Setari Cookie-uri

perete rosu

as vrea mult un perete rosu in dormitor, dar am citit ca rosul te face mai agitat. este adevarat?
Sofia_condo
Postat pe 20 Februarie 2009 11:57
Rosul te poate face agitat, dar NU obligatoriu. Este de asemeni "culoarea pasiunii". Daca TU crezi ca ti-ar place un perete rosu, atunci fa-o!
E doar culoare, nimic ireversibil! Daca ai sa constati ca nu te simti bine, schimbi (nu-i mare lucru, mai ales daca este un singur perete). Rosu combinat in proportii corecte cu restul ansamblului poate fi picant (in sensul bun al cuvantului). Daca nu ai incredere in tine, ti-e frica... da-mi un mail si am sa vad cum te pot insoti (fara bani!:)) la transformarea visului in realitate:)
artzest
Postat pe 26 Februarie 2009 12:28
Ai facut perete rosu ?????????????Si eu sant innebunita dupa rosu.Mobila de bucatarie mi-e rosu,perete inca nu,dar cine stie...............Sant curioasa cum ti-a iesit.
card
Postat pe 8 Februarie 2010 22:19
iese foarte frumos- excitant- as putea spune desigur trebuie combinat si incadrat bine in peisaj altfeldevenind strident . uite un model
ihttp://www.condo.ro/comunitate/kornelpaula/poze/show/11/1151/poze-kornelpaula.html
kornelpaula
Postat pe 9 Februarie 2010 12:03
Buna.Poti face un perete rosu in dormitor sau oriunde altundeva,conteaza insa nuanta sau tonul de rosu.Pentru a vedea cum mai poti imblanzii atmosfera,intra pe profilul meu.Poate gasesti ceva ce-ti place .Succes
anamaria_ion
Postat pe 1 Martie 2010 12:04
noi am avut o vreme perete rosu in dormitor, dar numai unul singur, cu suprafata mai mica, de partea caruia era un dulapior alb, de tipul "provencal". era foarte frumos, albul anula "agresivitatea rosului" iar rezultatul era foarte placut, intrucat, camera fiind toata alba cu exceptia acelui perete, devenea mai vesela si capata personalitate prin acel rosu viu de perete. si sincer, in ceea ce priveste "agitatia" starnita de aceasta culoare, pot sa spun ca ne odihneam de minune in acea incapere. daca vreti sa va convingeti, am si poze cu acea camera (din apartamentul de pe cand locuiam la paris), pe vremea peretelui rosu. ;) :-P :)
cristinasaillard
Postat pe 23 Martie 2010 03:24
EU am un perete rosu in sufragerie, si in dormitor am o culoare puternica...nu este agitatie mai mare....e caldura si pasiune mai mare...

pt a vizualiza foto cu apartamentul meu aceseaza -link:

http://entertainment.webshots.com/album/567280740RbqeoY

CLAUDIA_ILINA
Postat pe 23 Martie 2010 07:32
Salut! Eu am in sufragerie un perete rosu, restul fiind albi, iar mobila neagra. E f. frumos, mie imi place mult. E chiar in fata canapelei, cand ma uit la tv vad si peretele, si nu pot zice ca provoaca agitatie. Acuma, nush ce sa zic de dormitor...incearca eventual intai cu o cuvertura rosie, sau o lenjerie de pat, sa vezi cum va simtiti, cat de bine va odihniti.
mirunad
Postat pe 23 Martie 2010 08:22
poti si un parchet rosu
soarebv
Postat pe 23 Martie 2010 08:38
buna!
e o buna idee sa faci peretele in rosu. nu te stresa de ce zic ceilalti! te-as sfatui chiar sa-l combini cu gri (merg foarte bine impreuna)si cu un pic de negru. in camera pune un parchet care sa aiba un aspect invechit iar pe pat poti pune o lenjerie de pat care sa aiba niste culori neutre, insa poti pune doua trei perne rosii si negre sau gri care sa aminteasca culorile de pe perete.
nu uita de corpurile de iluminat. voilà!
aelita_1983
Postat pe 23 Martie 2010 09:34
Mi se pare o idee buna. Prietenul meu isi decoreaza dormitorul acum si am hotarat sa facem 2 pereti rosii si restul albi ( eventual cu ceva motive spre gri ) si parchetul va fi un pic mai inchis la culoare. Daca stii sa alegi culorile nu are de ce sa nu iasa bine. Important e sa te simti bine :)
marmotzikaa
Postat pe 23 Martie 2010 09:42
Sincer sa iti zic stiu ca asa este te face mai agitat dar eu unu sincer iti zic am dormitorul in culorile portocaliu-verde florescent si nu ma deranjeaza cu nimik,cred ca din cauza faptului ca sunt daltonist :D
super8ul
Postat pe 23 Martie 2010 09:47
depinde si de nuanta. daca este tipator inainte de culcare o sa te agite orice culoare ar fi. depinde iarasi ca sunt unii care vor sa fie agitati inainte de somn eu unu mi-as pune culori PALE in dormitor pentru ca am zilele foarte agitate si am nevoie de relaxare seara. o zi buna


