Setari Cookie-uri

Izolatie interioara sau exterioara ?

ai dreptate. mucegaiul este o un efect al unei cauze(precum si o ciuperca) cauza aparitiei ei este diferenta de peste 12 grade intre doi pereti sau 2 incaperi precum si o umiditate de peste 60-70% in acel spatiu. inlaturand cuaza inlaturam si efectul. amorsele din comert sau asa zisele vopsele lavabile antimucegai sunt "avioane". izolatia interioara se face cu sisitemul pe care l-am prezentat mai sus cu mare succes.
iulian_nenciu
Postat pe 19 Februarie 2009 07:41
Aceasta vopsea de izolatie interioara este buna si impotriva condensului sau mucegaiului?
fiorelo
Postat pe 19 Februarie 2009 20:04
eu am izolat acum 4 ani pe interior,
totul a fost bine, dar la un moment dat a inceput in cateva colturi sa apara mucegai
am tot sters, dar degeaba
am tot auzit ca merge cu clor, sau cu vopsea
sa vad ce o sa fac
arthurasa
Postat pe 20 Februarie 2009 10:20
De la: amphytrites, la data 2009-02-19 03:16:42Sunt ceva mansarde care sunt putin mai ciudat construite... sau pur si simplu n-am mai auzit eu... dar am vazut ca pe forum s-a vorbit de ceva asemanator.. Peretii arata in felul urmator: este un schelet de fier peste care sunt puse si dintr-o parte si din alta placi de lemn, intre placile de lemn vine pusa vata minerala,pe interior mai vine pus rigips si tencuiala s.m.d si in exterior peretele este izolat cu polistiren. Oare sunt de calitate aceste constructii? Sunt buni acesti pereti pentru a locui intre ei? Dati-mi un sfat va rog... As avea de ales intre acesti pereti si pereti din BCA...
gandeste-te ca majoritatea caselor in canada sant construite din lemn si tin bine mersi . mai gandeste-te ca in maramuresul istoric ( adica zona iza , mara , viseu , borsa ) inca se mai construiesc case din lemn . singura exceptie care o fac aceste case este ca si scheletul este din lemn si nu din metal . daca firma care iti face lucrarea este serioasa , nu trebuie sa-ti faci griji . p.s. lemnul este un material natural , bca-ul nu .
ionel_lupan
Postat pe 20 Februarie 2009 16:54
Am tot citit mesajele voastre si sincer sunt cam nedumerit. Se spune ca daca faci izolatie la interior nu mai respira peretii, dar daca faci la exterior cum mai respira? In plus stau la etajul 2 si sincer e cam greu sa faci izolatie exterioara, fara acordul locatarilor, proiect si alte cele, care si astea mai costa o gramada de bani si timp.
mami_condo
Postat pe 20 Februarie 2009 20:09
am si eu o intrebare.
locuiesc la etajul 3 din patru si as vrea sa-mi izolez exterior apartamentul (blocul este din placi de beton) dar vecinul de la parter si-a construit pe toata lungimea apartamentului un balcon lat de 1,5 metri. Exista schele care sa poata fi montate cumva in consola pana la etajul al 3-lea sau va trebui sa apelez la alpinisti
dinuiuliana
Postat pe 20 Februarie 2009 20:41
contactezama la iulian_nenciu@yahoo.com
iulian_nenciu
Postat pe 20 Februarie 2009 21:44
nu va merge
decat temporar
iulian_nenciu
Postat pe 20 Februarie 2009 21:45
just
se intelege gresit notiunea de "izolatie interioara". in orice caz nu se face cu polistiren.
iulian_nenciu
Postat pe 20 Februarie 2009 21:47
contacteazama la iulian_nenciu@yahoo.com
iulian_nenciu
Postat pe 20 Februarie 2009 21:48
Fratilor nu mai vorbiti aiureli NORMAL izolatia se face la exterior (vezi curba termica)la principiul transferului termic. Te imbraci cu maieu, camasa si palton ... nu? Izolatia de la interior tine peretele rece iarna si umed vara => mucegai. La izolatiile pe interior facute cu politiren ulterior dupa constructia peretelui mai devreme sau mai tarziu intre polistiren si perete apare mucegai si apoi toate necazurile. Pentru peretii sandwich izolati cu polistiren la ext si vata la int. sunt alte discutii. La apartamentele existente din blocuri 99% recomandat numai izolatie exterioara.
leternalex
Postat pe 22 Februarie 2009 14:17
eu sant de parere ca cea mai buna este cea exterioara pentru ca cea interioara iti micsoreaza camera
daca ai o camera mare poti face si interioara si exterioara ca nuti afecteaz cu nimic
petru29
Postat pe 23 Februarie 2009 16:14
Este OK dar de ce cu polistiren la interior?
