Setari Cookie-uri

De ce nu e bun aluminiul in casa ?

Si eu am pus la casa acum doi ani tamplarie de aluminiu la exterior.Dupa aceea multi mi-au zis ca am facut o prostie...Minciuni!Dupa doua ierni nu am avut pic de condens sau igrasie.Intradevar cind gatesc folosesc totdeauna hota,dupa ce facem baie deschidem geamul si aerisesc dimineata cam o jumatate de ora.Asa ca nu intra in panica,e OK.
iony_v
Postat pe 15 Martie 2009 19:02
ai pentru ca nu aerisesti corespunzator casa ar trebui sa lasi cel putin 2 ore geamurile deschise si sa ai un dezumificator sa scapi de egrasie
peretii de la exterior ii ai izolati daca nu ar trebui sa ii izolezi sa nu mai ai diferente bruste intre interior si exterior
nebunica1981
Postat pe 17 Martie 2009 09:12
De la: laura_feelings, la data 2009-01-23 15:28:00Ne-am mutat de curand intr-un nou apartament si am ales sa ne punem usi si geamuri de aluminiu in casa. Multa lume spune ca am facut cea mai mare prostie pentru ca aluminiul nu se pune in casa ? De ce ? E toxic ?
vasile_tarta
Postat pe 18 Martie 2009 21:13
De la: laura_feelings, la data 2009-01-23 15:28:00Ne-am mutat de curand intr-un nou apartament si am ales sa ne punem usi si geamuri de aluminiu in casa. Multa lume spune ca am facut cea mai mare prostie pentru ca aluminiul nu se pune in casa ? De ce ? E toxic ?
vasile_tarta
Postat pe 18 Martie 2009 21:15
buna ziua. nu ma pricep la toxicitate dar condensul naste din diferenta de temperatura si lipsa venilatiei.aici unde lucrez eu incercam sa punem la punct un sistem de ventilatie de tipul ,,usilor de la bunica,,sau in limbaj direct usa crapata. casa trebuie sa respire.atit noi cit si casa producem umiditate care trebuie sa iasa cumva afara ramine sa decidem noi cum sa o dam afara.
vasilecroitoru
Postat pe 18 Martie 2009 21:32
Nu_ti face probleme in ceea ce priveste toxicitatea aluminiului.In foarte scurt timp de la prelucrare se petrece acel fenomen numit "pasivare"care nu dauneaza sanatatii, decat hai sa zicem, a suta mia parte din totalul celorlalte toxine anorganice.In ceea ce priveste designul,fiecare cu gustul sau. Din punct de vedere termic,te-ai lamurit:sa fie cu bariera termica,iar partea "sticloasa"sa fie intr-adevar,lucrata de firma serioasa, cu garantie.Si indiferent de materialul pe care il alegi,(Al,PVC,lemn stratificat),aerisirea sau vetilatia este absolut necesara cate-un pic.Aluminiul este intr-adevar toxic atunci cand folosesti vase din acest material,in gospodarie,din care se consuma ptr.hrana ori bautura(tuica,bat-o vina!)
vasile_tarta
Postat pe 18 Martie 2009 21:56
Am de 10 ani ,geamuri exterioare din AL cu 2 sau 3 camere,inclusiv usa de la balcon ( balcon pe Nord si care a stat vreo 5 ani neinchis), sunt foarte multumit. Nu tu condens ,nici o defectiune tehnica ,rigiditate mare, usor de curatat si este ca nou. Nu aam avut probleme nici la inceput ,cand eram conectat la termoficare , vai mama nostra ce caldura aveam atunci.DE 2 ani am inchis balcoanele cu pvc, nu am condens dar pun mana cu grija pe geamuri sa le inchid sau sa le deschid.
stancu_rad
Postat pe 19 Martie 2009 18:34
Sa fi linistita;folia de aluminiu pe care o folosesti in gospodarie,nu este toxica atata timp cat se foloseste pana la cca 200 grade celsius.Sub 0 grade,cat doresti.Si daca ti-o trece vreo idee sa-mi trimiti o felie de tort ambalata in folie,fi sigura ca nu mai stau pe ganduri daca s-o mananc ori ba
vasile_tarta
Postat pe 19 Martie 2009 19:05
m-am linistit... ;)) chiar ar fi fost culmea fiindca e si atat de folosita-nu de alta....
camis_condo
Postat pe 19 Martie 2009 19:11
Alluminium & PVC Systems
Cu utilaje si echipamente din dotare proprie,executam cu profesionalism :Tamplarie aluminiu: batante, compartimentari interioare, glisante, sisteme accordion, sisteme de autoinchidere;Tamplarie PVC: plase insecte, sisteme de rulouri, dispozitive de aerisire controlata;Pereti cortina. http://www.alluminium.ro

