Setari Cookie-uri

Canapea din imitatie de piele rosie in living?

Salut, am o mica dilema. Am avut in cap sa-mi amenajez sufrageria aproximativ alb negru. Zic aproximativ, pentru ca mi s-a parut totusi cam rece si am optat, pana la urma, pentru un crem-bej deschis pentru parchet si zugraveala si am luat o biblioteca venghe cu alb.

Problema e ca inca mi se pare destul de rece. Si mai am o problema. Nu reusesc sa asortez o canapea de nuanta potrivita, asa ca m-am gandit sa nu ma mai pierd in nuante de crem, maro si altele asemenea si sa fac un contrast, punand canapele din imitatie de piele rosie. Ce parere aveti?
monicacimpeanu
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:08
Si pielea naturala si cea tehnologica dau o impresie de sobrietate si raceala indiferent de culoarea lor. Cred ca o senzatie mai placuta da o canapea cu husa de bumbac rosie. Ce parere ai de canapelele rosii de la Ikea?
Mihaela09_condo
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:27
, MAI BUNA IDEEA CU BUMBAC ..DE LA IKEA, ORICE NUMAI PIELE NU , TOATE CABINETELE MEDICALE au canapele din piele , ma rog , piele. sau sa fie partial , sa nu te "lipesti " de canapea .
Eu aleg mereu senzatia catifelei , stofa care te apropie de catifea .
Am vazut de curand niste canapele cu un fel de satin gros care nu se aduna sub tine , cred ca in stil new clasic dar nu sunt experta . Si moderne si elegante. dar nu cred ca as gasi in tara .Succes
condo003625
Postat pe 21 Aprilie 2010 09:24
Buna....pentru culorile folosite de tine deja....eu ti-as sugera sa folosesti orange , portocaliu....pentru caldura, pentru optimism si comunicare. Sau , verde deschis , vernil , fistic...care ar "sparge" monotonia crem-urilor. De asemeni , sustin recomandarea cu canapeaua sau husa textila , in nici un caz imitatie din piele .
Iti recomand sa folosesti si mici "accesorii" perne colorate, vaze/vase decorative de aceeasi culoare pe care o vei alege.Iar perdeaua...poate avea si ea, un accent , sau poate fi in aceeasi nuantza .
Mult succes..!!!
libra66
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:53
Nu iti recomand o canapea integral rosie.Dupa o perioada te va obosi vizual. Canapeaua ar trebui sa aiba o culoare neutra. Ca accent de culoare poti folosi niste pernute decorative viu colorate(sa zicem rosii).Aceeasi culoare se poate regasi in rama unui tablou sau un obiect decorativ pe un raft.
Avantajul este ca poti schimba culoarea de accent foarte des . O canapea o iei pentru cativa ani.Chiar si unui perete pe care aplici o culoare puternica ii poti schimba zugraveala cu costuri mai mici.
Solutii pot fi multe in functie de aspectul mobilei, al camerei.
kerria
Postat pe 25 Aprilie 2010 06:58
Buna, ai luat deja canapeaua? eu de cateva saptamani ma uit la un show numit divine designs, si am observat ca ei aleg la aproape toate amenajarile lor culorile urmatoare: albastru deschis dar cel temperat prin o nuanta de gri, sau gri petrol, sau turquoise in diferite tonuri, si evita rosul puternic, portocaliul, verdele crud, violetul, doar daca este cumva o cerere expresa a celor care au chemat echipa sa le schimbe camerele...majoritatea sunt livinguri sau mai nou, americanii au cam toti fie spus, subsolul......le fac incredibile! normal ca au si alte bugete ca noi, dar macar culorile sa ne inspire. eu am deja o canapea albastru inchis, dar tare mi-as fi dorit una albastru deschis - fumuriu, arata bestial, plus ca poti pune si draperii cu acelasi fundal. ce am vazut e ca mai pun o tona de perne decorative care sunt un fel de liant intre culorile care sunt in piesele mari, deci catifele in culorile mobilei, sau ale peretilor, sau mai adauga un ton mai puternic, si unele sincer nu au nici cea mai mica asemanare cu canapeaua originala, si totusi efectul este superb! eu cu emisiune asta imi incep ziua, nu cu stiri imbecile si ma binedispune la maxim.

ca "final touch" este nelipsit un tablou sau macar un tapet incadrat de rame de tablou....si gata ai terminat cu petele de culoare :) am si eu cateva tablouri la profil daca ai timp sa te uiti.

spor la amenajari!
dreamer_healthy
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:00
buna , cum pot vedea acest program divine designes ? multumesc
condo003625
Postat pe 9 Mai 2010 11:28
hello, este pe un canal mai nou, sau poate eu nu-l stiam pana acuma, FLN- de la fine living network, si inainte cu 2 luni cred ca se numea Zone club sau ceva cu zone....

cred ca e din Canada.....de exemplu dimineata e chiar inainte sa plec eu pe la 8.40...asa ca uneori stau in usa sa vad cum se termina :))

am gasit ceva site al emisiunii la http://www.divinedesign.tv/master.asp

poate e si la alta ora, ca pe fiecare canal se dau reluari, clar...
spor
dreamer_healthy
Postat pe 10 Mai 2010 11:59
e super
asta vroiam sa-ti recomand
iar pe perede poti sa adaugi un decor de flori de camp

emilia_novac
Postat pe 11 Mai 2010 11:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BETON AMPRENTAT 5 De la: fiorelo 16 Decembrie 2009 21:08
Ce va fi mai bun pentru o sufragerie modernă - un colțar sau o canapea cu fotoliu? 2 De la: kudika_1039845 23 Februarie 2021 12:57
idei de amenajare interioara 14 De la: Florentinabunt 24 Iunie 2010 12:18
mobila vopsita 4 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:43
Suport pentru brad 2 De la: luminitagrigoriu 23 Decembrie 2008 23:21