proiecte-pac.ro
condo003502
Postat pe 23 Martie 2010 09:48
Arata foarte bine in combinatie cu alb.Dar merge un rosu aprins spre putred,daca ai si niste accesorii pe rosu(carpetele,cuvertura)
dudasca
Postat pe 23 Martie 2010 10:03
Am mobila in bucatarie spre visina putreda si peretele opus rosu. A iesit nemaipomenit. Am primit numai feedback pozitiv.
adinas
Postat pe 23 Martie 2010 12:43
Eu am in dormitor 2 pereti rosii. Nuu e agitanta deloc culoarea....Cred ca importanta e starea ta de spirit...nu neaparat culoarea peretiilor, plus daca asta iti doresti neaparat...da bice...
yoyoona
Postat pe 23 Martie 2010 21:55
Eu cred ca e nevoie, de un perete rosu in dormitor, in special daca il faceti cu sange. Peretele rosu vopsit cu sange, preferabil de om, dar daca nu merge si cu sange de porc, va va garanta o atmosfera linistita si va va calma inainte de somn. Profitati acum de super oferta mea, va pot decora casa cu sangele dumneavoastra, nu trebuie decat sa ma contactati. Doamnei de mai sus eu i-am facut bucataria cu visine putrede. Lucrez si cu caise stricate, matze de bivol si balegar.
cristi91_condo
Postat pe 24 Martie 2010 00:25
De la a vopsi un perete rosu a face un: perete, jumatate din celalalt si jumatate din tavan plus tavan fals rosu este ceva distanta. Acum fiecare cu parera lui si cu ce ii place. A mea parere este ca a iesit tiganeste.
mstracna
Postat pe 24 Martie 2010 14:02
voi va tot certati
haide sa ne impacam

eu am facut un perete rosu,un tavan rosu,am o piatra norocoasa rosie si tot imi place
marinazro
Postat pe 24 Martie 2010 16:15
mi-a placut mult gluma ta cristi...am ris, e foarte binevenita starea ta printre noi . si eu cind vreau sa fluier...fluier
octopus
Postat pe 28 Martie 2010 14:09
Buna,

Imi spuneti va rog si mie cum ati obtinut culoarea rosie pt lavabila? Am facut astazi un mixt, am pus 6 tuburi de pigment rosu in jumatate de galeata de lavabil si a iesit un roz

Cat trebuie sa pun? Mai pun si lavabila sau dau doar cu pigmentul????? ca deja nu mai stiu.

Sau poate ati cumparat-o deja preparata.. Dc da, de unde?

Multumesc!
rodicutza80
Postat pe 27 Noiembrie 2010 23:26
Daca alegi un perete in rosu este super fiindca rosul este o culoare chic, eu iti recomand si un parchet laminat superlucios ca pardoseala tot in rosu ...un rosu arzator!!!

http://www.scribd.com/doc/48032117/Catalog-HDM-Elesgo-Floor-Engleza
constructii24
Postat pe 12 August 2011 11:56
Eu mi-am facut un perete rosu in baie...mi-am luat inima in dinti si am indraznit cu " rosu pompeian"..mobila e de lemn masiv,stejar cu cativa trandafiri in acelasi ton...vana e clasica cu patru picioare...daca nu faceam perete rosu,totul parea sec si impersonal...asa ca...indrazneste
_oktober_
Postat pe 12 August 2011 12:08
No bine ma uit revin
PS..nu fumez in viata reala
_oktober_
Postat pe 18 August 2011 13:43
De la: rodicutza80, la data 2010-11-27 23:26:46Buna,

Imi spuneti va rog si mie cum ati obtinut culoarea rosie pt lavabila? Am facut astazi un mixt, am pus 6 tuburi de pigment rosu in jumatate de galeata de lavabil si a iesit un roz

Cat trebuie sa pun? Mai pun si lavabila sau dau doar cu pigmentul????? ca deja nu mai stiu.

Sau poate ati cumparat-o deja preparata.. Dc da, de unde?

