Setari Cookie-uri

var sau lavabil

Nu stiu de ce dar de cand am zugravit cu vopsea lavabila mi se pare ca peretii nu mai respira, ca este ceva artificial.
Parca atunci cand se zugravea cu var in locuinta era un alt aer, un alt aspect al peretilor.
Ce spuneti mai ecologic ar fi o zugraveala cu m se facea inaite cu var sau asa cum se face acum cu lavabil?
dinuiuliana
Postat pe 20 Februarie 2009 21:00
Eu prefer de 1000 de ori lavabilul decat varul de mai demult.
Nu stiu daca este ecologic sau nu, dar ideea este ca se ingrijeste mai usor, nu ma murdaresc de pe el...si nu inteleg de ce ti se pare ca respira greu.
Eu cred ca atunci cand zugraveam cu var normal, se usca foarte greu si parca peretii tineau caldura in ei..Cu lavabil mi se pare ca nu este asam, sunt mai frumosi si mai "sanatosi" .
m3rlinetza
Postat pe 20 Februarie 2009 22:07
Mai trebuie mentionat ca multe din materialele de constructii care se foloseau demult sunt foarte toxice (ex. azbestul folosit pentru izolare termica cauzeaza cancer).
DECI e bine sa folosesti materiale noi dar testate si aprobate...
k_zoli4
Postat pe 24 Februarie 2009 03:02
Cred ca aveti dreptate nici mie nu mi se pare lavabila nemaipomenita si eu cred ca varul era mai bun avea si rolul de dezinfectant.
CRISTINAGRASU
Postat pe 24 Februarie 2009 11:22
ai dreptate, varul dezinfecteaza,se foloseste si pentru limpezirea si dezinfectarea apei din fantani,da un confort placut,neutralizeaza diferitele mirosuri,dar datorita faptului case lucreaza mai greu cu el sarecut la vopsele lavabile care sant si toxice si nu permit ca tencuielile sa poata prelua surplusul de umiditate [sare spire] si invers.cu respect Remus
crina007_condo
Postat pe 24 Februarie 2009 13:32
lavabil, nu faci condens daca ai o casa incalzita uniform
gina2959
Postat pe 24 Februarie 2009 15:43
eu sunt de acord cu varul lavabil
se intretine mai usor si nu este necesar sa dai cu lavabil aproape in fiecare an asa cum trebuie sa dai cu var
iacobjeny
Postat pe 24 Februarie 2009 15:45
depinde de fiecare!
desi nu sunt un expert,dar ma pricep destul de bine in domeniu(rigips,amenajari interioare si ext,zugraveli)pot spune k desi majoritatea prefera lavabilul,motivand ca se intretine mai usor,are o rezistenta si o durata de viata mai mare,au fost si persoane care mi-au cerut in mod expres ca zugraveala la interior sa le-o fac cu var obisnuit si nu erau niste "necunoscatori" sau cu o putere financiara redusa ci dimpotriva!
In acest caz anumite nuante de culoare se obtin mai greu si se consuma,de obicei,o cantitate mai mare de var,dar zugraveala va permite tencuielii sa preia surplusul de umiditate atunci cand e cazul( oricum am privi problema,lavabilul e pana la urma o "vopsea"),iar senzatia de proaspat, de curat e mult mai pregnanta!!!
enciu07
Postat pe 26 Februarie 2009 11:14
De la: k_zoli4, la data 2009-02-24 03:02:29Mai trebuie mentionat ca multe din materialele de constructii care se foloseau demult sunt foarte toxice (ex. azbestul folosit pentru izolare termica cauzeaza cancer).
DECI e bine sa folosesti materiale noi dar testate si aprobate...


Partial color ! Mai degraba tehnologia de azi foloseste tot felul de substante daunatoare, obtinute in laborator. Azbestul e o exceptie, nu poate fi dat exemplu. Si despre varul lavabil s-a spus ar contine ceva care nu e tocmai in regula.
myrella73
Postat pe 28 Februarie 2009 23:38
VAR LAVABIL ROVIS: PRIMA VOPSEA LAVABILÃ CU VAR DIN ROMÂNIA

Die Beste srl , Cluj Napoca , str.Fabricii nr.4-PoliFarbe tel.0264413230 , email:diebeste.srl@gmail.com

Utilizarea vopselei ROVIS VAR LAVABIL reprezintã un pas înainte faþã de zugrãvelile tradiþionale cu var. Se foloseºte pentru zugrãvirea ºi tratarea (dezinfectarea) suprafeþelor interioare de pereþi ºi tavane în locuinþe , depozite , beciuri , etc. Pelicula obþinutã este foarte permeabilã la vaporii de apã ºi degajã un miros specific , plãcut , de zugrãvealã proaspãtã de var.
ROVIS VAR LAVABIL este o vopsea în dispersie apoasã cu conþinut ridicat de var hidratat , care se aplicã uºor , ecologicã (fãrã compuºi organici volatili) ºi fãrã conservanþi. Datoritã pH-lui foarte ridicat (peste 12) dezinfecteazã suprafeþele. Acest produs poate fi utilizat la vopsirea pereþilor interiori obþinându-se în final o peliculã de un alb strãlucitor , cu putere mare de acoperire , matã , lavabilã ºi care permite respiraþia suportului.
condo002733
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:18
varul da voie peretelui sa respire pe cind lavabila nu daca ai termopane si nu ai aerisire buna se formeaza condens apoi mucegai si mai este un lucru important varul dezinfecteaza iar lavabila da voie diferitelor ciuperci si mucegaiuri sa se dezvolte mai ales daca in incaperea respectiva ai multa umezeala[aburi din buc. uscarea hainelor pe calorifer ne aerisirea corespunzatoare a incaperi] deci este mai bun varul
condo000216
Postat pe 5 Februarie 2010 13:41
Daca vopseaua e pe rasina vinilica, normal ca peretii nu mai respira, dar ai vrut vopsea ieftina....ai primit o calitate pe masura pretului...
mutulica_condo
Postat pe 9 Februarie 2010 09:29
De la: condo000216, la data 2010-02-05 13:41:54varul da voie peretelui sa respire pe cind lavabila nu daca ai termopane si nu ai aerisire buna se formeaza condens apoi mucegai si mai este un lucru important varul dezinfecteaza iar lavabila da voie diferitelor ciuperci si mucegaiuri sa se dezvolte mai ales daca in incaperea respectiva ai multa umezeala[aburi din buc. uscarea hainelor pe calorifer ne aerisirea corespunzatoare a incaperi] deci este mai bun varul


