Setari Cookie-uri

zugraveala

as dori sa-mi zugravesc sufrageria,am ceva idei in legatura cu,culoarea ,precizez ca in cea mai mare parte a zilei bate soarele in ea,m-am gandit la galben lamaie desi imi plac si alte culori.doresc parerea si a unor cunoscatori.
genu0103
Postat pe 23 Ianuarie 2009 01:03
Alegerea culorilor pentru redecorarea apartamentului este o optiune personala. Trebuie sa te ghidezi in primul rand dupa propriile preferinte, dar trebuie sa stii de asemenea care sunt culorile indicate pentru fiecare incapere si ce efect au acestea asupra starii noastre de spirit.

Rosu
Aceasta culoare mareste presiunea arteriala, accelereaza bataile inimii si inspira energie, intimitate, pasiune, sexualitate. Mai mult, rosul stimuleaza apetitul, motiv pentru care este des intalnit in restaurante.

Portocaliu
Spatiile unde aceasta culoare este predominanta sunt mai prietenoase, mai familiare, motiv pentru care oranjul este potrivit pentru sufragerie. Portocaliul este o culoare ludica, inspirand creativitate, imaginatie. De aceea, este potrivita si pentru camera copilului.

Galben
Nuantele de galben sunt de asemenea calde si "primitoare", dar atrag mai puternic atentia. Galbenul iti confera o stare de bine, te inveseleste, dar utilizat in exces poate fi obositor. Este recomandat mai ales in zonele slab iluminate cum sunt holurile. Galbenul deschis si auriul sunt o alegere buna si pentru birou.

Verde
Verdele ne duce cu gandul la natura si este o culoare relaxanta. Nuantele deschise sunt potrivite pentru dormitoare, iar nuantele derivate pentru sufragerii.

Albastrul
Are un efect calmant, relaxant, motiv pentru care este alegerea perfecta pentru dormitor. Albastrul suprima apetitul, asa ca daca intentionati sa va redecorati bucataria, nu optati pentru aceasta culoare, decat daca sunteti la dieta... pe termen indelungat.

Violet
Violetul este una dintre culorile favorite ale copiilor, dar datorita agresivitatii si artificialitatii sale nu este placuta si de adulti. In schimb, nuantele mai deschise, lila sunt o alegere buna pentru orice incapere.

Culorile primare (albastru, rosu si galben) sunt nuantele perfecte pentru o incapere cu personalitate. Ele confera senzatia de putere si stabilitate. Culorile secundare (verde, portocaliu si mov) sunt ceva mai indraznete, mai extravagante. Culorile tertiare (verde-albastru, rosu-oranj, abastru-violet) sunt potrivite pentru incaperile mai sofisticate. Culorile pastelate sunt o alegere ce nu implica riscuri, ele fiind potrivite pentru orice incapere. Incaperile monocromatice (unde predomina nuantele aceleiasi culori) sunt pline de stil, ele fiind placute si pentru ochi.

Sursa: condo.ro
Sper sa iti fie de folos
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 01:17
andra4iubi,am citit raspunsul tau si iti multumesc.si eu sper sa-mi fie de folos.
genu0103
Postat pe 24 Ianuarie 2009 02:13
Pe langa semnificatia culorilor, mai trebuie sa ai in vedere mobila si accesoriile pe care le vei pune. Daca ai deja mobila, covorul, trebuie sa tii cont de ele in alegerea culorii peretilor. De asemenea trebuie sa ai in vedere si luminozitatea camerei. De ex, intr-o camera intunecata sunt de preferat culorile calde, care sa amplifice lumina, eventual un perete diferit care sa 'tipe'

In plus, conteaza foarte mult ce simti, adica ce personalitate ai si ce culoare iti place de obicei. In primul rand designul casei tale trebuie sa te reprezinte.
coral_condo
Postat pe 24 Ianuarie 2009 15:21
salutare! chiar interesant cum sa-ti amenajezi casa?!! eu mi-am achizitionat un apartament de 3 camere si singura mi-am ales culorile care am crezut eu ca ma reprezinta si cele pe care mi le doresc zilnic (cel putin 3-5 ani)sa le vad, sa ma inconjoare.....astfel ca sufrageria are peretele din fata geamului de la balcon rosu aprins,peretele de langa acesta (un perete intreg adica fara usi si geamuri)este alb si are trasat un cod de bare rosii(cum gasesti pe ambalaje )iar retsul incaperii este alb imaculat iar la ferestra am o perdea verde electric fara nici un model(cat tine peretele).....dormitorul mare l-am facut mov cu mobila neagra si accente albe(perdea,cuvertura covoare,lampi)dormitorul copilului este galben(dar sincer nu-mi place cum a iesit........cred ca am pus prea multa culoare ca este prea puternic) cu restul mobilei de culoare albastra.....baia e combinatie intre verde si potrocaliu iar bucataria este alba (avand in vedere ca in bucatarie gatesti ....inseamna ca zugravesti anual .........deci eu va recomand sa incercati ca nu aveti de pierdut prea mult...decat poate un tub de colorant..spor la lucru

Postat pe 25 Ianuarie 2009 15:10
De fapt in legatura cu zugravelile nu m-ar interesa numai culorile ci si know-how-ul adica materialele,firmele recomandate, pretul pe metru patrat,raportul pret/calitate si daca este prezent in forum cineva din Tg-Jiu care ar putea si efectua aceasta lucrare cat mai accesibil:interior casa cu trei camere,baie,bucatarie,holuri.
kudika138758
Postat pe 4 Februarie 2009 16:02
De la: andra4iubi, la data 2009-01-23 01:17:26Alegerea culorilor pentru redecorarea apartamentului este o optiune personala. Trebuie sa te ghidezi in primul rand dupa propriile preferinte, dar trebuie sa stii de asemenea care sunt culorile indicate pentru fiecare incapere si ce efect au acestea asupra starii noastre de spirit.

