Setari Cookie-uri

Izolatie interioara sau exterioara ?

buna.din cate stiu eu,pt ca si am lucrat in constructii eu cred ca cea mai buna izolatie este pt exterior.nu pot spune ca izolatia prin interior nu este buna.ba da,deoarece la casele cu camere mari si friguroase,izolatia le poate micsora ft mult si tinand caldura in interior nu risipindu-se afara
MADALIN_condo
Postat pe 2 Noiembrie 2009 21:54
eu cred ca cel mai bine ar fi decat sa mergi pe varianta poliester la exterior si rigips la interior fara vata fara nimic sa poata respira peretele in voie ,eu am un salon de manichiura intrun ap de70 m patrati si asa a fost facut si vreau sati spun ca asta iarna nu am platit mai mult de 35 roni,la gaze ca avem centrala propie si se sta in tricou ,conteaza foarte mult stratul acela de aer este o bariera si centrala nu a mers mai mult de 45 grade
marian_valeanu22
Postat pe 4 Noiembrie 2009 01:07
De la: fiorelo, la data 2009-02-19 20:04:27Aceasta vopsea de izolatie interioara este buna si impotriva condensului sau mucegaiului?


Da, este singura solutie care rezolva prolema condensului si impreuna cu o solutie ecologica antimucegai si care are efect si de bariera hidro, se creeaza un sistem perfect de eliminarea condensului si a mucegaiului.
Mentionez, mucegaiul trebuie tratat de la radacina, deci trebuie decopertata suprafata pana la tencuiala si aplicati gleturi cimentoide sau pe baza de praf de marmura, adica gleturi care sa nu contina alcali, sursa de hrana a mucegaiului.
ATENTIE: Distribuitorul autorizat exclusiv pe Romania al produsului AVITOP se afla in Orastie. Pentru detalii intrati pe pagina producatorului AVIDUZ.CZ si vedeti partenerul lor pe Romania. Pe piata mai este o facatura de material care se vinde sub numele de AVITOP, aveti grije......originalul este putin mai scump.
condo000807
Postat pe 5 Noiembrie 2009 07:21
Suntem din nou la Targul National Imobiliar la Palatul Parlamentului de azi 11.11 pana 15.11.2009.

Va invitam sa cunoasteti performantele termoizolantului termoactiv Avitop. Cel Real!!!!

www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:01
Da cei drept ca romanul este un bun consumator de produse nu foarte bune; deci,facnd izolarea de exterior, automat ca frigul de afara nu mai intra in terete si in interior automat ca peretele poate respira . Concluzie Interior
addy_goodboy
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:43
Am facut o casa noua ca extindere la casa veche si inca nu am montat centrala termca.
Casa este din caramida BCA.Am pus pe exteriorul casei polistiren de exterior de 5 cm .In interior am pus vata cu grosimea de 10 cm si am aplicat placi din rigips.Asta pe pereti. La tavane in zona mansardata am pus vata minerala grosime 10 cm cu folie anticondens, am lasat un spatiu de cca 1,5 cm dupa care am aplicat polistiren de 5 cm de exterior, peste care am montat rigips.
Asta fiind la Ploiesti. Acum am in toata zona neancalzita in jur de 16-17 grade,fara nici o sursa calda.In partea mai veche a casei Am izolat si exterior si interior peretii cu polistirende 5cm de exterior.
Acum am in casa 21,22 de grade in conditiile in care centrala functioneaza in jur de 4 ore pe zi pentru incalzire.Concluzia mea este ca o izolatie interioara si exterioara este indicata pentru ca zidul ramane la o temperatura constanta( cat de cat )si si se mentine mai mult timp caldura in casa.
eugentampa958
Postat pe 16 Noiembrie 2009 09:15
Pentru Addy, fara suparare,
Nu.Nu numai interior! Si cea exterioara este la fel de buna numai sa permita respiratia peretelui caci prezenta ferestrelor PVC cu termopan si lipsa unei ventilatii conduc la formare de condens, igrasie, mucegai la interior.
Avitop
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:07
buna
cea mai buna izolatie este cea exterioara
de ce?
pentru ca cel mai important este sa opresti frigul de afara, exact cum e atunci cand imbraci o haina groasa
toate acestea in functie de constructie si materialele folosite
vasi_le
Postat pe 18 Noiembrie 2009 13:03
De la: sacaluyy, la data 2009-02-17 09:59:08-salut, ineresant n-am avut bani si am pus la exterior polsitiren de 30mm, daca gleduiesc si mai pun alt polistiren este bine , va rog sa-mi dati un sfat?