Bati campii! Rau...! Nu toate lavabilele sunt prezervative pe pereti... da-ti tu acasa la tine cu var, nu mai sfatui si pe altii
mutulica_condo
Postat pe 9 Februarie 2010 09:34
Vopselele lavabile ieftine emit formaldehida, la fel ca PAL-ul, adezivii, baitul de calitate inferioara si de aceea ti se pare ca atmosfera din casa este neplacuta.
Pentru ca ai si zugravit nu mai ai altceva de facut decat sa aerisesti foarte des si daca se poate sa nu dormi un timp in camera respectiva.
Vopselele lavabile sunt de doua feluri: solubile in solvent organic (alchidice) si in emulsie apoasa (acrilice).Cele acrilice sunt mai scumpe decat cele alchidice si chiar mai putin rezistente in timp, dar sunt mai sanatoase.
E bine sa folosim vopsele alchidice in baie si bucatarie si acrilice in dormitor si living.
Ramane sa faci alegerea cea mai potrivita.
Mihaela09_condo
Postat pe 10 Februarie 2010 06:49
Draga Mihaela, de unde le scoti mama? faci niste confuzii imense ! cu ce te ocupi...? in nici un caz n-ai leg cu vopselele. In primul rand le diferentiezi p-alea in dispersie ( nu emulsie!!!) apoasa, de cele pe solvent, apoi in cepi sa dezvolti fiecare categorie...si cu acrilicele le-ai imbarligat de le-au luat dracii...sunt multe feluri de acril pe lume, exista si lavabile pe rasina acrilica, exista si emailuri acrilice, si sunt ft bune ca si calitate, proprietatea de baza la vopselele acrilice este aderenta ft buna pe suport. Vopsele auto, inainte de generatia de vopsele eco baza apa, erau acrilice, vopseaua lavabila acrilica lasa suportul sa respire, pt ca molecula de acril e mult mai mica decat cea de vinil, astfel incat poate penetra suportul. mi-e lene sa dezvolt mai mult, dar le-ai facut muci! Vorbeste mai bine pe domeniul care stii tu ca te pricepi, ca zapacesti lumea pe aici...ti-ai dat tu vopsea alchidica in baie/ bucatarie? si in cate zile ti s-a uscat...? si cu mirosul cum te-ai impacat in alea 3-4 zile...? Stii ca anul asta e ultimul in care Uniunea Eu mai permite vanzarea vopselelor alchidice...? ca de produs nu mai au voie sa produca din 2007...de ce crezi tu ca le interzic aia...? de bune ce sunt...? pacat ca nu poti sa ma vezi cum rad...
mutulica_condo
Postat pe 10 Februarie 2010 15:26
Am descoperit un blog foarte misto!
http://jurnaldedesigninterior.blogspot.com
E? Ce parere ai?

condo003123
Postat pe 10 Februarie 2010 15:46
Am dat cu var lavabil peste cel clasic(asa era initial camera) in camera copilului si a fost un dezastru...in afara de faptul ca se ia culoarea-ceea ce e absolul stupid pentru calitatea lui de "lavabil"-se "cojeste" la prima atingere. Asta in conditiile in care am smirgheluit inainte de a-l aplica si e ...kober. Nu stiu exact ce s-a intamplat, e drept ca apartamentul a apartinut bunicilor si a fost tratat cu fel si fel de "lotiuni"...dar totusi...As vrea un sfat pentru sufragerie, unde am calciu si n-am chef sa-l dau jos...ce sa fac sa nu patesc la fel?
mony_vet
Postat pe 10 Iulie 2010 12:03
Desprafuit si amorsat cu amorsa diluata in functie de absorbtia peretelui.Da ca folositi lavabila Kobwer folositi aceeasi marca si de amorsa si timpi de uscare.Mult succes!
gelus_construct
Postat pe 10 Iulie 2010 13:52
sarut mana ,domnisoara, real vorbind ,varul este mult mai ecologic decat asa zisul lavabil
din mai multe motive , si asta pot confirma mai multe persoane sau firme
varul lasa peretele sa respire si il ajuta la umezeala, lavabilul e
kudika475692
Postat pe 22 Noiembrie 2011 21:44
Intr-adevar varul este mult mai ecologic, doar ca trebuie sa varuiesti cam de 2 ori pe an.
GeorgianaBB
Postat pe 26 Noiembrie 2011 20:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taxe de notar 3 De la: Sabina_Elena 8 Iulie 2010 08:40
Tapet Fototapet Personalizat 1 De la: pdkraft 11 Ianuarie 2011 12:22
AMENAJARI INTERIOARE PENTRU HOTELURI, BARURI,RESTAURANTE 3 De la: condo003078 4 Martie 2010 12:43
Cadou pentru sotie 5 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:26
amenajari interioare 2 De la: tytyx 14 Iunie 2012 20:57