar asa negru cum il vedem noi!
clau003
Postat pe 4 Mai 2009 08:15
De la: des_andreea, la data 2009-03-18 18:12:17Multumesc foarte mult pentru incurajari, chiar aveam nevoie de asta, am facut deja alta facultate deoarece nu a avut cine sa ma sprijine si m-am descurajat cand a fost sa dau la facultate acum 4 ani dar acum sunt hotarata sa fac ce-mi place, nu vreau sa regret.Mai ales ca sunt convinsa ca pot si imi place foarte mult :)
Pot sa-ti spun ca si eu am facut o facultate de istoria artei,nu de design, dar la Bucuresti. Inainte de asta, cu multi ani in urma, am incercat de doua ori, dar desi eram f. buna, au fost preferati altii, ale caror nume faceau trimitere la parintii lor, nume importante in domeniul artei. Apoi, ca sa nu raman fara facultate, am urmat limbile straine, iar in timpul anului 3, (se faceau 5 ani), am incercat din nou la istoria artei si am reusit, nu chiar printre primii, dar ce mai conta? Primele locuri sunt de regula "predestinate" favoritilor, dar nu are importanta, conteaza sa fii admis. M-am descurcat f. bine in timpul facultatii, acum lucrez in domeniul artei, unde am reusit prin meritul meu, singura complet. Totul a fost ff. greu, din pct. de vedere al acceptarii de catre ceilalti, pt. ca nu aveam rude in domeniu. Dar acum, cu atat mai mare e satisfactia, cand stiu ca am obtinut totul singura, ingrozitor de greu, punandu-mi-se bete in roate, atunci si acum, dar mereu reusesc sa depasesc problemele, pentru ca sunt f. buna in ceea ce fac. Am facut si masterul, pe ascuns, ca sa nu-mi provoace probleme "binevoitorii". Acum sunt doctoranda, tot "pe ascuns", si in 3 ani voi avea diploma. Practic, s-a incercat sa mi se faca mult rau de catre colegi, si uneori au reusit, dar bataliile importante, deci "razboiul" l-am castigat, singura, impotriva mai multor persoane invidioase. De ce ti-am spus toate astea? Ca sa stii ca merita sa incerci si sa stii ca e, repet, ingrozitor de greu, d.p.d.v. al relatiilor celorlalti, care ti se vor opune, dar daca iti place sa faci artele, atunci fa-o, lupta, ca vei reusi in pofida piedicilor. A propos, faptul ca mai ai deja o facultate e un mare avantaj. Stiu din experienta mea. Vei fi f. tachinata si invidiata pe chestia asta, dar sa nu-ti pese. You are the Best! Mult scces!
Nolwenn
Postat pe 25 Octombrie 2009 11:43
eu is cu bacu in brate si vreau sa merg la aceasta facultate, am sanse? :)) mentionez ca nu am urmat nici un studiu de specialitate, liceul a fost de info, dar tot timpul ama vut caietele desenate :)) http://www.studentie.ro/admitere/admitere-Facultatea-de-Arte-Plastice-Universitatea-de-Arta-si-Design-din-Cluj-Napoca-o480 aici am gasit un link cu admiterea, poate cineva sa imi confirme daca este valabil?
mi-a intrat in cap dupa ce am citit toate articolele, si ma gandesc serios sa merg aici. astept raspunsuri, indicatii, sau poate indrumari spre ce si unde ar trebui sa merg sa intreb etc...
sf_petru
Postat pe 17 Iunie 2010 14:31
buna!
vreau sa dau si eu la Facultatea de Arta si Design din Cluj.si vreau sa stiu daca se dau si examene de admitere pe langa prezentarea portofoliului respectiv. Am auzit niste zvonuri cum ca s'ar da si examene, dar nu's "batute'n cuie"ca sa spun asa.
Astept raspuns!
Multumesc!:*
ge3e0
Postat pe 5 Ianuarie 2011 16:36
Ai mai multe probe, prezentarea portofoliului e ultima, prima proba si cea mai imputita sa zic asa e proba eliminatorie la care se da in general portret sau portret cu maini, dupa aceasta proba daca ai trecut de ea mai ai doua probe specifice sectiei si la sfarsit e prezentarea portofoliului plus interviu unde in general te intreaba din istoria artei.
witcher
Postat pe 5 Ianuarie 2011 18:16
Salut ! as vrea sa ma inscriu la facultatea de arte si design ... si as vrea sa te intreb ... examenul desen + culoare .. in ce consta ? ce fel de desen trebuie sa fie ? Multumesc anticipat !
kudika423057
Postat pe 22 August 2011 13:10
misto facultate, mult succes.
Gelico
Postat pe 29 August 2011 20:06
Buna! Am terminat acum 2 ani liceul la uman, filologie, am venit in Italia si mi'am dat seama ca am trecut fara sa vreau peste visul meu, de designer de interior si am facut numai ce au spus altii. Acum in loc sa'mi plang in pumni incerc sa remediez greseala facuta si caut cursuri pe net pt asa ceva, profilul design. In italiana m'am interesat dar nu ma simt pregatita sa fac un curs intr'o limba straina si la urma sa'mi dau seama ca nu m'am ales cu nimic si am dat banii aiurea asa ca am cautat in tara. Am gasit acest forum si am citit majoritatea parerilor, nu stiu altii cum sunt si ce vor, dar eu daca asta vreau, sunt sigura ca voi reusi, chiar daca nu am avut de'aface niciodata cu materia pe care va trebui s'o invat. Acum am nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, un link unde sa gasesc notiuni introductive, cursuri de pregatire unde sa incep sa invat pas cu pas despre ce este vorba. Am gasit pe net un curs de la eurocor dar eu cum momentan sunt in Italia nu stiu daca il pot face de aici. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!
DAdelle
Postat pe 26 Ianuarie 2012 13:58
De la: DAdelle, la data 2012-01-26 13:58:51Buna! Am terminat acum 2 ani liceul la uman, filologie, am venit in Italia si mi'am dat seama ca am trecut fara sa vreau peste visul meu, de designer de interior si am facut numai ce au spus altii. Acum in loc sa'mi plang in pumni incerc sa remediez greseala facuta si caut cursuri pe net pt asa ceva, profilul design. In italiana m'am interesat dar nu ma simt pregatita sa fac un curs intr'o limba straina si la urma sa'mi dau seama ca nu m'am ales cu nimic si am dat banii aiurea asa ca am cautat in tara. Am gasit acest forum si am citit majoritatea parerilor, nu stiu altii cum sunt si ce vor, dar eu daca asta vreau, sunt sigura ca voi reusi, chiar daca nu am avut de'aface niciodata cu materia pe care va trebui s'o invat. Acum am nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, un link unde sa gasesc notiuni introductive, cursuri de pregatire unde sa incep sa invat pas cu pas despre ce este vorba. Am gasit pe net un curs de la eurocor dar eu cum momentan sunt in Italia nu stiu daca il pot face de aici. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!