recomand sa adaugi unul de 50 mm. vei simtzi diferenta, crede-ma
andrea_adorian
Postat pe 22 Noiembrie 2009 10:09
De la: Avitop, la data 2009-11-16 14:07:56Pentru Addy, fara suparare,
Nu.Nu numai interior! Si cea exterioara este la fel de buna numai sa permita respiratia peretelui caci prezenta ferestrelor PVC cu termopan si lipsa unei ventilatii conduc la formare de condens, igrasie, mucegai la interior.


Mai, tu esti atent la ce scrii?
Cred ca ai o problema?
condo000807
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:22
De la: condo000807, la data 2009-11-22 20:22:19
De la: Avitop, la data 2009-11-16 14:07:56Pentru Addy, fara suparare,
Nu.Nu numai interior! Si cea exterioara este la fel de buna numai sa permita respiratia peretelui caci prezenta ferestrelor PVC cu termopan si lipsa unei ventilatii conduc la formare de condens, igrasie, mucegai la interior.


Mai, tu esti atent la ce scrii?
Cred ca ai o problema?



Izolatia exterioara este buna cu conditia sa permita respiratia peretelui.Acele cladiri al caror exterior nu permit termoizolarea la exterior se poate face pe interior. Daca exprimarea noastra nu a fost inteleasa corect , ne cerem scuzele de rigoare!!!
Avitop
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:59
De la: condo001125, la data 2009-07-04 23:40:29Logic.... Mult mai eficientã izolația cu polistiren sau vatã min. , etc. pe interior. Este ca și cum iarna, într-o camerã rãcoroasã ai pune peste tine întâi plapuma și apoi un strat de cãrãmizi. Izolând pe exterior este ca și cum ai pune întâi cãrãmizile și apoi plapuma ...( de preferat prima variantã , nu ?) Decât de loc, e bine oricum. De ce sã cheltuiesc și cu încãlzirea inutilã a pereților... dacã nu e nevoie. Se mai ia din spațiul din interior, dar meritã. Dacã tot o faci, folosește polistiren de 10 cm, sau mai mare . Cheltuielile cu mamopera sunt aceleași iar diferența de valoare a polistirenului ( de la 5 cm l0 cm ) este nesemnificaticã fațã de avantaje. Chestia cu ”respiratul” peretelui este o cioacã .



PUNE-TI O PUNGA IN CAP, LEAG-O SI RESPIRA
iulian_nenciu
Postat pe 24 Noiembrie 2009 21:42
De la: sofi_4891, la data 2009-02-19 00:45:53In septembrie am izolat si noi apartamentul pe interior, la peretii care erau in afara si am pus is termopane....in noiembrie cand ne-am mutat a inceput sa apara mucegaiul...avem pe la colturi de camera. Stiu ca mesterii au pus regips, vata minerala.etc..si au incarcat peretii sa-i scoata drept. Unii zic ca nu s-o fi uscat, altii zic ca de la teropane...ce sa fac? am o fetita de 2 ani si nu vreau sa ne imbolnavim. Zidul blocului este din 2 placi ciment si in mijloc izolatie.

Va multumesc!