Postat pe 1 Aprilie 2009 17:35
FALS! O fereastra din aluminiu este in general mai scumpa ca o fereastra din pvc.
biaddotex
Postat pe 3 Aprilie 2009 20:08
da,ai aceasta problema din cauza neuniformitatii temperaturii in cursul unei perioade de timp.AIci frecvent se intalnesc 2 cauze- sau faci caldura doar cand n-ai incotro si atunci o faci de genul te incalzesti la lumanare , sau structura izolatorului termic este la pamant-n-ai o grosime a peretelui adecvata sau peretii respectivi sunt in calea unui curent de aer ff puternic(cazul apartamentelor situate la parter in blocuri cu 2 usi ,ambele deschise).Deci sa remediezi poti sa faci urmatoarele -dai drumul la maxim la caldura-pana se incalzesc peretii-apoi mentii temperatura constanta undeva pe la 20 -22 grade sau in al doilea caz aplici o izolare termica-preferabil cu polistiren extrudat la peretii respectivi.Bafta
personalqiararo
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:04
In UE, tot ce reprezinta ferestre termopan si in special in Gemania la case, au revenit la lemn, dupa aventuri cu AL si PVC.Cei drept lemnul permite respiratia naturala. Important este sa fie bine uscat si sa fie ulterior intretinut.
Avitop
Postat pe 4 Mai 2009 13:40
De la: adrian_stoica, la data 2009-03-15 09:55:08si la altii impotenta!
acum depinde la ce apare ipotenta daca este la cap este grav cu restul se mai descurca omul parerea mea este ca primeaza doar bunul gust asa ca din start eu refuz aluminiul si pvc-ul dar totusi :usa la baie catre hol ; usa de la bucatarie , alte usi sau ferestre care datorita pozitionarii ar fii afectate de intemperii sau de umezeala trebuiesc confectionate din aceste materiale ...si sant destule nuante in comert
gigibrbr_condo
Postat pe 19 Iulie 2009 03:37
am si eu o intrebare
vreau sa vobsesc o usa din aluminiu
stie cineva sa imi spuna cu ce vopsea pot sa fac asta?
mentionez ca usa este la interior
kudika117008
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:09
Normal ca in casa cu o pensula si vopsea de metal.In mod normal Al se vopseste in camp electrostatic.Daca se desface usa din balamale si o asezati undeva afara merge si cu un spay de vopsea.Numai bine!
Avitop
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:34
eu nu prea pot sa inteleg aceasta intrebare deoarece in domeniu din care provin navele din aluminiu erau considerate lux insasi constructoari de yahturi sant considerati crema industriei navale iar de vopsit se vopsea cu trafalete
gigibrbr_condo
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:13
Salutare!
Toata lumea vb aici de Al si pina la urma nu e bun sau din contra este f bun .In primul rind Al este un NEMETAL,si are coeficientul de transmiterea caldurii f mare De aceea se pot ivi probleme in timp.O opinie si un sfat din partea mea
eu am toate geamurile de AL de 9 ani.Acum5 ani iarna ,dupa ce a nins am observat ca la pervaz afara zapada era topita si avea o distanta considerabila fata de AL.Deci caldura mea din casa o transfera Al afara.Anul urmator in vara am dat geamurile jos ,am dat gauri de 6 mm cam 5 pe toc (aproximativ 25 cm distanta intre ele)si am umplut tocul cu spuma (aceeasifolosita la fixarea timplariei)dupa care am pus niste dopuri de plastic .Acelasi lucru l-am facut si la tocurile geamului culisant.Intr-un final in iarna urmatoare a nins din nou si an constatat ca nu mai se topea zapada de linga pervaz .Si la ora actuala nu am probleme si totul este OK.
Am uitat sa mentionez ca era Al cu asa zisa "ruptura termica" care de fapt am realizat-o eu cu spuma.Cam atit
ieftin
Postat pe 23 Ianuarie 2010 16:09
eu am usa de la baie din aluminiu........am auzit ca nu e bun,dar aluminiul din oale ,ca e toxic atunci cand este fierbinte ,asa cum folia de aluminiu nu se baga in cuptor!
usa este ff buna,bine lucrata.....pentru a inchide balconul voi folosi tot aluminiul pentru ca e mult mai usor ,iar placa de la balcon e deja fisurata!!dar aluminiul nu e numai pe culoare de gri,este si pe stejar auriu!
madaroxi280
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:12
Acum chiar sunt nedumerit daca e ok sau nu cu aluminiul
esx
Postat pe 10 Martie 2010 10:09
MI-AM FACUT CONTUL special pt tine sa-ti raspund !!:) e nasol cu aluminiul odata patruns in organism si stiam si am folosit o scarba de tigaie 4 ani....nu voi pai da nici la caine si nici la gaini apa din vase de aluminiu .. UTILIZATORULUI...felixmariut.....FELICITARI PT POSTAREA LINKULUI.....http://www.urbaniulian.ro/2008/09/16/aluminiul-criminalul-tacut-din-viata-noastra/.......DOMNULO HRISTOS SI PREASFANTA SA MAICA FECIOARA MARIA SA NE OCROTEASCA paci si dragoste crestineasca si la multi ani pentru 20111 :)
kudika345349
Postat pe 29 Decembrie 2010 01:26
PROBLEMA ESTE NU LA USILE DE ALUMINIU, CHIAR DACA NU SUNT VOPSITE CI LA CONTACTUL ALIMENTELOR CU EL, LA AL PIELI UMEDE LA CEI CE LUCREAZA CU EL ,PANA ACOLO INCAT LA SFARSITUL MUNCII SUNT TOT CENUSIU PE MAINI, NU AM INCREDERE IN CALORIFERELE SI RADIATOARELE CU LAMELE DE ALUMINIU---INFESTEAZA AERUL --INTRAT IN ORGANISM CIAO PAPA NU-L M-AI SCOTI-IN URMACU 200 DE ANI DE CAND A FOST DESCOPERIT NU ERAU BOLILE DATORATE LUI --IAR ACESTEA AU APARUT DUPA UTILIZAREA LUI IN MULTE DOMENII CARE IMPLICA MIGRAREA LUI IN ORGANISM.........LA AVIOANE E EXCELENT ETC :) PAzea cu aluminiul si alta lista cu ATATEA SUBSTANTE CAUZATOARE DE MALADI , asemenea lui! ! DOAMNE AJUTA!!
kudika345349
Postat pe 29 Decembrie 2010 01:39
ai incercat vreodata sa gatesti intrço cratita de pvc?
Alexandru_Sandu_1
Postat pe 6 Aprilie 2014 22:18
De la: andini_lzr, la data 2009-03-15 13:03:53Aluminiul este un material foarte toxic pentru organism ca si PVC ul(policlorura de vinil), clorul din ultimul material absorbindu-se la nivelul organismului si nici de primul nu putem fi siguri k nu se absoarbe...de aceea sunt mult mai ieftine decat lemnul care se considera inofensiv si este cel recomandat dar si cel mai scump.in tarile dezvoltate nici nu se mai folosesc asemenea materiale, ci doar lemnul.lucrul asta ar trebui sa ne puna pe ganduri si sa ne faca sa realizam de ce la noi se aduc toate prostiile si suntem considerati gunoierii europei...