De ce nu cu vata minerala ?
Stiu este scumpa dar are multa avantaje!
Nu vreau sa fac reclama unei firme anume dar nu vata la sul si nu de 50 mm ci in pachete - la saltea
savamariuscristian
Postat pe 15 Martie 2009 20:07
De la: leternalex, la data 2009-02-22 14:17:24Fratilor nu mai vorbiti aiureli NORMAL izolatia se face la exterior (vezi curba termica)la principiul transferului termic. Te imbraci cu maieu, camasa si palton ... nu? Izolatia de la interior tine peretele rece iarna si umed vara => mucegai. La izolatiile pe interior facute cu politiren ulterior dupa constructia peretelui mai devreme sau mai tarziu intre polistiren si perete apare mucegai si apoi toate necazurile. Pentru peretii sandwich izolati cu polistiren la ext si vata la int. sunt alte discutii. La apartamentele existente din blocuri 99% recomandat numai izolatie exterioara.

Daca vrei sa vorbim despre curba termica discutam dar problema este alta
1.Era intrebarea despre izolatie,nu de izolatie cu polistiren
2.Izolatia la interior executata cu placi de gips carton hidro si vata minerala este superioara izolatiei exterioare,are dezavantajul ca ea din spatiul interior.
3.Comparatia cu camasa si maieul este deplasata putin, pentru simplu motiv ca este alta problema
design
Postat pe 16 Martie 2009 15:22
vorbim,..vorbim si nu ne lamurim?o izolatie termica ideala este asa:izolatie exterioara cu polistiren in grosime de minim 100mm pentru a se reduce transferul termic la minim,iar la interior vata minerala si placi de gips csrton dupa ce in prealabil au fost tratati peretii cu solutii anti mucegai.credeti-ma rezultatele sunt foarte bune,si spun asta din experienta.
rora_condo
Postat pe 27 Martie 2009 09:41
Este buna si cea interioara.Conditia este ca termoizolantul sa permita respiratia peretelui caci in timp de la condens apare igrasia si implicit problemele de sanatate.Un alt factor il constituie coeficientul de transfer termic al respectivului produs.Acesta trebuie sa fie certificat de un institut de agrementari in constructii.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:58
Amandoua sunt bune daca permit respiratia peretelui.Important este sa intrebati de coeficientul de transfer termic al respectivei termoizolatii. Trebuie sa aveti grija caci multi vand termozizolatii fara a preciza daca permit sau nu respiratia peretelui.Si de aici problemele: factura la gaze mare, condensul si implicit igrasia, problemele de sanatate, etc.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:15
Daca nu aveti vreo teava de apa fisurata , v a trebui sa va schimbati termoizolatia.Cautati una care sa permita respiratia peretelui.Multora din cei care si au facut termoizolatii nu li s a precizat ca lipsa de respiratie la perete duce la condens, igrasie mucegai, probleme de sanatate.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:19
Sunt la ora actuala in Romania termoizolatii care permit respiratia peretelui.Trebuie cautate pe net si dupa aceea in depozite caci vanzatorii au interes sa vanda ce au si nu stau ei la multe discutii.Un alt factor important este lamda adica coeficientul de transfer termic.Si de acesta se uita de multe ori cand se face o vanzare de termozioaltii.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:22
www.avitop.eu Este agrementat mai intai la ei si dupa aia la noi peretele respira, adio condens si igrasie si are un coeficient de transfer termic excelent.testati l.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:25
Exista si termoizolatii de interior care permit respiratia peretelui.Numai ca acum sunt la faza la care se rad de ele in Romania.
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:27
Just si perfect stimate domn! Fara cuvinte!
Avitop
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:29
E mai buna izolatia interioara...cum au mai aratat si altii inainte...peste hotare,nu se face izolatie exterioara...!!!...
aorta
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:42
Avitop-ul ca si izolatie este O.K. dar cand o sa faceti si distributie,ca sa se gaseasca si in alte zone,mai stam de vorba.
Pana atunci incercati sa va canalizati energia si resursele pe ce am spus mai devreme.
Ca si o completare:Este foarte bun OBAMA pentru a fi presedintele Romaniei dar deocamdata se gaseste doar in SUA.
Nu va suparati,aveti intr-adevar un produs foarte bun dar agitati-va putin si nu pe forumuri.Nu poti sa castigi piata daca nu investesti,chiar si in perioada de criza.