0742015546

IULIAN NENCIU
iulian_nenciu
Postat pe 24 Noiembrie 2009 21:45
din cauza ca meseriasi nu au pus folie care creaza bariera anti vapori de acea apare igrasia si mucegaiul.Iti recomand grilele de aerisire care se pun pe colturile peretilor cu probleme,acestea va asigura o buna ventilare a peretilor si va elimina umiditatea din spatele acestora care produce igrasia si mucegaiului. Solutia este garantata si testata,este ieftina si eficienta in astfel de cazuri.
condo002596
Postat pe 3 Decembrie 2009 15:32
De la: iulian_nenciu, la data 2009-11-24 21:45:22
De la: sofi_4891, la data 2009-02-19 00:45:53In septembrie am izolat si noi apartamentul pe interior, la peretii care erau in afara si am pus is termopane....in noiembrie cand ne-am mutat a inceput sa apara mucegaiul...avem pe la colturi de camera. Stiu ca mesterii au pus regips, vata minerala.etc..si au incarcat peretii sa-i scoata drept. Unii zic ca nu s-o fi uscat, altii zic ca de la teropane...ce sa fac? am o fetita de 2 ani si nu vreau sa ne imbolnavim. Zidul blocului este din 2 placi ciment si in mijloc izolatie.

Va multumesc!



0742015546

IULIAN NENCIU

Domnule Nenciu

Avand in vedere ca aveti o fetita de doi ani banuiesc ca aveti o temperatura mai ridicata in camera si mai multa umiditate.
Pentru a solutiona problema va rog sa raspundeti la un mic chestionar.
1.Cum incalziti apartamentul.
2.Care este temperatura medie in apartament.
3.Aveti geam de la baie.
4.Unde obisnuiti sa uscati hainele spalate.
5. Cat de des aerisiti locuinta
6.Aveti hota la aragaz.
7.Precizati locul unde va aparut condensul,raportat la peretii exteriori si geamuri.
Cu respect
design
Postat pe 5 Decembrie 2009 08:17

Si inca o intrebare .Sigur a-ti facut izolatia cu vata minerala in spatele gips cartonului,sau s-a montat polistiren.
Este foarte important de stiut.
Cu respect
design
Postat pe 5 Decembrie 2009 08:21
Sunt perfect de acord cu tine.Eu stau la ultimul etaj din bloc turn si am considerat ca e mult mai eficient sa-mi izolez apartamentul pe interior.Si l-am izolat cu Aktivtherm, e un material nou pe piata si foarte eficient.Poti intra pe www.izolatie-termica.ro pentru mai multe detalii. N-as recomanda nimanui sa-si puna polistiren la interior pentru ca peretele nu mai respira si in timp apare igrasie si mucegai pe pereti.
condo002767
Postat pe 30 Decembrie 2009 23:23
Sunt perfect de acord izolatie pe interior.Eu stau la ultimul etaj din bloc turn si am considerat ca e mult mai eficient sa-mi izolez apartamentul pe interior.Si l-am izolat cu Aktivtherm, e un material nou pe piata si foarte eficient.Poti intra pe www.izolatie-termica.ro pentru mai multe detalii. N-as recomanda nimanui sa-si puna polistiren la interior pentru ca peretele nu mai respira si in timp apare igrasie si mucegai pe pereti.
condo002767
Postat pe 30 Decembrie 2009 23:28
sint de profesie izolator,sint bune amindoua variante atit int cit si ext,dar mai nou este cea cu camera de aer intre pereti,dar din pacate aceasta tehnologie nu este folosita la noi
condo001552
Postat pe 2 Ianuarie 2010 07:13
De la: condo001552, la data 2010-01-02 07:13:57sint de profesie izolator,sint bune amindoua variante atit int cit si ext,dar mai nou este cea cu camera de aer intre pereti,dar din pacate aceasta tehnologie nu este folosita la noi

Deocamdata,dar noi o folosim
design
Postat pe 2 Ianuarie 2010 22:30
la locointele bine izolate este nevoie de aerisire ( ventilatie ) in permanenta
montajprestaf
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:03
De la: montajprestaf, la data 2010-01-06 11:03:22la locointele bine izolate este nevoie de aerisire ( ventilatie ) in permanenta

Foarte corect! Ai nevoie de ventilatie altfel ai nevoie de medic.
design
Postat pe 6 Ianuarie 2010 19:27
De la: sofi_4891, la data 2009-02-19 00:45:53In septembrie am izolat si noi apartamentul pe interior, la peretii care erau in afara si am pus is termopane....in noiembrie cand ne-am mutat a inceput sa apara mucegaiul...avem pe la colturi de camera. Stiu ca mesterii au pus regips, vata minerala.etc..si au incarcat peretii sa-i scoata drept. Unii zic ca nu s-o fi uscat, altii zic ca de la teropane...ce sa fac? am o fetita de 2 ani si nu vreau sa ne imbolnavim. Zidul blocului este din 2 placi ciment si in mijloc izolatie.