am si eu o intrebare pt tine...ai iesit vreodata din tara?sau dai sfaturi din auzite?in spania,care e o tara dezvoltata 90% dintre geamuri sunt din aluminiu,5% aluminiu cu lemn la interior,iar restul pvc sau lemn…oare de ce?
Alexandru_Sandu_1
Postat pe 6 Aprilie 2014 22:24
De la: Alexandru_Sandu_1, la data 2014-04-06 22:18:35ai incercat vreodata sa gatesti intrço cratita de pvc?

Titanika
Postat pe 7 Aprilie 2014 10:05
buna. majoritatea celor care au raspuns , sunt niste prostii. aluminiu nu are nici u efect negativ asupra sanatatii. pe timp de iarna exista riscul sa transpire aluminiul din cauza diferentei de temperatura intre cald interior si rece exterior , doar atat.
kudika_964176
Postat pe 6 Mai 2014 14:03
Pentru ca in spania temperatura rareori scade sub -5 grade. de aceea nu au nevoie de o mare izolare termica, Deci clar se orienteaza spre durabilitate :)
kudika_992465
Postat pe 19 August 2015 00:45
Deci in final: Aluminiu sau PVC. Este o investitie proasta in aluminiu sau in PVC?
kudika_992465
Postat pe 19 August 2015 00:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cactusul de Craciun 49 De la: angelblue_67 18 Martie 2009 10:32
Despre lamai! 1 De la: condo003160 10 Februarie 2010 22:14
ciresul meu, adica tulpina este de la radacina si pina sus, cu un fel de ceara, care se tot inmulteste, si crapata coaja, frunzele se rasuceau in interior, plin de furnici, cu ce sa-l tratez?????????? 1 De la: condo002353 10 Noiembrie 2009 08:35
Lamai cu clei pe frunze........... 3 De la: crisstiann 28 Ianuarie 2011 00:55
alternative 1 De la: montajprestaf 31 Martie 2010 21:41