Setari Cookie-uri

realizare dressing

Ma intereseaza cum pot realiza un dressing pe un spatiu de 2,5m inaltime , 3,5 m lungime. Deoarece spatiul este ca o nisa (am peretii laterali si spatele ) m-ar interesa usile si sugestii de amenajare a politelor.
Multumesc!
dana_vilcu
Postat pe 13 Februarie 2009 20:35
Usa poate sa fie plianta...:) Ceva facut din geam. Mie imi plac tare mult usile acestea..si abia astept sa-mi fac la bucatarie in schimb..;)
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 22:33
eu am luat de la ikea un dressing de 3 m, cu 2 usi si sunt f multumita. din acela cu usi culoarea mesteacanului deschis. dar s-ar putea sa nu se potriveasca la mobila pe care o ai, asa ca iti recomand sistem de culisante pe care sa pui usi din pal, iar pe acesta sa lipesti oglinda, cu rama de culoarea argintiu mat. oglinda lumineaza si largeste incaperea, iar rama iti da posibilitatea sa tragi de ea (in felul asta ai si maner la usa). niste prieteni de-ai mei au asa ceva si in sufragerie si in dormitor. esential este sa pui un sistem zdravan de culisare, ca sa tina usile astea. din pacate, un asemenea sistem de culisare te duce la 2.000 ron. am vazut mai multe sisteme de culisare pe la morarilor, in bucuresti, dar nu stiu cat sunt de bune.
greuceanugreadetot
Postat pe 21 Februarie 2009 10:51
incearca http://www.slider.ro/ asta e firma de la care au luat amicii mei profilele pt dressing-ul lor. si... crede-ma... e super
greuceanugreadetot
Postat pe 21 Februarie 2009 21:04
sistemele de culisare sunt in functie de ce greutate suporta ele ca si kg.cred ca e mai bine sa stii ce fel de usa vrei sa pui (pal,pal+oglinda sau geam) si abia apoi poti sa cauti sistemele de glisare.cei care se pricep vor stii ce sa-ti recomande.
se gasesc sisteme de glisare sub 500 lei.
kudika186861
Postat pe 23 Februarie 2009 14:53
Unde se gasesc sisteme de culisare sub 500 roni?

Postat pe 26 Februarie 2009 15:07
IA INCEARCA LA WWW.SEA.RO. PROBLEMA - TEORETIC - ESTE CA ASTIA VAND DOAR LA FIRME
unigrafsa
Postat pe 26 Februarie 2009 16:51
la lungimea iti recomand 4 usi glisante cele 2 din fata poti sa combini oglinda cu lemn
se face o rama si pe care vor glisa usile
sisteme de glisare se gasesc care intradevar sunt in functie de greutatea usi
te mai sfatuiesc sa le echipezi pe spate usile si cu sine care sa tina usa dreapta sa nu-i permite sa se curbeze in timp