Va multumesc!


Dragii mei,

Am vazut atatea pareri despre izolatia termica exterioara sau interioara, extrase din normative, etc si de aceea imi permit sa intervin si eu daca nu este cu suparare. Recomandabil este ca izolatia sa se faca pe exteriorul cladirii, iar pe interiorul cladirii sa se foloseasca gleturi si lavabile hidrofobe si ca sa aiba un continut cat mai redus de alcali sau chiar deloc, dar atentie la etanseitatea placilor de polestiren pentru a nu crea punte roua. Problema este in felul urmator, ce face cel ce sta la etajul 5 al unui bloc si nu are posibilitatea de a izola pe exterior si atunci exista urmatoarea solutie care este viabila din toate punctele de vedere si anume se aplica o amorsa pe tencuiala care are rolul de a combate mucegaiul si creeaza si o bariera hidro in cazul in care umiditatea vine din exterior ( este ecologica ), se aplica un glet grosier pe baza de praf de marmura sau cimentoid ( pe baza de ciment alb )dupa care se aplica un glet care va avea rolul de bariera termica activa peste care se va aplica o lavabila silikatica 100% si garantez ca nu ve-ti mai avea probleme cu mucegaiul sau igrasia vreodata. Nu vreau sa fac publicitate gratuita la produsele care au propietatile respective, dar va pot raspunde prin e-mail sburlea_eugen@yahoo.com . Este o solutie termica ecologica 100% si nu are efect de imbatranire. Pentru a vedea rezultatul se pot trimite si monstre si le supuneti la orice fel de incercari.
condo000807
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:06
www.izolatie-termica.ro apreciem ca este o solutie care se aplica cu succes in al treilea an si cu rezultatele scontate.
Avitop
Postat pe 7 Ianuarie 2010 15:06
De la: condo000807, la data 2010-01-06 21:06:40
De la: sofi_4891, la data 2009-02-19 00:45:53In septembrie am izolat si noi apartamentul pe interior, la peretii care erau in afara si am pus is termopane....in noiembrie cand ne-am mutat a inceput sa apara mucegaiul...avem pe la colturi de camera. Stiu ca mesterii au pus regips, vata minerala.etc..si au incarcat peretii sa-i scoata drept. Unii zic ca nu s-o fi uscat, altii zic ca de la teropane...ce sa fac? am o fetita de 2 ani si nu vreau sa ne imbolnavim. Zidul blocului este din 2 placi ciment si in mijloc izolatie.

Va multumesc!


Dragii mei,

Am vazut atatea pareri despre izolatia termica exterioara sau interioara, extrase din normative, etc si de aceea imi permit sa intervin si eu daca nu este cu suparare. Recomandabil este ca izolatia sa se faca pe exteriorul cladirii, iar pe interiorul cladirii sa se foloseasca gleturi si lavabile hidrofobe si ca sa aiba un continut cat mai redus de alcali sau chiar deloc, dar atentie la etanseitatea placilor de polestiren pentru a nu crea punte roua. Problema este in felul urmator, ce face cel ce sta la etajul 5 al unui bloc si nu are posibilitatea de a izola pe exterior si atunci exista urmatoarea solutie care este viabila din toate punctele de vedere si anume se aplica o amorsa pe tencuiala care are rolul de a combate mucegaiul si creeaza si o bariera hidro in cazul in care umiditatea vine din exterior ( este ecologica ), se aplica un glet grosier pe baza de praf de marmura sau cimentoid ( pe baza de ciment alb )dupa care se aplica un glet care va avea rolul de bariera termica activa peste care se va aplica o lavabila silikatica 100% si garantez ca nu ve-ti mai avea probleme cu mucegaiul sau igrasia vreodata. Nu vreau sa fac publicitate gratuita la produsele care au propietatile respective, dar va pot raspunde prin e-mail sburlea_eugen@yahoo.com . Este o solutie termica ecologica 100% si nu are efect de imbatranire. Pentru a vedea rezultatul se pot trimite si monstre si le supuneti la orice fel de incercari.