Cu respect
design
Postat pe 15 Aprilie 2009 17:10
Am auzit ca exista un tip de BCA care, datorita proprietatilor proprii de izolare excelente (are multi pori si punti termice reduse), nu mai are nevoie de un sistem suplimentar de termoizolatie . Se numeste Ytong, ati auzit de el? E foarte apreciat in afara, mi-a zis mie un unchi de-al meu care lucreaza in constructii in Germania si am vazut ca acum sunt prezenti si la noi. Eu zic ca merita studiat cazul: nici nu mai platesti sistemul suplimentar de izolare termica, care e scump si pe care oricum trebuie sa-l schimbi cam o data la 15-20 de ani, si iti lasi si casa sa respire. Eu am mari probleme cu o casa de la tara, facuta din caramida si cu izolata cu polistiren la interior si exterior. Din cauza umiditatii crescute a acumulat mucegai si nu mai pot sa scap de el.
mihaisimihaela
Postat pe 22 Aprilie 2009 13:20
La noi cei care il fabrica l au botezat BTI adica bloc termoizolant. Este fabricat de Uniscop SRL din Vaslui.Ii gasiti in reteaua Dedeman. Ca sa l vedeti accesati www.superscop.ro distribuitori din Slatina.Are si agrement Incerc.
Avitop
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:53
De acord cu dvs.Distributia este oriunde in tara.Cunoasteti consecintele unei termoizolatii clasice in timp? Multi au scris mai sus sus.Dar din pacate comerciantii dicteaza...
Avitop
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:57
De la: mihaisimihaela, la data 2009-04-22 13:20:03Am auzit ca exista un tip de BCA care, datorita proprietatilor proprii de izolare excelente (are multi pori si punti termice reduse), nu mai are nevoie de un sistem suplimentar de termoizolatie . Se numeste Ytong, ati auzit de el? E foarte apreciat in afara, mi-a zis mie un unchi de-al meu care lucreaza in constructii in Germania si am vazut ca acum sunt prezenti si la noi. Eu zic ca merita studiat cazul: nici nu mai platesti sistemul suplimentar de izolare termica, care e scump si pe care oricum trebuie sa-l schimbi cam o data la 15-20 de ani, si iti lasi si casa sa respire. Eu am mari probleme cu o casa de la tara, facuta din caramida si cu izolata cu polistiren la interior si exterior. Din cauza umiditatii crescute a acumulat mucegai si nu mai pot sa scap de el.
BCA-ul tip Ytong este similar BCA-ului produs in diferitele fabrici de la noi,diferentele sunt urmatoarele:
- calitatea mai buna a executiei blocurilor(fete mai fine)
- imbinarea nut-feder(sau lamba-uluc)
- un sistem mai bun de distributie
In rest este acelasi material,are aceiasi conductivitate termica,aceiasi porozitate,si in nici un caz nu poate inlocui izolatia exterioara.
Unchiul dumneavoastra ar fi trebuit sa va spuna si cum se face termositem ventilat,cu polistiren,care permite peretelui sa respire,dar asta este alta filozofie.
Cu respect
design
Postat pe 22 Aprilie 2009 16:17
Logic.... Mult mai eficientã izolația cu polistiren sau vatã min. , etc. pe interior. Este ca și cum iarna, într-o camerã rãcoroasã ai pune peste tine întâi plapuma și apoi un strat de cãrãmizi. Izolând pe exterior este ca și cum ai pune întâi cãrãmizile și apoi plapuma ...( de preferat prima variantã , nu ?) Decât de loc, e bine oricum. De ce sã cheltuiesc și cu încãlzirea inutilã a pereților... dacã nu e nevoie. Se mai ia din spațiul din interior, dar meritã. Dacã tot o faci, folosește polistiren de 10 cm, sau mai mare . Cheltuielile cu mamopera sunt aceleași iar diferența de valoare a polistirenului ( de la 5 cm l0 cm ) este nesemnificaticã fațã de avantaje. Chestia cu ”respiratul” peretelui este o cioacã .
condo001125
Postat pe 4 Iulie 2009 23:40
Suntem in Targul National Imobiliar la Palatul Parlamentului pana duminica.

www.avitop.eu
Avitop
Postat pe 26 Septembrie 2009 12:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pomisori feng shui 1 De la: I3ianca 14 Ianuarie 2011 22:02
centrala termica habitat..romstal 2 De la: condo003040 30 Ianuarie 2010 19:02
plata agent termic cand ai centrala de apartament 9 De la: nk 26 Iunie 2009 11:53
Mici probleme ! 2 De la: ian 1 Mai 2010 21:22
Izolatie pe interior - glet de finisaj 4 De la: flynn68 5 Mai 2012 10:08