Multumesc!


nu merita sa incerci acasa...daca pui mai multe tuburi ca sa obtii un rosu frumos,financiar nu faci nicio economie...daca pui prea putin pigment rezulta un roz dubios...am incercat sa prepar dar m-am lasat iute pagubasa si am cumparat gata preparata...din magazine de specialitate merita chiar daca ti se pare putin mai scump..nu e ,in plus culoarea e garantata


348..ti-ai pus un nick...mersi
_oktober_
Postat pe 18 August 2011 14:32
noi ne-am facut in dormitor un perete rosu ,restul un crem deschis mobila este crem iar parchetul un maro foarte inchis-spre negru.Arata super
piscolino
Postat pe 18 August 2011 14:32
De la: _oktober_, la data 2011-08-18 14:32:05
De la: rodicutza80, la data 2010-11-27 23:26:46Buna,

Imi spuneti va rog si mie cum ati obtinut culoarea rosie pt lavabila? Am facut astazi un mixt, am pus 6 tuburi de pigment rosu in jumatate de galeata de lavabil si a iesit un roz

Cat trebuie sa pun? Mai pun si lavabila sau dau doar cu pigmentul????? ca deja nu mai stiu.

Sau poate ati cumparat-o deja preparata.. Dc da, de unde?

Multumesc!


nu merita sa incerci acasa...daca pui mai multe tuburi ca sa obtii un rosu frumos,financiar nu faci nicio economie...daca pui prea putin pigment rezulta un roz dubios...am incercat sa prepar dar m-am lasat iute pagubasa si am cumparat gata preparata...din magazine de specialitate merita chiar daca ti se pare putin mai scump..nu e ,in plus culoarea e garantata


348..ti-ai pus un nick...mersi


la fel am facut si eu ,am cumparat-o gata preparata ,nu mi-am mai batut capul cu pigmentii.
piscolino
Postat pe 18 August 2011 14:34
De la: piscolino, la data 2011-08-18 14:32:19noi ne-am facut in dormitor un perete rosu ,restul un crem deschis mobila este crem iar parchetul un maro foarte inchis-spre negru.Arata super


bravo

eu incerc sa respect regula: max trei culori,doua calde una rece sau invers
eu am perete rosu pt ca nu mi-am permis faianta care mi-a placut ca si culoare...era ft scumpa si am considerat ca nu merita...gresia imita bucatile de lemn de podea ft veche inclusiv cuiele batute in ea...baia fiind mare,atunci nu mi-am permis sa cumpar...si asta era mult prea scumpa..am pus gresie cu margini neregulate care imita piatra...si candelabru cu brate si margele de sticla....noua ne place ft mult...am si patru plante imense si un tablou,un ceas vechi pe perete
dar gresia aia mi-a ramas pe suflet si nu ma apuc de bucatarie pana nu mi-o permit
_oktober_
Postat pe 18 August 2011 14:38
De la: _oktober_, la data 2011-08-18 14:38:41
De la: piscolino, la data 2011-08-18 14:32:19noi ne-am facut in dormitor un perete rosu ,restul un crem deschis mobila este crem iar parchetul un maro foarte inchis-spre negru.Arata super


bravo

eu incerc sa respect regula: max trei culori,doua calde una rece sau invers
eu am perete rosu pt ca nu mi-am permis faianta care mi-a placut ca si culoare...era ft scumpa si am considerat ca nu merita...gresia imita bucatile de lemn de podea ft veche inclusiv cuiele batute in ea...baia fiind mare,atunci nu mi-am permis sa cumpar...si asta era mult prea scumpa..am pus gresie cu margini neregulate care imita piatra...si candelabru cu brate si margele de sticla....noua ne place ft mult...am si patru plante imense si un tablou,un ceas vechi pe perete
dar gresia aia mi-a ramas pe suflet si nu ma apuc de bucatarie pana nu mi-o permit


si cu bucataria mergi tot pe rosu?

eu spre exemplu in fiecare incapere e alta tema.Bucataria e verde cu galben iar in mijlocul peretelui am facut un vitraliu verde cu margarete albe mari+o buburuza ,camera copilului e albastra cu masinute colorate,holurile intradevar sunt albe
piscolino
Postat pe 18 August 2011 14:45
Nup..in bucatarie vreau albastru profund,albastru clasic olandez...am deschis acum zece ani o revista...nu exagerez cand spun zece ani...si cand am vazut bucataria mi-am spus ca asa va fi a mea cand va fi...mobilier zidit(spatiul nu e o problema) fronturile din lemn,cuptorul il vreau pe colt intr-un zid imbracat in caramida....perdelute cu flroi marunte,cateva cosuri de nuiele,,cateva,pt efect..o insula de gatit in mijloc...sa fie clasic dar personalizat,albastru,crem ,alb...deja am o colectie de vase de decor din alama...si daca mai dureaza prefer sa dureze dar sa fie asa cum vreau eu
_oktober_
Postat pe 18 August 2011 14:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Decoratiuni si Cadouri Exotice 5 De la: cryssta_2000 10 Martie 2010 13:24
Amenajare baie office 1 De la: simpledesign 4 Februarie 2010 12:39
Canapele la preturi accesibile! 1 De la: emilia14 7 Februarie 2010 22:23
exista vreun site unde sa pot sa fac decorare 3d? 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:13
VOPSEA LAVABILA PTR INTERIOR 22 De la: traditional 13 Iunie 2016 19:40