In primul rand,intoarce-te in tara!!Apoi,trebuie sa cauti prin intermediul relatiilor,un arhitect ,care sa te ajute cu informatiile generale sau un designer de interior,singurul in masura sa-ti dea toate detaliile legate de ceea ce doresti sa urmezi!Poti intra in contact cu secretariatul Universitatii de Arhitectura si sa soliciti date minime de interes!!Din pacate,doar Capitala iti poate asigura un suport didactic specializat!Cursurile sunt bune pana la un punct,dar profesionalismul se dobandeste in urma absolvirii cursurilor universitare!
MissRainbow
Postat pe 26 Ianuarie 2012 15:57
salut, daca e cineva care ma poate ajuta rog sa ma contacteze. am nevoie sa-mi faca cineva un desen, o idee pentru tatuaj, am ideea in cap deja pot sa-l si vad dar nu am talent. platesc pentu el. daca se gaseste cineva sa ma contacteze pe mail(m_claudiu16@yahoo.com) sau add m_claudiu16 pe mess. multumesc anticipat!
kudika_34360
Postat pe 29 Aprilie 2013 12:41
De la: DAdelle, la data 2012-01-26 13:58:51Buna! Am terminat acum 2 ani liceul la uman, filologie, am venit in Italia si mi'am dat seama ca am trecut fara sa vreau peste visul meu, de designer de interior si am facut numai ce au spus altii. Acum in loc sa'mi plang in pumni incerc sa remediez greseala facuta si caut cursuri pe net pt asa ceva, profilul design. In italiana m'am interesat dar nu ma simt pregatita sa fac un curs intr'o limba straina si la urma sa'mi dau seama ca nu m'am ales cu nimic si am dat banii aiurea asa ca am cautat in tara. Am gasit acest forum si am citit majoritatea parerilor, nu stiu altii cum sunt si ce vor, dar eu daca asta vreau, sunt sigura ca voi reusi, chiar daca nu am avut de'aface niciodata cu materia pe care va trebui s'o invat. Acum am nevoie de ajutorul vostru, de un sfat, un link unde sa gasesc notiuni introductive, cursuri de pregatire unde sa incep sa invat pas cu pas despre ce este vorba. Am gasit pe net un curs de la eurocor dar eu cum momentan sunt in Italia nu stiu daca il pot face de aici. Ma poate ajuta cineva? Multumesc!


Trebuie sa faci pregatire sau meditatii, daca doresti sa-i spui asa, cu o persoana care este deja designer de interior sau cu un arhitect.

Concurenta la Facultatea de Arhitectura este foarte mare si, ca atare, trebuie sa fi foarte bine pregatita.
kudika_32792
Postat pe 29 Aprilie 2013 12:49
Salut! As dori si eu sa dau la sectia foto-video si vroiam sa aflu daca la proba practica trebuie sa realiza un desen si de asemenea daca trebuie sa am un portofoliu cu 25-40 de desene. Multumesc.
Lori_Dumbrava_1
Postat pe 15 Mai 2013 19:00
Am nevoie de foarte mult ajutor! Vreau sa dau la Facultatea de Arta si Design din Cluj Napoca,la sectia Moda si Design vestimentar.Am citit ca si dumneavoastra ati terminat facultatea aceasta,iar eu am nevoie de cateva detalii.Nu am facut un liceu cu profil de arte plastice! Nu stiu din ce dau admitere, nu stiu din ce sa ma pregatesc si mai am doar un an la dispozitie. Cum as putea lua legatura cu dumneavoastra? Va rog lasati-mi o adresa de e-mail sau ceva unde va pot contacta daca doriti sa imi intindeti o mana de ajutor! Va multumesc!
kudika_930039
Postat pe 5 August 2013 22:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mai astept sau cumpar cat de curand? 10 De la: kudika_1034544 26 Noiembrie 2018 10:12
Pictura pe mobila si lemn, Pictura murala (pe perete) 1 De la: maziart 19 Iunie 2009 14:36
panouri electrice 9 De la: azazel1103 20 Iulie 2009 12:39
PESTISORI 8 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:58
amenajari interioare 1 De la: kudika_6474 3 Mai 2012 14:30