iar in interior il poti compartimenta cum doresti polite ,bara pentru haine etc
luminitagrigoriu
Postat pe 26 Februarie 2009 17:11
dak vrei sa te ajut cu ceva... am lucrat la komandor... firma specializata in dresinguri si sisteme de usi glisant... dak esti interesate de ceva sfaturi si indrumari,, piciulik86 id de mess... si iti pot da niste poze cu ceam facut pe la clienti... sau intra pe www.komandor.ro
piciulik86
Postat pe 21 Martie 2009 06:32
eu mi-am facut singur si a iesit foate bine, e ok, se poate face pe usi glisante in fata si un stelaj de lemn in interior si rafturi. Am mai facut si la altii apoi, dar acum modern este sa faci cu usi glisante si sistem gata facute dar care costa destul de mult, o usa dn aceastea costa cam mai mult de 6 milioane lei am vazut la OBI, cee ce cred eu nu s ejustifica, mai este posibilitatea de a lua si taia la fata locului placi de melaminat de diferie culori si trebuie sa te pricepi insa si sa montezi sistemul luat de la firma Forest trading din sectorul 2 de lan ga circ daca mai are acolo depozitul.
ecologos23
Postat pe 22 Martie 2009 05:50
cei mai buni sunt komandor....din cate stiu eu sunt axati
mai mult pe dressinguri!shi by the way....in luna martie au si reduceri!
krynn
Postat pe 22 Martie 2009 09:30
da ecologos nu e cine stie ce filozofie ... tre sa ai putina imaginatie ... numai ca nu le poti face la fata locului... pentru ca nu le poti taia decent... asta e partea cea mai grea in realizarea mobilei din pal... taiatul ... pt k nul poti taia cu soricelul pt ca rupe melamina ca dracu si ala oricum taie un pic inclinat din cauza bataii panzai si cu circularl numai drept nu poti sa tai o placa la 2 3 metri.... da forrest mai are depozit pe judetului acolo la circ.. cele mai usor realizabile acasa le au regency.... la morarilor si iesi ceva mai ieftin.. am facut yo un calcul... iesi cam la 5 6 milioane setul de 2 usi ... acum depinde de mai multi factori .. sticla pal ratan oglinda si ce dimensiuni... oricum daca vrei sa faceti ceva frumos e indicat ca dulapu din spate carcasa adik sa fie individuala si usile prinse in pardoseala si tavan
piciulik86
Postat pe 22 Martie 2009 10:10
Buna..nu stiu exact politica site-ului..o sa studiez si daca o sa pot afla cumva adresa ta de mail iti trimit cateva foto cu un dressing facut de mine in aceeasi situatie...am comandat doar usile si am facut singur cutia...pret total cca 1000 lei pe dimensiuni ceva mai mici...la tine poate va fi 1500 lei...daca vei vrea sa comanzi undeva ceva asemanator va fi greu pt ca ei nu prea sunt de acord cu constructia artizanala a cutiei...ei vor vrea sa-ti contruiasca toti peretii la dressing si, la dimensiunile tale, te va costa undeva la 3-4.000 lei....pa

Postat pe 22 Martie 2009 21:24
nu ati inteles ce vrea fata absolut deloc nu vrea dulap cu usi glisante doreste numai fata pentru ca are o nisa deci in acest caz se face o rama din lemn masiv care constituie suportul de glisare al usilor si in rest in interior si-l poate comparimenta cu niste polite prinse in perete cu suport pentru umerase care se prinde tot in perete
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Martie 2009 08:33
De la: dana_vilcu, la data 2009-02-13 20:35:17Ma intereseaza cum pot realiza un dressing pe un spatiu de 2,5m inaltime , 3,5 m lungime. Deoarece spatiul este ca o nisa (am peretii laterali si spatele ) m-ar interesa usile si sugestii de amenajare a politelor.
Multumesc!




Buna ziua,

incercati la sc arcade doors srl la site www.arcade-trading.ro si acolo aveti o galerie de imagini ,,usi glisante ''
bubinga
Postat pe 23 Martie 2009 13:02
toata lumea face reclama si nu da sfaturi
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Martie 2009 15:09
incearca la "DAREL" si acolo vand si persoanelor fizice.
kudika186861
Postat pe 23 Martie 2009 15:56
cine ma poate ajuta si p mine sa gasesc un site sau un program unde se poate realiza releveuri de 1:50. las id meu aicia dak cumva stie cineva sa ma contacteze ingerasha_eryka
multumesc
russiangirl
Postat pe 23 Martie 2009 21:34
,,toata lumea face reclama si nu da sfaturi''