1.Nu te supara dar te rog fa distinctie intre iizolarea termica si cea hidro(despre care vorbesti).
2.Mucegaiul,are la baza condensul format datorita umiditatii excesive din interior,care este favorizat de lipsa de ventilatie si de respiratie a peretelui.
3.Despre ce vorbesti tu se refera in principal la limitarea patrunderii apei dinspre exterior inspre interior,nu prea are nici o legatura cu izolatie termica.
design
Postat pe 7 Ianuarie 2010 18:42
probabil ca aveti dreptate, nu intentionez sa va contrazic in vreun fel, DAR.........costurile sunt imense, am calculat cata vopsea termoizolanta imi trebuie pentru o camera cu dimensiunile: L=4,30m, l=3,30m si H=2,50m si am ajuns la un pret de peste 1500RON, 15milioane lei vechi, asta doar zugravitul cu aceasta vopsea termoizolanta, daca ma insel va rog sa veniti cu contraargumente(pret). rdy4fun_cta@yahoo.com
istrate_marius2001
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:33
imi cer scuze ca nu am mentionat destinatarul comentariului meu!!!! este vorba de AVITOP AKTIVTHERM.
istrate_marius2001
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:36
si eu am probleme cu izolatia
Tania_Stoean
Postat pe 30 Ianuarie 2010 07:37
am un apartament la etajul 3 din 4
avem izolatie exterioare cu polistiren de 10; eu, vecinul de jos, vecinul din dreapta
si vecinul dreapta jos
apartamentul de deasupra nu este locuit (automat neincalzit)
sufrageria are un perete cu interiorul scarii
in zilele friguroase in sufragerie nu se fac mai mult de 21 grade (centrala merge aproape tot timpul)
in dormitoare sunt in jur de 24 grade
in sufragerie apare mucegai pe peretele spre scara, peretele spre vecinul alaturat,
peretele exterior si tavan spre peretele exterior
in dormitoare apare pe peretele exterior si pe tavan in dreptul peretelui
pentru inceput am decis izolarea si in interior a sufragerie
tavanul, peretele exterior, peretele spre scara si peretele spre vecin cu polistiren expandat de 3
si rigips
am citit despre niste folii anticondens si antiumezeala
mai sunt necesare?
vreau sa scap de mucegai si sa mai castig cateva grade !
credeti ca este o solutie buna ?
mihai_tz
Postat pe 1 Februarie 2010 15:01
Exista si solutii inteligente si ieftine, mai bine spus: existau, pentru ca din cauza unor oameni "de bine"(se intelege ca pentru ei), cel care a inventat tencuiala si sapa termoizolante, a fost nevoit sa plece in italia unde este tratat corect d.p.d.v. etic si financiar. Acum urmeaza sa cumparam aceste produse minune de la italieni, binenteles mai scump in loc sa le exportam noi lor. Nu are rost sa ma enervez................... cine vrea sa vada despre c este vorba iata un link http://www.superscop.ro/sapa_ro.html
istrate_marius2001
Postat pe 2 Februarie 2010 16:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sexy bitch 35 De la: broscoiu 12 Decembrie 2011 19:52
Probleme in... bucatarie 64 De la: costelusa 17 Martie 2011 23:05
Pereti stambi-prost finisati 44 De la: condo003123 7 Februarie 2010 17:47
Reducerea facturii de incalzire 1 De la: kokonet 13 Iulie 2010 11:26
de cate ori facem mancare si dureaza mai mult apare condensul, ce putem face? 2 De la: montajprestaf 21 Februarie 2010 15:05