Rosu
Aceasta culoare mareste presiunea arteriala, accelereaza bataile inimii si inspira energie, intimitate, pasiune, sexualitate. Mai mult, rosul stimuleaza apetitul, motiv pentru care este des intalnit in restaurante.

Portocaliu
Spatiile unde aceasta culoare este predominanta sunt mai prietenoase, mai familiare, motiv pentru care oranjul este potrivit pentru sufragerie. Portocaliul este o culoare ludica, inspirand creativitate, imaginatie. De aceea, este potrivita si pentru camera copilului.

Galben
Nuantele de galben sunt de asemenea calde si "primitoare", dar atrag mai puternic atentia. Galbenul iti confera o stare de bine, te inveseleste, dar utilizat in exces poate fi obositor. Este recomandat mai ales in zonele slab iluminate cum sunt holurile. Galbenul deschis si auriul sunt o alegere buna si pentru birou.

Verde
Verdele ne duce cu gandul la natura si este o culoare relaxanta. Nuantele deschise sunt potrivite pentru dormitoare, iar nuantele derivate pentru sufragerii.

Albastrul
Are un efect calmant, relaxant, motiv pentru care este alegerea perfecta pentru dormitor. Albastrul suprima apetitul, asa ca daca intentionati sa va redecorati bucataria, nu optati pentru aceasta culoare, decat daca sunteti la dieta... pe termen indelungat.

Violet
Violetul este una dintre culorile favorite ale copiilor, dar datorita agresivitatii si artificialitatii sale nu este placuta si de adulti. In schimb, nuantele mai deschise, lila sunt o alegere buna pentru orice incapere.

Culorile primare (albastru, rosu si galben) sunt nuantele perfecte pentru o incapere cu personalitate. Ele confera senzatia de putere si stabilitate. Culorile secundare (verde, portocaliu si mov) sunt ceva mai indraznete, mai extravagante. Culorile tertiare (verde-albastru, rosu-oranj, abastru-violet) sunt potrivite pentru incaperile mai sofisticate. Culorile pastelate sunt o alegere ce nu implica riscuri, ele fiind potrivite pentru orice incapere. Incaperile monocromatice (unde predomina nuantele aceleiasi culori) sunt pline de stil, ele fiind placute si pentru ochi.

Sursa: condo.ro
Sper sa iti fie de folos



Frumoasa prezentare....

DAR nu incepeti sa vopsiti peretii cu astfel de culori tari (adica la intensitatea lor maxima) pentru ca fara mobilierul adecvat o sa iasa un kitch.Mai bine clasicul alb care nu da gres.
kbr
Postat pe 7 Februarie 2009 17:39
Salut . Si eu am o dilema.. living/ul si bucataria mea sunt open/space. Mobila este aceeasi in ambele incaperi, accentele ei fiind mocca si bamboo. ma gandeam oare cum as putea sa colorez peretii? imi dati un sfat? pls...
kudika168387
Postat pe 13 Februarie 2009 09:02
Salut . Si eu am o dilema.. living/ul si bucataria mea sunt open/space. Mobila este aceeasi in ambele incaperi, accentele ei fiind mocca si bamboo. ma gandeam oare cum as putea sa colorez peretii? imi dati un sfat? pls...
kudika168387
Postat pe 13 Februarie 2009 09:04
culoarea ocru..o parere))
cgrumazescu
Postat pe 27 Februarie 2009 18:49
Iti recomand culori mai stridente gen ciocolatiu gri petrol am trecut de etapa rosu galben si portocaliu, sa nu spun albastru si iti recomand sa incerci lemn natur sa imbaraci pereti niste lemele de stejar eucalipt sau alte fibre recomandabil gamam foioase spor la treaba costin_craft@yahoo.com amenajari interioare pentru noi detaliu conteaza restul baliverne:) o zi buna
costin_craft
Postat pe 1 Martie 2009 11:55

A t e n t i e !!!!


Stinge lumina si alatura-te si tu milioanelor de oameni care lupta pentru mediul in care traim. Ora Pamantului (Earth Hour) trage un semnal de alarma in privinta schimbarilor climatice, pune si tu Romania pe harta celor carora le pasa, nu trebuie decat sa stingi lumina pentru o ora, astazi, 28 martie, la 20.30
libra66
Postat pe 28 Martie 2009 17:28
buna ziua cred ca un maroc 18 de la caparol , deschis sau nisip sahara se poarta .

Postat pe 6 Mai 2009 19:37
eurius2001@yahoo.com.......mobil 0756727334...orice fel de zugraveala...inclusiv toata gama stucko
eurius2001
Postat pe 10 Aprilie 2010 06:21
Buna ziua

Pentru a putea sa iti faci o idee cum poti sa iti zugravesti sufrageria viziteaza site-ul www.ideidedecorare.ro Acolo sunt o multime de idei frumoase iar daca nu ai zugrav sa iti execute lucrarea te ajuta ei.
rares_rus2006
Postat pe 10 Aprilie 2010 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Amenajare garsoniera cu chirie 18 De la: anamaria_ion 1 Martie 2010 09:39
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
Vine primavara !!! 2 De la: feeleco 20 Martie 2009 14:57
Pictura pe mobilier 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:58
raschetat parchet constanta 4 De la: kudika350474 9 Ianuarie 2011 14:07