Pai sfatul meu de ex este sa se caute o firma de specialitate care sa proiecteze si sa execute acele usi cu tot interiorul acelei nise ,in functie de nevoile persoanei
Avantajele ar fi ca poti vedea proiectul inaintea executiei 3D (anumite firme pot pune la dispozitie acest lucru),poti sa iti alegi culorile ,si sistemele ...etc,plus ca poti benificia de transport si montaj .
Bineinteles ca cea ce face acea firma poate poti face si tu ,intradevar economisesti bani si ai satisfactia lucrului executat de tine ,dar mai raman 2-3 lucruri de indeplinit inainte
1. sa te pricepi la tamplarie
2.sa ai timp sa pierzi pt acest lucru
3 sa ai sculele necesare pt executie

La prima varianta castigi timp (timpul inseamna banii)si garantia unui lucru executat de catre profesionisti
La a doua varianta castigi decat satisfactia lucrului executat de catre tine ,in niciuncaz banii economisiti si in functie de skillul fiecaruia in final aveti un produs mai mult sau mai putin functional :)

Dar totusi un sfat pt amenajare:
In primul rand se va face impartirea interioara ,acum pt ca nu sa specificat cate persoane vor folosi acel spatiu voi lua in calcul decat o persoana de sex feminin
Adancimea nisei trebuie sa fie de 60cm minim pt haine agatate pe bara sau 40 cm pt haine agatate pe sistem cu extractie
Deci mai intai se construieste structura interioara ,eu as imparti spatiul in 4 parti egale de 85cm gol ,aceasta structura totusi sa nu aibe o inaltime mai mare de 210 cm ,restul pana la 250 se poate folosi ca depozit pt cuti sau lucruri cu intrebuintare de sezon
Dar sa revenim la cele 4 comparimente ,in primul compartiment din stanga las imparti in 2 pe orizontala si las folosi pt umerase ,in partea de sus as pune camasile ,jos fustele sau pantaloni ,in spatiul urmator as imparti tot pe orizontala decat ca de data asta as creea un spatiu mai mare cu o polita jos la 30cm in prima parte iar a 2 parte cea de sus sa nu fie decat de 40 cm ,in spatiu creat se pot agata pe umeras rochi lungi sau pardesie etc
Cel de al 3 gol i as imparti pe orizontala numai cu polite ,distanta intre ele sa fie de 40cm ,iar la partea de jos sa aibe 4 sertare
Ultimul spatiu in functie de nevoi se poate folosi tot pt haine cu umeras ,sau polite pt haine,sau pantofi
Abia acum se pot monta usile care pot fi pe balamale clasice si deci o sa avem 8 usi ,sau usi pliante si o sa avem 4 usi ,si ultima varianta usi glisante formate tot din 4
Binenteles ca in spatele a cea ce am spus exista anumite lucruri tehnice,sper totusi ca am putut ajuta
RA_mses170
Postat pe 23 Martie 2009 23:52
Poti sa intri pe acest site : http://www.mobila-online.ro/Usi-glisante-id45.html
Fac mobila de calitate, iar profilele pe care le folosesc sunt de la Accesoria.
Eu am facut la ei si am fost multumita.
caty77dst
Postat pe 24 Martie 2009 08:12
A.Petru ca spatiul tau care este in nisa sunt doua rezolvari:
1. faci un dulap care sa intre in nisa dar va fii mai mic (ex h2400*L3450*600adincimea minima)
2.faci o structura interioara cu rama la fata pt usi (daca sunt culisante e o problema de planeitate)
B. Usile le alegi in fuctie de spatiul din fata dulapului daca ai spatiu hol, mobiler in aproprierea lui si apoi aspectul sau ansamblul(rama+sticla etc.):
1.usi culisante < 80 cm
2.usi batante < 100 cm
3.usi normale < 120 cm
C. Compartimentarea interioara :
C1.zona inferioara,rar folosita pana la 60 cm pe inaltime
C2.zona intermediara,des folosita de la 60 cm pana la 200 cm pe inaltime
C3.zona superioara,folosita sezonier peste 200 cm pe inaltime
C4.sertare in zona inferioara compartimentate
c5.tb sa tii cont de rochii sau haine mai lungi de 140 cm
...etc


INNOVA_ADY
Postat pe 24 Martie 2009 12:31
Noi avem solutii suntem o firma de mobila si putem vb suna la 0751069129 sirezolvam problema ta Adrian bobeica
b_gina2006
Postat pe 31 Mai 2009 07:46
ma toata lumea face reclama obositor
ideea acestui site este de a da sfat de profesionisti ci nu sa spunem hai la mine la firma sau uite numarul meu de telefon sau eu lucrez la firma care produce etc. nu este un spatiu pentru reclama pentru asta se plateste
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Iunie 2009 15:55
Buna ziua,

Pt. deschiderea care o ai , este nevoie de 4 usi culisante. Deoarece usile vor fi mai inalte de 2 m, trebuie sa fie prevazute cu profil de aluminiu pe canturi,in acest mod nu se vor curba. La interior lasa-ti imaginatia libera (polite simple montate pe console metalice).

D.p.d.v. al costurilor:
-interior + usi, din PAL = SCUMP
-interior gips carton + usi din Pal = mai putin scump
-interior sipci brad + usi din Pal = si mai putin scump

Usile culisante ar putea fi inlocuite cu o draperie ce va culisa pe o sina metalica (am vazut un astfel de dressing intr-o emisiune de profil, si arata foarte bine)

Sinele de culisare si profilele din aluminiu, se pot achizitiona de la Darel, Arabesque etc.

Bafta!
vvnegulescu
Postat pe 2 Iunie 2009 09:35
Buna.Ma numesc Ionut, lucrez mobila la comanda din pal melaminat. Pt usile glisante i-ti recomand sistemul SKM80 care nu este scump shi rezista la 80 kg pe usa, sau slider 100 kg pe usa,
putem chiar fabrica acest dresing "0726989242"
condo001220
Postat pe 15 Iulie 2009 09:32
buna,eu mi-am facut un dressing cu dimensiunile 3.68lungime,2.35inaltime si 60cm adancime la comanda,insa acum vreau sa-l vand din motive financiare,daca te intereseaza iti pot trimite si niste poze[are 4usi glisante]il dau foarte ieftin
mihaela_86
Postat pe 13 August 2009 17:46
Poti intra pe site wwww.danymob.page.tl si vezi in meniul din stanga paginii ai cateva modele de dressinguri.Poate te mai ajuta iti mai da vreo idee.Te pot ajuta si eu .Eu execut mobila la comanda in functie de cererea clientului si de spatiul disponibil.
sora_flory
Postat pe 13 August 2009 22:16


Execut absolut orice tip de mobilier din pal melaminat (dormitoare,bucatarii,dressinguri,mobilier pt birou,etc)la comanda,ofer garantie 24 luni,factura ;asigur montajul si transportul in bucuresti si imprejurimi.Pt cine e interesat, ma puteti contacta pe mail la adresa mirea_mob_design@yahoo.com sau la nr de telefon 0721329677,0740145427,0766745830
mirea_mob_design
Postat pe 14 August 2009 23:05
buna seara eu te pot ajuta pentru realizarea unui dressing.Iti las o adresa www.danymob.page.tl intra aici sau nr.tel: 0765.260.374 ori mail: soradanny@yahoo.com
sora_flory
Postat pe 31 August 2009 22:03
Incearca la Komandor (ii gasesti in ghencea) iti vor creea dresingul pe loc si iti vor da cele mai bune solutii in legatura cu pozitonarea politelor etc

Nu am auzit pe nimeni sa se planga de ei
kbr
Postat pe 1 Septembrie 2009 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
combinatia alb-negru-rosu 5 De la: tesa_bratz 7 August 2009 19:01
Amenajare garsoniera minuscula :) 11 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:10
VA ROG AJUTATI MA 3 De la: condo003052 3 Februarie 2010 15:12
unde pot gasi canapele sau coltare foarte comode 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:19
voi credeti in feng shui? 120 De la: artafengshui 1 Aprilie 2010 17:29